Сватбени "селски" номера и пинизи

  • 483 921
  • 3 154
  •   1
Отговори
# 3 090
  • при късмета
  • Мнения: 23 995
Е как? Заради чужденците трябва да го направим. Щом иска да види оригинална българска сватба, трябва да удовлетворим желанието му.
И в случай, че вече си имал неблагоразумието да се ожениш както ти искаш, веднагически се развеждаш, че да се ожениш пак, но този път, както трябва

# 3 091
  • Мнения: 1 985
Всеки може да си прави сватбата както си поиска, за мен е селско нито 10 човека, нито 200. Въпрос на разбирания. Много от ритуалите на мен лично не ми харесват (особено привнесените чужди такива), поради което и на моята сватба липсваха. С мъжа ми искахме да се получи купон, без излишни нерви и дандании и според гостите се получи. Не съм имала изисквания нито към шаферки, нито към кумове. Само да са с нас и да се веселят.
Когато съм гост на сватба, считам, че има неписани правила, които спазвам. Например подарък/пари, както предпочитат младоженците. Ако иска пари - още по- лесно, не умувам какво да избера. Ако са близки приятели добавям и нещо символично, което знам, че ще ги зарадва. Другото е ходене на сватба с дънки или пък тениска. Сори, ама за мен това си е чиста селяния. Показва неуважение към домакините и липса на празнично настроение.
П.С. за карикатурата съм съгласна. Верно били скъпи.

# 3 092
  • Мнения: 22 036
За кое са мрели българите? За лепенето на петолевки ли?

Леко прекалявате в опитите си да оправдаете селянията. Какви трядиции, какво нещо. Има достатъчно етнологична литература, в която са описани традиционните обреди по места, защото те се различават.

И все пак, развиваме се, глобализираме се, променя се културата. Не е нужно сватбите да са каквито са били през 18 век, освен ако не е умишлено търсено, по някакви причини.

На моята сватба нямаше хорА, нямаше събиране на пари,  нямаше надигравания и пак си беше весело, защото бяхме смесена компания от роднини и приятели.

# 3 093
  • София
  • Мнения: 22 923
Aз пък не виждам нищо селско мъж с дънки, риза и обувки да отиде на сватба, особено, ако не е от най-близките роднини.

# 3 094
  • Мнения: 22 036
Това зависи от сватбата. Ако е строго официална, ще изпъква. Не е нужно да е с фрак, но някакво поне офисно облекло би било по-добре, освен ако не е екцентричния чичо, брат, братовчед Simple Smile.

# 3 095
  • Down south
  • Мнения: 7 667
Aз пък не виждам нищо селско мъж с дънки, риза и обувки да отиде на сватба, особено, ако не е от най-близките роднини.
Ансолютно неприемливо! Все пак това е тържествено събитие и обличайки се официално, гостите изразяват уважение към домакините и самото събитие.
Дънките в ежедневието!

# 3 096
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 267
Впрочем в началото на темата се обсъждаше един форум за сватби. Снощи попаднах на една тема там - http://forum.svatbata.bg/index.php/topic,212.0.html, цялата тема е един голям бисер Laughing. Направо ще цитирам:

Цитат
Никаква и то знаете ли защо? Защото заради еййййййййййййй това мислене на българина- Ще им купим нещо голямо и евтинко та да се отсрамим цялото семейство като отидем. В това число подаръци като- индийско слонче, комплект чинии  естествено китайски, картина със залез и палми и подобни.Та за да бъда по точна отиват 4 човека с подарък за 30 лева. А куверта невявам да е под 20 лева на човек(най- евтиния). Но нали сватбата не е само сметката в ресторанта, другото от къде да излезе.???????
 И поканата за сватба има двоен смисъл- като я прочетеш и видиш къде ще е сватбеното тържество да прецениш стойността на подаръка да е двойно  от куверта(за един естесвено не за цяла фамилия).
  Сватбата се прави за помощ на младото семейство! Събират Ви за това! А не да се наядете и напиете и да си поръчвате поздрави за самите вас на ди джея на празненството.
 
 Била съм на сватба в Турция, подарява се само злато и пари, нищо друго. Това е помощ за семейството. На турските сватби и тук в България  е същото. На циганска сватба не съм била, но било също като при турските.
 Е, от казаното до тук какво следва: Българино, промини си начина на мислене! Нали уж все се изтъкваш, че си най-най..

За мен ето това е най-голямата селяния .

# 3 097
  • Мнения: 1 985
Не знам защо в България възприемаме дънките като някакво универсално облекло и с тях ходим от сватба до погребение.
Ами не, не са. Дънките са за ежедневието и разходка в парка. Абсолютно не и за тържествен повод като сватбата.

# 3 098
  • София
  • Мнения: 22 923
Ами досега като са ни канили на сватба не са ни казвали дали ще е строго официална или не.  Laughing

Неприемливо за вас.  Peace Пак започнаха коментари от сорта на това трябва да е така, това иначе. Харесвам мъже в костюми  Heart Eyes, но примерно няма да ми направи впечатление, ако някой е облечен спортно-елегантно.

Виж на една сватба на моя приятелка бях леко потресена от една от шаферките, която беше и братовчедка на булката. Тя ( братовчедката) принципно си пада мъжкарана и докато останалите шаферки бяха в сини рокли, тя беше в черен панталон ( не бих казала особено официален) и синя тениска.  Stop

Иначе аз и преди съм казвала, че по отношение на облеклото това, което мен ме дразни много, е някоя от гостенките да е в бяло.

# 3 099
  • Мнения: 22 036
Ами просто е прието, че дънките не са офис облекло и не са за официални събития, дори и да са с диаманти по тях.

# 3 100
  • София
  • Мнения: 12 006
И за мен дънките нямат място на една сватба, освен ако не е от типа "само подпис по плажна рокля /вместо булчинска/". В останалите случаи не е удачно спорд моите разбирания да се ходи с ежедневни дрехи, т.к. сама по себе си сватбата не е ежедневно събиране, а официално.
А на galaBG  мога да й кажа да се поуспокои малко и да се огледа извън София /ако е от там и не гледа по-надалеч/. Много хора си правят сватбите с по 10-15 човека заради масовите трицифрени заплати в Бг - тъжно, но факт! Други просто не обичат шумотевица и много хора, трети не обичат да са център на внимание, още повече пред 200 човека, четвърти се потрисат от кичозни пилета и подобни "традиции" и т.н. Така че според мен не е селко всеки да си прави сватбата както му харесва и с колкото хора иска, без значение дали са 10-50-100.

# 3 101
  • В реалността
  • Мнения: 214
За булчинското хоро писах по-назад, че аз бях предупредила и роднини и водещия, че на подобна излагация със събиране на пари няма да се подлагам. Но на всички сватби, в различни градове, на които съм присъствала, такова хоро имаше. Много е вероятно, ако не сте присъствали, младоженците да не са го искали, или просто да не сте обърнали внимание, защото булките си държат един букет в който се "пъхат" парите. И не винаги, когато обявят че се повежда булчинското хоро, обясняват каква е традицията - на всеослушание да кажат, дайте едни пари, ско искате да се хванете до булката

# 3 102
  • Мнения: 22 036
Просто си организираш сватбата както искаш. Ако средата предполага пъхане на пари, всички са доволни. Аз не съм присъствала на подобни сватби в последните 20 години.

# 3 103
  • Мнения: 5 358
За кое са мрели българите? За лепенето на петолевки ли?
А ако са 500 еврА? Симката я видях гордо качена във ФБ преди 2 години.

# 3 104
  • Мнения: 2 050
Като се завъртя толкова пъти темата за това булчино хоро и се сетих, че съм била на такава сватба всъщност. На мегдана 400 човека, агнешки курбан и кюфтета - колоритно беше. Самото хоро не съм  му разбрала философията явно, щото бях дете, но сега го "осъзнавам". За формата на събитието си е било ОК, селският номер е бил друг. Понеже спахме у родителите на булката, после те коментираха какво са "събрали" - жълти стотинки буквално, включително и такива, извадени от употреба вече. Чак пък да си пробуташ непотребните монети, щото никой няма да разбере, ми се струва много дребнаво.

Общи условия

Активация на акаунт