Набавяне на вит. Д по естествен път?

  • 2 225
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 352
Мили мами - сетих се да попитам нещо във връзка със скорошната тема, която бях пуснала във форума по следната тема - знаете ли как се добавя вит. Д по естествен начин - от слънцето - да! но как на пряко слънцестоене - на индиректна светлина - може ли? Въобще кой каквото знае да пише - колко време е достатъчно за набавяне на дневната доза и т.н. .... newsm78

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 10 817
Доколкото съм чела са достатъчни 5 мин да изложиш лицето и ръцете,но при малки деца нека става на порцийки по 1 минутка.

# 2
ne e neobhodimo da se izlaga deteto na direktna slan4eva svetlina.naprimer lqtoto dage i da e na sen4esto mqsto slan4evite la4i 6te proniknat do deteto.na direktno obla4vane v na4aloto po malko-2-3 min.

# 3
  • Мнения: 3 042
Витамин Д може да се набави и чрез консумация на жълтъка на яйцето, който е богат на вит.Д.

# 4
  • Мнения: 352
Витамин Д може да се набави и чрез консумация на жълтъка на яйцето, който е богат на вит.Д.

Много интересен факт, досега не бях попадала на него! Благодаря!

# 5
  • Мнения: 27 524
Витамин Д може да се набави и чрез консумация на жълтъка на яйцето, който е богат на вит.Д.

 Stop

Вит. Д3 се образува само и единствено от слънчевите лъчи!!!

# 6
  • Мнения: 27 524
Витамин Д може да се набави и чрез консумация на жълтъка на яйцето, който е богат на вит.Д.

Много интересен факт, досега не бях попадала на него! Благодаря!

Няма как да си попадала,при положение,че не е верен  Grinning

# 7
  • Мнения: 574
Слънце и въздух поне за 15 мин минимум на ден, но не и зад стъкло- няма ефект. Иначе от капките.
Лятото -слънце ,въздух и вода и голи шляпащи деца.

# 8
  • Мнения: 27 524
Слънце и въздух поне за 15 мин минимум на ден, но не и зад стъкло- няма ефект. Иначе от капките.
Лятото -слънце ,въздух и вода и голи шляпащи деца.

 newsm10

# 9
  • Мнения: 352
Може би не съм си задала въпроса толкова конкретно - но пак да питам - да кажем в слънчево време дете изведено навън, но не изложено на пряка слънчева светлина - набавя ли си вит. Д?

# 10
  • Мнения: 27 524
Може би малко. Вит Д се образува от пряка слънчева светлина,затова в по-мрачните страни (аз съм в Белгия и тук е така) дават вит. Д до 2-годишна възраст.Досттаъчно е да го грее слънце по ръчичките и лицето,но внимавай,да не изгаря и да го претопляш детето.Мисля,че 5 мин са достатъчни.Аз лятото ще се възползвам от всеки слънчев ден,защото вит Д малко или много отвари черния дроб.Нищо лошо няма да стане,де,но най-хубаво си е,както питаш ти,по естесвтен начин.Нещо като витамини на хапчета и витамини от плодове и зеленчуци.Все е хубаво,ама едното е за предпочитане.Но трябва да го грее слънцето.Това е,дано съм ти помогнала,поздрави  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 352
Мерси - някъд
Може би малко. Вит Д се образува от пряка слънчева светлина,затова в по-мрачните страни (аз съм в Белгия и тук е така) дават вит. Д до 2-годишна възраст.Досттаъчно е да го грее слънце по ръчичките и лицето,но внимавай,да не изгаря и да го претопляш детето.Мисля,че 5 мин са достатъчни.Аз лятото ще се възползвам от всеки слънчев ден,защото вит Д малко или много отвари черния дроб.Нищо лошо няма да стане,де,но най-хубаво си е,както питаш ти,по естесвтен начин.Нещо като витамини на хапчета и витамини от плодове и зеленчуци.Все е хубаво,ама едното е за предпочитане.Но трябва да го грее слънцето.Това е,дано съм ти помогнала,поздрави Simple Smile

Мерси! Някъде ми беше поопадало, че може и от непряка - но може да не си го спомням добре!

# 12
  • Мнения: 3 042
Витамин Д може да се набави и чрез консумация на жълтъка на яйцето, който е богат на вит.Д.

Много интересен факт, досега не бях попадала на него! Благодаря!

Няма как да си попадала,при положение,че не е верен Grinning

Фактът си е абсолютно верен.

Цитирам сп."9 месеца" бр.109/2005г, стр.38-39 статия  / Библия на храненето 4 - 6 м/  на д-р Полина Митева -  педиатър гл.асистент към СБАЛДБ София:
"Благодарение на богатото съдържание на витамини А и Д, на пълноценни белтъчини и мазнини яйчният жълтък е ценна допълнителна храна за детето..."

Blondi не се заяждам с теб, но всеки на мое място би се защитил.

# 13
  • Мнения: 27 524
Целта ми изобщо не е била да те нападам,ако така си се почувствала - извинявам ти се!
Просто аз никъде никога не съм чела,че вит Д може да се замести с жълтък.Тогава защо не се спира даването на капки,след захранването с жълстък?Защо не го пише в другите книги?Не знам,може и да си права,аз не го знаех това.

# 14
  • Мнения: 7 640
Образуването на вит. Д става чрез облъчване на кожата с УВ лъчи- т.е. може и непряко огряване от слънцето. Но през стъкло- не, з-то то не пропуска УВ.
С храната, в това число и жълтъка, се внася вит.Д2, а Д3 се образува в организма чрез преобразуване на холестерол под въздействие на УВ.
За необходима дневна експозиция трябва да се поразровя.

Общи условия

Активация на акаунт