Отговори
  • Мнения: 2 543
Днес в ИСУЛ ми казаха за това нещо. От 11.00 на обяд имало пресконференция срещу кохлеарните имплантации!

Нямам нищо против правото на всеки човек да избира как да живее, но ми се ще и правото да избирам за моето дете, да бъде зачетено! Направо съм възмутена!!! Crossing Arms

Засега не намирам информация за пресконференцията в Интернет, но ако се появи, ще я пусна!

# 1
  • София
  • Мнения: 4 412
Йепе, следи по въпроса, ама не ми се вярва да е нещо сериозно. Този метод е признат в целия свят... Като имаш повече инфо пиши

# 2
  • Мнения: 3 698
Просто нямам думи... #2gunfire , надявам се да е някаква грешка  newsm78

# 3
  • Мнения: 2 543
Е, то не че щом те са срещу имплантациите, ще престанат да се правят! Просто, глухата общност в България е срещу това, глухите хора да чуват! Не е нещо невиждано и нечувано! Навсякъде по света глухите общности са разделени по въпроса за кохлеарните импланти. Но в страни, където ВСИЧКО за хората с увреден слух е уредено, за да живеят пълноценен и равностоен на обикновените хора живот, това дори има някакъв смисъл. Ама, ние, дето на годината на глух човек му се полагат 10 минути превод...  Naughty Къде са тръгнали?  Stop Да ги пита човек!!!

# 4
  • Мнения: 1 581
Йепе,
не мисля, че има за какво да се притесняваш. Първо - СГБ нищо не може да направи. Отдавна са се доказали като не много действаща организация (колкото и да е неприятно). Второ - в организацията специалисти няма, така че не може да се очаква от нея да оценява кохлеарната имплантация - нито който и да е друг метод. Въпреки че си го позволяват.

Че не са дали голяма гласност на това - не знаех. Сестра ми щеше да им превежда, но доколкото знам днес беше заета с друго и не знам кой е превеждал, но ще я разпитам за подробности и ще пиша  Grinning

Кохлеарната имплантация е много успешен и работещ метод. Обаче напоследък се създава голяма психоза около него - има неподходящи деца (с много остатъчен слух), които се имплантират и така по-скоро им се вреди, отколкото помага. По типично български причини, свързани с пари, специалистите се разделят на "лагери", вместо да работят заедно. Аз не съм много запозната, но съм чувала доста гадни неща, които определено не са в полза на децата. Има какво да се каже и относно тия неща, а не за имплантацията въобще.

Но все пак не вярвам тази пресконференция да има някакво дори минимално значение  Grinning

# 5
  • Мнения: 1 581
Не са 10 минути, а 10 часа превод  Peace
Но също е абсолютно недостатъчно.

Иначе - напълно си права. В другите страни има много различни методи за обучение, но ВСИЧКИ те са успешни. Родителите имат напълно реален избор - дали ще изберат имплантация, или дори билингвизъм - всичко това в крайна сметка ще даде различен, но пълноценен живот на детето им.

А в България не е така  Confused  Все пак имплантацията е един много добър вариант и не е за изпускане.

Иначе аз познавам много глухи, които си общуват с жестомимичен език, много готини и пълноценни хора, но е факт, че им е много много трудно  Confused

# 6
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Кое му е лошото да чуват?????
аз просто не го разбирам? това завист ли е или?
това все едно някой полусляп да откаже операция, която може поне частично да му възвърне дори някакъв процент от зрението?!
просто не го разбирам, къде е логиката?
по-добре глух, отколкото чува8щ??

# 7
  • Мнения: 2 543
Ив, аз изобщо не се притеснявам! На мен ми е ясно, че това няма да доведе до нищо кой-знае какво!

Относно това, че се правят имплантации на неподходящи деца - за това вина имат и родителите! Нямаш си представа колко незаинтересовани родители има! Това е основната предпоставка с тях да се злоупотреби. Не че някой има право да го прави, но пък ако човек не си размърда мозъка за нещо толкова важно, не знам кой може да му помогне! ooooh!

Цитат
Не са 10 минути, а 10 часа превод  
Но също е абсолютно недостатъчно.

Да, де, аз образно го казах! Embarassed

И аз това казвам, иначе! Нека всеки избира за детето си това, което намира за добре. Нямам абсолютно нищо против човек да отглежда детето си в глухата общност. Важното е да имаме избор! Вероятно, ако аз бях с увреден слух, нямаше да се навия детето ми да е с имплант. Ама, кой знае!  newsm78

# 8
  • Мнения: 1 581
Относно Съюза на глухите такива неща могат да се кажат - ум да ти зайде....

Например как от 40 години председателят е един и същ - вече над 70-годишен. И как се провеждат изборите - председателят избира делегати от цяла България, които отиват и преизбират председателя... И това напълно сериозно.

Как глухите се манипулират - заплашват се, че ще им спрат пенсиите от СГБ (а пенсиите им ги дава държавата), ще ги изгонят от работа...

Как се разпродават имоти на СГБ, които държавата е дала на организацията, разпродават се на безценица, познайте в името на чии интереси. Как хората работят в "Тих труд" за 150лв., председателят получава над 1000лв. и от СГБ му отпускат помощ от 3000лв. за лечение и мине-не мине му увеличават заплатата. Кой е СГБ?

Как на последните избори не допуснаха втори кандидат за председател. После промениха Устава - сега се избират за по 12 години и който изразява несъгласие директно го изключват.

И сега като си представим, че парите за кохлеарни имплантации (които никак не са малко) не минават ама никак през СГБ - тя тая активност да се намесят не е завист, че някои ще чуват... Друга е тая завист.

СГБ да каже, че се грижи за глухите - само буди смях.

Надеждата е, че вече им е писнало на глухите, изразяват несъгласие, привличат медии, ще се стигне и до съда. Дано да се промени.

Извинявам се, че не много по темата, ама да си кажа  Embarassed

# 9
  • Мнения: 4 414
Ив, направо ми скри шапката! #Crazy
дорева ми се, честно! Cry
мислех друго да пиша, ама то след това...неам думи, просто #Cussing out

# 10
# 11
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Отдавна знам за подобни настроения, може би е някаква форма на завист, не знам. Интересно ми е какви доводи против са изтъкнали? Знам, че глухи родители на глухи деца не искат децата да се имплантират, което пък е странно за мен. Това е шанс за детето, как може с лека ръка да го лишиш от него, независимо от всичко... Наиститна не мога да се поставя от другата страна, но чак пък пресконференция срещу??? По този начин директно отритват кохлеарно имплантираните от своята общност, а не може ли те да са връзката?
За имплантациите на неподходящи деца - има такова нещо, доколкото, след имплантацията някои родители да кажем няма да осигурят подходяща рехабилитация на децата и въпреки това, въпреки факта в подобен случай имплантантът няма да може да си използва пълноцинно, самата имплантация пак дава шанс на детето , да чува дори и малко, да чува, дори и неясно... Колкото до многото остатъчен слух, мисля, че е несериозно, в България ЗК поема само имплантации на деца с пълна загуба на слуха, колко може да е остатъчния слух - 80 децибела? И с тези 80 децибела какво и как ще чуват, дори и с добри слухови апарати, как ще говорят? Да не говорим за реалния шанс този остатъчен слух да изчезне с растежа на детето...
Не е приятна подобна конференция не за друго - всеки има шанс да си изкаже мнението, ама без това с толкова трудности се е наложило да се правят безплатни имплантации у нас на деца, проблеми с рехабилитации, настройки и т.н., и т.н. и подобни прояви още повече спъват малко или много и без това бавното кретане напред...

# 12
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Добре де други сдружения на глухите няма ли? Не може те да са вся и всьо- минаха тези времена. Ама хората сигурно се страхуват, да не останат без работа...

# 13
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Ох, тя Ив е обяснила... ами какво да кажа, аман...

# 14
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Ама никак НИКАК не разбирам родител дето не чува да ИСКА и детето му да не чува?!
ТОва нормално ли е?
Че аз ако съм саката - да иска ми детето ми ли да е такова?
БОже... господ да пази децата от такива родители!

Общи условия

Активация на акаунт