За разликата между педиатрите в България и в чужбина????

  • 3 559
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 098
Моя е на 3 години и кусур и НИКОГА не му е взимана кръв и урина. А, грешка, взимаха му урина веднъж, беше с ужасно продължително разстройство и се беше обезводнил ...
Пак добре,4е са му обърнали внимание. ConfusedТук знам от докторка,4е такива деца ги взимат в болница (и то ако докторята са на кеф)едва тогава,когато дехидратацията е в много тежка степен_пла4е без сълзи,няма тургор,отслабнало е с 4_5 кила,ако е бебе би трябвало ве4е да е пред... #CrazyДо такава дехидратация в България не се стига,освен ако майката е немарлива и не е обърнала навреме внимание.
Не е ли куриозно'бедната България от третия свят'(както я нари4ат 'високоразвитите'държави)осигурява здравеопазване на светлинни години по_добро от тяхното?

# 16
  • Мнения: 7 803
Моя е на 3 години и кусур и НИКОГА не му е взимана кръв и урина. А, грешка, взимаха му урина веднъж, беше с ужасно продължително разстройство и се беше обезводнил ...
Пак добре,4е са му обърнали внимание. ConfusedТук знам от докторка,4е такива деца ги взимат в болница (и то ако докторята са на кеф)едва тогава,когато дехидратацията е в много тежка степен_пла4е без сълзи,няма тургор,отслабнало е с 4_5 кила,ако е бебе би трябвало ве4е да е пред... #CrazyДо такава дехидратация в България не се стига,освен ако майката е немарлива и не е обърнала навреме внимание.
Не е ли куриозно'бедната България от третия свят'(както я нари4ат 'високоразвитите'държави)осигурява здравеопазване на светлинни години по_добро от тяхното?

иzвинявай, но това zвучи несериоzно
само zащото някъде не ни карат да ставаме лекари от нужда и да zнаем медицински термини и референтни стойности не zначи zдравеопаzването е скапано
на спешен преглед преz нощта (нищо им нямаше слава богу) след кратък раzговор със сестрата ми каzа, че могат да ни приемат zада си почина аz имало си такъв вид приемане те гледат децата аz су почивам, zащото било много важно майкатас да е спокойна и сотпочинала  Hug

Последна редакция: пт, 03 мар 2006, 08:48 от MaмaНаБлизначки

# 17
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
дребното беше с кашлица и цифки Laughing три седмици, накрая направи ии лек бронхит и нашта педка ни даде само капки zа кашлица и zа носле....и да правим инхалации....но понеже от тях zапочваше по силно да кашля спрях всичко и zа една седмица се оправи...как стана, не zнам....но е факт, че и тука са на принципа "наzад към природата" и иzписват антибиотик само при трагично положение.....кръв ии урина никога не са му вzимали, хемоглобин също не zнам колко е, но явно не е толкова страшно, след като дребо е 9, 680 и 73 см. и папа каzо ламя....а неща като с какво и кога да zахранвам и как да си гледам детето ( както съветват в родината Tired ) никой не си поzволява  Naughty...дават ти препоръки и съвети, но решението си е на майката....от което съм беzкрайно доволна.....zа сега няма да сменям дофторката, zащото малкото я харесва, а и на мен ми е много симпатична...освен, че е младичка, има си и бебче на 16 месеца и е абсолютно в час с най новите неща.....

# 18
  • Мнения: 1 017
За съжаление аз имам практиЧески опит с педитата и на двете места...Много плюсове и минуси и в двете страни...но Че ми е било по спокойно в Бг, когато Гого е бил болен е факт. Не забравям, Че мама е педиатър, но в София си живяхме без нея, разЧитах на колеги, и съм среЩнала едни от най прекрасните и компетентни специалисти (за съжаление ни се налагаШе да ги търсим не веднъж). тук за да стигнеШ до педиатър минаваШ през ад. Не само Че ти губят времето, но и губят време за да реагират бързо... Сестра, оЩе една сестра, ГП, което и хабер си няма от леЧение на деЧковци (знам, Че преувелиЧавам, ама се разстройвам като се сетя за лекарство, коеот изписаха на Гого и беШе противопоказано и за възрастта и за състоянието му, добре Че има на кого да звънна в Бг да питам  Embarassed)...На педи бяхме веднъж, Частен, с оплаквания от каШлица (и обяснения за Гоговия хрониЧен проблем с дробовете). Погледна гърлото, уШите и ни каза, Че ниЩо нямало. Аз се осмелих (бях като гръмната) да попитам ами диШането няма ли да Чуете, при което му сложиха слуШалка, и казаха а, да, има малко хрипЧета, Ще изпиШем сиропЧе. По този повод на Коледа майка пристигна с куфар лекарства.
Та така. От друга страна винаги се карам с майка, като изписва антибиотик (все си мисля, Че може и без него).
Има и друга подробност: в Бг системата ни все оЩе е ... не искам да квалифицирам. Но не е редно да се купува антибиотик без рецепта. Да се пие 3 дни по съвет на фармацефт, и после деЧко да пристига в интензивно с инфекция, за която трябва венозен антибиотик... (прсто заЩото леЧението не е било направено адекватно в наЧалото)
Извинявайте, ама ми е болна тема. Много мога да проказвам, затова спирам  Simple Smile

# 19
  • Мнения: 1 238
Ами аз незнам дали съм на ясно или не, но мисля, че при нас няма педиатри(детски лекари) по същият начин както в България. Тук личният ми лекар е също и личен на Оливия. Т.е, ако има нещо се обръщаме към него. На 2 години имаше консултация, където просто ме пита как е с развитието и тн. Урина , кръв и тн. досега не са ни вземали- на 2, 8 години е в момента. То според мен и консултациите като цяло тук според мен са малко. Но процедурата е такава, че просто се обаждаш ако има нещо или ако си неспокоен за нещо. Т.е ако аз смятам, че на Оли трябва да и се вземе урина за изследване, ще се обадя на лекаря, ще му кажа за притесненията си и той ако прецени ще вземе. Това е горе долу. Иначе имаме книжка, където пише за ваксините- на колко години трябва да ходим и тн.
Но аз лично тук не съм чула за титла Детски лекар. Може и да има примерно в болниците, училищата и тн, но не съм чула за практикуващ личен детски лекар. Ще попитам за всеки случай.

# 20
  • Мнения: 1 238
П.П Питах аз мъжо за педиатрите. Каза, че в болницата имало такива. И че първо се обаждаш на личния лекар и ако той прецени ще изпрати детето в болницата в детско отделение. Като един вид направление... Но по принцип личните лекари лекуват и деца и възрастни.

# 21
  • Мнения: X
Аз не мога да се оплача от педиатрите тук. Достъпа до педиатрите е лесен, понякога успявам да запиша час на детето за същия ден когато е болен.
Бебетата се преглеждат всеки месец през първата година, после прегледите се разреждат.Прегледите са си определено доста обстойни. Ваксинациите си се правят по схема, но взимат предвид и състоянието на детето в момента.
Изследвания са ни правили - и кръв и урина, но при здравен проблем, а не профилактично , както е в БГ.
Антибиотици Бобо пи едва преди 10-тина дни за пръв път. Направи отит като следствие от продължителен и силен вирус. Аз съм против това масово изписване на лекарства в БГ.
От друга страна всеки път като сме ходили на педиатър в БГ, съм оставала доволна. Имаме страхотни специалисти.

# 22
  • UK
  • Мнения: 1 334
 а ясно, Карилуис  Grinning при нас както и Мери е казала мерките и теглилките са за хелт визитърките. педиатрите си стоят в болниците и се занимават със сериозни неща  Wink
а за антибиотиците- леля ми е педиатър в БГ. тя ми разправяше, че много майки не приемат, че има друг вид лечение освен с антибиотици и ако им предложи хомеопатия или повече течности и Калпол Simple Smile) просто отиват при друг лекар или си купуват сами/ вземат от познати антибиотик и провеждат самолечение.  сигурно и тук би било така, ама не дават без рецепта  Mr. Green

# 23
  • Мнения: 208
И аз съм останала с впе4атлението, 4е педиатрите в България са с много стари и грешни познания. От от4етните съм стиганала до следните изводи:

1. За най-малката кашлица  или настинка предписват антибиотици, които се дават само при бактериални инфекции и само когато организма на детето не може сам да се прибори с инфекцията. Затова съм благодарна, 4е нашия педиатър не ни тъп4е с антибиотици без при4ини.

2. Докторите се съмняват в рахит при потене на бебето и дават високи дози витамин Д, които са токси4ни и опасни за детският организм. Ве4е е доказано, 4е потенето при бебетата в много рядки случаи е признак на рахит. Педиатрите са длъжни да направат други изследвания за да потвърдят диагнозата преди да решат да подложат детето на ле4ение.

3. Да не говорим, 4е много малко педиатри в България са наясно, 4е кърмата е най-важната храна за бебето до 1 годинка. Съгласна съм, че е добре да се запо4не със захранването на 6 месеца, но защо педитата в България карат майките да дават сок4ета на децата си  на 3 месеца???? Да не говорим за даването на вода още в началото newsm78 ( това е друга тема)

Когато бяхме в България, Милена на 5 месеца беше само на кърма и бабите ми се развикаха защо не съм по4нала да я захранвам.  В резултат, майка ми и комшийките запо4наха да я хранят с какви ли не глупости зад гърба ми ( попари, кисели и тем подобни) и можете да се досетите, че Милена получи много лоша алергия. Заведох я на най-добрият според много хора педиатър в града и той ми се ядоса и ми каза 4е съм безотговорна майка, когато разбра 4е аз все още не съм давала жълтък на малката. Предписа  ми някакво лекарство и аз без да про4ета съдържанието на лекарството се доверих на педито и дадох на малката необходимата доза. След това малката заспа и спа цели 6 часа непробудно посред бял ден. Аз веднага се усъмних в лекарството и про4етох, 4е съдържа доста алкохол. Веднага спрях лекарството и ми идваше да #2gunfire #2gunfire #2gunfire
Обадих се на педито в Германия и тя ми дади съвсем други препоръки...Каза ми да продължа да я кърмя, без никакви лекарства и храни....и малката веднага се управи. Колкото до жълтъка, педито ми обясни 4е има много по-полезни резурси на желязо от жълтъка и 4е жълтъка ве4е не се препоръ4ва на бебета, защото съдържа много холесторол.

Извинете за дългия постинг.  Peace

# 24
  • Мнения: 1 110
Аз също съм против даването на антибиотици за щяло и нещяло. На хомеопта бих приела предписанията само ако е препоръчан от доволни пациеннти и то на които аз вярвам Wink Досега на бебо съм давала само едни хомеопатични капки за успокояване на зъбоникненето.
Но за това как тук се отнасят към температурата не съм съгласна, за мен 39,5-40 е прекалено висока за малчовците. Та след разговор с педката ни изписа Панадол на свещички и каза ако толкова се притеснявам да ги слагам над 38,5 градуса.

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Аз и на хомеопатията гледам с недоверие. Уж били билки и не били толкова вредни както лекарствата, обаче всички знаем че има билки които могат да те убият. Аз имам чай билков купен от БГ, на който пише да не се пие от бременни! Билките също натоварват черния дроб, а при неправилно изписване последствията са същите както и от лекарствата.
Много ме учудват хора, които гледат с недоверие на лекарствата, а се хвърлят сляпо на хомеопатичните такива, приемат без да се консултират със специалист и предозират за по-добър ефект  #Crazy

# 26
  • Мнения: 649
аз съм много доволна от нашата педка  Hug винаги има достатъчно време и те изслушва какви са болешките. иначе тук си има определени прегледи и се записват в един картон.
не са всеки месец, но аз бях  със сестра ми в бг на един преглед и бебо само го претеглиха, премериха и питаха за захранването- много рано тя беше почнала... а детето е с риск за алергии, заради таткото  Stop  та такива прегледи не ми трябват!!!!
иначе мисля, че антибиотици не са винаги необходими. ами ние също не се тъпчем при най- малката болежка с антибиотик  Mr. Green

# 27
  • Мнения: 11 314
Точно се прибирам от преглед при детския лекар на децата.
Малкия беше 3 дена подред с много висока температура (39,8) и се притесних да не стане някоя вторична инфекция в ушите, заради тежката хрема, която кара.
Обадих се, каза ми веднага да ида, не сме чакали много. Прегледа го - преслуша гърдите, светна в ушите и в гърлото, премери сам температурата и прецени, че малкия се нуждае в момента само от отхрачващ сироп.
Много съм доволна от лекаря, грижи се и за двамата, рядко дава антибиотик и е също на принципа "Назад към природата". Винаги ми дава компетентни съвети, особено в началото и за кърменето и захранването.

# 28
  • Мнения: 3 098


иzвинявай, но това zвучи несериоzно
само zащото някъде не ни карат да ставаме лекари от нужда и да zнаем медицински термини и референтни стойности не zначи zдравеопаzването е скапано
на спешен преглед преz нощта (нищо им нямаше слава богу) след кратък раzговор със сестрата ми каzа, че могат да ни приемат zада си почина аz имало си такъв вид приемане те гледат децата аz су почивам, zащото било много важно майкатас да е спокойна и сотпочинала  Hug
Мойте уважения,но как на теб ти зву4и тук децата да умират от менингит,при вадене на предни мле4ни зъби моми4енце да по4ине от инфекция,да се слагат по два пъти една и съЩа ваксина,поради това,4е педито или не може да 4ете или е твърде разсеян и незаинтересуван?Как ти зву4и,4е видях със собствените си о4и в БП бременна жена,пострадала от катастрофа да 4ака 6 4аса с разпорен корем и да й се подиграват в о4ите?Как ти се струва това,4е мед.сестра на бившия ни педиатър дори не можеше да се оправи с термините,как да я оставя да прави неЩо на дъЩеря ми?
А през ноЩа да те приемат в БП,4е и да си по4иваш Laughing,тук е абсурд,само с полиция можеш да ги принудиш да направят това.

# 29
  • Мнения: 7 803
ами не ми иска да вярвам че в 21 век все още има такива неща  #Cussing out
това е ........... просто нямам думи  #Crazy

Общи условия

Активация на акаунт