Някой знае ли какво е базална имплантология?

  • 23 833
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 74
Здравейте,

някой може ли да ми даде повече информация относно базалните зъбни импланти. Чувала съм, че лечението с тях е много бързо, а резултатите били фантастични. Ако съм прочела правилно в интернет зъбите се слагат на здравата кост след изваждане на болните зъби. Искам да попитам процедурата болезнена ли е и след това каква е дъвкателната функция.

Въобще интересувам се от всякаква информация свързана с базална имплантология, но най-добре ще да е ако някой е ползвал подобен тип услуга.

Предварително искам да благодаря на отговорилите по темата ми.

# 1
  • Мнения: 740
Здравейте,

някой може ли да ми даде повече информация относно базалните зъбни импланти. Чувала съм, че лечението с тях е много бързо, а резултатите били фантастични. Ако съм прочела правилно в интернет зъбите се слагат на здравата кост след изваждане на болните зъби. Искам да попитам процедурата болезнена ли е и след това каква е дъвкателната функция.

Въобще интересувам се от всякаква информация свързана с базална имплантология, но най-добре ще да е ако някой е ползвал подобен тип услуга.

Предварително искам да благодаря на отговорилите по темата ми.

Вид импланти, които са по-дълги и по-тънки от класическите и се забиват по-дълбото в костта. Доста нови са и не е ясно доколко издържат на активно натоварване. Пък и се вклиняват надълбоко  и има доста рискове, свързани с инфектиране на костта. От всичко изчетено стигнах до извода, че са доста рискови
а

# 2
  • Мнения: 4
Здравейте, понеже ми предстои имплантация, се заех да проучвам възможностите. Изводът ми е: СТОЙТЕ ДАЛЕЧЕ от тези, които хвалят базалната имплантация. Особено, когато се  рекламират като ученици на ето този доктор:
https://ihdecriminal.wordpress.com/
На руски може да се намери страховита информация по въпроса, която не искам да поствам, защото не мога да проверя всички изложени факти. Но има много стряскащи неща. Например, че цялата швейцарска фирма се води от германец с черногорско гражданство, женен за рускиня. Или че тези импланти се ползват изключително в Източна Европа и в Индия.  Защо ли? Може би защото у нас по-лесно се заобикалят законите и пациентите се използват за опитни зайчета, без да се налага да ги информират, че си и плащат. Ако беше толкова добър този метод, защо не го прилагат в Швейцария или Германия? А в Америка е и  забранен, доколкото разбрах.
Също е важно да се знае, че при усложнения УВРЕЖДАНИЯТА на челюстите са НЕОБРАТИМИ. А усложненията са много по-чести от традиционните процедури.
Всеки сам да си преценява, но не се доверявайте на крещящи реклами. Успех на всички в търсенето и лечението!

# 3
  • София
  • Мнения: 371
 Еднаженамиказа публикува копи пейст в темите за зъбни импланти. В една от тях са я оплюли, че спам.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=823090.msg31836149#msg31836149

# 4
  • Мнения: 23
Аз съм с базални импланти от април 2015г. и до сега съм изключително доволен и не съм имал никакъв проблем. Имам поставени 10 импланта на горната челюст и 8 на долната. Писал съм в този форум, но в друга тема и съм постал мои снимки. За разлика от "Еднаженамиказа", дори съм дал телефонния си номер и доста хора ми се обадиха. След два месеца ще правя трета контролна панорамна снимка и ще пиша пак.
А глупостите, които госпожата(а дали е госпожа???) е написала, съм чел и слушал и за другите импланти. Даже знам за смъртни случаи.......... при ухапване от комар  Laughing

# 5
  • Мнения: 151
Базалните имланти са чудесни, но за кратко.Цената сама говори. Именно,защото са слабо надежни, се постават такъв голям брой на една челюст.В един момент всичко ще замине заедно-и импланти и мостове...бързо дошло, бързо отишло

# 6
  • Мнения: 260
Еднаженамиказа - хубава анти-реклама на импланта, но малко избягва от реалността  hahaha Mr. Green
Има рисковете и усложненията при протезирането с импланти и те протичат в групи. Първия е, че може да се получи обилно кървене или да бъде засегнат нерв. Второ, през първите 6 месеца раната може да се инфектира или евентуално процеса на остеоинтеграция да бъде неуспешен. И трето когато идват рисковете и усложненията в дългосрочен план при който се получават счупвания или възпалителни процеси които могат да доведат евентуално до загуба на импланта. Но ако започнем да гледаме на всяко едно нещо в отрицателната му страна, то какво правим тогава?  newsm78  Mr. Green Mr. Green
В САЩ единствено се говори, че е забранен импланта със силиконовия гел, но не и като цяло.



# 7
  • Мнения: 23
Базалните имланти са чудесни, но за кратко.Цената сама говори. Именно,защото са слабо надежни, се постават такъв голям брой на една челюст.В един момент всичко ще замине заедно-и импланти и мостове...бързо дошло, бързо отишло
Здравейте д-р Димов,
Заинтригувахте ме с вашия пост, и ако не ви затруднявам бих ви помолил да ми отговорите на няколко въпроса:
1. Казвате, че "Базалните имланти са чудесни, но за кратко"
Какво означава "за кратко" и след колко време да очаквам проблеми с моите базални импланти?
2. Като инженер мога да кажа, че в много конструкции за предпочитане е по-големия брой по-слаби подпори, заради по-доброто и равномерно разпределение на предаваното към основата усилие. Може би при имплантите не е така, но ако ми обясните защо не е така, ще ви бъда благодарен.
3.Казвате, че "В един момент всичко ще замине заедно-и импланти и мостове...бързо дошло, бързо отишло". Може ли да ме насочите към някаква официална статистика, даваща ви основание да твърдите това или да споделите личен опит с реални пациенти.
Иначе и аз твърдя, че "в един момент" всеки от нас ще си замине, дали с импланти, дали със собствените си зъби или без зъби.
Благодаря ви предварително  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 151
Базалните импланти са едночастови импланти,т.е. една нещо като видия се навива в костта и една част остава да стърчи в устата. Взима се отпечатък и се прави корона или ако са повече мост. При исринските импнати има две части, като същинската е навита в костта, тя остеоинтегрира и понася натоварването и е на нивото на костта, точно както останал корен от зъб. Друга част се навива отгоре на импланта ( така наречената надстройка), която наподобява изпилен зъб и върху нея стои короната. Огромната разлика е, че при базалните импланти се отлива модел на който имплантите са просто отливка от гипс и върху тях се моделират и завършват едни винагиннеточни корони, като това в устата води до най често хронично възпаление, загуба на кост и накрая загуба на имплантите. При двучастовите импланти има аналози, тоест на гипсовия модел има метални надстройки, същите като тези в устата върху които може да се работи много по точно. Втори основен плюс е че самата конструкция може да се се циментира на модела, да се почисти и пилира връзката надстойка - корона и чак тогава само да се завие в устата.Така няма дразнене и няма възпаление от което произтича и в пъти по-големият процент на оспеваемост и дълготрайност на резултата.

# 9
  • Мнения: 151
Щом вече имате базални импланти, можете просто по-добре да ги хигиенизиранте и да ходите на контролни прегледи. Тук има множество подпори,защото самите те са слаби. Ако имате хубави импланти, с по малко подпори се постига повече. Съжалявам, но за разлика от инжинерните специалности където са основа математическите правила и 2+2=4, то в биологията не е така и тук важат други правила. Съжалявам да ви го кажа, но не сте спечелил с по-евтините импланти Simple Smile

# 10
  • Мнения: 151
Когато заминават имплантите, с тях заминава и костта.Има едно правило- костта държи зъбът и зъбът държи костта.За жалост това важи до голяма ствпен и тук..така, че дайте всичконот себе си за максимално добра хигиена на имплантите Wink

# 11
  • Мнения: 23
........ Съжалявам, но за разлика от инжинерните специалности където са основа математическите правила и 2+2=4, то в биологията не е така и тук важат други правила. Съжалявам да ви го кажа, но не сте спечелил с по-евтините импланти Simple Smile
Уважаеми д-р Димов,
 Сега аз съжалявам да ви го кажа, но ви зададох три конкретни въпроса, на които не получих нито един конкретен отговор. Нещо повече. По-голямата част от вашите писания са меко казано НЕВЯРНИ, а други са откровени лъжи, показващи или вашето дълбоко невежество в областта на имплантологията или зле прекрит личен интерес. Като например страх от загубата на печеливш бизнес ?!?  Wink
Ако изключим това:
Цитат на: Dr.Dimo Dimov
Огромната разлика е, че при базалните импланти се отлива модел на който имплантите са просто отливка от гипс и върху тях се моделират и завършват едни винагиннеточни корони, като това в устата води до най често хронично възпаление, загуба на кост и накрая загуба на имплантите.
което за мен е пълна глупост, ОГРОМНАТА РАЗЛИКА е в мястото в костта, където се поставят двата вида импланти:
 "Конвенционалните зъбни импланти се поставят в т.нар. гъбеста (мека) кост, докато базалните импланти се имплантират в кортикалната (много твърда) кост".
Единственото вярно във вашите постове е, че едните са едночастови а другите двучастови. Всичко останало, което сте написали, са общи приказки, ВАЛИДНИ и за двата вида импланти.
Готов съм да ви се извиня, ако някъде греша или съм ви обидил, но като човек минал, или по-скоро минаващ, през това "приключение", наречено имплантиране, бих желал да ме запознаете с конкретни случаи, официална статистика или ваш личен опит и наблюдения. 

# 12
  • Мнения: 151
Уважаема Нести,
За разлика от Вас, моите "лъжи" мога да защитя с документирани проучвания на световно признати лекари от топ университети. Това не са мои твърдения, аз не съм имплантолог, а се занимавам с  козметична стоматология.Това се нарича Evidence based medicine или на български - доказана работа! Сложете си такива импланти, щом смятате, че толкова много разбирате и ще изпитате сама на себе си резултата след няколко години. Тогава може да плюете като много хора тук и да пишете в черни списаци и други такива глупости, но на никой няма да ми пука, а вие ще съжалявате. Вече имам колега с няколко дела от такива чудесни импланти.
Целта на моите коментари не е да споря с хора като вас или да правя прегледи по интернет, а да дам само насочваща информация на тези, които са по- интелигентни, да се поразровят в медицински сайтове, а не във форуми с топ разбиратели,като така САМИ стигнат до истината!
Желая ви успех Simple Smile

# 13
  • Мнения: 151
https://youtu.be/GAQSscw0gJ4
Това е линк показващ естетични възстановявания с импланти, нещо невъзможно с базалните Simple Smile
Това е лектор на GIDE - световен институт за стоматологично обучение...може и световни лъжци...кой както иска да го разбира Wink
Хубава седмица на всички!

# 14
  • Мнения: 23
Уважаеми д-р Димов,
Изглежда не знаете вица "Чукча писател, чукча не читател"  Simple Smile ?
Вие май наистина не четете а само пишете.
Първо - сменихте ми пола, но както и да е Simple Smile
Второ - съпругата ми, с която съм вече 35 години е лекар и ако ми трябваше консултация по обща медицина, щях да се обърна към нея.
Трето - от близо година съм с базални импланти и споделям тук личен опит. Вас също помолих на два пъти да споделите лични наблюдения, официална статистика или ме свържете с конкретен пациент, пострадал от базални импланти, но вие продължавате да изнасяте общи лекции, на всичкото отгоре доста подвеждащи и неаргументирани.
Не можах да открия във вашите писания и никаква насочваща информация към никакви медицински сайтове (явно не съм достатъчно интелигентен) Simple Smile, но ако желаете аз мога да ви насоча към академични статии описващи случаи на периимплантити..... НО основно при конвекционалните импланти.

https://youtu.be/GAQSscw0gJ4
Това е линк показващ естетични възстановявания с импланти, нещо невъзможно с базалните Simple Smile
От този цитат разбирам, че вашата специалност не намира приложение в базалната имплантология, на което може би се дължи и вашето недолюбване на този метод, но мисля, че и в това не сте прав.

За всички, които не само пишат, но и четат!

Дентална имплантология. Основни понятия.
Денталната имплантология е клон на денталната медицина, която се занимава със възстановяването на липсващите зъби чрез дентални импланти.
Историята на зъбната имплантология датира от 60-те години на миналия век, когато др.Бронемарк и екип в университета в Гьотеборг, започват да разработват нов имплант, който за да е клинично функционален зависи от директното си костно „врастване“ – наречено остеоинтиграция. Първи в света,който експериментално доказва наличието на остеоинтеграция е проф. Шрьодер от Швейцария. Друга личност с голям принос в развититето за концепцията за остеоинтеграция е германският учен Шулте.
Албректсон и екип (1981г.) представят публикация за необходимите фактори от които зависи добрата остеоинтеграция:
- биопоносимост
- дизайн
- повърхност на импланта
- състоянието на мястото на имплантиране
- хирургичната техника
- условията на натоварване върху импланта в последствие
В тези фактори се състои основната разлика между конвенционалните дентални импланти и кортикалните импланти.
Дентални импланти
Съвременните конвенционални зъбни импланти са предимно двучастови титанови винтове, които се поставят в гъбестата (мека) част на костта. Настоящем се наблюдава следният процес: неимоверното нарастване на броя на компаниите, които произвеждат дентални импланти от една страна, и уеднаквяването на имплантните характеристики от друга, което поражда сериозна конкуренция в сектора. Това води до търсенето на все нови и нови „отличителни черти“, които да отличат една марка от друга, като създаването на нови имплантни „нано-повърхности“, хидрофилни повърхности, нови системи за свързване на двете части на имплантите и т.н. Всички тези маркетингови нововъведения имат малка или никаква клинична стойност.
Основен недостатък на тези импланти е поставянето им не където трябва и не както трябва, а именно в гъбестата, мека кост без кортикална опора. Това е причината тези импланти толкова много да зависят от тъй-наречената остеоинтеграция
Друг потенциален недостатък е обемната им шиечна област, което създава предпоставки за развитието на периимплантит ( възпаление на тъканите около импланта, което прогесира в костта около него).
Трети недостатък е цялостният по-голям обем на тези импланти и абсолютната необходимост цялата имплантна повърхност да бъде обхваната от кост. Това изисква наличието на големи обеми кост, където те да бъдат поставени и често, когато липсва такава кост, се прибягва до скъпи, травматизиращи и времеемки костозаместителни процедури, наречени костна аугментация.
Остеоинтеграция
От хистологична гледна точка остеоинтеграцията представлява директен контакт на импланта с костта без наличието на меки тъкани помежду им, на ниво светлинен микроскоп.
От клинична гледна точка остеоинтеграцията представлява степента на стабилност на зъбният имплант в костта.
„ Процес, чрез който се постига и подържа клинично асимптоматична фиксация на ригиден алопластичен материал в костта ,по време на функционално натоварване, се нарича остеоинтеграция“ по Царб и Албректсон .
Биологичната същност на остеоинтеграцията обаче представлява “реакция на организма срещу чуждо тяло”- Донът.
Проблемът е, че никой не може да предвиди със сигурност, каква ще бъде реакцията на костта към поставения имплант.
Реално са възможни два сценария:
- първият е този който ние целим – реакция на костта към чуждото тяло, чрез изграждане на защитен костен вал. Това клиницистите наричаме „остеоинтеграция“
- другият е този, който ние не искаме – реакция към чуждото тяло, чрез изграждане на фиброзна капсула. Тогава ние казваме , че „организма отхвърля импланта“.
За щастие в около 95-98% от случаите, защитната реакция на костта към титанов зъбен имплант е от първия тип – изграждане на защитен костен вал.
Това е от голямо значение предимно за конвенционалните дентални импланти, които се поставят в меката, гъбеста кост и се нуждаят от тази „остеоинтеграция“ за да се стабилизират.
Остеоинтеграцията е времеемък процес, което е причината конвенционалните зъбни импланти да бъдат оставяни необезпокоявани за няколко месеца след имплантирането, с цел изчакването на настъпването на този процес, в 95-96% от случаите.
Базирайки се на опита и проблемите в конвенционалната дентална имплантология, и чрез възприемането на философията на ортопедичната хирургия, беше създадена концепцията за базалната имплантология.
Костна аугментация
Термина „костна аугментация“ включва всички техники за създаване на нова кост, там където тя липсва, с цел поставянето на конвенционален дентален имплант в „протетично правилна позиция“. През последните години този раздел от конвенционалната дентална имплантология е придобил размерите на цяла индустрия.
Важното е да се отбележи, че биологичната същност на костната аугментация влиза в противоречие с основни биологични принципи, като: „„ принципа за максимална ефективност с минимум енергия“ и „ принципа на максимална здравина с минимална маса и в минимален обем“, на които се подчинява костната физиология. Костната аугментация цели изкуственото съсздаването на кост там, където тя не е необходима от биологична, природна гледна точка.
На това противоречие се дължат трудностите и неуспехите свързани с костната аугментация.
Техниките на базалната имплантология практически избягват нуждата от каквато и да е костна аугментация.
Периимплантит
„Последните изследвания показват, че до 10 години след поставянето на конвенционалните импланти между 30 и 60% от тях ще бъдат засегнати в една или друга степен от периимплантит.“
Проф. Торд Берглунд, Проф. Стефан Ренверт
Съществуват два вида въспалителни процеси около остеоинтегрираните дентални импланти:
- периимплантен мукозит
- периимплантит
При периимплантният мукозит въспалението е ограничено само във венеца около импланта, докато при същинският периимплантит въспалението вече е обхванало и костта около импланта.
Основните симптоми на периимплантит са кървене и/или гноене на венеца около засегнатия имплант, какато и загуба на кост, видима на контролна рентгенография. Характерна е липсата на болка при периимплантита, за разлика от периодонтита.
Основните рискови фактори са:
- предишно пародонтално заболяване
- дизайна на конструкцията, като следствие от дизайна на импланта
- повърхността на зъбния имплант
Проф. Торд Берглунд, Проф. Стефан Ренверт
Лечение на периимплантита при конвенционалните дентални импланти.
"CIST- Cumulative Interceptive Supportive Therapy ”- терапия
Кумулативна взаимосвързана поддържаща терапия.
Същността на тази терапия се състои в мониторинг на засегнатите зъбни импланти и според клиничната картина на приложението на следните мерки:
Нехирургични
Механично почистване(кюртаж), плюс ликални антибиотици
Ултразвукова терапия, плюс иригация с 0.2% разтвор на Хлорхексидин или Доксациклин.
Добър ефект има локалното приложение на Тетрациклин под формата на депо във венечния джоб.
Хирургични
Отваряне на ламбо – почистване на гранулационната тъкан- механичен кюртаж – химическо третиране на замърсения слой – полиране на имплантната повърхност – редизайн на конструкцията. Локални антисептици, като Хлорхексидин, Водороден прекис и други. Липсват научни данни за позитивния ефект от приложението на системни антибиотици.

За разлика от конвенционалните зъбни импланти, базалните импланти са значително по-неподатливи към инфекции, което се дължи на тяхният дизайн и биомеханика.


Последна редакция: чт, 11 фев 2016, 20:16 от NESTI

Общи условия

Активация на акаунт