Да сИ наПраВим МарТенИчкИ/help martenitsi

  • 3 410
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 7 430
Не знам дали сте видели този сайт , но смятам, че ще ни е ползотворен - на някой от нас де  Wink за да си направим мартенички
Аз имам от минали години и за това тази година реших да не ми пращат - уж и да се амбицирам сама да направя

Споделете вашите изобретения, че мисля след ден - два да започна с начинанието си Wink

Благодаря  Hug  bouquet

# 1
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Ха и аз това исках да питам, дали някой не знае сайт с упътване, че дори и топчетата не помня как се правеха Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 7 430
Ами ще чакаме майсторките да се обадят Wink

# 3
  • Мнения: 3 098
Ей Дидке Hug припомняш ми онова време, когато с баба правехме мартени4ки,ние вси4ките внуци.И всеки даваше идеи,освежаваше с нови комбинации...Не 4е не можехме да си купим от някой магазин,но така беше по_весело PeaceДори оЩе имам от тях и тази година.
Ще следя темата с интерес,да видим Снежанка какво Ще предложи,тя има фантазия и мерак PeaceПък и ако вземе да прати някоя  Mr. Green(не съм ли нахална) hahaha

# 4
  • Мнения: 1 959
Аз се измъквам по татърлъчки и няма да правя щото мама ми прати. Blush

# 5
  • Мнения: 7 837
И аз чакам да получа моите всеки момент
Бях се амбицирала да си правя, но бързо ми размина   Blush

# 6
  • Мнения: 1 630
Аз обичам най-прости усукани шнурчета и правя голямо количество с миксера  Simple Smile
Взимам два дълги конеца вързани един за друг - половината червен, половината бял. Единия край го връзвам за нещо неподвижно (радиатор, дръжка) другия край за перката на миксера и "миксирам"
след това го сгъвам на две и режа на парчета колкото за гривничка.

# 7
  • Мнения: 533
Аз обичам най-прости усукани шнурчета и правя голямо количество с миксера  Simple Smile
Взимам два дълги конеца вързани един за друг - половината червен, половината бял. Единия край го връзвам за нещо неподвижно (радиатор, дръжка) другия край за перката на миксера и "миксирам"
след това го сгъвам на две и режа на парчета колкото за гривничка.

Ама ти сериозно ли?  Joy Joy Joy Joy Joy

Аз мойте от мама всеки момент ги чакам да дойдат, но ако девойката ми беше малко по-голяма с удоволствие щяхме да се занимаем с правене.
Едно време правехме в часовете по трудово обучение (така ли се казваха  newsm78) и ми беше много интересно.
Хайде успех на майсторките! Освен да направим конкурс за най-добра мартеница.

# 8
  • Мнения: 980
Ей, вярно, че скоро Ще се кичим с мартенички. ooooh!  Ама дали Ще ме налегне потребност сама да връzвам въzли, хич неzнам Thinking Теz дни Ще видим дали Ще почувствам пориви, иначе в гардероба имам от миналата година и Ще ги пусна в обръЩение Mr. Green Mr. Green

# 9
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Най-лесно се правят топки - изрязвате две кръгчета с дупки по средата и навивате около тях много прежда(може само бяла, после червена или смесено). С игла промушвате откъм дупките предварително приготвено шнурче или конец и завързваме. След това, разрязваме навитият конец от външната страна(окръжност) и се получава топка(тумбалка).

Дано да е разбираемо, ако имам малко време, ще ви го снимам стъпка по стъпка Simple Smile

# 10
  • Мнения: 3 880
Ха и аз това исках да питам, дали някой не знае сайт с упътване, че дори и топчетата не помня как се правеха Rolling Eyes

Пепи, топчетата се правят с помоща на две картонени кръгчета с дупка в средата, слагаш тези пръстенчета едно върху друго и започваш с една голяма игла да ги обикаляш с преждата, докато се запълни дупката и стане стегнато. След това внимателно изрязваш преждата по външният ръб, взимаш един конец провираш го между двете кръгчета и връзваш здраво. Накрая махаш кръгчетата и разрошваш и оформяш топчето.
Хич ме няма в обясненията, но щом някога си можела да ги правиш поне ще си припомниш Simple Smile

Сега се сещам за едни, които прави майка ми- много бързи, лесни и ефектни, ама как ли ще го обясня Embarassed Wink.
На един молив слага по дължина един конец (или направо усукан бял и чевен) и след това с преждата плътно навива около молива и конеца, някъде около 3-4 см. Накрая всичко се сваля много внимателно от молива и се завързва с останалият в средата конец (същото се повтаря и с другият цвят Wink). Получават се нещо като цветчета.

Аз пък бях фен на гривничките и всяка година си измислях разни сложни плитки Simple Smile
От както съм тук обаче не правя, защото всяка година ми пращат роднините, и то не в големи количества, а на всеки по една и пак имам цяла торбичка пълна с мартеници

# 11
  • Canada
  • Мнения: 277
Най-лесно се правят топки - изрязвате две кръгчета с дупки по средата и навивате около тях много прежда(може само бяла, после червена или смесено). С игла промушвате откъм дупките предварително приготвено шнурче или конец и завързваме. След това, разрязваме навитият конец от външната страна(окръжност) и се получава топка(тумбалка).

Дано да е разбираемо, ако имам малко време, ще ви го снимам стъпка по стъпка Simple Smile


Аз май ще 4акам снимките, 4е не мога да си го представя...

Предварително благодаря!

# 12
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
аз ще чакам да ми пристигнат от извора , не се впечатлявам много от мартенички. срам ме е, ама е така...... Embarassed Embarassed

наистина, снежанка може да се включи със свежи идеи Wink Grinning

# 13
  • Мнения: 1 246
И аз така Embarassed...днес получих пълен плик с мартенички от България.

# 14
  • Мнения: 1 793
Въобще нямам време да правя мартенички и затова всяка година ни пращат. Тази година мама ни прати доста.   Simple Smile Получихме ги преди 10-тина дни и много им се кефя.

# 15
  • Мнения: 7 605
И ние полу4ихме в събота, много "модерни", с камък в zависимост от zодията  Peace

# 16
  • Мнения: 7 430
Като не искате да майсторите - поне направете снимчици и ни дайте да се насладим Hug
И аз имам една торба от миналогодишните, ама все ми се иска да направя поне едничка  Mr. Green

# 17
  • Мнения: 398
Аз навремето правех пискюлчета, те поне са лесни, но сега и аз чакам купешкото Mr. Green

# 18
  • Мнения: 1 465
Ххихи, аз пък при нащо педи тук видях мартеничка изтипосана още преди 2 месеца. Каза че една българска мама и я дала за късмет, но кога не питах. Лошото е, че и за мамата не питах newsm78

# 19
  • Мнения: 1 017
Не знам дали сте видели този сайт , но смятам, че ще ни е ползотворен - на някой от нас де  Wink за да си направим мартенички
Благодаря  Hug  bouquet


Ей, супер- много ми беше интересно как се правят тези гривнички!
Мерси за сайта!!! Hug
Утре отивам да търся конци!
А вие какви ползвате- тези за гоблени или някакави други ?

Последна редакция: вт, 21 фев 2006, 00:23 от Nadin

# 20
  • Мнения: 1 116
А вие какви ползвате- тези за гоблени или някакави други ?

И аз днес купих разни материали за мартеници. Купих от конците за гоблени, защото такава тънка прежда, като тази дето в БГ правихме мартеници не намерих, гледах  в Joann и  Michaels, ако някоя от тукашните мами е виждала такава някъде да каже! Готови пухести топки има най различни размери тук, и купих няколко пакетчета, само ще им вържем кончета, а може и нещо по-интересно да измислим с тях. Купих и едни бели и червени парчета, като дебел плат от тях ще изрежем сигурно цветчета. Да видим какви идеи ще ми дойдат, едно време като ученичка, правех много оригинални мартеници Embarassed, ама сега...? Плела съм на една кука и колиета за врата, и гривнички.
Утре ще правим с децата в българското училище мартенички и ще ги подарим на българското събиране по случай 1, 3 и 8-ми март, стана си вече традиция да се събираме българите тук около тези празници, ще има програма, народни песни и танци, почерпка.  Сега с Диана учим едно малко стихотворение за мама, да видим дали ще има смелостта да го каже на събирането, за сега има огромно желание.

Последна редакция: вт, 21 фев 2006, 03:38 от Tannita

# 21
  • Мнения: 7 430
Танитка, ако си майсторка на мартеничките, както на вкусните и естетични манджи - с удоволствие ще почерпип от теб Wink

Хайде, учете с адашката Hug

# 22
  • Мнения: 1 370
Толкова съм схваната в ръцете Blush Embarassed, че ще си чакам мартеничките от мама Wink

# 23
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
аz не zнам дали ще ми пратят мартенички...никой не ми каzва, предполагам, че или са ни zабравили или ще е иzненада....но каквото ии да стане, аz ще купя белии и червени конци и ще ги вържа на ръцете поне на нас...и zа дребното  zадължително..... Naughty Wink Grinning

# 24
  • Мнения: 1 465
На нас мама ще ни прати, та чак и на съседите искаше да изпраща Crazy Само незнам тук дали има щъркели - струва ми се, че миналата година не видях такива. Освен този дето ни донесе бебко stork-boy хихихи. Laughing

# 25
  • Мнения: 2 567
Аз си купих сега като бяхме в България, иначе предни години съм правила гривни-усуквам 2 конеца.  Wink
Немците около мен много им се кефят и някои от тях стриктно ги носят докато видят щъркел или цъфнало дръвче  Laughing

# 26
здравейте мами Heart Eyes
Вие правите ли мартеници?
Аз за първи път няма да сам в Бг и много ми се иска да подаря мартеници, Crazy но никога не сам правила сама моля ви дайте идеи!
Благодаря!

# 27
  • Мнения: 3 880
Ех, голямо вълнение тези мартенички. Laughing Wink
Виж тази тема.

# 28
Благодаря Heart Eyes
Скъпият е france и много ще се зарадва. Той е виждал мартеници в Бг.

# 29
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
ние за какво да правим като щъркелите са тук от месец и дърветата цъфтят ве4е newsm78, а нали са мартени4ки, а не февруарки #Crazy - ххахахаха, но аз ще гледам да направя за беба като бижу , за здраве.

# 30
  • Spain
  • Мнения: 3 750
мартени4ки  newsm78 нямам време   дда правя , но тази година съм се орентирала към мънистата . повзаимствах малко идеики от "другия" форум и измаисторих някоя друга . ина4е по4нах да плета ..както са показани на онзи саит ама е голяма игра4ка, после се опитах да ги плета на 1 кука ама на 1-та си изгубих куката   Laughing (не ми се удават нещо тази година ). с мъниста наи лесно ..макар 4е с Гери + мъниста + ножица никак не е лесно .

# 31
  • Мнения: 667
Вижте тази тема.
Мамма много добре е обяснила плетката.

# 32
  • Мнения: 3 098
мартени4ки  newsm78 нямам време   дда правя , но тази година съм се орентирала към мънистата . повзаимствах малко идеики от "другия" форум и измаисторих някоя друга . ина4е по4нах да плета ..както са показани на онзи саит ама е голяма игра4ка, после се опитах да ги плета на 1 кука ама на 1-та си изгубих куката   Laughing (не ми се удават нещо тази година ). с мъниста наи лесно ..макар 4е с Гери + мъниста + ножица никак не е лесно .
Скица... Joy
Аз пък си разсипах шевната машина напоследък  hahaha от шиене.Някакъв ентусиазъм ме е подгонил. Mr. Green
Като спомена мъниста,се сетих за морските камъни.Много са красиви и по това време ги има в изобилие на плажа изхвърлени от огромни до миниатюрни и с при4удливи форми. Peace От тях могат да се изработят огърлици или пък да аранжираш някоя ваза,например.

# 33
  • Мнения: 1 116


Ето ги мартеничките, които направихме на българското училище с децата снощи. Много са лесни, аз бях изрязла цветчетата и сърчицата,  те само ги лепиха, усуквахме конците и ги връзвахме, много се забавляваха някои Simple Smile
Опитахме да направим и от конците, но определено не стават хубави от конците за гоблени. Днес ще купя от дебелата прежда, като не намерих друга, поне гривничките ще станат хубави с нея.
http://www.hhansen.nu/makrame.htm
http://www.kenderfono.hu/kezmuveskor/index.php?menu=121
http://eva.poppyfield.net/Makrame.htm
Ето ви сайтове за макрамета, може да видите как да си оплетете гривнички

# 34
  • Мнения: 1 630
Еха много хубави са станали

# 35
  • Мнения: 7 430
Таннитка, страхотни са - а ти какво използва за направата им newsm78 понеже аз имам само прежда
 Wink
Много хубави неща има на сайтовете, но на мен ми се виждат сложнички  Confused

# 36
  • Мнения: 619
Аз се измъквам по татърлъчки и няма да правя щото мама ми прати. Blush
a на нас свекито.... Laughing

# 37
  • Мнения: 233
Ние също ще правим мартенички с каката. Тя има голямо желание, така че няма измъкване. Много полезни сайтове сте дали момичета, благодаря ви  bouquet

Цитат

Утре ще правим с децата в българското училище мартенички и ще ги подарим на българското събиране по случай 1, 3 и 8-ми март, стана си вече традиция да се събираме българите тук около тези празници, ще има програма, народни песни и танци, почерпка. 
Цитат

Хей Танита,

За кое събиране става дума?  Ако е за това в Bellevue в HIGHLAND COMMUNITY CENTER на 04 март,  със сигурност ще се видим. Ние също ще ходим.
Мисля, че се казва Златен Орфей 2006..........

Последна редакция: пт, 24 фев 2006, 09:09 от Anelka

# 38
Здравей,
и аз съм във Франция. Заредена съм с мартенички за 50 души, ще даваме на децата  тук за да се запознаят с традицията.Обади ми се на 0174613000 -ина

# 39
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
О6те половин 4ас ми остава до идването на Баба Марта и ве4е направих една мартени4ка по рецептата на Биба за цвет4етата. Стана сполу4лива, но след малко усъвър6енстване 6те е супер  Grinning
Айде, отивам да продължавам с останалите видове и утре 6те разказвам  Heart Eyes

# 40
  • Мнения: 7 430
Това са моите мартенички

Не са хубави или много, но са направени с много желание Wink

# 41
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
мойте ги иzплетох сама, zащото zабравиха да ми иzпратят от Бг... Sad...една zа шоколадчето, една zа татито и една zа мен....zа пове,е не ми стигна времето....другата година от по рано ще се приготвям...ще ги снимам утре, че дребното вече спинка....

# 42
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
Дидката  Hug Heart Eyes, и това ако не са хубави мартенички zдраве му кажи....мойте са най обикновената плетка, а други не съм правила, че татито няма да си я zакачи Naughty....само zа ръката си поиска....а малкото няма иzбор.... Joy Joy Joy

# 43
  • Мнения: 822
Аз за моите вече писах из другите форуми...Поне в плетениците вече съм спец.Почти всичко раздадох на приятели.За следващата Баба Марта започвам да тренирам отсега... Laughing Joy

Общи условия

Активация на акаунт