Майкъл, Декемврийското ни талисманче, бързо да пораства и да е със своето мамче!

  • 28 804
  • 757
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 48
31г.с. Но за размерите държа да отбележа - баткото се роди едро бебе и тези грамчета сега не са ми толкова чужди...

# 751
  • Мнения: 10 581
Да се отчета и тук от днешния преглед - ходих при доктора, който искам да ми води раждането - д-р Танев - АГ Варна. Много ми допадна - позитивен и откровен. А иначе бебчо е добре, вече е около 1850 г (33 г.с.), все още си стои с главичката надолу, водите са нормално количество. Само единственото леко притеснение е, че плацентата ми малко е "поизостанала", т.е. преди си беше нормално закрепена, а сега е по-ниско и това създава предпоставки за евентуално кървене, което разбира се не е задължително. Надявам се до края всичко да върви добре и да успея да родя нормално! Ако някоя мама има опит с ниска плацента в по-късен етап от бременността, нека сподели. Благодаря! Simple Smile

А това за ваучера за подарък, и на мен ми допадна идеята! Simple Smile

Относно майчинството от НОИ, аз като питах нашата шефка на личен състав какви документи трябва да й носа, ми обясни следното: нося й първо 45-дневен болничен преди термин, след това следващия болничен от болницата след раждането (не си спомням за колко дни, но тук май зависеше дали си родила преди или след термин), след това 3ти болничен, който е изравнителен, трябва сбора от всички 3 болнични (без тези преди 45ти ден преди термин) да прави 135. До тук с болничните. След това подаваш при работодателя молба за отпуск по майчинство за още 275 дни - общо дните болничен + отпуск са 410 (45+365). От там вече бебчо като стане на годинка, ако няма да се връщаш на работа, подаваш нова молба за отпуск за отглеждане на дете до 2 години - 365 дни. А вече необходимата информация към НОИ я подава работодателя - поне аз като питах в нашата фирма, така ми обясни колежката. Надявам се да съм била полезна и да не съм объркала или пропуснала нещо  Peace - а тук има малко по-подробно инфо за цялата процедура:
Скрит текст:

Габи, много мерси за разясненията за мачйчинството - спестявам си да ходя при колежката. На мен ми казаха, че се плащало 90% от заплатата, само не разбрах дали от брутната или нетната.  newsm78

Praynig Трябва да се пазиш много от всякакви движения и натоварвания - да няма дълги разходки, вдигане на тежести, неправилно клякане или ставане, навеждане, домакински труд (особено миене на чинии)...

# 752
  • Мнения: 71
До колкото разбрах от закона 90% от брутната, но не повече от нетната. Ако те осигуряват на 1000лв, чисто взимаш към 780лв, а 90% е 900лв, което по закон означава, че ще получиш 780лв. Ако греша някой да ме поправи

# 753
  • Мнения: 50
Извънредно много се смях с разказите Ви момичета,благодаря ви за веселото начало на деня ми  Hug Hug Hug

Относно раждането ,аз в началото като разбрах ,че съм бременна изпитах един огромен страх от този процес и като си го помислех направо ми се дореваваше ,особено като си помислех ,че трябва да седя в болница и да имам абокат в ръката -нещо което за 26-те ми години за мое щастие не ми се е случвало .Напоследък обаче насъбрах някакъв кураж и си казвам ,абе едва ли болката ще е по-силна от двете бъбречни кризи ,които съм изкарала и съм се поуспокоила ,като дори на моменти си мисля дали от високия ми праг на болка които притежавам непропускам някоя контракция ,която може да е важна,но да се надявам ,че не е така.
Цитат
аз точно за 45-дневния болничен имам няколко въпроса,от кога започва да се брои- от датата на термина или от предишния ден,според мен от 22 ри окт.трябва да започне 45 дневния болничен а предишния ми болничен  е до 17 ти окт.т.е. между 17 ти и 22 ри има няколко дни в които излиза че не съм в отпуск това нещо не ми е ясно


Аз съм почти по същият начин сегашният ми болничен е до 17.10 вкл,а 45-дневния ми почва от 25.10,но АГ ми каза да не се притеснявам ,ще ми пусне един малък болничен за 5-6 дни между 17-25.Така,че споко ще ти дадат някакъв малък болничен за 2-3 дни в твоя случай.

На мен днес ми дадоха 7дни преди 45 дневния

# 754
  • София
  • Мнения: 8 637
Моят термин е на 16.12. Мисля, че 45 дни започват на 02.11 .Дадоха ми сега болничен от 1-ви до 15, после ще ми дадат още две седмици и след това 45 дневния.
Кофтито е, че счетоводителката ще ми внесе сега единия на 15-и, но за втората половина на Октомври ще го внесе чак на 15.11 .
Трябва да я питам дали тя ще ми внася документите за майчинството или поне да ме посъветва нещо. И за еднократната помощ.
Свекърва ми сега е на стаж в НОИ, може да я накарам да пита, но малко се притеснявам, не сме много близки, а и тя е нова там сигурно ще се притесни и тя.

# 755
  • Мнения: 107
До колкото разбрах от закона 90% от брутната, но не повече от нетната. Ако те осигуряват на 1000лв, чисто взимаш към 780лв, а 90% е 900лв, което по закон означава, че ще получиш 780лв. Ако греша някой да ме поправи

Така ли? Sad Аз тъкмо си точех лигите, че ще получавам повече, отколкото ако работя. Simple Smile С предишната бременност се осигурявах почти на минималната работна заплата, така че не съм разбрала как точно стоят нещата с осигуряването на пълната работна заплата и изчислването на майчинските.

Габи, много благодаря и аз за подробното инфо, всичко съм забравила от предния път, пък и понеже родих на термин, тези неща с изравняването са ми супер мътни, ще ми се пак да родя на термин... Simple Smile

# 756
  • Мнения: 61
Моя приятелка в момента е в отпуск по майчинство и ми каза, че получава повече отколкото докато е била на работа.

# 757
  • Мнения: 657
Момичета, продължаваме в НОВАТА ТЕМА newsm68

Общи условия

Активация на акаунт