Захранване на бебето – кога, как, с какво?

  • 222 595
  • 2 143
  •   1
Отговори

Анкета

С какво мислите да започнете захранването ?

Опции:

* Гласуването приключено: чт, 16 окт 2014, 13:14

# 2 055
  • Мнения: 2 416
Много благодаря за статията!!! Отговаря точно на въпросите, които имам.
Въз основа на това, което прочетох, мисля да направя един примерен план за следващите въведени продукти.
- 1 седмица на обяд - пуешко с тиква, следобяд - овесена каша на Хип, ще я правя без мляко, понеже малкият върви едър. Ако има нужда след кашата ще додавам мляко.
- 2 седмица пилешко с моркови и картофи - овесена каша на Хип с ябълка може да сложа лъжичка-две вътре.
- 3 седмица - ще редувам на обяд пилешко, пуешко и зеленчуково пюре с четвърт твърдо сварен жълтък. Следобяд ще дам ечемик каша, ако намеря, или ръж.
- 4 седмица- сьомга със зеленчуци пюре на обяд, след обяд круша. На пети ден ще дам пшеница каша.
Така добре ли звучи?
Само да уточня, пуешко сме яли вече, значи седмица 1 няма нищо ново да има на обяд. Седмица 2 въвеждам пилешкото, след обяд няма нищо ново. Седмица 3 - на обяд въвеждам жълтък твърдо сварен, след обяд нова каша. Седмица 4 - на обяд риба, след обяд обяд - евентуално круша или мляко.
После каша пшеница.
Маслото и млечните мисля да ги оставя за след това.

# 2 056
  • Варна
  • Мнения: 25 199
По принцип не е добре да въвеждаш 2 неща едновременно, ако даде реакция ще се чудиш от кое е. Също така нови храни не се въвеждат следобед, предлагай ги най-късно на обяд, а следобед давай нещо вече въведено, без нови неща. Третата седмица не е проблем, защото глутенът е един и същ в ечемика, ръжта и пшеницата, но риба и мляко не въвеждай заедно. Първо едното, след няколко дни другото.
п.п. Или имаш предвид адаптирано, че не разбрах, ако е така няма проблем.

# 2 057
  • Мнения: 4 859
Въведи още един вид месо и някой друг плод/зеленчук преди да почнеш с глутена.Отделните видове каши с глутен  може и по 4-5 дена да въвеждаш.
Както и в статията и написано-след 2-3 седмици може да направиш 'почивка'и да дадеш нов продукт за няколко дена и после пак да продължиш.Алергията от глутен е рядко срещана,но ако въвеждаш паралелно и нов продукт и получите реакция,няма да знаеш от кое е.Ако въвеждаш глутенова каша като нова храна,може и следобяд,защото ,ако имате проблем,симптомите се проявяват при 'натрупване',но за другите нови храни -давай до обяд.

# 2 058
  • Мнения: 2 416
Съгласна съм по принцип с всичко, което каза Месечинката, обаче в статията пише:
"Може да започнеш с глутена, като първата глутенова храна предлагаш като нова храна няколко дни. После продължаваш да го предлагаш със същата или друга глутенова храна, като паралелно захранваш с други нови неща. "
Понеже и аз се притеснявам, сложих седмица 1 само каша като ново, седмица 2 - евентуално жълтъкът, кашата ще е вече позната, рибата като въвеждам имах предвид след обяд да давам АМ, ама не съм се изразила правилно.
Иначе и оризова каша, и плодове като давах, ги давах следобяд към 16 със следобедното мляко, та си мислех и глутеновите каши тогава да ги давам. Или за обяд каша може ли да се яде?
ПП - Коригирам се. Може следващата седмица да дам пилешкото все пак, и после да започна с глутена, да може да няма изненади на обяд, само след обяд да следя за реакция на кашата. С рибата ще изчакам след глутена, понеже ми се струва наистина рисково и на мен всичко наведнъж.

# 2 059
  • Мнения: 4 859
Кашата може и следобяд-и да имате реакция не би трябвало да се прояви веднага ,нали за това се дава продължително време.Не е задължително да е винаги каша-може да добавиш глутенов продукт и към обяда-в зеленчуково пюре,супа с овесени ядки и т.н.

# 2 060
  • Мнения: 22
Здравейте!Искам да попитам кога се дава млякото на детето при започване на захранване? Трябва ли да има 1 час между пюрето и млякото? Кога се замества едно хранене с мляко с пюре? Помагайте!!!

# 2 061
  • Мнения: 4 859
Първо пюре,после АМ/кърма.Не е нужно да чакаш-в началото количеството пюре са съвсем минимални.Като увеличаваш пюрето ,намаляваш млякото,до достигане на цяло бурканче,около 180 гр,така казваше нашата педиатърка.Обаче аз не ти препоръчвам да заместваш хранене преди годинка-или ако е заместено да съдържа млечен продукт/месо/жълтък,но това е по-нататък.Като разбирам тепърва започвате.Ако не иска пюрето чисто може да прибавяш АМ/кърма.Педито казваше ,че за по-добро приемане на новите храни, бебето не трябва да е много гладно и изнервено,но и да не е  прекалено скоро след предишно ядене.Аз лично ,след пюрето, бих давала мляко,колкото бебчето иска (стига да не преяжда и повръща).

Последна редакция: чт, 12 яну 2017, 14:55 от lady_gothic

# 2 062
  • Мнения: 22
Да започнахме преди 3 дена. След като достигне прием от 60-100гр. то си е цяло хранене мен ако питате. Много бързо се увеличава приема, лъжичка по лъжичка. Ако примерно по принцип яде мляко 180мл в 14ч., мога ли в 13ч.да й дам пюре което вече е повече от 6-7 л. за да знае че това е яденето?

# 2 063
  • Мнения: 4 859
По принцип може,но няма ли да е гладно бебето  с няколко лъжички пюре?Ако е чисто,без мляко,не е достатъчно хранително,но ти си знаеш детенцето най-добре.На колко месеца сте ?
Ще разбере какво е 'яденето'Simple SmileЦял живот ще папка ,но само сега ще пие млекце.Не бързай да заместваш,около месец да мине според мен.С какво пюре започнахте?

# 2 064
  • Мнения: 46 403
...за да знае че това е яденето?
Опитай, но дали ще знае е отделен въпрос.
Моето така и не прие пюретата за хранене, не спираше да плаче докато не си изядеше и млякото. Чак по-натам, когато започна зърнените и месото се засищаше и то с двойна доза храна.

# 2 065
  • Мнения: 22
Отдолу имам линийка. На 6 месеца и 17 дена е. Започнах с картофено, много й допада и е толкова сладка като вземе да ближе и да изследва новото. Сега ми е много интересна. Simple Smile

# 2 066
  • Мнения: 4 859
Прекрасно е ,че приема картофеноното пюренце Simple Smile  Но ми се струва малко бебе,за  да се замести хранене.Млякото е по-важно от картофа,но ти си знаеш като майка най-добре.Аз не бих замествала,като минат няколко дена от картофа,бих прибавила към него или  започнала с други зеленчуци един по един.

# 2 067
  • Мнения: 22
Моят въпрос беше кога се замества млякото с пюре, а не че съм заместила вече.  newsm78

# 2 068
  • Мнения: 4 859
След годинката ,ако детето си харесва млякото и го пие с кеф.Ако пюрето съдържа млечен продукт,месо или жълтък може да замести хранене успешно и преди това разбира се .Хранене само със зеленчуково/плодово пюре не бих заместила.

# 2 069
  • Мнения: 22
Благодаря Ви за отговорите. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт