Коя е любимата ви книга???Споделете това,което ви хареса в нея!!!

  • 10 231
  • 205
  •   1
Отговори
  • Мнения: 694
Така-направих соц.проучване в другата тема и това за книгите не беше споменато като мразена тема за обсъждане,а на мен ми е интересно какви книги чете българина и защо такива?Проверих и дали е пускана такава тема-не ми излезе на търсачката-извинявам се все пак ако се повторя  bouquet
Като за начало на мен любимата книга ми е "Братя Карамазови"-изобщо обичам Достоевски-макар и на някой това да звучи CrazyЗасяга изключително интересни и философски теми-за смисъла на човешкия живот,за смъртта,за онова състояние на духа преди смъртта.Изобщо теми,които ще бъдат актоални винаги.
Иначе от по-комерсиалната литература ми харесва много книгата-"Птиците умират сами"-хем интелигентна,хем романтична,хем лябовна.Аз съм даскал по литература и онази легенда за птичката,която пее последната и най хубава песен,умирайки винаги се харесва на учениците.
Сега сте вие-е разбира се ако искате Laughing

# 1
  • Мнения: 5 577
"Осъдени души"  на Д. Димов.  Peace

# 2
  • Мнения: 5 228
Зимата на нашето недоволство - Стайнбек. При всяко препрочитане намирам нещо ново в тази книга. Уникална е.

# 3
  • София
  • Мнения: 6 559
Много са, но най- най - е "Полет над кукувичето гнездо" на Кен Киси. Не мога да опиша с думи "това, което ми хареса" - който я е чел знае. Тази книга ми промени мирогледа и ми помогна доста да се изградя като характер. Препрочитала съм я много пъти и вес намирам нещо ново.

# 4
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Обожавам да чета! Едва ли ще изброя и малка част от любимите си книги (помня заглавия, автори не толкова), но нека пробвам на импулсивни спомени:
Всичко на Ремарк съм чела и препрепрочела- любим автор!
Айрън Левин? сборен
"Старт в живота"
Всичко на Ст.Кинг
Всичко на Ървин Уелс
Христо Калчев- без вулгалните романи... (страхотни неща има, но не знам колко са известни)

ще допълвам нататъка

# 5
  • Мнения: 7 837
О, и на мен ми е трудно да напиша само една книга, особено от чуждите автори.
От бг авторите обожавам Димитър Димов и Блага Димитрова.

# 6
  • Мнения: 918
Наистина любимите книги не могат да быдат изброени. В различен етап от живота ми са били различни Thinking Все пак, много обичам
Тони Морисън: "Песента на Соломон", "Възлюбена"
Ерика ме подсети, че Ремарк е изиграл голяма роля през пубертетските ми години bowuu
Последната книга, която много ме впечатли е "МАЙКИТЕ"на дъщерята на Д.Димов, Теодора Димова, един по-различен поглед за децата-убийци. Препорычвам ви я горещо Peace

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 6 934
"Името на розата" на У.Еко
"Брулени хълмове" Бронте
Всичко на Г.Г. Маркес, Джон Фаулз, Съмърсет Моъм
утре ще споделя какво намирам в тях, лека нощ! Tired

# 8
  • Мнения: 6 315
Любима 1 книга нямам, но с удоволстиве препрочитам повечето книжки на Ричард Бах Simple Smile. Много харесвам "Полет над кукувиче гнездо", "Пилето", "Последна любов" и "Франки Фърбо". Последните три са на Уилям Уортън. Обичам да чета книжлета в стила на Буковски. Харесвам МНОГО Вонегът и Стайнбек... "На изток от рая" много я обичам... Много ме грабна сборникът "Черно слънце". Харесвам Хемингуей, обичам да чета и пиеси. Голяма слабост ми е "театъра на абсурда".

Та така, нямам си любима книга...

Забравих да добавя - обожавам детска литература. Кестнер, Линдгрен, Джералд Даръл са ми фаворити като автори, а най-обичаната от мен книжка е "Мечо Пух".

Последна редакция: ср, 01 мар 2006, 15:03 от Margarita

# 9
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Атинянката Таис
ми е най-любима Heart Eyes

# 10
  • Варна
  • Мнения: 11 340
И на мен ми е трудно да посоча една книга - ще изброя тези, за които се сещам в момента:
Обичам всичко, написано от Стивън Кинг - особено "Тъмната кула";
И всичко от Тери Пратчет;
"Отново и отново" на Клифърд Саймък;
"Майстора и Маргарита" на Булгаков;
"Страх от летене" на Ерика Джонг;
"Моето портокалово дръвче" - на Ж. М. ди Васкунселуш;
"Пътеводител на галактическия стопаджия" - Д. Адамс;
"Властелинът на пръстените" - Толкин;
"Любовни истории на обикновената лудост" - Ч. Буковски;
"Смъртта е занимание самотно" - Р. Бредбъри
"Любов по време на холера", "Алексис Зорбас".... трябва да изреждам цяла нощ!

Една детска книжка на А. Линдгрен също е все още сред любимите ми и я препрочитам с удоволствие - "Братята с лъвски сърца".

От българските автори си имам 2 любими книги - "Балада за Георг Хейних" на Виктор Пасков и "Нощем с белите коне" на Павел Вежинов.

# 11
  • Мнения: 2 032
Не мога. Аз чета непрекъснато, и имам "последни любими книги": абе, фурнаджийска лопата. По-сериозно, през различни периоди от живота ми са ме грабвали различни книги, не задължително заради "правилните" причини. Кой ми позволи на 11 години да чета пълното издание на "Клетниците", не знам, само съм си бола очите, без да осъзная половината неща. Като бях на 12 години сто пъти препрочетох "Чучулигата" (от Нури май беше, турски автор): сантименталност някаква. В подготвителен клас: "Птиците умират сами". Следващите няколко години: всичко англоезично, което можеше да се докопа в библиотеката. Студентските години-"Името на Розата".
Та значи последните ми любими книги, от миналата година:
"Трябва да поговорим за Кевин" на Л. Шрайвър (намерих доста точни прозрения за майчинството; иначе е историята на дете, станало сериен убиец, разказана от майка му).
"Животът на Пи" на Й. Мартел (история за оцеляването на едно момче насред океана).
"Прекрасни кокали" на А. Себолт (звучи ужасно: за едно убито дете)
"Хвърчила" на К. Хюсеин (за израстването на момче в Авганистан)
И т.н., и т.н.

Да спомена и общоприети шедьоври, които намерих за трудни за четене:
"Клетниците" (поради гореспоменатата причина, и моя вина)
"Ана Каренина" (много взе да ми се вие повествованието и лирическите отклонения: измъчи ме)
Имаше някаква китайска, за културната революция, "Диви лебеди".

И така, вървя си, паса си, чета си, преживям си книгите: кеф.

В момента чета няколко наведнъж (лош навик): "Историкът" (за да имам нещо на български); а за другите сигурно ще ми се присмеете, едната е за градинарство, другата е "Как да свършим всичко И да имаме време за себе си"  Embarassed, а третата е за здравословно хранене  Embarassed.

# 12
  • Мнения: 515
Не мога. Аз чета непрекъснато, и имам "последни любими книги": абе, фурнаджийска лопата. По-сериозно, през различни периоди от живота ми са ме грабвали различни книги, не задължително заради "правилните" причини...

Това важи и за мен. . В момента ще се опитам да си спомня автори или заглавия:
като дете - "Приказки от Льонеберя", "Фердинанд великолепни", "Малкият Никола", "Приказките на Осмиянко"    - нея я издирвам - ако някой може да ми помогне да си я намеря - плс; и още много много. От българските автори: имам една детска "Обратно приключение", "Ян Бибиян" си я харесвам също.

Други периоди - Ивлин Уо; Кърт Вонегът са ми любими; също Джеръм К. Джеръм; Клифърд Саймък. От българските автори ми се е набила в главата Фани Попова-Мутафова . 

По едно време се бях запалила по серията библиотека "Галактика" и съм изчела около 80% от нея де що имаше в библиотеката.

Минах и през Стивън Кинг - страшна работа е този човек, колко кошмари ми е докарвал само... Crazy

Абе, голяма читанка се пиша, ама какво ми е останало в главата не се знае. Simple Smile
Много ми е трудно да определя любима книга и да кажа какво ми харесва в нея. Специално за книгите- ми е направо невъзможно. Heart Eyes

Последна редакция: ср, 01 мар 2006, 00:39 от nad

# 13
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
"Името на розата"  -  няма друга като нея!

# 14
  • Мнения: 1 263
След Библията - "Страх и трепет"- Киркегор....
и много други...... Thinking

# 15
  • Мнения: X
Нали знаете,че човек трябва да прочете тонове книги за да намери единствената която си е струвало да прочете-е аз още я търся,но имам любими автори7Габриел Гарсия Маркес,Стайнбек,Исабел Алиенде,Уилям Уортън,Паулу Куелю,Джоан Харис,Никос Казандзакис,Джон Ъпдайк,Анри Троая....нека не изброявам всички,но всеки от тях ми е повлиял в един или друг момент и при всеки съм намерила по-нещо за себе си...

# 16
  • Мнения: 3 491
Свеждам този широк въпрос до нещо по-конкретно: Коя е книгата, която ако можех, щях да напиша? За мене това е "Името" на Джумпа Лахири - за емиграцията и родителството в чужбина, за предизвикателството да отгледаш чужденец, за това какво е да си дете на чужденец, за неизбежността да бъдеш там, където си.  Поне аз така я чета.  Simple Smile

# 17
  • Мнения: 805
" Улица Консервна ", " Златният Храм ", " Да Убиеш Присмехулник ", " Парфюмът ", " Полет Над Кукувичето Гнездо ", " Бариерата " и " Белият Гущер ", " Емануела ", " Нещо Като Н ", " Тютюн ", " Дон Кихот ", " Пипи Дългото Чорапче ", " Маншон, Полуобувка И Мъхеста Брада ", " Малкият Принц ", " Мъртвите Сибирски Полета ", " Сто Години Самота ", " Алхимикът ", " Чайката Джонатан Ливингстън ", " Богат, Беден ", " Пилето ", " Вечната Амбър ", " Том Сойер " ...

# 18
  • Мнения: 2 071
Обожавам да чета. Имам много любими автори - Изабел Алиенде, Паулу Коелю, Гришам, Стайнбек,  Артър Хейли, Джефри Арчър и още и още...

# 19
  • Мнения: 1 666
Не мога. Аз чета непрекъснато, и имам "последни любими книги": абе, фурнаджийска лопата. По-сериозно, през различни периоди от живота ми са ме грабвали различни книги,

Това важи и за мен!
На прима виста се сещам, че с удоволствие например препрочитам "Шогун"(Джеймс Клавел) - изобщо вълнува ме темата за сблъсъка на цивилизации, характери, личности. А в различни периоди съм изчитала всичко, което е излизало от Агата Кристи, Артър Хейли, Гришам, наскоро и Дан Браун.

# 20
  • Мнения: 229
"Железният светилник", "Преспанските камбани", "Илинден", "Време разделно", "Гласовете Ви чувам", "Под игото".

# 21
  • Мнения: 1 446
Имам много любими книги и ато се сетя ги препрочитам. Едни от най - любимите ми са  Джеймс Клавел "Цар плъх" ,  "Соната за Петя Добарова" , "Епопея на забравените" , "Под игото" и стиховете на Христо Ботев. Не е нужно мисля да обеснявам какво ми харесва тях ти сама се сещаш.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 1 306
"Любов по време на холера", май всичко на Стайнбек, "Емил от Льонеберя"....

# 23
  • Мнения: 2 180
Джеймс Хадли Чейс! Имам почти цялата му библиография-92 книги от общо 98!

# 24
  • Мнения: 639
"На изток от рая" и "Улица консервна"на Стайнбек,"Цар плъх" на Джеймс Клавел(ANNAND ме изпревари) и няма да изброявам повече,защото ще се припокрият с изброените до тук.
Само да попитам:
Има ли някой на който да НЕ му е харесала"Името на розата" или само аз съм изключение.По принцип съм в състояние да изчета и най-голямата глупост написана до сега.Не казвам,че книгата е глупава,но по- скучна книга не бях срещала.Стигнах до средата ида си призная,предадох се.

Последна редакция: ср, 01 мар 2006, 10:12 от desita2005

# 25
  • Мнения: 3 260
Ще напиша първите заглавия, които ми идват наум, като сигурно по-късно ще сетя и за други любими книги: "Вино от глухарчета" на Бредбъри, "Самотният бегач на дълги разстояния", разкази на Моъм, "Тютюн", "Сбогом на оръжията", "Майсторът и Маргарита", "Малкият принц", от детските книжки "Карлсон" и много други.

# 26
  • Мнения: 1 629
Любими форевър:     1.'Майстора и Маргарита'
                                2. 'Лолита'
                                3. 'Ана Каренина'
                                4.'Гордост и предразсъдъци'
                                5.Стайнбек, Капоти и Селинджър си поделят мястото
Отскоро любими/последните 10 години/:'Бърни Кълвача', 'Оцелелият', 'Бриджет Джоунс', 'Петте четвъртини на портокала', и доста от Исабел Алиенде, Тери Пратчет, Тони Парсънс...

# 27
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Абсолютно невъзможно ми е да отговоря на този въпрос в рамките на деня:)
Мога обаче да кажа кои са любимите ми автори, които пишат в този форум:)

Anda и Vasilisa UmnicaSimple Smile

Защото приказките им са много забавни и мъдри. Който не ги е чел - бързо да наваксва  newsm10

# 28
  • Мнения: 1 425
Аз непрекъснато добавям нови книги в личния си КАТАЛОГ- ЛЮБИМИ. Но има една която много трайно се е загнездила на едно от челните места:
"Мост през вечността" Ричард Бах , за тези които не са я чели, а им е любопитно ще напиша един от любимите си пасажи от книгата:
"Търсете любов, която с времето ства по-силна, в която все повече се възхищавате един на друг и вазаимното ви доверие укрепва от бурите и сътресенията. С този човек аз разбрах, че за мен е възможно да изпитам душевна близост и радост. Винаги съм мислила, че точно от това се нуждая, че това е моят личен знак за сродна душа. Сега си мисля, че това са знаците за всички нас, но ние се отчайваме, когато не можем да  ги намерим и се примиряваме с по-малкото.
Как да се осмелим да търсим душевна близост и радост, когато най-доброто което успяваме да намерим е някакъв сладникъв любовник и спокойствие? И все пак дълбоко в душите си занаем, че страстта охладнява, че примирението се превръща в незнайно от къде дошла тъга и започват да ни преследват въпроси: Това ли е любовта на моя живот, нима това е всичко, затади това ли съм се родила на Земята? Дълбоко в сърцата си ние знаем, че има нещо повече и копнеем за човека, който така и не сме открили. Затова и толкова често се случва, единия от двамата да се развива, да върви нагоре, а другия да го дърпа надолу. Тогава си помислих, че най-добре е да се науча да бъда щастлива сама, с моите приятели и моята котка. По-добре е да чакам сродна душа, която никога не идва, отколкото да се примирявам с тези скучни компромиси. Сродната душа е човека, който има ключалки съответстващи на нашите ключове, и ключове, които съответстват на нашите ключалки. Когато изпитаме доверие и отворим ключалките, нашият истински АЗ излиза и можем да бъдем напълно искрени, такива каквито сме; можем да бъдем обичани за това което сме, а не за онова което претендираме да бъдем. Всеки открива най-доброто у другия. Каквото и да става наоколо ни, ние се чувстваме сигурни с този човек в нашия РАЙ. Сродната душа е човекът, който споделя с нас най-дълбоките ни копнежи, нашето чувство за посока. Ако сме като два балона, насочени нагоре, шансът да намерим верния човек е много голям. Нашата сродна душа е човекът, който вдъхва живот на живота ни."

# 29
  • Мнения: 223
за мен ден, в който не съм намерила поне малко време за четене е все едно изгубен. приятелят ми ми се кара, че седна ли с нова книжка в ръка, да не ме търсят за нищо докато не я прочета. повечето си книги съм чела по 5-6 пъти, любимите и по повече. така че имам много книги и автори, които страшно много харесвам. някои от тях:
Умберто Еко - "Махалото на Фуко" ми харесва много повече от "Името на Розата"
Стайнбек - "На Изток от Рая" е прекрасна книга
"Да Убиеш Присмехулник", "Полет над Кукувиче Гнездо", Клавел като цяло, Тери Пратчет и въобще харесвам фантастика и фетъзи, серията за Хари Потър, Стивън Кинг, Агата Кристи, Паоло Коелю, Г.Г. Маркес - мното любим автор...

Спирам да изброявам, че май почнах да се забравям...

# 30
  • Мнения: 4 546
страшно много са  Thinking
всички на Достоевски, вкл и разказите му
параграф 22
цар плъх
на изток от рая
гневът на мравките
100 години самота
всичко на Селинджър и Фицджералд
за сега това се сещам

# 31
  • Мнения: 3 447
"Алексис Зорбас" ми е като библия и си я препрочитам периодично в кофти моменти, внася ми радост в живота Heart Eyes Иначе се подписвам под постингите на chokolina и kabranska, минус Паулу Коелю, плюс Ремарк Peace

# 32
  • София
  • Мнения: 7 242
Всички на Дж. Даръл, особено тези за детството му Grinning

# 33
  • Sf
  • Мнения: 808
Аз сигурно ще се повторя с някои от книгите на Калпазанка Simple Smile
" Улица Консервна ", " На изток от рая", - тази ми е най-най-любимата книга от всички
" Парфюмът " - като я четох бях тийн и такива страсти се разбушуваха в мен, действаше ми отвътре като жарава...
" Тютюн " - въобще на Димов всичко, мечтаех да изглеждам като смуглата Ирина Simple Smile Друга разтърсваща негова книга е и " Осъдени души ", спомняте ли си Ян Енглерт във филма... Лелелелеле Simple Smile
" Дон Кихот "
" Пипи Дългото Чорапче " и " Емил от Льонеберя "- всяко дете трябва да ги прочете!!!
" Маншон, Полуобувка И Мъхеста Брада " - невероятна детска книга, която съм запазила за децата си един ден Simple Smile Simple Smile
" Малкият Принц ", " Мъртвите Сибирски Полета ", " Богат, Беден ",  ...

# 34
  • ГО
  • Мнения: 3 955
Железният светилник и като цяло цялата четирилогия,но фаворит ми е първата.

# 35
  • Мнения: 1 258
И аз бих казала,че са много.Последното,което препрочетох е,"Източен вятър,западен вятър" на Пърл Бък.Изключително нежна и проникновена.

# 36
  • Sofia
  • Мнения: 6 934
Има ли някой на който да НЕ му е харесала"Името на розата" или само аз съм изключение.По принцип съм в състояние да изчета и най-голямата глупост написана до сега.Не казвам,че книгата е глупава,но по- скучна книга не бях срещала.Стигнах до средата ида си призная,предадох се.

Интересна е за хора с познания или поне интерес към история, философия, семиотика, религии. Книгата е всичко освен глупава! Peace
СЛед всяко прочитане откривам нови неща в нея. Между редовете има още много...

# 37
  • София
  • Мнения: 5 828
И аз се присъединявам към феновете на Стивън Кинг.
Много обичам и вечните детски книги и за щастие в момента ги препрочитам с дъщеря ми.

# 38
  • Мнения: 1 172
"Цар Плъх" е единствената ми любима книга. Най-много ме впечатли начина на мислене на главния герой- изключително адаптивен и прозорлив човек.

# 39
  • Мнения: 4 546
Има ли някой на който да НЕ му е харесала"Името на розата" или само аз съм изключение.По принцип съм в състояние да изчета и най-голямата глупост написана до сега.Не казвам,че книгата е глупава,но по- скучна книга не бях срещала.Стигнах до средата ида си призная,предадох се.

значи сигурно не си чела "Мъртви души" на Гогол  Wink
има хубави мисли в книгата, но е толкова ужасно скучно написана  smile3507

# 40
# 41
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Не мога да кажа коя е любимата ми книга - те са стотици и понеже чета непрекъснато се появяват все нови и нови. Мога да кажа кои препрочитам и никога не ми омръзват: Това са всякакви детски книжки : Мечо Пух, Пипи, Карлсон, Маншон и полуобувки и най-любимата ми детска книжка: "Академията на господин Мастилено петно"; Франки Фърбо" и изобщо Уилям Уортън ; "На Изток от рая"; всички книжки на Джералд Даръл, "Вино от глухарчета" на Бредбъри; "Името" на Джумпа Лахири; "Животът на Пи"; Джеръм Джером; Джордж Майкс; "Спасителят в ръжта", " Роалд Дал; "Къпиново вино" на Джоан Харис; Ремарк много обичам , особено "Нощ в Лисабон"; всички книги на Ъруин Шоу, абе мога да пиша до утре. Щях да забравя "Упражнения по стил" на Реймон Кьоно Wink

Последна редакция: ср, 01 мар 2006, 11:46 от bomboto

# 42
  • Мнения: 174
Може би най-любима ми е "Майсторът и Маргарита", чела съм я поне 10-ина пъти.
Да убиеш присмехулник
Името на розата, както и Махалото на Фуко (за другите на У.Еко явно не съм достатъчно умна, за да ги разбера Embarassed)
Зеленият път
Великият Гетсби-също ми е много любима
Портретът на Дориан Грей, както и всичко на Оскар Уайлд
В момента чета Мемоарите на една гейша и много ми харесва

# 43
  • Мнения: 1 895
Четенето е мания! Не мога да отделя една! Сред най-любимите са :

"Светът според Гарп", "Златният храм" на Уилям Голдман, "На изток от рая" на Стайнбек, почти всичко на Ъруин Шоу и Съмърсет Моъм, няколко книжки на Невена Караиванова(откакто станах майка съвсем различно започнах да ги възприемам), всичко на Андерсен, Астрид Линдгрен и Селма Лагерльоф. Невероятна слабост ми е Ерих Кестнер(Трима мъже в снега,Това се случи на 35-ти май и още много). Поезията - тотална лудост....абе книги да има, голяма загуба е да не видиш простата красота на думичките и да ги замениш само и единствено с филмите.

# 44
  • Мнения: 1 427
Много ми е трудно да избера.Но все пак:
"На изток от Рая"-Стайнбек
"Улица Консервна"-Стайнбек
"Осъдени души"-Д.Димов(малко трудно я чета винаги,плача все Embarassed)
"Железният светилник"-Д.Талев
"Анна Каренина"-Л.Толстой
Дневниците на София Толстая

Много от руската класика.От по-съвременните руски автори-Шукшин.

# 45
  • Петрич
  • Мнения: 321
И аз съм прочела някоя и друга книжка.Най-любим писател ми е А. Дюма-баща."Тримата мускетари","Кралица Марго"-класика.Иначе обичам и криминални романи,но бързо ги забравям.У.Еко- "Името на розата" много ми хареса,още не съм чела "Махалото на Фуко".П.Куелю не ми хареса особено.То и малко неща съм чела от него,но "Алхимикът"уж е най-хубавото му произведение,а на мен ми беше много тъпо.А сетих се за "Герой на нашето време" на Лермонтов и за "Записките" на З. Стоянов.

# 46
  • Мнения: 779
Любима 1 книга нямам, но с удоволстиве препрочитам повечето книжки на Ричард Бах Simple Smile. Много харесвам "Полет над кукувиче гнездо", "Пилето", "Последна любов" и "Франки Фърбо". Последните три са на Уилям Уортън. Обичам да чета книжлета в стила на Буковски. Харесвам МНОГО Вонегът и Стайнбек... "На изток от рая" много я обичам... Та така, нямам си любима книга...
Нямам какво да добавя. Явно четем една и съща литература.  Hug

# 47
  • Мнения: 421
Граф Монте Кристо от Ал.Дюма
Червено и черно от Стендал
Джейн Еър от Ш.Бронте
Брулени хълмове от Ем.Бронте
Животът на Балзак от А.Мороа
И се възвисиха Асеновци от  С.Караславов
Предречено от Пагане отВ.Мутафчиева
Тетралогията от Д.Талев и много други..............

Със сигурност ще пропусна някои, а да сетих се и за Васко да Гама от село Рупча Joy

# 48
  • Мнения: 803
Най-любимата ми книга е "Тютюн" на Димитър Димов. Това, което ми харесва е, как се проследяват историите на главните герои - от техните мечти и копнежи до абсолютното им падение. Харесва ми как Димов е развил образа на "фаталната" Ирина, причините и начинът поради които Борис се превръща в толкова бездушен човек. Въобще, мога да говоря за тази книга до утре. Чела съм я около 3-4 пъти, много я обичам. Peace

# 49
  • Мнения: 298
Потвърждавам, че "Мемоарите на една гейша" е много хубава. Миналата седмица е прочетох.
В момента се чудя за някоя нова готина книжка? Ще бъда благодарна на препоръки.

# 50
  • Мнения: 1 798
Любима... newsm78.едва ли. Може би ` За мишките и хората` на СТайнбек. Peace
Момичета, запалих се по творчеството на Изабел Алиенде.Ако някоя знае дали има ел.вариант на прекрасните й книги...  bouquet
Гледах преди седмица `Къщата на духовете,,.... признавам изключително сполучлив филмов вариант.Филма не се забравя! Peace

# 51
  • Мнения: 1 616
Най-любими са ми:
"Тортила Флет", "Улица Консервна", "Благодатният четвъртък" - Стайнбек
"Добре дошли в маймунарника" - Вонегът
"Човекът вълк", "Червената трева" - Борис Виан
Приказките на Туве Янсон
"Поручик Бенц", "Осъдени души", "Тютюн" - Димитър Димов
"Крадецът на праскови" - Ем. Станев
"Пътеводител на галактическия стопаджия" - Д. Адамс

# 52
  • Мнения: 6 992
Много ми е трудно да определя. Никога не съм обичала този въпрос, защото в повечето прочетени книги намирам нещо,което да ме завладее и за някакъв момент да я направи любима...Единствената книга, която мога да препрочитам до безкарйност всъщност и първата книга, която прочетох сама -"Пипи Дългото Чорапче"...Какво намирам в нея е ясно - едно детство, което няма да се върне...Ако въобще си е отишло баш от мен, де Mr. Green

# 53
  • Мнения: 3 886
родена съм в харем 1 и 2 час

# 54
  • Мнения: 639
Има ли някой на който да НЕ му е харесала"Името на розата" или само аз съм изключение.По принцип съм в състояние да изчета и най-голямата глупост написана до сега.Не казвам,че книгата е глупава,но по- скучна книга не бях срещала.Стигнах до средата ида си призная,предадох се.

значи сигурно не си чела "Мъртви души" на Гогол  Wink
има хубави мисли в книгата, но е толкова ужасно скучно написана  smile3507
Напротив,чела съм я.
Далеч съм от мисълта,че на всички трябва да е Неинтересна,но се очудих,че не съм срещнала едно отрицателно мнение.Нима на всички се харесва или е модерно да се харесва на всички?

# 55
  • Мнения: 1 840
Ужасно се радвам за тази тема. Много ми е приятно, че има толкова много хора, които ценят истинската литература. Поздравявам ви всичките!!! Научих се да чета на 5-годишна възраст и от тогава не съм се спряла. Да чета е все едно като да дишам. Не мога без книги. За това завърших и българска филология - следването беше невероятно удоволствие за мен - море от супер-качествена литература. Сега, книгите, които са ми харесали, са безброй, така че да изброявам - ще пропусна някоя със сигурност. На първо място слагам Библията - това е книга № 1, Книгата на книгите. От там нататъка - много ми хареса руската литература - Лермонтов, Достоевски, Толстой, Чехов, Булгаков, Набоков, Солженицин и т.н. От българските - много са - Д.Димов, Вера Мутафчиева "Случаят Джем", Светослав Минков и т.н. Стайнбег "Зимата на нашето недоволство" и другите също, Уди Алън, Ремарк, Алберто Моравия, Клавел, Изабел Алиенде, Арчибълд Кронин и още много, много други; почти всички, които са изброени до сега от вас. Между другото аз също не можах да се справя с "Името на розата" - много ми е скучна и много трудно ми върви, но може би по-нататък... Забелязала съм, че за някои книги човек трябва да порасне достатъчно. Явно още не й е дошъл момента. Ако някой иска да си пишем на тази тема и да си споделяме вкусовете и впечатленията от дадени книги и автори, може и на ЛС. Ще се радвам безкрайно много!

# 56
  • Мнения: 1 063
Любими книги....като любими книги.
1.”Семейство Глас” - Дж. Селинджър
2. „Сидхарта” - Херман Хесе
3. на Даниил Хармс – всичко (убедена съм, че той поставя абсурдизма)
4. „В очакване на Годо”  -  С. Бекет (пиеса)
5. „Майстора и Маргарита”  -  М. Булгаков 
6. Еклисиаст – Книга от Стария Завет на Библията
7. на Ролан Барт  - всичко
8. Ю. Хабермас – „Филосовският дискурс на модерността. Дванадесет лекции.”
9. и напоследък 3 –те книги на Майкъл Гелб (срещан в е – книжарниците в категория „самоусъвършенстване” или раздел „психология”)
10. ще добавя и книги за фотография (тип албуми).

И доста други, но тези чета по много пъти - зареждат ме с идеи, емоционално и т.н. Имам съвсем друга класация за „такива, които са повлияли на живота ми”. И друга система „работни заглавия”, но нямам време за тази прищявка ” я да си припомня този език или текст (например стихове на Хр. Фотев и някои моменти в „Шаманизмът” на М. Елиаде, на Дж. Керуак „По пътя” и т. н.).
И това за различните периоди от живота и четенето си е съвсем вярно!

# 57
  • Мнения: 524
Атинянката Таис
ми е най-любима Heart Eyes

 newsm10 smile3501 yes thumbsup
Наистина!!Тъкмо си мислех, че нямам такава.

 smile3555Също много ми харесваше Синовете на великата мечка и Фараон. Честно казано май нищо което съм чела в последните 10 години не ме е грабвало така както тези книги


# 58
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Между другото аз също не можах да се справя с "Името на розата" - много ми е скучна и много трудно ми върви, но може би по-нататък...
Да не ви разправям как си купих академични издания на няколко вида речници заради "Махалото на Фуко"... Embarassed Голям зор беше и пак не успях да я "преборя"... Май съм тъпичка за тая литература... newsm78 А иначе в момента съм на вълна "Светата кръв". След като прочетох "Шифърът" на Браун, се прехласнах по темата и сега чета "Конспирацията срещу Магдалина" на Лорънс Гарднър. Приготвила съм си и следващото заглавие на авторите на "Светата кръв и светия Граал" - "Месианското наследство"...

# 59
  • Мнения: 601
Както повечето и аз имам страшно много любими книги, но тези от детството ми или по-точно детските книги са ми били винаги най-най.... Към изброените по-горе се сещам да добавя и "Надолу по вълшебната река" на Едуард Успенски, "Патиланско царство" на Ран  Босилек!!!!!!
Книгата, която най-силно съм преживявала и обожавам е "Зверски Нощи" на Сирил Колар. Направо велико творение за мен!!!
Напоследък си харесах страшно Фредерик Бегбеде /рекламист/- четох "Любовта трае три години" - жестока!!! и "9,99" - също мой стил.
Но тая тема е неизчерпаема!

# 60
  • Мнения: 992
Всичко на Паулу Коелю- "Алхимикът", "Единайсет минути" и др.
Владимир Мегре- "Анастасия"

# 61
  • Мнения: 2 028
"Тютюн" на Димитър Димов - това ми е абсолютен фаворит, следван от всички книги на Фани Попова-Мутафова ("Солунският чудотворен," "Дъщерята на Калояна," "Йоан Асен II")

от чужбинските - "Анна Каренина" на Толстой е първата, която ми хрумва, така че това трябва да е любимата  Wink

# 62
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Много са! Ето част от тях: Тери Пратчет "Истории от света на диска" (луд фен съм и ги имам всичките), "Параграф 22", "Пътеводител на галактическия стопаджия"", "Властелина на пръстените", "Цар плъх", "Брулени хълмове", "11 минути", "Вероника желае да умре", "Вечната Амбър", "Отнесени от вихъра", почти всичко на Ремарк, "Улица консервна", "Благодатния четвъртък" и много други.

# 63
  • Мнения: 994
Някои от тези, които съм чела повече от 1 път.
Абсолютен фаворит в препрочитането ми са още от дете
"Да убиеш присмехулник"
"Синовете на Великата мечка"
"Гордост и предразсъдъци"

Другите в класацията ми са "Време разделно", "Бъди благословена", "Предречено от Пагане", почти всички книги на Агата Кристи.
Напоследък не ми остава много време за четене и не препрочитам, защото искам да наваксвам с нови книги.

Това се сещам на първо време, но са много, много книгите, които съм чела и са ми харесали, макар че някои от тях едва ли бих прочела пак.


Редактирам за да добавя "Без дом" и "Сърце" - още от дете много, много любими!

Последна редакция: ср, 01 мар 2006, 17:54 от на_гости

# 64
  • София
  • Мнения: 2 623
ЦАР ПЛЪХ - любимата ми
ДЕНЯТ СЛЕД УТРЕ - невероятна също
...................................ох много са, но тези 2-те определено са ми фаворити

# 65
  • планетата Земя
  • Мнения: 109
Книгите, които най-много са ми въздействали:

"Пътуване към Икстлан" на Карлос Кастанеда;
"Параграф 22" на Джоузеф Хелър;
"Богат, беден" и "Граф Монте Кристо" като по-малка.

Иначе ми харесват "Името на розата", "Полет над кукувиче гнездо", "Лолита", "Властелинът на пръстените", "Пътеводител на галактическия стопаджия" и много други.

Любими автори - Стивън Кинг (невероятно пише, все едно моята мисъл тече), Артър Кларк, Стайнбек също.

Много обширна тема...

# 66
  • някъде
  • Мнения: 4 955
"Брулени хълмове" и "Вечната Амбър"

# 67
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Абсолютно невъзможно ми е да отговоря на този въпрос в рамките на деня:)
Мога обаче да кажа кои са любимите ми автори, които пишат в този форум:)

Anda и Vasilisa UmnicaSimple Smile

Защото приказките им са много забавни и мъдри. Който не ги е чел - бързо да наваксва  newsm10
Много благодаря!  smile3525
Имам много най-любими на света автори, толкова са много, че свят ми се завива.  Sunglasses Преди време реших да си направя списък, писах, писах и се отказах.  newsm53
Ще кажа само един автор, който ми е много любим - Милорад Павич.  Hug


# 68
  • Мнения: 2 407
Харевам всички книги на Дан Браун, Агата Кристи.Още Летище, Отнесени от вихъра, Брулени Хълмове,Богат беден,Граф Монте Кристо,Вечната Амбър и още много. Мног обичам да чета!

# 69
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 397
Ами де да знам..много книги ми харесват..На първо четене:
Всичко на Стивън Кинг
"На изток от Рая"
"Добри поличби"
"Хрониките на Амбър"

# 70
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Последната книга, която много ме впечатли е "МАЙКИТЕ"на дъщерята на Д.Димов, Теодора Димова, един по-различен поглед за децата-убийци. Препорычвам ви я горещо Peace

Ще я потърся, заинтригува ме.
Обичам да препрочитам "На изток от рая', всичко на Богомил Райнов, Димитър Талев.
Чета почти всичко всъщност, без фантастика. Вземам книги от библиотеката и сега се сещам, че е време да върна няколко.
В момента чета Геномът.

# 71
  • Мнения: 3 216
Ами токова много любими книги имам.
"Гордост и предразсьдаци" , "Предречено от Пагане" , "Малкия принц" , 'Мостовете на Медисьн" , "Шогун" и още много,много.много.

# 72
  • Мнения: 160
Много хубава тема! И аз си падам читанка - не мога да кажа, че имам любима книга, но си спомням като тийнейджърка четох една книга "Големия Мон" ("Le Grand Meaulnes" на френски- не знам дали е преведена на български), която мноооого ми хареса. Миналата година я чете и дъщеря ми на английски, но нещо не я грабна. Преди години четох и "Извън Африка" - истинско удоволствие, както и филма, между другото.
Наскоро четох "Историка" - интересна книга, още повече че част от действието се развива в България. От там тръгнах да чета "Интервю с вампира," която бях пропуснала когато излезе преди толкова години - страхотна книга - пълна с истини за живота, човешките страсти и любовта. Преди няколко дни свърших "A Fine Balance" от  Rohinton Mistry - също интересна, още повече че Индия ми е една от любимите теми. Щях да забравя - пак преди няколко години четох "Като вода за шоколад" по която е правен филма - страхотна книга!

# 73
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Не мога да изброя любимите си книги. Много са, пък и през рзлични етапи от живота ми са се сменяли.
"Гроздовете на гнева" на Стайнбек ме потресе, особено финала.
"Терез Ракен" на Зола-мн. силни психолог. описания и емоц. състояния.
Харесват ми много и бълг. класици-Йовков, Вазов, Талев, Димов, Яворов и др.
Обичам да чета и поезия.
Сега в момента чета "Към фара" на Вирджиния Улф. Това ми е първата нейна книга. Нямам все още впечатления, защото съм в самата начало.

# 74
  • Мнения: 694
Кой каза ,че четенето било отживелица и българинът не четял.Наистина -много от изброените не съм чела,но благодарение на тази тема обещавам да прочета.И мен ме заинтересува книгата на Теодора Димова-когато бях студентка имах шанс да ида на презентацията и и не успях . Имах една дуцентка-тя имаше страхотен талант да убеждава-говореше толкова добре.Та тя ни разказваше за Т.Димова -разказваше за изключително изваяната и китка- именно тя-женската китка ,според Димов говорела за женската красота и финес -такава била и китката на Ирина-нежна,финна...Тя обръщаше много внимание на детайлите-четеше пасажи,в които Димитър Димов описва именно женска китка-и така направи сравнение с Теодора Димова.На мен това често ми изплува в главата-ето защо и сега го споделих.

Последна редакция: чт, 02 мар 2006, 00:22 от lidiana

# 75
  • София
  • Мнения: 2 671
От всичките ми любими препоръчвам силно да прочетете "СЪРЦА ЗА ИЗСТРЪГВАНЕ" от Борис Виан

# 76
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Адски съжелявам,но имах една дуцентка-тя имаше страхотен талант да убеждава-говореше толкова добре.Та тя ни разказваше за Т.Димова -разказваше за изключително изваяната и китка-това ,което ценял изключително много и самият Димов-такава била и китката на Ирина-нежна,финна...
Joy Joy Joy Joy Joy
Ако добрият писател си личи по изваяната китка, аз съм номер едно.  hahaha Пък и с Достоевски сме родени на една и съща дата.
Сядам да пиша! И заглавие на книгата ми хрумна, много яко. Какво ще кажете за "Идиот"?
Хем, като си гледам заглавието, ще е автобиографично.  Mr. Green

# 77
  • Мнения: 694
Нямах предвид,че добрият писател си личи по китката,а че Димов е виждал в женскат китка нещо много красиво и изискано.Просто искаше да сподели(доцентката),че Т.Димова е много изискана и финна жена.Извинявай ако не съм се изразила добре!!! Wink

# 78
  • Мнения: 918
Адски съжелявам,но имах една дуцентка-тя имаше страхотен талант да убеждава-говореше толкова добре.Та тя ни разказваше за Т.Димова -разказваше за изключително изваяната и китка-това ,което ценял изключително много и самият Димов-такава била и китката на Ирина-нежна,финна...
Joy Joy Joy Joy Joy
Ако добрият писател си личи по изваяната китка, аз съм номер едно.  hahaha Пък и с Достоевски сме родени на една и съща дата.
Сядам да пиша! И заглавие на книгата ми хрумна, много яко. Какво ще кажете за "Идиот"?
Хем, като си гледам заглавието, ще е автобиографично.  Mr. Green


И аз не разбрах Thinking

# 79
  • Мнения: 1 512
Като любими мога да определя много книги, които препрочитам или изчитам на един дъх. Веднага ще кажа обаче кои книги съм в състояние да чета до безкрайност: всичко на Ремарк и детските романи на Ерих Кестнер - страхотни са!
Други книги, които са ме впечатлили било като сюжет, било като стил са (някои от тях, де, не мога да ги изредя всичките):
"Степният вълк" на Х. Хесе, "Монахинята" на Дидро, тетралогията на Талев, "Летище" на А. Хейли, "Алхимикът" на Куелю, повечето неща на Борхес и
Габриел Гарсия Маркес и други...много са  Simple Smile

# 80
  • Мнения: 698
Последната книга, която много ме впечатли е "МАЙКИТЕ"на дъщерята на Д.Димов, Теодора Димова, един по-различен поглед за децата-убийци. Препорычвам ви я горещо Peace

Страхотна книга!!! Много ми хареса. Някой има ли идея дали други книги на авторката могат да се намерят по книжарниците?

А иначе и за мен е невъзможно да изброя любимите си книги - освен "Мечо Пух"  Heart Eyes - но любимите ми автори са Димитър Димов, Димитър Талев, Александър Дюма, Астрид Линдгрен (още от детските години, та до ден деншен), Киплинг, Марк Твен, Филипа Грегъри, Пауло Куелю. Обожавам да чета също и всякакви приказки и поезия.

# 81
  • Мнения: 1 840
Харесвате ли Франсоаз Саган? Аз с удоволствие четох нейните книги: "Добър ден, тъга!", "Обичате ли Брамс", "Шамада". Много ми хареса и "Ейглетиерови" на Анри Троая, "Хляб по водите" на Ъруин Шоу, "Сага за Форсайтови" на Голзуърди и още безкрайно много други книги, чиито имена не си спомням в момента. Ей, това е любимата ми тема в целия форум!!! Но откакто се родиха децата ми и без прекъсване ходя на работа, т.е. едновременно и деца, и работа - много съм уморена вечер и това, което чета, трябва да е по-леко. Така и не успявам да прочета "Параграф 22", макар че стилът много ми допада. Просто прочитам една страница и заспивам, и на следващата вечер вече не си спомням добре кой какъв беше от героите и т.н. Може би малко по-нататък, когато не съм така убийствено уморена. Вие имате ли този проблем?

# 82
  • Мнения: 1 753
Ох, много са...
Вечната Амбър
Цар плъх
Пътеводителя...(на стопаджията имам предивд  Laughing)
Почти всичко което съм чела на Джеймс Клавел ми харесва
Доста от книгите на Вера Мутафчиева
Абе... манджа с грозде Laughing

# 83
  • Мнения: 4 358
Имам много любими книги, затова ще кажа коя беше първата - "Чучулигата" на Решат Нури.
Лукчо и Незнайко... класика  Grinning Обожавам книгите с приказки  Heart Eyes
А колко пъти съм ревала над разказите на Йордан Йовков  ooooh!

# 84
  • Мнения: 1 134
Нямам любима книга.
Обичам:  Дикенс, Маркес, Ремарк, Хейли, Демил, Селинджър, Ескивел, Алиенде, Джонг, Стайнбек, Арчър, Търоул, Йовков, Данаилов, Цанев, Дубарова...

# 85
  • Мнения: 1 107
Замислих се сериозно...
Не знам коя ми точно е любима, но ето какво съм чела минимум 3 пъти:
- трите тома на Фицджералд - 4 пъти
- "Идиот" и "Бесове" на Достоевски - 4 пъти, "Бр. Карамазови" - 3 пъти
- "Ема" и "Гордост и предръзсъдъци" на Джейн Остин - по 4 пъти  Embarassed в оригинал  Sunglasses
- разказите на Мопасан и Саки - по 3 пъти, на О`Хенри - 2 пъти
- томовете на Греъм Грийн - 3 пъти
- Серията "Прокълнатите крале" - 3 пъти
- "Мария Стюарт" - 6 пъти  Embarassed  Embarassed Embarassed
- Двата тома на "Анри ІV" - 3 пъти...
- ... още много има, айде да не досаждам...
На младини четях непрекъснато Албер Камю, Кърт Вонегът и Хенри Милър, но сега вече не ми харесват, не знам защо  Thinking

# 86
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Не мога да спра да чета Селинджър "Семейство Глас" и "Девет разказа". Жалко, че толкова малко е публикувал. Обожавам го.
Иначе имам много любими автори, в момента се сещам за Хулио Кортасар, Борис Виан, Херман Хесе, Изабел Алиенде, Кърт Вонегът, Джон Ъпдайк, Алберто Моравия, едни чешки автор Кундера /не си спомням първото име/ и много други.
Наскоро прочетох една книжка, която доста ме впечатли, казва се "Когато бях петгодишен се самоубих" - написана е от името на 8 годишно момченце. Тъжна е, но много ми въздейства.

# 87
  • Learn to fly. Fly away.
  • Мнения: 284
Страшно много са любимите ми книги. Непрекъснато ги препрочитам, дори и детските Simple Smile
Пипи Дългото Чорапче , Карлсон, романите за деца на Ерих Кестнер, На изток от рая , Гордост и предразсъдъци, Спасителят в ръжта, Великият Гетсби ....

# 88
  • Мнения: 20
И аз харесвам много от тук изброените.Също така  любими автори са ми Стефан Цвайк и Емил Зола.

# 89
  • Мнения: 3 371
Чак пък любима навеки книга нямам.
"чучулигата" на решат нури гюлтекин, "четвъртата височина" на елена илина, влюбена съм в  джералд даръл/без негови книги не тръгвам наникъде/, четирилогията на талев/редовно рева на самоубийството на анджелика/, напоследък джефри арчър/ей, много е як/, много криминалета/особено по тях си падам -нелсъл демил  например/, удхаус, всевъзможни книги на тематика-пътешествия през разни страни, анималистични книги/"зовът на пипа" например/.
преди време си падах и по американската психология- от типа как да направим от лимона лимонада, но нещо вече не ми харесва.
фантастика  никога не съм чела. това е  жанр, който не бих понесла.

# 90
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Еййй Ambar, как ме изпревари само с Решат Нури, таман, викам си, никой не се е сетил...

# 91
  • Мнения: 3 818
"Мартин Идън"- защото имаше много голямо отражение върху развитието ми.
"Души в окови"- не мога да кажа защо, но е книга, която прочитам отново и отново и отново
"Властелинът на пръстените"- защото е красива приказка, в която се разказва за любов, вярност, приятелство, преданост и т.н.
Карлсон и Приключенията на Лукчо- защото съм отраснала с тях.
"Стършел"- книга, която оревавам от средата до края винаги, когато я чета.
"Идиот"- тази книга просто я чувствам, не мога да обясня защо ми е любима.

Ако трябва обаче да посоча автор- Херман Хесе и Джек Лондон са ми любимите.

# 92
  • Sofia
  • Мнения: 6 934
едни чешки автор Кундера /не си спомням първото име/ и много други.


Милан Кундера

# 93
  • София
  • Мнения: 1 457
О, много са, някои,които се сещам в момента са:
Тютюн, Осъдени души, Железният светилник
"На изток от рая" на Стайнбек
Гордост и предразсъдъци на Джейн Остин
Брулени Хълмове на Емили Бронте
Любими ми бяха и книгите на Джек Лондон, Карл Май и Майн Рид, както и на Агата Кристи.
От детските писатели - Астрид Лингрен ми е любимка, но и Л.Карол и Андерсън
И много,много други...

# 94
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
"Властелина на пръстените" - защото по невероятен приказен начин пресъздава истините за живота - вечната борба на доброто и злото... и това, че често печелим, но не за себе си...

ПИКНИК КРАЙ ПЪТЯ - с ясното съзнание, че този разказ не е книга... но е толкова пълен и завършен ... сякаш е цяла книга. "Щастие... щастие за всички и никой да не остане пренебрегнат" - не знам дали има по-тъжен разказ, разкриващ живота откъм най-мрасната, но и най-хубава страна. За мен той е като светлина в тъмнината, много мъка, но и искрица любов и надежда.

"То" на Кинг - няма за мен лично по-хубава книга за приятелството... може би защото ми напомня за моето детство. Той пише реалистично, за днешния живот - така, че влизаш в кожата на героите. Сантиментална и пълна с надежда за победа на доброто над злото, и най-вече на приятелството над всички други несгоди и трудности!

Джейн Остин - не знам коя нейна книга ми  е по-любима /само "Ема" недолюбвам/

"Тримата мускетари" въпреки, че стила сега на тези години ми е малко тежък и леко помпозен... но фабулата - тя е хубава. Човек има нужда да открива рицаря в себе си понякога, а и "Всички за един, един за всички".

И много др - ма да не отегчавам аудиторията

# 95
  • Мнения: 142
"Шифърът на Леонардо" на Дан Браун, страхотна книга е! Това е една от книгите които човек трябва да прочете през живота си.  "Миграцията на акулите" от Иван Тенев също е добра. "Милионерите"- много готина книжка.

# 96
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Харесвате ли Франсоаз Саган? Аз с удоволствие четох нейните книги: "Добър ден, тъга!", "Обичате ли Брамс", "Шамада".

Мноого я харесвам. Виж с "Параграф 22" не можах да се справя - около 5 пъти я започвам, стигам горе-долу до едно и също място и не издържам. Мъжът ми ме завлече на кино да го гледам, докато бяхме още гаджета, защото за него това е велика книга, аз обаче така и не разбрах защо - едвам издържах и филма.

# 97
  • Мнения: 1 840
Аз също така на "Параграф 22" зациклям в един момент и започва да ми става трудно да помня имената и особеностите на героите. Два пъти я започвам, но... Книгата за войната, която наистина много ме разтърси и много ми въздейства, е "На западния фронт нищо ново" на Ремарк. Изчетох я на един дъх. "Цар Плъх" също много ми харесва - препрочитала съм я много пъти. А за Франсоаз Саган - стилът й много ми допада, тематиката - също. Има някаква особена атмосфера в книгите й, в която се чувствам някак уютно; героините й също са ми много сипматични. Ами "Завръщане в Брайдсхед" на Ивлин Уо? Харесва ли ви? На мен - да. Препоръчвам я на тези, които не са я чели. Препоръчвам също "Ракова болница" на Солженицин.

# 98
  • UK
  • Мнения: 1 334
ей, мислех си, че няма други фенове на Гуля Корольова  Grinning Амбър, това ми беше любима книга много време. 

# 99
  • София
  • Мнения: 2 164
Много ми е трудно да кажа коя е любимата ми книга.
От българските автори много харесвам Димитър Димов и Йордан Йовков.
От детските книжки безспорен фаворит ми е "Пипи Дългото Чорапче". Също и "Роня дъщерята на разбойника".
Харесвам биографична литература. Изчела съм купища книги за живота на известни художници, поети, писатели, исторически личности.
"По пътя", "Полет над кукувиче гнездо", " Тримата мускетари", "Контакт" са книгите, които мога да препрочитам десетки пъти без да ми омръзват. Харесвам почти всичко на Стайнбек, Ремарк, Вонегът, Борис Виан, Александър Дюма, Анри Троая, Артър Хейли. Прочетох всичко на Дан Браун. Обожавам Агата Кристи.
Сега съм се насочила към книгите на Изабел Алиенде.

# 100
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
ей, мислех си, че няма други фенове на Гуля Корольова Grinning Амбър, това ми беше любима книга много време.
не знаех, че някой тук я е чел! и аз я обожавах - все ми се искаше и аз да могада си изградя характера така... ама само с мечти останах.

# 101
  • Мнения: 3 371
ей, мислех си, че няма други фенове на Гуля Корольова Grinning Амбър, това ми беше любима книга много време.
не знаех, че някой тук я е чел!
след това изречение се почувствах малко като от архаиката Crazy .
сега ако някой изкопае линк и за филма, цена няма да има Hug

# 102
  • Мнения: 467
Не са една и две.... но все пак  newsm78
 Heart EyesМ Е Ч О   П У Х Heart Eyes newsm46

# 103
  • Мнения: 98
НЯМАМ ЛЮБМА КНИГА, НО ОБИЧАМ СЕЛИНДЖЕР, ДЖЕК ЛОНДОН, ДАН БРАУН, АГАТА КРИСТИ.
В МОМЕНТА   ЧЕТА ИМЕТО НА РОЗАТА, НО Е ДОСТА ТРУДНА ЗА чЕТЕНЕ , НО МИСЛЯ чЕ щЕ Я  ПРОчЕТА ДО КРАЯ.

# 104
  • Мнения: 20
Забравих да напиша и Удхаус.Страхотни са му книгите-да се спукаш от смях.

# 105
  • Мнения: 3 034
   МАЛКИЯТ ПРИНЦ - ЕКЗЮПЕРИ

Много философия, много нежност, много тъга, много щастие, много емоция....
Книга, написана на много нива, за всяка възраст има по нещо...

А иначе аз също много обичам да чета и книгите, които ми харесват са доста, но тази ми е номер 1  Simple Smile

# 106
  • Мнения: 1 063
 За тези, които имат интерес:
 http://nobelprize.org/literature/laureates/

# 107
  • Мнения: 3 423
много са ,но веднага се сещам за
"Хроника на една предизвестена смърт" и" 100 години самота" на Маркес
"Параграф 22" на Д.Хейлър-чела съм го 100 пъти
"Любовна история "на Е. Сигъл
"Майсторът и Маргарита" на Булгаков
"трима души в една лодка,без да се брои и кучето" на Д.Джером
обичам и разказите на Ъпдайк,Селинджър а от извесно време ,покрай интересите ми към психоанализа любима ми е и Мари Луиз фон Франц
desita и аз не харесвам Еко
bomboto  Hugготино ми стана ,че ме подсети за "Упражнения по стил" на Кьоно-велика книга,на времето знаех наизуст италианския и английския вариант Joy
а четете ли съвременна бг.литература-аз харесвам Тодора Радева и Г.Господинов

поздравления за темата  bouquet

# 108
  • Мнения: 2 282
Моите са много, като всяка книжка се препрочита, докато не я науча наизуст  Laughing
Тази тема ми напомни за едно дъъълго обсъждане на книгите, променили живота ни (или поне най-ценените от нас книги). Ето ги резултатите, събрани на едно място. Искаше ми се да ги споделя и с вас Simple Smile

# 109
  • Мнения: 3 405
Има една книга, написана в далечната 1980 г. от Георги Данаилов, "Убийството на Моцарт". Но не за Моцарт се говори там, а за децата и възрастните. Тази книга я е купила моята майка, за да разбере децата си, но не защото не е знаела как да се отнася с нас, а за за да бъде по-добра майка.
Сега книгата е у мен и аз я препрочитам. За пръв път я прочетох, когато бях тинейджърка и останах очарована. Там е и цитат на мисълта на прочутия ливанец Халил Гибран ( или Джибран ), който е познат на много от вас " Твоите деца, не са твои деца и т.н. ", но за това се пише в друга тема :
  вижте тук
в която още не съм се осмелила да пиша.
 
Ще цитирам само началото на книгата:
"Ако някое слънчево утро усетим, че виковете на играещите вън деца се превръщат в нестихващ крясък, ако не смогнем да се приспособим към врявата и затворим прозореца, за да предпочетем задушната тишина, не бива да се притесняваме, няма нужда да се ходи на лекар. Това не се лекува. ЗАПОЧНАЛИ СМЕ ДА СТАРЕЕМ."

# 110
Не мога да посоча само една книга, толкова са много. Всичко на Гогол, Достоевски, Маркес, Стайнбек... и ще трябва  да повтарям писалите преди мен, но за "Синухе египтянина" на Мика Валтари никой не каза, а тя ми е една от любимите.

# 111
  • Мнения: 1 925
За сега се сещам за " Спасителят в ръжта " , " Малкият принц ", като малка любима ми беше, а и все още я харесвам - " Приключенията на лукчо " Hug, също и " 100 години самота" на Маркес

# 112
  • Мнения: 235
Чета непрекъснато и много, но не знам дали мога да съставя списък с "любими" книги... Авторите, които са най-добре представени в личната ми библиотека са Съмърсет Моъм, Джон Стайнбек, Жорж Перек, Джон Ървинг, Исабел Алиенде...
И още няколко, за които не съм сигурна дали са превеждани на български -  Deirdre Madden, Jhumpa Lahiri и  Alexander McCall Smith.
 

# 113
  • Мнения: 994
ей, мислех си, че няма други фенове на Гуля Корольова Grinning Амбър, това ми беше любима книга много време.
не знаех, че някой тук я е чел!

и аз съм чела не един път, даже ми беше много любима. не знаех че има и филм. мен би ми било интересно да видя и някой от филмите, в които е участвала самата Гуля. Simple Smile

# 114
  • Мнения: 3 405
Ето книжката он лайн, но на руски:

Четвертая высота

# 115
  • Мнения: 3 371
ей, мислех си, че няма други фенове на Гуля Корольова Grinning Амбър, това ми беше любима книга много време.
не знаех, че някой тук я е чел!

и аз съм чела не един път, даже ми беше много любима. не знаех че има и филм. мен би ми било интересно да видя и някой от филмите, в които е участвала самата Гуля. Simple Smile
eто инфо за филмите в които е участвала:
http://www.megakm.ru/cinema/encyclop.asp?TopicNumber=7966
а ето го и филма по книгата, който искам аз:
http://www.kinoexpert.ru/index.asp?comm=4&num=5862
ама нямаааааааааааааааа Sad

# 116
  • в една мансарда точно под звездите ..........
  • Мнения: 317
"Бътърфлай"! Не помня авторката, но книгата съм я препрочитала няколко пъти! Не мого да кажа няколко думи за нея, защото ще трябва да я разкажа цялата! Разказва се за една много силна жена, готова на всичко в името на любовта!

# 117
  • Мнения: 1 063
малко да зазширя обсега на темата. "...списък с препоръчителни книги" http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=853087

# 118
  • Мнения: 515
Още една любима.

"Споразумението"- Елия Казан.

# 119
  • Мнения: 3 457
Пипи дългото чорапче,Хубави неща-Даниел Стийл имного други Joy

# 120
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
Зимата на нашето недоволство - Стайнбек. При всяко препрочитане намирам нещо ново в тази книга. Уникална е.
Aз съм влюбена в книгите на Стайнбек, чета и препрочитем smile3529, няма думи как да опиша отношенито си към този писател .............понягога има чувството, че неговите скитници, Улица консервна..........Монтерей и всичките му персонажи просто ги познавам, че тук наблизо на една ръка растояние...................и, че непрекъснато ми помагат да видя живота от трагично-смешната му страна и да продължа..................

# 121
  • Мнения: 495
"Синухе египтянина" на Мика Валтари - поне 10 пъти съм я чела, а е към 700 стр.
стилът е невероятен
полезна е от историческа гледна точка и същевременно - във философски и житейски аспект
ника ми е заимстван от там
като родих пак започнах да я чета, без последните 100-тина стр., тъй като детенцето на автора умира, а аз вече като майка... съм съпричастна и не мога да чета такива неща

# 122
  • Мнения: 521
"На изток от рая" и "Улица консервна"на Стайнбек,"Цар плъх" на Джеймс Клавел(ANNAND ме изпревари) и няма да изброявам повече,защото ще се припокрият с изброените до тук.
Само да попитам:
Има ли някой на който да НЕ му е харесала"Името на розата" или само аз съм изключение.По принцип съм в състояние да изчета и най-голямата глупост написана до сега.Не казвам,че книгата е глупава,но по- скучна книга не бях срещала.Стигнах до средата ида си призная,предадох се.


Брой и мене! Така и не можах да я смелям. Мъкааааа! Иначе за протокола, книги чета непрекъснато. Имам някои любими-да. Почти всички на Тери Пратчет. Харесва ми иронията му към дребните ни проблеми, които ни се струват големи и към смъртта. В последно време често си препрочитам някои неща от "11 минути" на Паоло Коелю.

Последна редакция: сб, 17 юни 2006, 16:29 от pipilota

# 123
  • ...на брега на голямата река....и близо до морето
  • Мнения: 214
 "" ГНЕЗДО НА ПЕПЕЛЯНКИ" - на ЛИНДА ДЕЙВИЗ.
Обаче ми я откраднаха  #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire и не мога повече да я намеря newsm45

# 124
  • Мнения: 2 254
"Сто години самота"-единствената книга ,която исках да започна да чета отново щом дочетох последния ред Grinning
 дълъг списък мога да представя и аз,но тук иде реч за любимата ви книгА,нали?
 

Последна редакция: сб, 26 авг 2006, 17:40 от tinahris

# 125
  • Мнения: 2 910
"Атинянката Таис" ми е много любима книга. Отдавна съм я чела, но много ме грабна и мисля скоро отново да я прочета.
Книгите на Арчибалд Кронин също много ми харесват.
"на Изток от Рая" на Стайнбек, също много ми харесва.
"Името на розата" ми е много трудна книга и нещо не можах да я смелям и аз Crazy
Много обичам да чета и има още книги, които много ми харесват, но за тези се сещам веднага.

# 126
  • UK
  • Мнения: 3 959
Хари Потър, Мери Попинз, Междузвездни Войни на Тимъти Зан. И много отделни книги, други поредици и така нататък. Обичам да чета.

# 127
  • В центъра на Вселената...
  • Мнения: 382
Много обичам да чета, но за съжаление нямам много време. Всички книги на Паоло Куелю( как се пише  newsm78) са ми любими...
Друга любима книга- " Замъкът на шапкаря "  Peace

# 128
  • Мнения: 498
"Приключенията на Барон Мюнхаузен" и "Алиса в страната на чудесата"- мога много да ги чета

# 129
  • Варна
  • Мнения: 5 529
Имам толкова много любими книги, че предпочитам да напиша някой от любимите си автори - Джейн Остин, сестрите Бронте, Александър Дюма баща, Астрид Линдгрен, Марк Твен, Жорж Санд, Бернард Клавел, Виктор Юго особено Клетниците и Дейвид Копърфийлд. Като момиче прочетох всички комедии на Шекспир, които намерих в библиотеката и направо се влюбих в тях.
От българските Димитър Талев, Блага Димитрова, Антон Дончев, има един български писател написал чудесни исторически книги Цончо Родев.
От руските Лев Толстой, Пушкин основно прозата, Данаил Гранин, Иван Ефремов.
От така популярните последните години американски писателки на жески романи съм чела почти всичките и Даниел Стийл и Сандра Браун, но моята фаворитка е Нора Робъртс.
Въобще обожавам да чета и е имало периоди, когато съм чела по цели дни и нощи почти без прекъсване. Уви напоследък не ми остава толкова време.

Анжелина, колко плаках навремето с тая книга, ех спомени.

Искам да питам някой в темата беше казал за писателките от форума - Гугулетата на Василиса са ни като настолна книга, но под какво име пише Анда и кои са нейните приказки. Много е сладка с това, което пише във форума а и на живо е много симпатична, прииска ми се да прочета и нейните приказки.

# 130
  • Мнения: 5 299
Стивън КИНГ Heart Eyes
Обожавам "Зеления път". Тя май ми е най-любимата.
Вмомента чета "Дяволът носи Прада"., и за сега много ми харесва. Grinning

# 131
  • Мнения: 5 877
Специални благодарности на Реза - love you too!   bouquet
По темата няма да изброявам, само за харесалите Джумпа Лахири ще река, че по "Името" (The Namesake) има вече филм на режисьорката Мира Наир.

# 132
  • Мнения: 465
Боже имам толкова любими книги но книгата която прочетох за първи път и после повторих бе "Кръстникът"Марио Пъзо-класика, после прочетох толкова поредици от любимият ми Робърт Лъдлъм-като "Клопката на Тривейн, "Апокалиптичният часовник" и мн. др.  Peace

# 133
  • Мнения: 6 167
ей, ама лексиконски въпрос Hug
и каква начетена аудитория)

мисля, като четящо същество, че човек не може да има една любима книга,
освен ако не е в 5ти клас веднага след Джейн Еър ....
хората минават през различни периоди, обогатяват си софтуера, менят интереси,
среда и тн.

но, ето нещо вечно:
човешки, земни, красиви неща намирам у Валери Петров.
Винаги с голямо удоволствие го чета.
Обичам Хемингуей " Безкраен празник".

Достоевски, Сайнбек... още съм на азбуката, не си вдигам толкоз летвата  Wink

Сега чета " как се раждат идеите" - много любима ще ми стане таз книжка)))) Най-любимата

# 134
  • Мнения: 5 877
От друга страна, може пък някой да прочете изброените, тъй че ще спомена каквото ми дойде наум на прима виста -
Салман Рушди (предимно "Полунощни деца", "Сатанински строфи" и "Последната въздишка на мавъра", но бг преводите са ужасни),
Орхан Памук ("Черна книга" беше страхотна, сега чета "Сняг"),
Руми (суфистка поезия, малкото му име ми е сложно за произнасяне и писане)
Вонегът (каквото се сетите, разказите са страхотни)
Джулиън Барнс
Ханиф Курейши ("The Buddha of Suburbia")
Дубравка Угрешич
Лорка
Туве Янсон
Джумпа Лахири, особено разказите
още един глас за "Животът на Пи" на Ян Мартел
Бредбъри
Мишел Турние


# 135
  • Мнения: 3 447
Руми (суфистка поезия, малкото му име ми е сложно за произнасяне и писане)
  bouquet

# 136
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
От друга страна, може пък някой да прочете изброените, тъй че ще спомена каквото ми дойде наум на прима виста -
Салман Рушди (предимно "Полунощни деца", "Сатанински строфи" и "Последната въздишка на мавъра", но бг преводите са ужасни),
Фенке на Рушди, чела ли си му "детската" книга? "Харун и...", а де, забравила съм заглавието.
Ще ти я дам, само да я намеря (ако не си я чела де).
На Памук си купих "Бялата крепост" и никак не ми хареса.
Я да видим сега, таз суфистка поезия, дето я хвалиш.  Hug

# 137
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Тази тема първият път съм я изпуснала....
Аз също нямам една любима книга, много от авторите, които харесвам, вече сте споменали.
Ще добавя Джон Ървинг (вечен фаворит) и няколко скорошни мои любимци: Michel Houellebecq, Frederic Beigbeder (май беше споменат), Rabih Alameddine, Виктор Пелевин, Gregory Maguire.
И още един глас за Джумпа Лахири.
Скоро прочетох "Brave New World", пропуск от ранните ми години - невероятна!

# 138
  • Мнения: 5 877
Фенке на Рушди, чела ли си му "детската" книга? "Харун и...", а де, забравила съм заглавието.
"Харун и морето от приказки", имам я. Според мен е хубава, но не колкото "Полунощни деца". Но пък е преведена свястно, което е съществено - книгите му за възрастни дълго време никой не щеше да ги издава (заради фатвата), накрая едно второкласно издателство се нае, обаче взеха адски калпав преводач, дървен и незнаещ английски... ужас, ужас.
"Харун" е преведена преди това и е читава.

# 139
  • Мнения: 581
Човекът, който се смее" на В. Юго Силна книга и колкото пъти я чета всеки път откривам по нещо ново в нея. По принцип обичам много да чета и това ми е страст, която понякога измества например миенето на тоалетната, а мама все ме критикува. Сега съм на вълна поезия.  Grinning

# 140
  • Smallville
  • Мнения: 994
Всички книги на П.Г.Удхаус.Също Джером К.Джером.Просто си умирам от смях с тях.
И как щях да забравя разказите на О.Хенри-най истинските-сякаш извират от душата ти

# 141
  • Мнения: 3 447
На Памук си купих "Бялата крепост" и никак не ми хареса.

И на мен не ми хареса, "Сняг" също... Всъщност, упорито си купувам Памук заради "Името ми е червен", ама нещо... Rolling Eyes

# 142
  • Варна
  • Мнения: 365
Любима 1 книга нямам, но с удоволстиве препрочитам повечето книжки на Ричард Бах Simple Smile. Много харесвам "Полет над кукувиче гнездо", "Пилето", "Последна любов" и "Франки Фърбо". Последните три са на Уилям Уортън. Обичам да чета книжлета в стила на Буковски. Харесвам МНОГО Вонегът и Стайнбек... "На изток от рая" много я обичам... Много ме грабна сборникът "Черно слънце". Харесвам Хемингуей, обичам да чета и пиеси. Голяма слабост ми е "театъра на абсурда".

Та така, нямам си любима книга...

Мога да добавя и Хенри Милър,Ерика Джонг,Паулу Коелю,Габриел Гарсия Маркес. Имам и една любима книга на авторката Лаура Ескивел. Книгата е "Като гореща вода за шоколад"

# 143
  • Мнения: 78
Джером Джером- Празни мисли на един празен човек....тази книжка ми е като Библията
Наука за любовта , Съществува ли жената , Развитие на вътрешния свят - всичките на Джон Бейнс
Колкото и банално да звучи - Любов по време на холера на Маркес , препрочитана няколко пъти
Дом на края на света на Майкъл Кънингъм и още много други

# 144
  • Пловдив
  • Мнения: 102
"Шифърът на Леонардо" на Дан Браун, страхотна книга е!
да,да,аз съм за! Peace

# 145
  • Мнения: 2 353
  Много са любимите ми книги и ще ми е съвестно да сложа една-единствена пред другите, но в най-вълнуващите си моменти винаги ми се върти едно изречение от "По пътя" - "А знаете ли, че Бог е плюшено мече" и се усмихвам.

# 146
  • Мнения: 5 539
  Много са любимите ми книги и ще ми е съвестно да сложа една-единствена пред другите, но в най-вълнуващите си моменти винаги ми се върти едно изречение от "По пътя" - "А знаете ли, че Бог е плюшено мече" и се усмихвам.
"По пътя"....Да, да, да, просто велика книга! Как не съм я прочела досега не знам. Във възторг съм. Много ми помага да намеря истинското си Аз.......

# 147
  • Мнения: 2 161
Трудно е да се каже коя ми е любима,защото чета безразборно и по много.Но като че ли имам слабост към американските автори,а също и английските.

# 148
  • Мнения: 1 416
"Сто години самота" е любимата ми книга... Не мога да обясня защо, който я е чел знае, магическият реализъм не може да бъде обект на преразказ. Освен това, книгата е уникална, защото трябва да се чете много пъти в живота. По-мъдрите от мен казват, че истински я разбираш след 40 години. Невероятна книга, както всички други на Маркес...
Оскар Уайлд е другата ми любов... Сред фаворитите ми са още Стайнбек, особено "Улица Консервна" и "На изток от Рая"; Булгаков - естествено "Майстора и Маргарита"; Екзюпери; Съмърсет Моъм; Самюел Бекет; Кастанеда; Фицджералд; някои неща на Коельо (най-вече "Река Пиедра")...
За мен в българската литература най-велик е Йовков. Обожавам още Димов, Страшимиров. Поетите, на които не мога да устоя, са Яворов, Смирненски, Вапцаров, Пеньо Пенев и Така мразеният Пенчо Славейков. Жак Превер също ми бърка в душицата, Шели е магьосник...
Ох, ужасно е да изброяваш книги...  Laughing

# 149
  • Мнения: 532
Последната книга, която много ме впечатли е "МАЙКИТЕ"на дъщерята на Д.Димов, Теодора Димова, един по-различен поглед за децата-убийци. Препорычвам ви я горещо Peace
[/quote]

И аз я прочетох на един дъх и ми хареса.
Много обичам да чета също.По време на бременноста не можех да се концентрирам върху нищо друго освен специализирана "бебешка" литература.Откакто родих обаче съм подкарала библиотеката на свекървата подред.
Като любим автор може би трябва да кажа ,че е Уилям Уортън.

# 150
  • Мнения: 534
Определено най-любима ми е 'Тютюн'.Мога да я чета десетки пъти и да откривам по нещо ново. Харесва ми да чета как живота на човек може да се променя и да има страшни възходи и спадове.Иначе много харесвам и Чудомир(направо си умирам от смях с разказите му-препоръчвам ги),Й.Йовков,Елин Пелин.

# 151
  • Мнения: 1 416
И как щях да забравя разказите на О.Хенри-най истинските-сякаш извират от душата ти
Ей затова мразя да изброявам книги... Щом забравих любимеца си О'Хенри да напиша в предния постинг!  Rolling Eyes

# 152
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Много хубава и същевременно много трудна тема. Трудна е, защото е невъзможно човек да обобщи в едно или две заглавия любимите си книги. Поне при мен е така. По-скоро имам любими автори, на които чета всичко и то с голям кеф. Имам и книги (разкази, новели...), които са ми много любими. Но със сигурност не са една и две.
1. Маркес - всичко, излязло изпод неговото перо. Но най-силни симпатии имам към: "Денят, в който спря да вали над Макондо" - първият от "Разказите с чудеса" и точно този, който по-късно го вдъхновява да напише "Сто години самота".
2. Кафка - особено "Дневникът"
3. Херман Хессе - не само "Игра на стъклени перли", но най-вече, макар че наистина много трудно се чете
4. "Човекът, който правеше дъжд" на Петриашвили
5. "Пипи дългото чорапче" - айде да не обяснявам защо.  Wink
6. Криминалните романи на Агата Кристи - много е добра в жанра
7. "Марсиански хроники" на Бредбъри
8. Шекспировите пиеси - това съм завършила и интересът ми е по-скоро професионален
9. Андерсен
10. Йордан Йовков - всичко, влюбена съм в този писател
11. и още един български автор, но съвременен - Деян Енев, разказите му са страшно добри
12. Селинджър - заради "Спасителят в ръжта"
13. Хемингуей - за "Старецът и морето"
Със сигурност изпускам доста, но това са книги и автори, които мога да чета и препрочитам много пъти.

# 153
  • Мнения: 494
"Шифърът на Леонардо" на Дан Браун, страхотна книга е!
да,да,аз съм за! Peace

И аз  съм     за всички негови книги също. Но сега съм преминала на малко по различна тематика .''Сексът и градът'','' Секс по спешност '' и все такива подобни. Heart Eyes Crazy

# 154
  • Мнения: 127
Някой чел ли е автобиографията на Чаплин?   Simple Smile

# 155
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Някой чел ли е автобиографията на Чаплин?   Simple Smile
Аз. Като дете. Защо?

# 156
  • Мнения: 1 937
Капоти - избирателно.

Ромен Гари - напоследък.

Павич - от край време.

Повечето от изброените по-горе.

Не харесвам Коелю, Дан Браун...

# 157
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Капоти - избирателно.

Ромен Гари - напоследък.

Павич - от край време.

Повечето от изброените по-горе.

Не харесвам Коелю, Дан Браун...
Party И аз така.

# 158
  • София
  • Мнения: 6 999
Аз съм всеядна що се отнася до книги.  Embarassed и повечето книги ги чета по няколко пъти.

Любимата ми книга обаче е "Любов по време на холера" на Маркес. Цялата й атмосфера е магична и любимата ми фраза от нея: "Изтлялата жар на нещастна любов с дъх на горчиви бадеми..."

Четено последните години: М. Кундер ми харесва, на Коелю "Алхимикът" - това е единствената от всичките му, която препрочитам; Х. Филдинг "Бриджет Джоунс" /аз съм жена на моето време все пак/.

# 159
  • Мнения: 239
Някое от момичетата по- горе беше казало, че е ужасно да се изброяват любими книги. Напълно съм съгласна, но хем е ужасно, хем е сладко  Grinning Защото, така като се замислих за любимите ми книги и тези ми мисли се преплетоха със спомени от миналото. Изобщо книгите живеят в нас по един прекрасен начин и се превръщат в символ на някой период от живота ни, а после ни е интересно да се върнем към безчетната редица от заглавия, сякаш се завръщаме към предишните отсянки на нашето "аз" в миналото. Изчела съм ужасно много книги, но в различни етапи от детството и младостта ми имаше такива от тях, които бяха наистина изключително важни за мен. От чудните приказки, през книгите на братя Мормареви, веселието с Чудомир, "Спасителят в ръжта" на Селинджър, първите по- сериозни любовни трепети с прекрасните и любими мои поети Яворов, Лилиев и Пушкин. После "Малкият принц" на Екзюпери (който препрочитам пак и пак), бурният смях с книгите на Джером Джером. По- късно се запалих по история и видях сметката на купища исторически книги (само някои от авторите: Стефан Цвайг и Анри Троая). Когато се почнаха пък дълбоките любови с многото усмивки и сълзи дори бях стигнала и до "Вечната Амбър"  Blush Препрочитах и "Герой на нашето време" на Лермонтов, но в този период май най- бях влюбена в един огромен том с божествени разкази на Стефан Цвайг (как този човек е съумял да разбере толкова добре женската душа и до днес се чудя). Харесвах също Стендал и Стайнбек. От българските писатели най- са ми на сърцето Д. Димов ("Осъдени души" е брилянтна), Й. Йовков и Д. Талев, много ми харесват и стиховете на Валери Петров. Обожавам и Балзак, като изключим склонността му понякога наистина много да прекалява с детайлираните си описания на незначителни предмети  #Crazy Но автора, когото така и не се научих да харесвам е Кафка - хващат ме нервите от усещането за мудност и безбрежна плачевност, което създава във всяка своя книга. Нали знаете, че преди да умре той самият е поръчал да се изгорят книгите му, обещали са му, но не са го изпълнили  newsm78 (Ей, някой почитател на Кафка да не вземе да ми се разсърди   bouquet)

Но така като се замисля и ако трябва да определя най- любимия си автор - това при всички случаи е Е.М. Ремарк - просто го боготворя. Изчела съм, мисля, всичките му книги и до ден днешен този автор безгранично ме впечатлява. Струва ми се, че подобно на Йовков той успява да естетизира дори и тъмните житейски мъдрости и емоции, толкова е пластичен и затрогващ. И може би защото "Живот на заем" е първата негова книга, която прочетох, та тя си остава най- любимата ми книга на всички времена   Heart Eyes

# 160
  • Мнения: 667
Някой чел ли е автобиографията на Чаплин?   Simple Smile
Аз. Като дете. Защо?

И аз.

А по темата всичко на:  Ремарк, Чандлър, Стайнбек, Дж.К.Джером, Удхаус, А.и Б. Стругацки, Марк Твен, У.Уортън, като дете и Карл Май.
Харесвам "Параграф 22" - Дж.Хелър, "Спасителят  в ръжта" - Селинджър,   "Нежна е нощта" - Ф.С.Фицджералд, "Руфо Червенокосия" - Иван Мариновски, последната съм чела като дете, но и сега е препрочитам с удоволствие.

Има и още...

# 161
  • Мнения: 3 268
Като дете-"Пипи дългото чорапче" ,"Двойната Лотхен", "Следите остават","Четвъртата височина"
По-късно "Любов по време на холера","То",Гришам
В наши дни-"Шифърът на Леонардо"Дан Браун, "Сътворението" Гор Видал

# 162
  • Мнения: 1 073
Любими книги имам, не една.
Швейк, Триумфалната арка и всичко що е от Стайнбек.

# 163
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Ето на, изброяването изобщо не е хубаво нещо.  Confused Забравих един много любим автор - Марк Твен. Също така Джером Джером и Екзюпери, разбира се.
Авторът, който определено много ме дразни е Паулу Коелю. Категорично не ме кефи и модният напоследък чиклит.
А Кафка не се обиждам изобщо, че някои не го харесват. Въпрос на вкус. Честно казано книгите му допадат на ограничен кръг читатели. Не че е елитарен, просто изисква по-различно мислене и нагласа. Така както и Хесе. Горе-долу същото е и положението при Еко (изключение е "Името на розата"). Макар точно Еко да е "любимият писател" на всичко що е манекенка у нас. Друг е въпросът доколко го разбират и изобщо дали освен заглавието са прочели нещо друго.

# 164
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Толкова хубави книги сте споменали преди мен, много се радвам.
Казвам от любимите най-любимите: Ремарк ( всичко, а колко сълзи съм изляла ), Съмърсет Моам ( когато съм подтисната ), Херман Хесе, Керуак ( голямо впечатление ми направи тогава ), а и "Спасителят в ръжта" ми е любим, през романтичния ми период - Шарлот Бронте и Стайнбек, Достоевски.
От българските - Димитър Димов, "Време разделно", "Нощем с белите коне", Радичков, Богомил Райнов, Йовков.
Да спомена още Илф и Петров, Толстой, Казандзакис, "Цар Плъх".  "Парфюмът" и мен ме разтърси.
"Песен на песните" и "Епос за Гилшамеш".
"Да убиеш присмехулник" и "Вино от глухарчета" също са ми много любими.
Джоан Харис също ми допадна, Мемоарите на една гейша също.  А "Великият Гетсби" и напоследък Айрис Мърдок много ми допадна.

# 165
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Много са, но нещо от последната ме кара да обожавам Айзък Азимов - каквото е казал този човек, все е на място! Поздравявам ви с "Азазел" на Азимов

# 166
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
... Горе-долу същото е и положението при Еко (изключение е "Името на розата"). Макар точно Еко да е "любимият писател" на всичко що е манекенка у нас. Друг е въпросът доколко го разбират и изобщо дали освен заглавието са прочели нещо друго.

Съгласна съм (не знам за манекенките), но на мен "Името на Розата" ми е изключително любима, а "Махалото на Фуко" го мъчих около година време (аз винаги имам "на оборот" 7-8 книги) и накрая се отказах. Явно за мен не е. С годините достигнах до извода, че животът няма да ми стигне да прочета всички книги, които искам, така че ако пропусна нещо, не е страшно (преди жестоко се комплексирах и довършвах всичко, независимо дали ми харесва или не).

Скоро зарязах така една книга: Confessions of an Economic Hit Man. Много опростен поглед над света, даже ме ядоса.

Дан Браун не-не. но довърших Да Винчи де.  Embarassed

# 167
  • Sofia
  • Мнения: 6 934
ллл Не че е елитарен, просто изисква по-различно мислене и нагласа. Така както и Хесе. Горе-долу същото е и положението при Еко (изключение е "Името на розата"). Макар точно Еко да е "любимият писател" на всичко що е манекенка у нас. Друг е въпросът доколко го разбират и изобщо дали освен заглавието са прочели нещо друго.

Не съм съгласна за У. Еко! За да го разбереш е нужна не специална нагласа, а базови познания в някои области - история, философия, религии, семоитика...
Все пак той е учен, т.нар. му романи са върха на айсберга. (Убедена съм, че повечето не са чели или  чували за "Интерпретация и свръхинтерпретация",  "Трактат по обща семиотика")
Затова на много хора им е скучен, други усещат, че не могат да го разберат.
А на манекекнките любимият автор е Паоло Коельо, той е смилаем за масата, предлага синтезирани житейски истини и средностатистическия читател  определя книгите му като "философия"!  Joy

Последна редакция: ср, 30 авг 2006, 11:59 от Karen

# 168
  • Мнения: 4 473
"Не без дъщеря ми"

# 169
  • Мнения: 4 806
едва ли има по - трудна тема Simple Smile

няма да изброявам, още повече, че заглавията не са в категория "художествена литература".

От тях (все пак Simple Smile : "Quo vadis", "На изток от рая", "Черният обелиск", "Доктор Фаутус", "Йосиф и неговите братя".

П.С. категорично НЕ на Достоевски и "Майстора и Маргатира".

# 170
  • Мнения: 78
"Склоността към мързела винаги е била най-силната черта от характера ми. Не си приписвам това качество, то е просто вродена дарба, която малцина притежават. На света има много мързеливи хора и "тежки гемии", но истинският лентяй е рядкост. Той не е човек, който се мотае без работа, с ръце в джобовете. Напротив - най-изумителната му способност, е, че винаги е страшно зает.
Не можеш да се наслаждаваш истински на безделието, ако нямаш достатъчно много работа. Човек не е в състояние да изпита някакво удоволствие от това, че не върши нищо, ако изобщо няма какво да върши. В такъв случай прахосването на време се превръща просто в занимание, и то много уморително. Подобно на целувката, лентяйството е най-сладко, когато е откраднато."
откъс от " Празни мисли на един празен човек"

# 171
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Не съм съгласна за У. Еко! За да го разбереш е нужна не специална нагласа, а базови познания в някои области - история, философия, религии, семоитика...
Все пак той е учен, т.нар. му романи са върха на айсберга. (Убедена съм, че повечето не са чели или  чували за "Интерпретация и свръхинтерпретация",  "Трактат по обща семиотика")
Затова на много хора им е скучен, други усещат, че не могат да го разберат.

Карен, аз точно това имах предвид като сложих и Еко в кюпа. Лично на мен ми се видя доста труден за четене, определено се насилих - като изключим розата. Наистина са си нужни познания в съответната материя, за да умееш да го четеш. И хич не ме е срам да си призная, че при мен не се получи "сработването".

# 172
  • Мнения: 15
Имам доста любими книги, но като изключа "Емил от Льонеберя" и "Пипи дългото чорапче" за мен книга номер 1 си остава "Геномът" на Мат Ридли  Embarassed Харесва ми това, че в нея се описват всичките хромозоми на човека и гените, съдържащи се в тях. Всеки ген отговаря за дадено нещо. Като например, един от гените намиращ се в хромозома номер 16 отговаря за IQ-то. Има неща, които могат да потресат човек.  Embarassed

# 173
  • Мнения: 2 292
На младини (в училищните и студентските години) четях много , сериоzна и тежка литература и раzни дълбокомислени и класически и философски и какви ли не ... имах любими книги и подобни ... но вече одъртях zа такива неща и имам доста много неща пред подобни кривки , като семейство с дете,  работа, домакинство и какво ли не ... сега ако успея да прочета нещо гледам да е леко, раzвлекателно , криминале или може дори някое арлекинче  Laughing

# 174
  • Мнения: 239
Не че е елитарен, просто изисква по-различно мислене и нагласа.

Да, аз също като теб, lulumba, мисля, че тук не става дума за елитарност, просто е въпрос на вкус. Но за по- различното мислене и нагласа - не съм убедена, че за това не ми допада Кафка. Интересното е, че харесвам други екзистенциалисти, явно не е въпросът в нагласата, просто си ме дразни (предвид обстойните ми занимания с негови творби).

Последна редакция: сб, 02 сеп 2006, 02:01 от Stela-Maria

# 175
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
И аз съм голяма читанка. От няколко дена я следя темата и все не се включвам, защото списъкът е огромен. Но тази вечер след като бях насилствено събудена в 2 часа и принудена да правя компания на едно инато магаренце седнах и си го написах. Естествено много от книгите се повтарят, сигурно съм и пропуснала нещо, но това е в общи линии.

Марк Твен – „Писма от земята”
Съмърсет Моъм – разказите му
Оскар Уайд – драмите му
Шекспир - комедиите
Удхаус – най-вече за Джийвс и Устър
Джек Лондон – „Малката стопанка на голямата къща”
О’Хенри - разкази
Джейс Клавел – „Цар Плъх”
Джейн Остин – „Гордост и предразсъдъци”, „Разум и чувства”, „Ема”
Маргарет Мичъл – „Отнесени от вихъра”
Александър Дюма – „Тримата мускетари” с продълженията „20 години по-късно”, „Още 10 години по късно – Виконт дьо Бражелон” , „Още 10 години по късно – Луиз дьо Ла Валиер”, Граф Монте Кристо”, „Кралица Марго”
Жул Верн – „Децата на капитан Гранд” , „Капитан Немо”
Лев Толстой – „Анна Каренина”, „Война и мир”
Джани Родари – „Приключенията на Лукчо”
Николай Носов – „Незнайко в Слънчевия град”
Юрий Дружков – „Приключенията на Моливко и Сръчко”
Ерих Кестнир – „Романи за деца” , „Трима мъже в снега”
Астрид Линдгрен – „Пипи дългото чорапче” ( А  Карлсон ме нервеше много, сега пак ме нерви – абсолютен егоист, винаги съм се чудела как го понася Дребосъчето)
Блага Димитрова – „Отклонение”
Фани Попова-Мупафова – „Солунския чудотворец”, „Дъщерята на Калояна”, „Иван Асен ІІ”, „Последният асеновец”
Цончо Родев – „Човекът без сянка”, „Черният конник”, „Наричаха ме Желязната ръка”, „Тътени”, „Бурята”
Николай Райнов – всички приказки

# 176
Артър Хейли, но се зачитам и в полезната литература - съвети за хранене, обзавеждане и общуване макар да отсявам доста общи неща там, не ме ангажират като сюжет и вършат работа за преспиване вечер, когато общо взето чета:)))))) Откровено казано през деня съм фенка на списанията

# 177
  • Варна
  • Мнения: 5 529
И аз съм голяма читанка. От няколко дена я следя темата и все не се включвам, защото списъкът е огромен. Но тази вечер след като бях насилствено събудена в 2 часа и принудена да правя компания на едно инато магаренце седнах и си го написах. Естествено много от книгите се повтарят, сигурно съм и пропуснала нещо, но това е в общи линии.

Марк Твен – „Писма от земята”
Съмърсет Моъм – разказите му
Оскар Уайд – драмите му
Шекспир - комедиите
Удхаус – най-вече за Джийвс и Устър
Джек Лондон – „Малката стопанка на голямата къща”
О’Хенри - разкази
Джейс Клавел – „Цар Плъх”
Джейн Остин – „Гордост и предразсъдъци”, „Разум и чувства”, „Ема”
Маргарет Мичъл – „Отнесени от вихъра”
Александър Дюма – „Тримата мускетари” с продълженията „20 години по-късно”, „Още 10 години по късно – Виконт дьо Бражелон” , „Още 10 години по късно – Луиз дьо Ла Валиер”, Граф Монте Кристо”, „Кралица Марго”
Жул Верн – „Децата на капитан Гранд” , „Капитан Немо”
Лев Толстой – „Анна Каренина”, „Война и мир”
Джани Родари – „Приключенията на Лукчо”
Николай Носов – „Незнайко в Слънчевия град”
Юрий Дружков – „Приключенията на Моливко и Сръчко”
Ерих Кестнир – „Романи за деца” , „Трима мъже в снега”
Астрид Линдгрен – „Пипи дългото чорапче” ( А  Карлсон ме нервеше много, сега пак ме нерви – абсолютен егоист, винаги съм се чудела как го понася Дребосъчето)
Блага Димитрова – „Отклонение”
Фани Попова-Мупафова – „Солунския чудотворец”, „Дъщерята на Калояна”, „Иван Асен ІІ”, „Последният асеновец”
Цончо Родев – „Човекът без сянка”, „Черният конник”, „Наричаха ме Желязната ръка”, „Тътени”, „Бурята”
Николай Райнов – всички приказки
Ти си написала всичките ми любими книги, много повече отколкото аз бях написала по нагоре в темата.  bouquet  bouquet  bouquet
А за това мнение за Карлсон, мога само да кажа, че бях започнала да си мисля, че проблема е в мен дето толкова не го харесвам и ме дразни тоя прехвален Карлсон. А и едни изказвания има дето  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 178
  • Мнения: 1 937
Аз пък, благодарение на вас си позволих да се поглезя подобаващо.

Поръчах някои от заглавията по-горе.

Имам си сега една купчинка, която пристигна вчера.

Големината й ми действа...равновесно... 

Спокойно очаквам есента.

# 179
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
...
Спокойно очаквам есента.
Ако  ги четеш за сефте... завидях ти! Simple Smile

# 180
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Мда, бог знае колко думи са се изписали за "образа на Карлсон". Онези, недолюбвани от мен люде, нарекли себе си "критици"...
Когато за първи път четох Карлсон, аз го заобичах с цялата си душа. А майка ми си спомняше, че като дете никак не го била харесала - такъв егоист, използвач и пр. Горкото Дребосъче!
Карлсон не може да те остави безразличен. За да измислиш герой като Карлсон, трябва да си наистина творец, а не просто писач.
Астрид Линдгрен е голям творец, голям писател - със стил, душа, тънък хумор и изключително оригинален автор. Почти тридесет години вече я чета и препрочитам и си остава най-добрата и най-любимата за мен - не  визирам само детската литература.
Имала е толкова много, имала е всичко. Защо си е заминала от този свят отчаяна и тъжна?

# 181
  • София
  • Мнения: 6 999
А майка ми си спомняше, че като дете никак не го била харесала - такъв егоист, използвач и пр. Горкото Дребосъче!

И аз бях на мнението на майка ти  Crossing Arms Хич не го харесах този Карлсон.

# 182
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064

Астрид Линдгрен – „Пипи дългото чорапче” ( А  Карлсон ме нервеше много, сега пак ме нерви – абсолютен егоист, винаги съм се чудела как го понася Дребосъчето)


А за това мнение за Карлсон, мога само да кажа, че бях започнала да си мисля, че проблема е в мен дето толкова не го харесвам и ме дразни тоя прехвален Карлсон. А и едни изказвания има дето  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

А майка ми си спомняше, че като дете никак не го била харесала - такъв егоист, използвач и пр. Горкото Дребосъче!

И аз бях на мнението на майка ти  Crossing Arms Хич не го харесах този Карлсон.

Май изобщо не сме фенки на Калсон. Василиса, аз не исках да кажа, че не харесвам Астрид Линдргрен, напротив, много я харесвам, дори съм цитирала "Пипи дългото чорапче" от любимите ми книги, просто този герой не ми допада, а виждам че не само на мен. Simple Smile

# 183
  • Мнения: 6 315
Салман Рушди (предимно "Полунощни деца", "Сатанински строфи" и "Последната въздишка на мавъра", но бг преводите са ужасни)

Точно се сетих да си добавя и него и с "Харун и морето от приказки"  Embarassed.

Аз сега пак си препрочитам книжките от поредицата Америка 20-ти век, много си ги обичам... Забравила съм да си напиша и книгата, която майка ми (с безкрайна благодарност към нея) ми даде да прочета на 12 - "Мементо". Мисля, че точно тази книга ми отвори очите и ме спаси от опасно залитане в по-късна възраст. Много ми харесва и "Зверски нощи" на Сирил Колар - истинска история - жестока и тъжна........

Малчо, чааак сега виждам че четем една и съща литература!   bouquet Hug

# 184
  • Мнения: 239
Аз обичам Конституцията на Република България защото съм патриот. Също така обичам Ян Бибиян и Нерон Вълка на Христо Калчев. Мисля, че последната книга е една подобрена версия на Изкуството на войната от Сун Цу (китайското генералче).

Жена ми обожава Джон Гришам, Паоло Куелю и Дан Браун защото е интелигентна и има собствено мнение. Също така вярва в астрологията защото в никакъв случай не е тъпа.

# 185
  • София
  • Мнения: 4 966
Исках само да подбутна темата...цяла вечер я търся Wink

# 186
  • Мнения: 11 818
В момента съм на вълна Джоан Харис - авторката на "Шоколад", "Петте четвъртинки на портокала", "Къпиново вино", .. Препоръчвам силно!  Peace
А ето и другите й книги, ако някой се интересува, които все още не съм чела, но скоро смятам да си ги закупя:
http://books.balkanatolia.com/c/sl-b/p-l/aid-2337/dzhoan-haris.html

# 187
"Вяра имам" на Мадлен Алгафари
страхотна жена,страхотна книга Peace

# 188
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Купила съм си "Малинче" на Лаура Ескивел и "Баудолино" на Умберто Еко. Тъкмо дочитам Лавкрафт и се чудя коя от двете да подхвана, не ми се иска да ги започвам, че много бързо свършват.  Mr. Green
А плакат на "Малинче" видях в Бургас отдалеч и си викам, какво пък е това Малинче.  newsm78 Приближавам се и прочитам Лаура Ескивел! Направих няколко радостни подскока, които сигурно са развеселили минувачите.  Laughing

# 189
  • Мнения: 157
От край-време съм пристрастена към историята на Джеймс Матю Бари - "Питър Пан", както и "Малкият принц". Прочетох 2 пъти "Махалото на Фуко" и бих я прочела пак.
Обичам книгите и съм изчела доста, бих ви препоръчала "Тътени" на един български автор, който обаче сега не си спомням. Сходна е с "Време разделно" от историческа гледна точка...
А чели ли сте книгите на Ернст Мулдашев??? 

# 190
  • Мнения: 704
Клифърд Саймък - "Всичко живо е трева"
Робърт Шекли - "Недокоснат от човешки ръце"
Рей Бредбъри

К. Вонегът
А. и Б. Стругацки, Айзък Азимов

Съмърсет Моъм;   О`Хенри - невероятен е

Джордж Оруел

Балзак - всичко
А. Кронин - също

Е. и Ж. дьо Гонкур - "Жермини Ласертьо" - винаги плача, когато я чета Sad
..........................................

Чудомир, Хайтов, Димитър Димов - "Осъдени души"
....................................................................

Андерсен, Джани Родари и разбира се

"Алиса в огледалния свят" Heart Eyes

Струва ми се, че се получи страхотен коктейл.   ooooh! Blush

# 191
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Обичам книгите и съм изчела доста, бих ви препоръчала "Тътени" на един български автор, който обаче сега не си спомням. Сходна е с "Време разделно" от историческа гледна точка...
 


Цончо Родев – „Човекът без сянка”, „Черният конник”, „Наричаха ме Желязната ръка”, „Тътени”, „Бурята”




"Тътени" е първата книга, "Бурята" е продължението.

# 192
  • София
  • Мнения: 1 352
Купила съм си "Малинче" на Лаура Ескивел и "Баудолино" на Умберто Еко. Тъкмо дочитам Лавкрафт и се чудя коя от двете да подхвана, не ми се иска да ги започвам, че много бързо свършват.  Mr. Green
А плакат на "Малинче" видях в Бургас отдалеч и си викам, какво пък е това Малинче.  newsm78 Приближавам се и прочитам Лаура Ескивел! Направих няколко радостни подскока, които сигурно са развеселили минувачите.  Laughing
Да кажеш за Малинче. Гледам я от доста време и се каня да я купя.

# 193
  • Мнения: 3 342
В момента съм на вълна Джоан Харис - авторката на "Шоколад", "Петте четвъртинки на портокала", "Къпиново вино", .. Препоръчвам силно!  Peace
А ето и другите й книги, ако някой се интересува, които все още не съм чела, но скоро смятам да си ги закупя:
http://books.balkanatolia.com/c/sl-b/p-l/aid-2337/dzhoan-haris.html

Изброените книги наистина са хубави, но след "Крайбрежие", която така и не успях да дочета, не съм си купувала нищо ново на Джоан Харис.
Така че "Крайбрежие" не ти я препоръчвам.
Все пак, ако някоя от останалите е добра - сподели...

# 194
  • Мнения: 156
Обичам да чета Grinning някои от любимите ми книги са: Синухе египтянина - Мика Валтари, Кръстникът - Марио Пузо, Капитан Драйфус - Виктор Фалк, Резервата на таласъмите - Клифърд Саймък,
Птиците умират сами - К. Маккълоу, всичко на Христо Калчев и още много други.

# 195
  • Мнения: 1 072
Терри Пратчет - всичко от Светът на Диска

# 196
  • Мнения: 235
А чели ли сте книгите на Ернст Мулдашев??? 
Аз съм чела едната - "От къде сме произлезли" - такива неща пише че се втресох.

# 197
  • Sofia
  • Мнения: 6 934
Попаднах на интересна статия !
Началото не е толкова важно, колкото разсъжденията за литературата въобще!
Изкефих се, че авторката защитава тезата си, позовавайки се на любими мои автори - Джон Фаулз , У.Еко!

http://www.online.bg/kultura/my_html/2262/roman.htm

# 198
  • Мнения: 2 697
Любимите книги, както са писали и другите по-горе, за един активно четящ (и мислещ Heart Eyes) човек винаги са повече от една, но...Книгата, която в последно време ме порази е "Махалото на Фуко" на У. Еко...Като цяло, трудна си е за четене, безспорно. Но идеите в нея - за смисъла и законите на съществуването ни изобщо, безсмислието на голяма част от западната рамка на мислене, от която сме част...постоянната необходимост на хората от загадка и тайнственост в живота им...тази необходимост, която може да погуби разума на един човек...и всичко това разказано с безкрайна обстоятелственост и реалистичност,  и все пак с онази точно дозирана художествена измислица, ме карат отново и отново да изпитвам удоволствие от прочитането на книгата. И може би по-скоро преосмислянето на книгата.  Hug

# 199
  • Мнения: 2 697
Попаднах на интересна статия !
Началото не е толкова важно, колкото разсъжденията за литературата въобще!
Изкефих се, че авторката защитава тезата си, позовавайки се на любими мои автори - Джон Фаулз, У.Еко!

http://www.online.bg/kultura/my_html/2262/roman.htm

Karen. статията още от заглавието ми се струва интригуваща..."Реконструкция срещу митологизация". Благодаря ти за линка!  bouquet Hug

Последна редакция: пн, 04 сеп 2006, 14:10 от Шехина

# 200
  • Мнения: 799
"Песен за огън и лед" - Дж. Р. Р. Мартин - уникална книга, с главни герои деца, но в никакъв случай не е детска.
"Кучето, което не искаше да бъде куче" - Фарлу Моуът
"Отнесени от вихъра" - Маргарет Мичъл
"На изток от рая" - Стайнбек
"На западният фронт нищо ново" - Ерих Мария Ремарк
"Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада" - Ено Рауд
"Това се случи на 35 май" - Ерих Кестнер
"Джейн Еър" - Емили Бронте
"Зеленият път" - Стивън Кинг
"Емил от Льонеберия" и "Роня, дъщерята на разбойника" - Астрид Лингрен
"Властелинът на пръстените" - Дж. Р. Р. Толкин
"Винету" и всичко на Карл Май (дори съм ходила в музея му в Радебойл, Германия  Mr. Green)
"Гостенка от бъдещето" - Кир Буличов
"Белият зъб" - Джек Лондон
А за "велика тъпня" номинирам "Врява и безумство" на Фокнър

Последна редакция: пн, 04 сеп 2006, 14:43 от pachikrak

# 201
  • Мнения: 227
Всички на Пауло Куелю - Захир, Алхимикът, 11 минути..., е и други има разбира се  Simple Smile

# 202
  • Мнения: 157
A kak се казваше автора на "Тътени"?Още не мога да се сетя. Confused И Джон Гришъм пише страхотно - "Братята" е последното, което четох от него.

# 203
  • Мнения: 4 806
бях пропуснала
Дж.Оруел, особено "1984"

# 204
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
A kak се казваше автора на "Тътени"?Още не мога да се сетя. Confused И Джон Гришъм пише страхотно - "Братята" е последното, което четох от него.

[
Обичам книгите и съм изчела доста, бих ви препоръчала "Тътени" на един български автор, който обаче сега не си спомням. Сходна е с "Време разделно" от историческа гледна точка...
 


Цончо Родев – „Човекът без сянка”, „Черният конник”, „Наричаха ме Желязната ръка”, „Тътени”, „Бурята”




"Тътени" е първата книга, "Бурята" е продължението.

Ами копирах ти го още вчера, но не си видяла - Цончо Родев.

# 205
  • Мнения: 157
Ами - влюбена съм, sorry  Wink А чели ли сте "Когато в рая валеше дъжд"???

Общи условия

Активация на акаунт