Генерално пълномощно от родител на дете

  • 6 708
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 550
Здравейте! Може ли майките-юристки да ми помогнат с информация. Баща ми е неподвижен на легло и иска да ме упълномощи да го представям, където е необходимо. Нотариус ми каза, че не съществува такъв документ като генерално пълномощно, а трябва да извадя 2573 отделни пълномощни. Примерно! Вярно ли е това или просто иска да получи нкл. такси за всяко от пълномощните? А има ли значения колко ксерокопия правя?

# 1
  • Мнения: 25
Здравейте,мойете да си извадите генерално пълномощно.Струва около 80 лв.А има и един друг вид пълномощно което струва около 20 лв,с него можете да извършвате всякъкъв вид дейности ,освен да купувате и да продавате.То е на готова бланка и се дописва ,ако дадена институция държи да бъде точно упомената.При мен в случая дописахме банка  ДСК.Точно писахме да мога да получавам дебитната карта на майка ми,защото те се получават лично.

# 2
  • Мнения: 25
Какъв е този нотариус?Допитайте се до друг.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 2 514
Steisi, правилно ви е казал нотариусът, че такова животно като генерално пълномощно няма. Пълномощното трябва да дава конкретно описани права - (вие ще си решите какви) - например да оперира с банкови сметки (посочват се), да представлявате пред определени органи (ТЕЛК, НОИ, НАП...).... И въобще се описва всичко онова, което ще бъде необходимо да вършите вместо баща ви.
Пълномощното се заверява нотариално, цената е 6 лв., ако отидете при нотариуса и по договаряне, ако човекът е неподвижен (както пише) и нотариусът трябва да дойде на място.
Заверява се 1 пълномощно и после си правите колкото прецените ксерокопия (незаверени). Навсякъде представяте оригинала за сверка и оставяте копие.

a.a.a, банковите карти се получават САМО ЛИЧНО, т.е. не би трябвало в банката да ти дадат дебитната карта дори с пълномощно. Така пише в Наредбата.

# 4
  • Мнения: 25
В моето пълномощно е написано ;да получава дебитната ми карта от банка
ДСК;и аз я получих.

# 5
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Действително, генерално пълномощно  не  съществува  като  понятие. Помислете  добре   с баща ти  за какви  точно дейности  иска  да те упълномощи   и изчерпателно  ги  опишете.

# 6
  • Мнения: 3 550
Благодаря за изчерпателните отговори, момичета!   bouquet

# 7
  • Мнения: 1 305
В моето пълномощно е написано ;да получава дебитната ми карта от банка
ДСК;и аз я получих.
Много се изненадах, че това е възможно, защото по същия казус на мен ми казаха( от банката), че това не може да стане, дори и с пълномощно/ друг да получи подновена поради изтекъл срок дебитна карта/. Явно зависи от банката, щом при Вас се е получило( при мен банката е друга, не е ДСК).

# 8
  • София
  • Мнения: 16 003
Нова пластика на дебитна и кредитна карта може да се вземе с пълномощно. Не във всяка банка, но някои разрешават. Искат да е записано в документа. Но пък ако има нов ПИН код обикновенно не го дават.
Също за някои банки може да оперираш със сметката, но не и да я закриваш.
Изобщо първо се допитайте до всяка институция, пред която искате да важи пълномощното.

# 9
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Можеш да закриваш и всичко, което е конкретно посочено в пълномощното. Аз проблеми не съм имала. Някои банки имат изискване пълномощното да е написано по техен образец, който ти дават. Тогава се правят повече от едно.

# 10
  • Мнения: 3 550
Благодаря! Новата информация ми беше много ценна!

Общи условия

Активация на акаунт