Учениците и техният обяд

  • 27 722
  • 159
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Побъркала съм се с моя син. Излиза в 7 ч. за училище, а следобед като се прибере е озверял от глад. Правя сандвичи, носи си в училище, там имат и някакъв плод преди обяд, но не му стига. Вие давате ли пари на децата? Моя е на 10 г. и още не му давам, а се чудя и какво ли ще си купи с тези пари... Моля за съвет.

Последна редакция: вт, 04 ное 2014, 09:32 от Редактор*

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Моите деца обядват вкъщи, след като са се прибрали, преоблекли и измили.
И пари имат за училище.
Защо в анкетата ти няма такъв отговор? Нали не си мислиш, че всички ученици са по цял ден навън?

# 2
  • Мнения: 3 031
Моя е на 10 г. и още не му давам, а се чудя и какво ли ще си купи с тези пари...
Нещо да яде например.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 055
Гласувах с обедно меню, въпреки че не е около училището, а в частната занималня, която посещава. Калоян е в трети клас и сутрин е на занималня, а следобед в училище. Пари не давам все още, но освен обяда си носи сандвич от къщи, кексче или нещо подобно.

# 4
  • около Варна
  • Мнения: 1 084
Ако училището ви предлага целодневна организация, трябва да осигурява и обедно хранене. Друг е въпросът, че децата предпочитат дюнери и джобове пред мусака и таратор:)

# 5
  • Мнения: 2 732
Правя сандвичи .Пари има още от първи клас .Все пак всичко се случва и трябва да може да си купи нещо за ядене ако се наложи .
Лиляна ,твоите деца в колко се прибират от ще ? Rolling Eyes.Не са по цял ден по улиците ,а докъм 15 часа ,което си е почти цял ден

# 6
  • Мнения: 1 213
Моите деца обядват вкъщи, след като са се прибрали, преоблекли и измили.
И пари имат за училище.



И моите така...

# 7
  • София
  • Мнения: 6 171
В първи и началото на втори клас купувах купони за училищния стол, където ядеше плодовете и салатата, останалото не било хубаво и си оставаше гладен.
Сега си носи сандвичи. Не ми харесва така, но поне не стои гладен.
Пари винаги е имал. Тази година е в трети клас.

# 8
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...
Лиляна ,твоите деца в колко се прибират от ще ? Rolling Eyes.Не са по цял ден по улиците ,а докъм 15 часа ,което си е почти цял ден
Малката е в трети клас и си е вкъщи около 12 часа. Само в петък има литературен клуб и е към 12,30-12,40 часа.
Големият е в десети клас и се прибира между 13 и 13,30, ако няма СИП, ако има е по-късно и хапва навън.

# 9
  • Мнения: 2 124
Моето дете е на целодневно обучение -

за закуска - през голямото междучасие, не закусва вкъщи - си носи плодово мляко + 2-3 бисквити или банан (много рядко може вместо мляко кекс или някаква друга лека закуска);
за обяд - храни се или в училищния стол (основно с десерт), или си носи от вкъщи сандвич + зеленчуци (морков, краставица/пипер + грах от консерва (2-3 суп. лъжици));
за следобедна закуска - 50 г. ядки микс.

Ако й харесва закуската, която дават в училище, и нея изяжда, ако не, се задоволява, с каквото й е сложено. Стига й храната. Вкъщи се прибира в 18 ч., не препира за вечеря.

Заб.: В нашето училище няма лавка, а на малките ученици им е забранено да излизат извън територията на училището.

# 10
  • Мнения: 14 133
Моето обядва вкъщи. Закуски си купува от лафките в училището.  Hug

# 11
  • Мнения: 7 821
Моите деца обядват вкъщи, след като са се прибрали, преоблекли и измили.
И пари имат за училище.

И моите са така. Прибират се в 13:30 най-късно. В 5 и 7 клас са. Пари имат от първи клас, никога не са ходили на занималня.

# 12
  • Мнения: 2 732
...
Лиляна ,твоите деца в колко се прибират от ще ? Rolling Eyes.Не са по цял ден по улиците ,а докъм 15 часа ,което си е почти цял ден
Малката е в трети клас и си е вкъщи около 12 часа. Само в петък има литературен клуб и е към 12,30-12,40 часа.
Големият е в десети клас и се прибира между 13 и 13,30, ако няма СИП, ако има е по-късно и хапва навън.
Това е чудесно ,че свършват училище толкова рано  Hug.Аз направо съм изумена тази година с осем часа почти всеки ден и докато се придвижи става 15 .Та да обядва и в къщи ама тогава.

# 13
  • Мнения: 13 542
Сина ми закусва винаги вкъщи, като беше по-малък си носеше домашен сандвич,сега вече не го иска. Още от първи клас е разполагал с джобни. Прибира се от училище към 15,00 ч., обядва с приятели навън, естествено дюнер, тостер или пица.

# 14
  • Мнения: 1
White Choco, и моята дъщеря излиза в 7 ч. и в училище свършва в 3 от дните в 15.30 ч, в другите 2 - в 17.30. Докато се прибере отива още половин час, че София си е голям град.  Побърквам се с тоя нейн график, чудя се как да съм й от помощ, защото е седми клас и е супер натоварена. А и с този пубертет... Нейна съученичка е дошла на училище миналата седмица с някаква кутия за храна. Носела си ябълка, отделно салата, даже сос за салатата, пилешко филе и още нещо в една кутия. Та моята беше доста вдъхновена. Питала съученичката и вчера поръчахме тази кутия: http://www.lunchbox.bg/category/11/produkti.html Чакам я в понеделник и смятам още във вторник малката да си ходи с нея на училище. Дано да е лека, наистина качествена и да си я ползва newsm78

# 15
  • Мнения: 6
Моите деца обядват вкъщи, след като са се прибрали, преоблекли и измили.
И пари имат за училище.
Защо в анкетата ти няма такъв отговор? Нали не си мислиш, че всички ученици са по цял ден навън?
Отличният вариант би бил това и според мен. Но и моите двете от Лозенец до НДК пътуват по 20 минути, държат ги в занималнята до 3 до 4 часа и двете не искат да ядат в стола. Всеки ден сандвичи- направо им омръзна.

# 16
  • Мнения: 3
Моите деца обядват вкъщи, след като са се прибрали, преоблекли и измили.
И пари имат за училище.
Защо в анкетата ти няма такъв отговор? Нали не си мислиш, че всички ученици са по цял ден навън?
Здравейте, Лиляна. Добавих и Вашия отговор. Просто не знаех, че има и такива късметлии Simple Smile Моят пътува към 40 минути само в едната посока до училище и там е целодневно. А относно това, че са длъжни да им осигурят храна -ами не, в нашето училище не им осигуряват.. . В лафката има ябълки и плодове, което е отлично. 6 майки са се обединили и правят поръчк аза седмица  напред от бизка пицария - обедно меню за децата и им го носят в училище, но моят няма толкова време да седне с останалите - все игри са му в главата. Simple Smile А от тези сандвичи ми омръзна на мен, камо ли на него. А мога да предложа поне 20 варианта Simple Smile
Много искам да си носи балансиран обяд. Да може да има и зеленчуци, и основно. Кутията, която предлага Lory Mikovaa изглежда много удобна за разнообразен обяд. Ще чакам отзиви от нея.

# 17
  • Мнения: 7 837
http://www.lunchbox.bg/category/11/produkti.html Чакам я в понеделник и смятам още във вторник малката да си ходи с нея на училище. Дано да е лека, наистина качествена и да си я ползва newsm78

Аз съм в Щатите и моите деца, в първите години в училище, ползваха ежедневно точно същата laptop lunch кутия. Единственият проблем е, че понякога контейнерите могат да се загубят, а не виждам опция в сайта да може да се поръча само комплект контейнери (официалният сайт ги предлага). Добре е кутията да се носи и в отделна чанта, за да не се случи да се отвори или да не е затворена добре и да направи поразия в раницата.
 

# 18
  • около Варна
  • Мнения: 1 084
Сериозно ли 50 лв. струва една пластмасова кутия?

# 19
  • Мнения: 7 837
Комплектът кутия+чанта в Щатите е под $40, не знам цена от 50 лв. само за кутия, доколко отговаря на българските стандарти.  Разбира се, пълно е в по-евтини варианти, все пак зависи, какво търсиш - качество или цена.

За големият ми син, след 2 г. ползване на пластмасовата (след това аз я ползвах 1 г. и брат му още 1 г. и в момента стои като резверва, защото все още е годна за ползване), купих по-скъпа, от неръждаема стомана, която вече си изплати цената, предвид ежедневното ползване и е в същият вид, в който беше когато я купувах.

# 20
  • Мнения: 1
Моят син има този сет - http://www.lunchbox.bg/product/14/kutia-za-hrana-l600-nachalo.html[/img]
повече от 4 години. Купихме му я при екскурзия в Калифорния и си я носи в училище до днес. Вече е на 15 г. и сам си я зарежда, та майка му не се занимава. Тя е готвеща жена де.
Аз лично мисля, че 50 лв. за комплект кутии, които да изкарат над 4 години (не зная колко ще издържи още) не е скъпо. Напротив. А и доколкото съм наясно - не е пластмаса. А някакъв материал, който може да се ползва и в микровълновата, в хладилника и не трови храната.
Лично аз препоръчвам, ако готвите и искате детето да си носи храна от дома

# 21
  • София
  • Мнения: 6 171
Лично аз препоръчвам, ако готвите и искате детето да си носи храна от дома

Аз искам, но не смея. В училище нито има хладилник, където да се съхранява, нито има къде да се затопли готвена храна.

# 22
  • Мнения: 2 124
Много деца от класа ни си носят готвена храна, за мен обаче не е вариант, точно защото първо храната се приготвя от предната вечер, а после престоява половин ден преди да стане време за обяд. Да не говорим, че винаги има възможност нещо да се разлее и омаже. Дори да са просто кюфтета, като се спарят половин ден в една кутия, вече изобщо не стават за ядене.

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 10 819
Две са опцийте при нас.Или си носи в кутия/сандвич,пица..../,или си купува от стола най-често пица.Питала съм я защо не смени с нещо друго,но в сандвичите слагали топено сирене,горчица,кетчуп........все неща които не яде.

# 24
  • Мнения: 2
Това с готвената храна всъщност не е никак лоша идея. Една приятелка в щатите ми беше говорила колко е популярно там. Като искаш детето ти да яде хубава храна му приготвяш и майките там са луднали по това.
Въпросът е кога ще мине тази вълна и насам и малко повече ще започнем да се грижим за здравето на децата си. Реално погледното почти нищо не коства като усилие, а и вероятно пести пари домашната храна за сметка на купената. 

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 10 819
Пращам плод,който най-често се яде по пътя за в къщи/нямала време/.У дома задължително се яде друг вид плод и за вечеря салатата е също задължителна.Но с тези пици направооооо .Аз съм ги виждала-хляб поръсен с малко царевица и кашкавал,но вкусът си е само на хляб.Пращам морков,краставичка........не ги била видяла. ooooh!Иначе търси дали съм сложила и нещо сладичко.

# 26
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Към отговорността можете да добавите и целодневното заточване на дете извън дома, особено малките ученици.

# 27
  • Мнения: 1
http://www.lunchbox.bg/category/11/produkti.html Чакам я в понеделник и смятам още във вторник малката да си ходи с нея на училище. Дано да е лека, наистина качествена и да си я ползва newsm78

Аз съм в Щатите и моите деца, в първите години в училище, ползваха ежедневно точно същата laptop lunch кутия. Единственият проблем е, че понякога контейнерите могат да се загубят, а не виждам опция в сайта да може да се поръча само комплект контейнери (официалният сайт ги предлага). Добре е кутията да се носи и в отделна чанта, за да не се случи да се отвори или да не е затворена добре и да направи поразия в раницата.

Да, Кейси и аз прочетох, че е американски продукт и патент. Там вече минаха през свръхдебелите деца и в момента се опитват да контролират тази тендеция именно с образователни кампании и балансирано хранене. Дано и нашите деца не стигнат до тази ситуация.
 

# 28
  • Мнения: 1 726
Тази година се храни у дома. Нещо дребно сладко за училище аз самата и взимам, каквото си избере. Отделно си има джобни в нея, но за идеята. Плодовете и зеленчуците си ги яде вкъщи.

# 29
  • Мнения: 2
Плодовете и зеленчуците си ги яде вкъщи.

Ние пък водим голяма борба с тези зеленчуци Simple Smile

# 30
  • Мнения: 3 118
Към отговорността можете да добавите и целодневното заточване на дете извън дома, особено малките ученици.

Не всички майки са учителки на половин работен ден. Както и не всички имат баби да ги взимат по средата на деня. Определено е изморително малко дете да е навън цял ден, но понякога родителите нямат избор.

# 31
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Да имаш дете е не само удоволствие, но и отговорност. В този ред - като нямаш избор, отлагаш или работиш по избора си.

# 32
  • при най-добрия мъж...
  • Мнения: 888
Сина ми е трети клас и получава джобни откакто е тръгнал на училище.Сутрин закусва в къщи-обикновено мюсли с прясно мляко или банан,за предиобедна закуска слагам сандвич в чантата.В училището няма стол,но ги водят в близък ресторант за обяд-менюто винаги включва топла супа,основно със салатка и десерт.Прибирам го от занималня към 17 часа.

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
И какво - която не е учителка или неработеща "домакиня" издържана от мъжа си да няма деца ли?  Shocked Глупости. Нищо им няма на децата като стоят до 16 ч в училище. Дали ще спят в училище или в къщи е все едно. Даже по-добре в училище, защото там спят, а в къщи ми отказват категорично.
По темата. Моите си носят домашна храна в кутия. Опитахме стола - не ни хареса. Нито на тях, нито на мен. Вафли и сухи пасти за десерт, никакви плодове и зеленчуци. Приключихме с купоните. Сега си носят, като гледам да е сандвич не повече от веднъж седмично. В останалото време слагам скара, варено яйце, нещо готвено по-сухо - мусака, картофи, ориз и т.н. + салата или някакъв пресен зеленчук. За десерт ябълка или друг плод. Носят си и следобедна закуска. Гледам да е нещо домашно - кекс, соленки, баница и т.н. Не ми е проблем температурата. Нещата са стояли цяла нощ в хладилника, т.е. са студени. От 8 до 12ч са 4 ч., а на тях има трябват поне 2-3 да придобият стайна температура. Така че според мен няма как да се развалят до 12 ч. Топла храна моите и в къщи не ядат (парело било и ми отказват), най-много със стайна температура, така че и това не ни е проблем. Та след всичкото това ядене пак са гладни като ги взема в 16 ч., но не чак озверели както бяха в градината.
И аз много ги харесвам тези кутии с отделните контейнери, но 100 лв за 2 кутии ми идва в повече. За това съм взела обикновени двуетажни кутии от Джъмбо+ малки кутийки за десерта.

Последна редакция: вт, 04 ное 2014, 12:06 от savina_33

# 34
  • Мнения: 14 133
Да имаш дете е не само удоволствие, но и отговорност. В този ред - като нямаш избор, отлагаш или работиш по избора си.
Детето е и радост, и отговорност.  Peace
Но не всички майки имат възможност и да имат дете, и да не работят или са на половин работен ден.  Нито пък имат подходящи баби и дядовци да стоят  вкъщи с малкия ученик, за да не е на занималня.   newsm78
По тази логика голяма част от семействата въобще не трябва да имат деца.  Thinking

# 35
  • София
  • Мнения: 15
Приключихме с купоните. Сега си носят, като гледам да е сандвич не повече от веднъж седмично. В останалото време слагам скара, варено яйце, нещо готвено по-сухо - мусака, картофи, ориз и т.н. + салата или някакъв пресен зеленчук. За десерт ябълка или друг плод. Носят си и следобедна закуска. Гледам да е нещо домашно - кекс, соленки, баница и т.н.

Предполагам не ти отнема много време за приготвяне на храната за самата кутия?

# 36
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Дъщеря ми е във втори клас- закусва вкъщи, за обяд си купува сандвич/не й харесва храната в стола/, следобедната й закуска я пращам в кутия/домашен кекс, домашна баница, сандвич, айрян към тях.../. Не се чувства "заточена" навън - учи до обяд, после един час почива- обядва, играе с децата, следобяд е на частна занималня - пишат домашни, рисуват, играят...-същото би правила и в къщи, не спи следобяд от доста време, а и не виждам да се прибира свръхуморена или изтормозена...

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 21 616
Моята първокласничка прибирам за обяд (гласувах в анкетата). Носи си плод/зеленчук или лека закуска (мляко с ориз/грис/овесени ядки, сирена или кашкавал) за сутрешната закуска в три дни от седмицата, в другите два в у-ще им дават плод/зеленчук). Кутията и шишето са  BRA FREE.
В лавката нямат работа те.  Имат сутрешна закуска и обяд (за оставащите на занималня).
Ако се налага да слагам обяд би бил домашен.

# 38
  • Мнения: 2 478
Една от причините да избера училището на синът ми е точно наличието на ресторант, в който децата да се хранят качествено.

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Предполагам не ти отнема много време за приготвяне на храната за самата кутия?
Не повече от 10 мин. Е, трябва да съм го измислила от предишния ден, за да имам нужните продукти, но не е кой знае какъв ангажимент. Пък и определено си заслужава - децата хем се хранят здравословно, хем знам със сигурност какво, колко и с какво качество са яли, хем се наяждат, защото в стола оставят половината храна и после са озверели от глад.
Ако някой е открил кутия с отделения, която не струва 50 лв. ще съм много благодарна да сподели информацията.  Hug

# 40
  • Мнения: 4 305
 Laughingхахах,Лиляна отново хвърли бомбата. Добре,че има и такива съвършенни майки Laughing
Ние не сме в БГ и няма да е много от полза,но и тук е така-в училище се хапва снакс и ланч от кутииките,които мама е приготвила. Не работя /за сега/,дъщеря ми / на 6 год./ е на у-ще от 8.45 до 15,10,но все ден има извънкласни / да,.Лиляна,лош родител съм Laughing/ и се прибира в къщи към 16,30 / два дни от седмицата в 18. Така че винаги има и кутия с втори снакс. Тук всички са така,Лиляна.
И кутии имам евсякакви цветове и форми  Laughing
Важното е децата да са здрави и щастливи! Peace

# 41
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
.....
В лавката нямат работа те.  Имат сутрешна закуска и обяд (за оставащите на занималня).
Ако се налага да слагам обяд би бил домашен.



Моят син хапва в стола на обяд. За предпочитане е пред "готови спагети" от лафката например....

# 42
  • Sofia
  • Мнения: 21 616
Ние не сме в БГ ... дъщеря ми / на 6 год./ е на у-ще от 8.45 до 15,10,но все ден има извънкласни и се прибира в къщи към 16,30 / два дни от седмицата в 18. Така че винаги има и кутия с втори снакс. Тук всички са така
E, цял ден престой в БГ е нещо съвсем различно от много западни държави.
Ако и у нас беше така... можеше и аз да си оставям детето (носейки си домашна храна), но...

# 43
  • Мнения: 260
Леле мале, чета Ви и се чудя - аз съм на 40+ и да ви кажа съм яла сандвичи докато съм била ученичка, пък съм си здрава. Моето дете - вече гимназист на обяд също яде сандвичи и затова гледам вечер и в почивните дни да има готвено и супи. Плодовете ги яде като се прибере. Така, че хайде да не се прехласваме толкова много по здравословната храна, пък и само да вметна, че всичките тези майки които дават такава храна поне половината да не кажа и повече, нямат село и това което купуват /от хипермаркети или от пазарите/ далеч не е толкова полезно.

# 44
  • София
  • Мнения: 11 987
Моят син е седмокласник. Задължително закусва вкъщи. После яде в стола в училище. Казва, че храната е много добра. Излиза сутрин в 7 часа, прибира се в 15:30. И пак е много гладен.
Имаше период, мисля, че беше в 5 клас, когато си носеше домашна храна за обяд. Покрай него и други деца били започнали. Сега обаче се върна към стола.

# 45
  • София
  • Мнения: 6 094
Училището, в което учат децата ми е целодневно до четвърти клас. Има стол, но те не харесват храната там. Няма проблем, обаче да седнат в помещението и да ползват прибори. Много от съучениците им си носят от къщи.
Ежедневно слагам плод, обяд и следобедна закуска. Купила съм кутии от английските сайтове. Там са значително по-евтини.
Може да се подготви всяко по-сухо ястие: омлет, ориз, картофи, макарони, скара... Следобедната закуска най-често е сандвич, кекс или баница.
Днес дъщеря ми си занесе за обяд картофи на фурна, салата от домати и крем карамел. Основното ястие и салатата са в двойна кутия, кремът е приготвен във формичка от фолио и сложен в отделна кутийка.
Проблемът за мен е че се увеличава багажът, който носят. И без това чантите им са половината от теглото им. Добре, че синът ми вече обядва у дома, защото количествата, които изяжда не могат да бъдат пренесени.  Laughing
Скрит текст:
Имаше няколко теми с идеи за подходяща храна. По-късно ще ги потърся.

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 21 616
И моите кутия и шише са от английски сайтове, на Sistema.

Що се отнася до идеи за храна  Simple Smile :

1. Идеи за домашна храна за ученик
2. Кутията за закуска
3. Здравословен обяд за ученика

# 47
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не съм казала, че някой е лоша майка или че не трябва да има деца. За отговорността реагирах на този пост:
...
Когато даваме пари на дете до 13г. години, за да си купи храна за обяд, според Вас, даваме ли му власт да си избере!? А може ли дете на тази възраст да избере. И пред пица и салата, кое ще избере?
Всъщност за това са тези кутии. За да носим нашата част от отговорността с храненето. Храненето не е отговорност на детето.
Ние решаваме какво, а то колко и дали. Когато какво е в неговите ръце, то ще си купи каквото си иска.
...
Ти си го пратила по цял ден навън и говориш за отговорност и смяташ, че с едни кутии решаваш проблема. Първо отговорността е да се помисли да не е навън детето. Защото проблеми може да има не само от сандвичите.

# 48
  • Под кленовите дървета
  • Мнения: 953
50 лева кутия за обяд Shocked Аз слагам в нормални, пластмасови кутии и контейнери от Доларама (тукашното магазин за левче) на които е упоменато, че може да се топлят в микровълнова и после в този тип чанта: http://www.dollarstorehouse.com/wp-content/uploads/2013/07/Dolla … ore-Lunch-Bag.jpg
На моя приятелка децата, понеже не им топлят обяда в училище, сутрин слага готвено в термоси. Измива се термоса с вряла вода, сипва се горещото ядене вътре, ние и супи си носим в такива термоси, издържа си без проблеми до обяд. Всеки ден към обяда се изпращат и две следобедни закуски, които е забранено да са сладки неща. Плодове, нарязана чушка, бейби моркови, кашкавалени пръчици, понякога баница и един-два пъти кекс с овесени ядки. Когато хич нямам време или трябва да изпратя сух обяд, защото имат екскурзия, приготвям сандвичи или тортили питки, в които завивам и нарязано авокадо+салата.
Да ви кажа, нямам проблеми да сложа това, което сме вечеряли и за обяд на следващия ден. Иначе трябва да ставам в 5:30 да приготвям обяд Laughing

# 49
  • София
  • Мнения: 1 635
И аз приготвям домашен обяд в кутия. Намерих един широк термос като за супа и храната се запазва топла. Освен това обикновено слагам и пресен плод/зеленчук, който детето преценява кога да изяде - за предиобедна закуска или заедно с обяда. (Имат осигурена предиобедна закуска от училището - плодове и портоколов сок, но лесно им омръзва на децата). Единствения проблем е, че се случва кутията за обяд да остане забравена в училище, но предполагам, че по-големите деца са малко по-ориентирани. На тяхната възраст не ги пускат да обикалят свободно извън сградата и не могат да си пазаруват от кафенето на училището.

# 50
  • Мнения: 365
И да готвиш и да слагаш обяд в кутия, и да се храни там в стола - няма наяждане за момчетата в тази възраст, ако не се прибере вкъщи да се наяде. Мойта ламя яде като крокодил. Вчера е изял 1 кило месо, 1 цял хляб, 3 кисели млека, 3 големи препълнени купи салата и цял тон "други"(шоколади, ядки, гризинки и кви ли не глупости)..и така е всеки ден - в различни вариации разбира се. Винаги е гладен, а тежи има-няма 20тина кила - предстои израстване..пък и зима - организма се приготвя за предстоящото..Най-ми е чудно как и с какво се наяждат по-големите момчета от порядък на 14-15 години в стола или лафката, при положение, че порциите са по 250-300 гр., 1 резен пица е левче, а за един растящ младеж е необходим омлет от поне 8 яйца за закуска само(толкова сподели мъжа ми, че на тази възраст ядял на закуска, или пък 20 палачинки Shocked), за обяд да не говорим...само моето 6 годишно момченце яде по 4 резена голяма фамилна пица на 1 ядене (за това и обикновено поръчвам цяла само за него)..вече си представям как като пораснат всичките ми лами, ще готвя в 40литров казан и ще пращам всеки с по 5-10 литрова кофа обяд на училище/работа..

# 51
  • Русе
  • Мнения: 11 918
  Моето е на 11 и никога не е ядяло толкова. На ден 100 г месо ако успее да изяде,две филии хляб, няколко ябълки и една паница салата, един шоколад и/или сладолед. На ден изкарва минимум 3 часа в залата за спорт.

# 52
  • Мнения: 341
Аз само да вметна, че имаше преди една подобна тема за здравословната храна за училище. Суров карфиол "да си хрупка през деня" ми беше любимата изцепка!  Mr. Green
Темата е интересна, ще следя Simple Smile

# 53
  • Мнения: 4 305
А защо приготвяте храната за кутийките отделно? Само,ако не реша да е сандвич,ланча винаги е вчерашната вечеря Grinning . При нас има само някои правила- да не е течно,да няма шоколад и ядки. Стимулира се носенето на плодове и зеленчуци за снакса,но то и няма как да е иначе- за 5 мин.не могат да изядат нещо другро/ поне моето не може Laughing/ Тук няма лавки или заведения за бързо хранене, на учениците не им е разрешено да излизат от училищния двор/ всъщност и двете врати са заключени/,всички си носят храна в кутии,учителите също сядат с кутиите си до тях. Храната им не се претопля,хапват я студена,за това и се съобразявам какво готвя за вечеря,но се изчерпах от към идеи,пък и тя не ми помага- много е злояда и обикновено кутиите ми се връщат пълни

# 54
  • Sofia
  • Мнения: 21 616
но се изчерпах от към идеи
По-горе пуснах три теми с идеи. Simple Smile
Мой пост с идеи  в една от тях - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=764130.msg27396657#msg27396657

# 55
  • на морето
  • Мнения: 1 382
Моето дете е в 3 кл на целодневно. Аз съм възпитател и отговарям за храненето на децата на обяд. Мога твърдо да заявя ,че храната ,която се дава в стола е напълно здравословна-без пържено,винаги с пресни плодове и зеленчуци. Сигурно ще кажете,че при вас не е така,чета за вафли и пасти за десерт и съм озадачена, като знам какви са изисквамията и на какви проверки са подложени столовите,защото парите за целодневно са по проект,финансиран от европ.съюз и всичко се спазва много стриктно. Друг е въпросът ,че децата не са научени да ядат такива храни и си нямате идея колко храна се изхвърля.
Аз поне съм спокойна за моето дете, защото е под зоркия ми поглед и всичко си изяжда Mr. Green

# 56
  • Canada
  • Мнения: 649
Докато живеехме в България, децата бяха целодневно на училище и на градина. Каката беше записана за обяд в училището - доставяха им готвена храна. Спомням си, че определено не й стигаше. Отделно й давахме по нещо за закуска.
Сега, откакто сме в чужбина, и двамата ходят на училище цял ден. Носят си изцяло храната от вкъщи като дори има изискване какво да им слагаме за закуски - сирене, мляко, плод или зеленчук. В началото ми беше доста трудно и досадно да приготвям постоянно две малки чантички с храна, че и да спазвам тези изисквания, но с времето се свиква. Сега вече оценявам, че е такъв реда и децата свикват да се хранят една идея по-правилно.  Peace

# 57
  • Мнения: 2 099
Детето ми обядва в училищният стол /не видях такъв отговор, при нас не предлагат пици и пр. за обяд там/, като менюто им е разнообразно и включва 3 яденета, като последното е плод или мляко. За жалост тя е капризна и повечето храни не ги и опитва и обикновенно изяжда третото и мъничко от основното, ако изобщо яде от него. През останалото време от деня си има пари и си пазарува закуски /предимно баници или сандвичи/ пак от стола.

# 58
  • Мнения: 1
Направо съм удивена от част от майките тук. Вие сериозно ли смятате, че едни 50 лв., дадени за да може детето да си носи удобно храната за училище - без да я трови, без да я разлива, за да яде като човек - подредено, чисто, с виличка и нож - това са много пари?!  newsm78 newsm78 newsm78

Вероятно масата не сте от София, защото тук, за да вечеряме тримата на ресторант едно излизане ни е между 100 и 120 лв. Обяд под 10 лв. на човек няма.

Според търговеца кутията се изплаща за 3 седмици. По мои сметки ако давам на детето по 4 лв на ден за ядене в училище, то ще изхарчи 5по 4=20 лв на седмица т.е. 80 лв на месец за храна, върху която аз нямам никакъв контрол. А хранителните навици се изграждат. И ако това дете се научи да яде сандвичи с капещи сосове из стаите, в които учи, то няма друг да ми е виновен.

 viktorianka , страхотно е, че имат стол. Но именно за децата, които не ядат там, а не искам да яде баница и сандвич, за това си мисля, че кутията с храна от дома е най-доброто.

# 59
  • Мнения: 4 305
 Laughing явно в БГ имате много пари за харчене Peace Аз пък смятам,че това си е рекламен трик- дъщеря ми има множество кутии от всякакъв цвят,картинки и форми,пък не я тровят/ е,все пак не говоря за кутии от тип"левче"/ ,най-скъпото нещо е един туристически термост за супа/той беше от Декатлон,мисля/,но пък тя не иска да го ползва. За цени на хранене на вън за тук няма да говорим Simple Smile

# 60
  • Мнения: 2 099
LoryMikovaaa при нас уч-щето е целодневно и на стол ходях всички ученици, като обяда им струва 5лв. Малко са тези които не го посещават и са предимно от по-горните класове. Относно кутията за храна пак си е индивидуално. Тъй като малката ми е проблемна, пробвах на няколко пъти предни години да и готвя храна за обяд, която тя яде, но кутиите ми се връщаха пълни. При мен не виждам друг вариант освен стола, там поне учителите ги контролират и ги карат да се хранят, дори било то и малко. Така знам, че тя през деня освен баничката за закуска, на обяд е яла нещо сготвено /надявам се/ и плод или млекце. Simple Smile

# 61
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Направо съм удивена от част от майките тук. Вие сериозно ли смятате, че едни 50 лв., дадени за да може детето да си носи удобно храната за училище - без да я трови, без да я разлива, за да яде като човек - подредено, чисто, с виличка и нож - това са много пари?!  newsm78 newsm78 newsm78
...
Да, скъпо е. И не съм сигурна, че ако в тази кутия се сложи течно нещо, ще се запази така до отварянето ѝ за обяд.
Още съм сигурна, че в София за трима може да се вечеря за до 50 лева. Други от София са споделяли за обедни менюта за под 10 лева.

То е по-добре да изпратиш детето някъде на стол или ресторант с обедно меню, отколкото да купуваш такава кутия.

П.П. Чак пък удивена. Много взехте да хвърчите някои. И ние сме били в София и доматите  ги берем, не ги ядем с пръчките.

# 62
  • София
  • Мнения: 6 094
Уф, стига сте си мерили кутиите. Темата е за това какво да сложим в тях.

Аз днес изпратих кюфтета, задушен грах и салата домати, а за десерт - подобие на бисквитена торта.

# 63
  • Мнения: 4 305
Скрит текст:
дъщеря ми има множество кутии от всякакъв цвят,картинки и форми,пък не я тровят/ е,все пак не говоря за кутии от тип"левче"/ ,най-скъпото нещо е един туристически термост за супа/ Simple Smile
Здравейте. Не ми е приятно да ме обвинявате. Бихте ли споделили линк към тези евтини кутии? Със сигурност има дами, за които тази информация ще е ценна. Споделих какво АЗ съм намерила. Какво съм решила АЗ за своята дъщеря. Не трябваше ли? newsm78
Ок, няма да коментираме цените на храната в ресторантите. Всеки има стандарт и изисквания.
Относно течността - малката обича леща. По-голямата вътрешна кутия е с капак и прилепва доста плътно. Там си занесе лещата вчера и нямаше проблем.

Ами,не ,не мога- не съм ги купувала он лайн- не живея в БГ/ хм,не ми звучи добре само да го казвам/,тук е практика да се носят кутии за обяд от в къщи- и в училищата и на работа. В тази връзка има много и най-различни типове кутии,та избора е много голям. Също и за бутилки за вода и сокове/ в тази връзка лятото на дъщеря ми и беше чудно,че се изненадват как пие вода от "необикновена"бутилка/ Наистина смятам,че всичките приказки за тази чудна и изкл специална кутия са рекламен трик,но така и не видях с какво и къде точно съм те обвинила в нещо.
Стандарта ни е доста висок,но купия от 25 еуро няма да взема Laughing

Последна редакция: ср, 05 ное 2014, 11:02 от red soul

# 64
  • София
  • Мнения: 478
Защо в  анкетата липсва отговор "Училищен стол"?
Синът ми е на занималня до 18:00 ч. От първи клас до сега (4-ти клас) се храни в стола. Доволна съм - храната е прилична за 2,30 лв. обяд. - супа, някаква манджа и плод или млекце за десерт. До миналата година следобедната закуска също беше от там - кифла, баница, макарони на фурна. Сега вече като "голям" му дадохме право на избор - ако му харесва си взима закуска от стола, ако не от лавката.
Джобни има от първи клас по 1 лв., тази година по около 2 лв. Естествено с тези пари се купуват боклуци Mr. Green. Положителен ефект се прояви, когато започнахме да му даваме джобните за седмицата накуп - видя се в пари,  както се казва, и първите 2-3 пъти изхарчваше всичко за глупости още първия ден и седеше безпаричен до края на седмицата. Сега си събира и спестява.
Вчера се похвали, че с още двама помолили господина да излязат от у-ще и си взели фрешове и ядки от близките заведения за следобедна закуска.
Иначе в класа имат деца с алергии и те си носят обяд в кутии и си го ядат в стола заедно с останалите. Доколкото знам, лелките от стола не отказват и претопляне в микровълнова.

# 65
  • Русе
  • Мнения: 11 918
  Май не останаха много училища с училищен стол. Поне аз в нашия град не знам да има.  newsm78

# 66
  • Мнения: 1
Просто пекох пъстърва за вечеря снощи и приготвих по-голямо количество, за да си носим днес всички Simple Smile Суперхрана и то без миризма е. А и честно казано много се гордея, че детето яде риба   chef

Последна редакция: ср, 05 ное 2014, 11:48 от LoryMikovaaa

# 67
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ами браво на теб, нищо, че след това няма да е приятен за онези, които са около него. Важното е, че мама а е горда и че се е похвалила в бг-мамма.

# 68
  • Мнения: 13 542
Прави впечатление, че някой все мрънка  и бърза да апострофира. Спрете се, темата е за какво да носят децата ни, а не дали го одобряват другите. За едни термос със супа е правилното решение за друг риба на скара.  Нека се придържаме към темата относно  идеи за храна. Добър апетит на всички деца.

# 69
  • Мнения: 3
Хей, хей, момичета. Тази тема я открих, защото търсех съвет и насока за обяда на сина си. Не искам да се карате за цени, продукти или миризмата на храната   Stop
Всеки да си намери своето средство за съхраняване и транспортиране на храната.

Реших да опитаме с обяд от дома, защото знам, че поне се храни с моята храна.
Благодаря на Morena за линковете с идеи за ученически обяд.   bouquet

Бъдете здрави и да си гледаме децата с акъл.

# 70
  • Мнения: 2 099
Накарахте ме да се замисля отново за храната от къщи. Има ли вариант да стои храната топла до обяд, нищо сготвено студено не и е вкусно и може би за това и не го ядеше преди и го връщаше.

# 71
  • София
  • Мнения: 6 094
Накарахте ме да се замисля отново за храната от къщи. Има ли вариант да стои храната топла до обяд, нищо сготвено студено не и е вкусно и може би за това и не го ядеше преди и го връщаше.
Ако се сложи в термос или термочанта вероятно ще издържи.

# 72
  • Велико Търново
  • Мнения: 150
Привет на всички и от мен.
Страхотна тема.Моето дете е в първи клас,има стол,но не харесва храната и аз съм изправена пред дилемата - какво да сложа за обяд.Сега тъкмо разглеждах контейнери за храна от този тип
http://www.baby.store.bg/p141235/termo-kontejner-za-hrana-350-ml.html
и се чудя,ако се сложи топла храна дали ще се задържи така?Някой ако е ползвал ще помоля да сподели.От типа на термосите е .

# 73
  • София
  • Мнения: 15
Тествах и аз мога да се  похваля. Днес на училище сме с мусака, една ябълка, нарязах домати и краставица и малко сурови ядки.

Май ще излезе забавно предизвикателство да измислям за всеки ден по нещо различно, но пък и не знам дали няма да се изчерпя. Ще следя тук и за вашите идеи, които да прилагам на следващия ден.

# 74
  • Мнения: 2
От типа на термосите е .

И аз гледах този вариант и се двоумях между термоса и кутиите. Все пак избрах кутия, тъй като могат да се сложат повече  различни неща, а и детето си я хареса.

# 75
  • Мнения: 2 099
Ами бях купила термочанта, но храната не се запазва топла от сутринта до обяда. Иначе в моите опити и аз и слагах мусака, спагети, плодове, млекца и общо взето закъсах до тук с менюто.  Laughing

# 76
  • Мнения: 4 841
Скрит текст:
Би било прекрасно, ако повечето родители не си позволяват да обсъждат чуждите навици и стандарти на живот И пред децата си.
Защото, нали, ако мама се цепи още от първи клас "Тези пък едни 50 лв не могат да отделят за една Толкова Жизненоважна Кутия", после да не се чуди защо отрочето етикетира съучениците си по "марковите" им вещи и парцалки.  

Синът ми си носеше храна в училище от първи до трети клас. Не знам защо се демонизира думата "сандвич" - разнообразието може да бъде огромно. Пък и дали детето ще изяде парче хляб, парче месо и парче краставица, или ще са подредени заедно в "сандвич", не виждам никаква разлика.
Правила съм всякакви видове домашни пастети - месни и вегетариански; маслинова паста; тънки печени шницели от кайма, тиквички, печени чушки или картофи; всякакви сушени меса... Носеше си също така чери доматчета, корнишони, пресни чушки, пълнени със сирене, моркови. Освен така познатите стандартни филии и питки, могат да се използват много други разновидности - арабски питки, пълнозърнести палачинки, пърленки...

Основните правила, към които аз лично съм се придържала:
- Храната да е обичайна и добре приета от детето. Ако не обича нещо, или вкусът му е непознат, няма смисъл да се експериментира точно в училище.
- Храната да се консумира възможно най-просто - обвита със салфетка, или с пръсти. Приборите са допълнителен ангажимент и затруднение, който аз лично на моето дете реших да спестя.
- Храната да не съдържа неща, които течат, капят, цапат, имат силна моментна или остатъчна миризма, предизвикват газове и т.н.
- Въздържала съм се от храни с обвивки (банани, мандарини, варени яйца и т.н.) - след нахранване, ако няма наблизо кошче, детето просто си прибира изцапаните салфетки в празно отделение на кутията, и проблемът с боклукът е решен.
- Въздържала съм се от храни, които могат да се развалят или след престой им се разваля видът и вкусовите качества.  Плодове и зеленчуци подбирахме в малък размер, така че да не се налага да се режат (чери доматчета, малки краставички, малки морковчета, малки ябълки. Меки плодове - пъпеши, дини, ягоди и т.н. - в къщи.
- Опаковките да са леки и безопасни. И без това чантите са ужасно тежки - стъклария, термоси, хладилни пособия и т.н. ги намирам за допълнително и ненужно утежняване.

За момента това се сещам. При нас сработи отлично, доволна съм.
В четвърти и пети клас (в момента) вече прекарва доста по-малко часове в училище, яде съответно преди да тръгне и след като се върне, а за там си носи само ябълка.

Последна редакция: ср, 05 ное 2014, 13:31 от BirdsFlu

# 77
  • Бургас
  • Мнения: 10 819
Мусаката май е доста често споменавана.И аз я пращам,но нямам удобна кутия и я слагам в стъклено бурканче с найлонова капачка.Просто кутията сложи ли се странично и става мазало/е не чак колкото течна храна/.Винаги в раницата има малко винтово шишенце/от Лактофлор/ със сушени боровинки и сурови ядки.

# 78
# 79
  • Мнения: 1
Тук има редица готови менюта - не са баш българската мусака, но дават добри идеи
http://www.laptoplunches.com/bento-menus-season/Winter/

# 80
  • Мнения: 260
Тук има редица готови менюта - не са баш българската мусака, но дават добри идеи
http://www.laptoplunches.com/bento-menus-season/Winter/
Това е супер!!!

# 81
  • София
  • Мнения: 15
Тук има редица готови менюта - не са баш българската мусака, но дават добри идеи
http://www.laptoplunches.com/bento-menus-season/Winter/
Това е супер!!!

Определено ще тествам да направя някакви такива чудеса. Вероятно ще настане фурор в училище Simple Smile

# 82
  • Мнения: 4 841
Не че нещо, но чак такова втелясване в храната, мисля, че е малко излишно. Едно на ръка, че в училище се ходи със съвсем друга цел, а не да се яде по -найсет пъти, да се прави парад на кутиите и да се предизвиква "фурор" с това, коя майка е най-креативна (и има най-много свободно време  Sunglasses сутрин ) и храни отрочето си най-здравословно  Mr. Green

# 83
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Подкрепям напълно написаното от BirdsFlu Peace Моето мнение се припокрива на 100% с нейното по отношение на вида храна, която давам на дъщеря си, а и по "втелясването" - сутрин и вечер яде готвено, течно и каквото и да било домашно ястие, на училище, че била яла два сандвича не го превръщам в драма...а като се сетя, че аз се изхранвах като дете в училище само със суха храна...не съм имала нито стомашни проблеми, нито затлъстяване. Не казвам, че е много правилно, просто отбелязвам, че не води до "страшни здравословни проблеми".
Давам по 1 лв., така няма възможност да злоупотребява с боклуци.

# 84
  • Sofia
  • Мнения: 21 616
На мен пък не ми пречат нито втелясващите се, нито тези на другия полюс.
Що не може всеки да си прави каквото иска, без някой да обсъжда начина му на мислене и живот?!

White Choco, благодаря за вниманието, радвам се, че съм ти била полезна! Simple Smile

# 85
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ето ви още няколко идеи за обеди в кутия.
- кебапчета или кюфтета на скара;
- варени яйца;
- яйчени мъфини;
- печено пилешко бутче;
- картофи на фурна;
- кюфтета от тиквички или картофи на фурна;
- ризото със зеленчуци;
- октоподи от кренвирши (макар да ги избягвам, но от време навреме може);
- солен кекс;
- сандвич с кашкавал;
- сандвич с варено пиле;
- варена царевица;
Всичко това задължително гарнирано със сурови зеленчуци - краставица, домат, морков на пръчици, чушка и задължително плод за десерт.

# 86
  • София
  • Мнения: 1 635
Аз пък слагам в кутията/термоса за обяд от яденето, което сме имали за вечеря. Гледам да е съобразено и количеството и качеството. Ако по някаква причина нямам ядене от предния ден (или сме яли супа, например) правя омлети, бъркани яйца, задушени зеленчуци - т.е. всичко, което става за около 10 мин., докато децата си хапват закуската. Правя и сандвичи, но е по-рядко, защото обикновено закуската е сандвич. Редовно приготвям домашна баница за обяда в училище, придружена с кисло мляко, но туй от предишната вечер.

Нямам никакво време и желание да се размотавам сутрин в кухнята. Затова се старая всичко да ми е готово и само топля и слагам в чантата.

# 87
  • Мнения: 7 837
Помня, как преди години, когато ги показвах из темите, веднага се повдигаше въпроса за "сухата храна"  Laughing

Като приготвяща храна в кутии вече 5-та година, бих казала, че креативността е последното нещо, за което се сещам. Моят основен довод е, че няма да ползвам доп. пликове, хартии, храни в опаковки и т.н. За да си спестя купуването на загубени контейнери, купих и още по-скъпи кутии, които са едно цяло. Да, чух цъкания, че са много скъпи, но в крайна сметка всеки си решава кое му е изгодно и колко бързо се самоизплаща.  Simple Smile

# 88
  • Мнения: 1


Прави сте, че всекидневно за измисляш нови менюта си е предизвикателство. Пък и детето трябва да яде храната. Затова я избираме заедно, като тя си помага със следната картинка.

Според нашата лекарка, това е ОК. Малко ни е трудно с зеленчуците, но се опитваме. Яде само зелена салата и това контейнерче за соса много ни помага. Някой има ли идея как да я науча за яде броколи и моркови.


# 89
  • Мнения: 260
Обяснява ли защо не ги харесва?Според мен е важно за подхода.

# 90
  • Мнения: 21 440
  Ако сложа на моето дете такива работи , то просто няма да ги яде. Затова и слагам малки - ама наистина малки, сандвичета, колкото кръгче от яйце, по-скоро хапки - четири на брой. Пари не и давам, защото ще си купи някой боклук.

  В два часа си обядва в къщи.

# 91
  • Мнения: 1
Казва че са ужасни и че са гадни на вкус:) .......

# 92
  • Мнения: 260
Казва че са ужасни и че са гадни на вкус:) .......
Средният ми син ги ядеше само сурови, напоследък и в ястия...ако не ги харесва на вкус, просто изчакай да мине още малко време,аз проядох броколи чак на 15 и моркови не съм ядяла като малка, но сега ги обожавам и двете Simple Smile

# 93
  • Мнения: 4 290
 "скъпата кутия'' е по- скъпа в бг. отколкото в щатите. Нашата я купих за около двайсетина долара.
Та по същество - ако някой мисли, че кутията ще създаде хранителните навици на детето, няма да е.     Хранителни навици се създават във всякаква кутия, която е удобна и за детето и за майката. Истината е, че при нас точно тези са много популярни и не е лукс, 80% от децата си носят храна в тях.
Всеки ден пакетирам храна за училище( от 7.30 до 3.15 е там)и просто вече не ползвам други кутии, няма какабалък в шкафа, мислене, кое къде да сложа, наистина ми е много удобна. Изобщо не разпределям храната в кутията по хранителни групи, нито изчислявам калории, слагам кавото съм си наумила. Между другото, течна храна не се разлива, дори в контейнера без капак, големият затваря плътно.

И пак да кажа, че са безбожници тези продавачи в бг. особено за стандарта.

# 94
  • Мнения: 6
so what, колко време ползвате тази кутия?

# 95
  • Мнения: 4 290
so what, колко време ползвате тази кутия?
ами мисля 3 та година, може и повече. Кутията е качествена, просто се възмутих защо е толкова скъпа в бг., ако сравнявам стандарта е просто ужасно скъпа. Колако са 20$ в бг. лева?

а и е  добра идея за подарък за дете, като си ходя в бг.

# 96
  • Мнения: 3 118
"скъпата кутия'' е по- скъпа в бг. отколкото в щатите. Нашата я купих за около двайсетина долара.
Та по същество - ако някой мисли, че кутията ще създаде хранителните навици на детето, няма да е.     Хранителни навици се създават във всякаква кутия, която е удобна и за детето и за майката. Истината е, че при нас точно тези са много популярни и не е лукс, 80% от децата си носят храна в тях.
Всеки ден пакетирам храна за училище( от 7.30 до 3.15 е там)и просто вече не ползвам други кутии, няма какабалък в шкафа, мислене, кое къде да сложа, наистина ми е много удобна. Изобщо не разпределям храната в кутията по хранителни групи, нито изчислявам калории, слагам кавото съм си наумила. Между другото, течна храна не се разлива, дори в контейнера без капак, големият затваря плътно.

И пак да кажа, че са безбожници тези продавачи в бг. особено за стандарта.

Наистина ли не се разлива нищо течно в тези кутии?

Аз ползвам на sistema, защото не съдържат вредни химикали в пластмасата, но разливат.
http://sistemaplastics.com/products/lunch

Къде в САЩ се продават тези кутии? Каква марка са? Не съм ги виждала в никой магазин.
Моля за инфо и линк, ако има.

# 97
  • Мнения: 4 290
китариста, най-лесно е онлайн, аз я купх от whole foods, но като че ли там ги зареждат само преди и в начало на учебната година.  От сайта можеш да поръчаш, а има и много рецепти и идеи.
http://www.laptoplunches.com/

# 98
  • Мнения: 3 118
Благодаря ти, so what?!

# 99
  • Sofia
  • Мнения: 21 616
От сайта можеш да поръчаш, а има и много рецепти и идеи.
http://www.laptoplunches.com/
Благодаря за сайта и аз!  bouquet  Може би ще се възползвам, само да разбера каква ще е доставката до UK.  Grinning

# 100
  • Мнения: 4 290
Морена, сигурно имат сайт за УК.

# 101
  • Мнения: 7 837
Амазон също ги предлагат, предполагам, че и Амазон ЮК ги имат.

Система са най-обикновени и вършат работа точно, колкото и струват. За мен най-доброто в момента е Планет бокс, особено ако искате да избегнете пластмасата, но и цената е $50+ Няма отделни контейнери, дори и след 3 г. ежедневно ползване и миене в миялна, е като нова.
http://planetbox.com/

Последна редакция: чт, 06 ное 2014, 00:27 от Кейси

# 102
  • София
  • Мнения: 15
Днес на училище сме с мусака, една ябълка, нарязах домати и краставица и малко сурови ядки.


От вчерашното хапване, всичко без ябълката и част от ядките беше изядено Simple Smile Доволна съм.

Днес сме на бяло месо от печено пиле (много обича), царевица, грозде и ядки отново. Да видим.

# 103
  • София
  • Мнения: 1 845
Искам да попитам къде и кога децата ядат домашната храна от подобни кутии? На чина ли в класната стая? В стола/столовата в училище ли? Има ли подходящо помещение за това? При нас това може да стане май само в класната стая, но май и там няма как да се случи, защото другите деца слизат в стола или до лафката. А столовата е голяма блъсканица - малка е.

Пари давам, защото трябва да се научат да боравят с тях, да пазаруват сами, да си следят за рестото и по-важното- да вземат самостоятелни решения кое е добре да си купят, кое не, колко често, кое е полезно, кое не, да имат лична свобода в избора си. Никой не може да ме убеди, че едно дете на 10-13 години няма право да избира само. То в лафката естествено, че само боклуци. Но ние от малки говорим кое е полезно и защо, оцветители, Е-та, фибри, консерванти, пържени храни, солено и т.н. Не искам да превръщам вредната храна и боклуците в нещо недостижимо и много желано. Крайните забрани не водят до нищо добро. Освен това много от нещата, които е искала да опита, защото съучениците и ядат, се оказват не вкусни, но тя лично е пробвала това. Когато децата порастват, дори изрично да им забранявате нещо и да не им давате пари, те щедро се почерпват от "неполезните" храни на другарчетата си-случва ни се често, а и аз лично съм го наблюдавала.

И аз мразя сандвичите вече много. Гледам да има пълнозърнест хляб, зеленчук, някакви ядки и от време на време нещо енергийно като малко шоколад. Обяснявам й,че сготвената храна от стола-супа или основно, макар и гадни според нея, са важни за стомахчето й. Да си хапне малко поне.

# 104
  • Бургас
  • Мнения: 10 819
В първи клас госпожата на занималнята ги водеше в стола да обядват всички.Кой с кутия,кой с купони,столовата голяма-удобно беше.Във втори клас стаята им беше с маси и столове-пак беше удобно.Тази година са в една стаичка,много малка,с чинове.Тази госпожа/трета поред/изобщо не се интересува кой ял,кой не..........всеки се оправя сам.

# 105
  • Мнения: 260
В първи клас госпожата на занималнята ги водеше в стола да обядват всички.Кой с кутия,кой с купони,столовата голяма-удобно беше.Във втори клас стаята им беше с маси и столове-пак беше удобно.Тази година са в една стаичка,много малка,с чинове.Тази госпожа/трета поред/изобщо не се интересува кой ял,кой не..........всеки се оправя сам.
Удобно ли е да Ви пиша на лични, за по-подробна информация в кое училище е това, за да не правим антиреклама все пак Simple Smile

# 106
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
И при нас всички се хранят в стола. Който е с кутия си я носи там, ако иска може да ползва прибори от стола.

# 107
  • Мнения: 4 290
 Не знам дали ще съм полезна - при нас всички се хранят в столовата, лафки и други подобни в училище няма, децата не могат да напускат училище. За хранене са 2 опции или храна от вкъщи или в стола, но не разрешават истински пари, всяко дете има карта( като дебитна) която се пази в училище и родителя слага пари по тази сметка. Моят син преди време много искаше да се храни в стола, разреших но след 2 седмици сам се отказа. Аз също съм за опитване на различни неща, много често купуваме разни храни ( десерти най-вече) които е видял от съученици, но се оказва че не са вкусни.

 А какво против карфиола за хрупкане?

# 108
  • Мнения: 1
Искам да споделя моя личен опит с въпросните кутийки за храна , приготвена от мен лично. Купувах какви ли не кутийки - евтини , скъпи. Най накрая моя приятелка от България ми сподели за кутийките Lap Top lunches. Не се поколебах и купих веднага три - от толкова имам нужда. Купих си ги от Англия, едната струваше 19.48 паунда, това е цена без доставката. Тук в Англия обяда на един ученик стига до 6-7 паунда. Ясно е че за една седмица всяка кутийка се изплати. Вече месец и половина ги използваме - слагала  съм много пъти супа. Всеки път в началото се притеснявах че момчетата ми ще ми се сърдят че се е разляло нещо в раниците им. За моя най голяма радост - твърдението че от кутийките не се излива нищо е абсолютно вярно. Количеството е предостатъчно за две големи момчета -13 и 15 г. и за съпруга ми.
 Моите деца са малко по големи вече, все още ученици. Минахме през какво ли не относно храненето в училище - от гладуване по цял ден от първи до четвърти клас, през тичане и чакане на опашка до близкото магазинче за пици, мекици и т.н. в "безкрайните"20 минути голямо междучасие. Това беше докато бяхме в България. Давах им по пет лева всеки ден. До седми клас тези пари стигаха. В осми клас големия ми син се нуждаеше от повече пари - за да се храни с хот дог, мекици, пици. Пиша сравнението с България защото и да си бяхме там пак щях да им купя тези кутии. От сумите за които написах е ясно че най много за две седмици всяка кутийка ще се изплати.
Като оставим настрана колко струва самата кутийка - за мен е изключително важно какво точно се слага в стомаха., на което съм научила вече и децата си.

# 109
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Дъщеря ми също си носи храна от къщи за училище. Втори клас е и има закуска в 9.30ч, която не е задължителна и обяд в 12.30ч. Началното училище( 1-5клас) не се допуска до лафката, така че ако някое дете иска нещо от там за закуска, родителите предварително го поръчват и се доставя на учителката в съответния час. Има и кетъринг, който се носи на обяд. За децата, които са на домашна храна има хладилници, където всеки сам сутрин си слага таперите, а на обяд яденето се топли във фурни (микровълновите печки са забранени) и се сервира по масите от госпожата, която отговаря за кухнята. До кухненското помещение има рафтове, на които се оставят чантите за храна и шишетата с водата. В класните стаи е забранено внасянето на храна и вода и консумирането им.
Използвам съдове от неръждаема стомана и за основното и за салатата, а за закуската пластмасова кутия, в която слагам в хартия яденето.
Искам да поясня, че всичко е организирано толкова добре и е изпълнимо като процес, защото дъщеря ми ходи в частно училище, в което има по една паралелка от съответния клас, т.е. 100 деца в началното училище. Започват сутрин в 8.30 и са до 15-16ч зависи от деня, така че храненето не може да се избегне.

# 110
  • Мнения: 4 290
Тeopr, чудесна организация, къде е това?

# 111
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Тeopr, чудесна организация, къде е това?

Солун, а училището е Ecole française Mission laïque française de Thessalonique, до колкото занм имат училище във Варна.

# 112
  • Мнения: 4 290
  Благодаря, далеч съм и от Солун и от Варна, просто ми беше любопитно, къде е тази чудесна организация.

# 113
  • Мнения: 14
Моето за сега се храни в стола на училището и отделно си носи плод или ядки.Не винаги е доволен от менюто,но е цял ден и няма начин да носим закуска,обяд и слетобедна.

# 114
  • Мнения: 74
здравейте мами следя темата.Моето момиче е в първи клас и на целодневно обучение правя и сандвичи за закуска ,а за обят ходят на уцилищният стол да обядват давам и само 1 лв. за да си купи купон учителките и ,казват да не давам повече от 1лв че си купуват боклуци.Наистина е права,но пак съм притеснена це я пускам с 1лв. Rolling Eyes

# 115
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Да не оставиш на 10 годишно дете пари  Rolling Eyes
Както и да е. Щерката си е решила проблема кардинално-не си носи храна от вкъщи, купува си навън. Около нейното училище има и бърза закуска, и от тези, така модерни напоследък фреш барове с хелти сандвичи. И си ги редува. Честно казано, отдавна съм се предала да я дебна какво яде. Голям човек е, не е бебе вече, така че си решава сама. Сина ми обича да си хапва домашна храна. Но и той на обяд вече си е вкъщи, сутрин си закусва вкъщи, и обикновено си носи плод между двете хранения да има кво да яде. Но, понякога си купува солети в училище.

# 116
  • Мнения: 4 290
Да не оставиш на 10 годишно дете пари  Rolling Eyes
кой е на 10?

# 117
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Да не оставиш на 10 годишно дете пари  Rolling Eyes
кой е на 10?
Детето на авторката на темата.

# 118
  • Мнения: 4 290
 и аз не давам на моя, но той  така или иначе не може да си купи нищо, не могат да излизат извън училище, а вътре няма лафка, само столова. Дори и да можеше честно казано казано , нямаше да ми е приятно детето ми да се размотава по барчета.

# 119
  • Мнения: 8 163
И моите фръцли (като сина на Соу) не получават кеш за училище. Принципът е същия: столската храна се заплаща или с карта, или само с уникалния номер на ученика.

Закуската също е училищна, но за разлика от обяда е безплатна.

В училището няма лафка, няма машини за снак или газирани напитки.

Давам по един сутрешен здравословен снак (сурови плодове или зеленчуци, кълнове, кефир и пр.) и по една бутилка филтрирана вода.

От занималнята също дават по някакъв плод за следобеден снак.

# 120
  • Мнения: 127
Моята е на 17 и ходят я за дюнери или някакви обедни менюта в близки ресторанти около училището. Давам и джобни и с тях се оправя. Предлагала съм и да си направи нещо за обед, но нямало как да се носи и не било удобно като цяло.

# 121
  • Мнения: 822
bilieva, има начин и моето дете е по цял ден на училище / от 8:30 до 17 часа/ и яде изцяло храна приготвена вкъщи. Обядва в столовата на училището със съучениците си. Достъпът до лавката засега им е забранен, а и нямат пари. По този начин знам какво и колко яде детето ми, при това любими, полезни и вкусни храни.

Тук прочетох за чудесни практики по отношение на храненето, но и обратните варианти. Просто сме много закостенели и в това отношение, за съжаление...

# 122
  • Мнения: 450
Ние закусваме всички заедно сутрин преди у-ще и градина.
Против съм даването на пари (поне за сега на 7-8 годишни деца), не биха си купили нещо здравословно от лафката в у-ще, а то не се и продава там здравословна храна.
Правя сандвичи, отделно кутия с плодове или зеленчуци и купони за обяд в стола, ако не ги взимам на обяд, слагам и някакъв десерт.

# 123
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ей, заради веригата Лафка, хората започнаха така да си го пишат.

# 124
  • Мнения: 4 290
Ей, заради веригата Лафка, хората започнаха така да си го пишат.
  мислех, че хората си е лафка от врме оно,  а те кръстиха веригата така и щеш не щеш споменаваш. Това ли имаш предвид?

# 125
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Имам предвид, че лавка е правилно да се напише, но има една верига Лафка и хората са го запомнили и явно така ще се пише вече.

# 126
  • Мнения: 4 290
мерси Лиляна, докато загрея  Embarassed

# 127
  • София
  • Мнения: 17 592
Обядва в стола. И му давам пари.

# 128
  • Canada
  • Мнения: 649
По повод кутиите - и аз слагам сравнително често супа на децата за обяд. Като дойдохме тук, в Канада, ни препоръчаха тези кутии: http://www.firstcry.com/lock-and-lock/lock-and-lock-lunch-box/6478/product-detail Тук ги продават в комплекти по 10-12 бр., различни размери и форми. Изобщо не са скъпи, но са изключително удобни и практични. Нищо не се разлива. Предполагам, обаче, че е добре да се сменят след около година, защото са пластамасови. Има и стъклен вариант, но са по-тежки. Не знам дали ги продават в БГ, или в някъде из онлайн сайтовете, но си струват. Марката е Lock &Lock.

# 129
  • Мнения: X
Не че нещо, но чак такова втелясване в храната, мисля, че е малко излишно. Едно на ръка, че в училище се ходи със съвсем друга цел, а не да се яде по -найсет пъти, да се прави парад на кутиите и да се предизвиква "фурор" с това, коя майка е най-креативна (и има най-много свободно време  Sunglasses сутрин ) и храни отрочето си най-здравословно  Mr. Green




Моите кутии за детето са почти идентични с показаните и съм ги публикувала и в този форум и си стоят за който има желание да обмени опит.
Никога не съм ги възприемала като 'парад на кутиите и предизвикване на фурор '  ,а като заинтересованост в поне 80 % от случаите детето ни да се храни добре ,здравословно и разнообразно.

 Нито страдам от излишък на време , нито пък се имам за креативна ,но винаги намирам време именно за обедите на детето ,както и за кутии с нашите обеди .
Не виждам защо всичко трябва да се обръща в подигравателни вметки и тиради .

# 130
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
По повод кутиите - онзи ден от Джъмбо купих разкошни кутии на смешна цена. Кутията е правоъгълна, с две отделения - по-голямо и по-малко и на капака отгоре има гнезда със виличка и ножче. Цената е под 5 лв., а гледах подобни (но маркови) и бяха над 30 лв. Има сини и розови.

# 131
  • Русе
  • Мнения: 11 918
  То хубаво кутии. И аз купих. Обаче се оказа, че няма къде да яде от тези кутии. В класната стая не дават, а в коридора на крак, също не е приемливо. От няколко месеца, ходи със съучениците си и си купува дюнер или джоб или баничка. Въпреки, че живеем по близко до училището отколкото въпросните места. Обаче иска да споделя храненето с приятели и това е времето, когато общува. Не че одобрявам този тип храна по принцип.

# 132
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Амбър, не може ли да обсъдите това с директора? То е въпрос на организация в училището. В нашето училище отиват всички заедно в стола, тези с купоните си взимат храна, останалите си носят кутиите и се хранят всички заедно.

# 133
  • Русе
  • Мнения: 11 918
  Колко неща имаме да обсъждаме с директора, не ми се мисли. А за мен и детето ми нещата пък са съвсем индивидуални та това е последното нещо, което ме вълнува.

# 134
  • Под кленовите дървета
  • Мнения: 953
Амбър, скоро имаше тема по повода. Накрая мисля, че майката беше писала до някакви институции. Няма начин да се яде в класната стая или коридора, но не мисля, че има и закон, според който да не се позволява на децата с обяд да ядат в стола с другите.
Направо не знам, на тези директори, какъв им е проблема? Да нямат договорка с дюнерджийниците наблизо да взимат процент ooooh! Да спираш дете да яде готвена храна и другия му избор да е джънка е направо престъпление #2gunfire

# 135
  • Русе
  • Мнения: 11 918
 
Няма начин да се яде в класната стая или коридора, но не мисля, че има и закон, според който да не се позволява на децата с обяд да ядат в стола с другите.
  Проблемът е че няма стол. Училището е запълнено до дупка от 1 до 12 клас, едно от най-желаните в града и столът и не страда от липса на ученици. За да се направи нещо, трябва да се събере родителски актив да се наберат средства,да се изгради съответно помещение и така нататък. Само че аз не мога да участвам в подобен проект, защото участвам в друг, в който е агажирано детето ми и е много важен за него.

# 136
  • Мнения: 47 981
Аз бях писала Peace
Имам отговор от БАБХ, моят проблем беше да се яде в стола заедно с другите и вече може  Mr. Green Щото и от директора имам вече отговор Simple Smile Wink
Интересно къде ядат дюнерите и баничките? Някои си ги ядат в стаята. Значи баничка в стаята може, а обяд от кутията- не? Нямам думи...аз бих слагала сандвич в такъв случай, и бих редувала домашен сандвич с други домашни лакомства...солен мъфин примерно, палачинка с пълнеж...да може да ги хапва докато е с приятелите навън. Дори част от храната на малкия опаковам в пликче или фолио, да е удобна за носене навън в междучасието, за да не е ограничен.

# 137
  • Русе
  • Мнения: 11 918

Интересно къде ядат дюнерите и баничките?
  На двора. Купуват ги отвън и докато се приберат в училище ги изяждат.

# 138
  • Под кленовите дървета
  • Мнения: 953
Е то това вече съвсем нехигиенично! и студено. В стола/стаята поне има възможност да измие ръцете преди това.

Като ученичка си спомням, че дояждахме в стаята масово, няма как за едно 20 минутно междучасие да успееш да купиш нещо и да го изядеш.

Амбър, в тези кутии не можеш ли да слагаш пак нещо домашно приготвено, на хапки нарязано. Така, докато другите си купят баничката, той има време да си отвори кутията и да хапне с виличката направо? Така и така яде в двора. Солена палачинка, предварително запечена и наряза е вариант, солен мъфин също, хапки от хляб, кашкавал и чери домат на клечка също, плодови/зеленчукови шишчета...

# 139
  • Русе
  • Мнения: 11 918
  Той е на 12 години, по принцип за него е по важно не какво яде и дали яде, а каква е компанията.     Идеалният вариант е да има столове за хранене в училището, където да се предлага балансирана храна или да има възможност да се яде храна, приготвена в къщи. Но просто нашите условия него позволяват. В момента в училищата има още по важни проблеми за решаване, каквито са детската агресия и  социализирането.

# 140
  • София
  • Мнения: 11 987
https://www.facebook.com/signaturewedding/photos/a.1015014455281 … ype=1&theater

Това е подходящо за деца, които си носят домашна храна.

# 141
  • Мнения: 47 981
A m b e r, но той обядва ли в училище, или само за голямото междучасие говориш? При по-големите деца обикновено не става въпрос за обяда, а за междучасията  и наистина за компанията. Някои, например спортисти или девойките, си носят понякога я някоя протеинова напитка, я плод. За междинно хапване е достатъчно, и не им пречи да се изяде/изпие навън с приятелите.

# 142
  • Русе
  • Мнения: 11 918
  Не се налага да обядва в училище. Но по принцип трябва да яде нещо по съществено, защото след училище, веднага отива на тренировки, които траят няколко часа. Което значи от 13 часа до 21.

# 143
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
И защо това ядене трябва да е в училище? Не може ли да е навън или най-добре у дома?
Щях да кажа, че ако има целодневно обучение, трябва да имат и осигурено място за обяд, а то детето било заето другаде и трябва да хапне в училище преди да тръгне. Това вече не го разбирам.

# 144
  • Русе
  • Мнения: 11 918

Щях да кажа, че ако има целодневно обучение, трябва да имат и осигурено място за обяд, а то детето било заето другаде и трябва да хапне в училище преди да тръгне. Това вече не го разбирам.
  Часовете свършват в 18.25. От там се тича на трениравки веднага до неопределено време. Национален състезател е на индивидуална програма.

# 145
  • Под кленовите дървета
  • Мнения: 953

Щях да кажа, че ако има целодневно обучение, трябва да имат и осигурено място за обяд, а то детето било заето другаде и трябва да хапне в училище преди да тръгне. Това вече не го разбирам.
  Часовете свършват в 18.25. От там се тича на трениравки веднага до неопределено време. Национален състезател е на индивидуална програма.

Можеш ли да му приготвяш протеинови шейкове и да слагаш едни айс пак в една чанта за обяд? Гарантирано държат студени млечните неща повече от 5 часа. тоест блендираш, слагаш айс пак в чанта за обяд (ако може да е термо) и държи студено млякото поне 5 часа.

# 146
  • ВАРНА
  • Мнения: 2 755
Записвам се да следя темата,предстоят ми от догодина такива вълнения.Харесах някои решения за обяд в кутии,тепърва ще видим как ще е и организацията на храненията,лавки,столове и т.н - търсим варианти да я взема някои и да учи вкъщи именно заради обяда  Rolling Eyes

# 147
  • София
  • Мнения: 9 110
Здравейте.
Записвам се да ви следя за идеи.
Нашето дете е целодневно на училище. Понякога закусва у дома, понякога не. Всеки ден приготвям раничка с храна + купуваме купони за стола, където обядва. Чудя се какво да измислям за раничката, за да избягам от най-бързите решения - кроасани, солети и всякакъв вид не дотам здравословна и полезна храна. Гледам да слагам зеленчук, защото плодове почти не яде и някакви сурови ядки, но ми се иска да измисля и нещо, което да замени купените, наблъскани със захар храни.
Имат и безплатна закуска в училище, която той си яде - но пак е от типа - баничка, тутманик или нещо друго тестено.

# 148
  • Мнения: 1 181
Здравейте! Чудих се дали да пускам нова тема, но в крайна сметка реших да поискам съвет тук.
Имам проблем със сина си относно храненето и по-конкретно обяда на училище. От първи клас до преди месец и половина - два се хранеше на стола. Всеки ден като го питах какво са яли той ми казваше каквото е имало за деня, харесало ли му или не му харесало и до там. В един момент установих, че той почти не яде на обяд, защото все нещо не му харесва от храната - я месото, я соса, я салатата. Решихме да спрем да плащаме за стол и да му слагаме домашна храна. Първата седмица всеки ден връщаше кутията с храна пълна. На въпроса какво е ял - купил си хот-дог, хамбургер, пица и пр. /давам джобни пари за деня/. Говорихме, приказвахме, да не яде боклуци, да не си харчи парите при положение, че има сложена храна... Ефект нулев. Добре, решихме да слагаме сандвичи, явно не му е удобно да извади кутията с храната в училище. Още една седмица върнати вечер сандвичи. Какво яде - пица, хот-дог и пр.  Ок, намалихме драстично дневните пари, за да не си купува боклуци. Резултата - пак върната храна + взети пари на заем /от госпожа, приятелчета и др./. Пак разговори, наказания, забрана за вземане на пари назаем.  Отново опит с джобни пари + сандвичи и отново неизядени сандвичи и изхарчени джобни за химикал, бонбони, мляко с какао от машината.
От известно време вече не се храни на обяд. Яде вафла или снакс сутрин, които си купува от лавката и край. На въпроса защо не яде отговора обикновено е "Забравих". Не беше ли гладен - "Не".

Това е накратко.
Пиша тук с молба за съвети и идеи. Незнам вече как да се справим с този проблем. Опитахме каквото смятахме, че би могло да помогне - от добронамерен разговор и съвети до наказания и лишения.

# 149
  • Мнения: 47 981
За съжаление  това е периода на "голямото купуване" и "голямото срамуване", както му казвам аз
Малките деца с радост си ядат и храната в стола, и домашната храна, стига да е удобна за носене и вадене.
Големите също- кой тренира, кой пести, кой на диета и прочие- забелязала съм че си ядат домашната храна ( стига да я има) без проблем.
Но точно тази възраст...искат всеки боклук, подражават си...единствен вариант според мен е някак си да обядва у дома.  newsm78

# 150
  • Мнения: 1 181
Ами аз забравих да уточня, че той е целодневно на училище - сутрин е на занималня, следобед са му редовните часове. Така че обяд в къщи отпада. Незнам следващата учебна година дали ще е така, но поне до края на тази трябва да закрепим някак положението с този обяд в училище.

# 151
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Мейвис, а в къщи как се храните? Защото ако в къщи не са създадени навици за здравословно хранене няма как да стане. А те се създават основно с личен пример.
Единственият начин на вашата възраст е много обяснения. Знам че е изтощително, ама не се сещам друг начин. С принуда няма да стане според мен. Ама не просто да му кажеш "вредно е". На 10 год дете това нищо не му говори и изобщо не го интересува. Обясни му подробно и точно какво ще му се случи, ако често яде боклуци. Разкажи му за токсините, за пъпките, за мускулите... намери нещо което го интересува и му е важно. Поизлъжи го ако трябва. Изобщо - намери начин да го мотивираш, а не да го принуждаваш.

# 152
  • Мнения: 4 305
Мейвис, все има учител,който да наблюдава децата. Говори с него ,нека той упражнява контрол за известно време,докато детето свикне. Много познат проблем е това с пълните кутиики от училище. И,не,няма общо с навиците за хранене в къщи,да слагаш всико под общ знаменател е най-лесно,но не винаги работи. Винаги съм се хранила и живяла здравословно,детето също беше в това за известно време- докато не започна да гледа вредните храни при други деца.Говорим,знае,че са вредни и въпреки това ги смята за привлекателни. Разбира се,че разрешавам да пробва- едно,че няма нищо да се случи от това и второ,за да не ги фаворитизира прекалено. Сега имаме равновесие. Тук храната се носи от къщи и всики ,заедно с учителката отварят кутиите за снак и обяд. Дано в БГ учителката се ангажира да следи за изяждането на обяда- щом е цял ден на училище,това е много важно за него

# 153
  • Мнения: 1 181
red soul , вчера точно това си помислих и аз - да говоря с учителката за някакво съдействие. Може би ще го направя, но си давам сметка, че тя не е пъдар и надзирател, за да ги контролира, 10-годишни са все пак.

savina_33 , в къщи се храним бих казала нормално. Винаги е готвено, салати, закуска, в този дух. Но му позлявам и боклуци да яде. В смисъл, че не го ограничавам до крайност, за да е като отвързано куче и в същото време не живеем на джънк фууд, за да му е начин на хранене.

Иначе му говорим много. Той е слабичък и постоянно обясняваме за мускулите, за подрастващия организъм, за протеините и въглехидратите. Говорим и за болестите, които се появяват, когато човек не се храни, и за проблемите със стомаха ако стои по цял ден празен и вечер се натъпква с храна.

# 154
  • Мнения: 4 305
Така е-учителката не е пъдар,но пък нямаш друг изобор.Тя няма да му виси на главата,но поне още един човек,различен от родителите ще му обясни,че храната е важна,особено за един растящ организъм.
Но и аз също не съм успяла да разреша този проблем при нас- тя е и много разговорлива Laughing и това също и пречи да се храни- времето за снак е 5 мин ,за обяда е 20 мин.Тя докато отвори кутиите,докато си каже няколко приказки с хората около нея и времето и свършва. Чувам всеки ден"Ами,не ми стигна времето"- това при недокоснати кутии

# 155
  • Мнения: 4 290
 Мейвис, разбирам те напълно и разбирам притеснението ти, но аз лично не бих го оставила за известно време да си купува каквото иска за обяд. Ако детето закусва и вечеря нормална, пресна храна в къщи едно ядене на вън няма да е голям проблем. Слагай му плод и някакъв зеленчук в раницата вместо да си дояжда с вафли. Разбира се ти не спираш да говориш за ползите и вредите. Не е зле да разгледатае каква храна продават около училищетео заедно и да го попиташ какво харесва, какво най-много обича и т.н. и да изберете най-малкото зло.  Децата се променят, променят и вкусовете си, а може би го е срам да сеи и яде от кутия, или пък е единствен и му е скучно и предпочита да седне с приятели на пицарията. Разпитай го хубаво приятелски каква е причината.

# 156
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Мейвис, напълно те разбирам за какво говориш. Някъде около 10тата си година и моята спря да се храни нормално на обяд, и абсолютно същите неща ги минахме и  ние - върнати сандвичи и плодове, както съм ги сложила; отнемане на джобни и в резултат - задълбочаване на проблема.
Аз лично започнах да наблягам на здравословна закуска и вечеря, а обядът....ами по едно време май изобщо не обядваше. Сутрин и досега гледам да й приготвя фреш, сандвич сутринта, после за вечеря хапва готвено, и така.
Напоследък я гледам, че започнала да се замисля какво яде дори и навън, покрай новото училище - намери си нови приятелки, които се хранят здравословно, та и тя Laughing. Вече не си купува мазни дюнери и баници, както правеха в старото училище, а ядат салата и пилешко филе, например. Предпочитам да й дам малко повече пари, но да си купи нещо хубаво, а не евтин пакетиран боклук.

# 157
  • Мнения: 1 181
Благодаря ви за съветите и идеите. И за разбирането също. Лошото е, че е имало дни, в които не е ял абсолютно нищо друго освен един снакс например. В различни ситуации - например изхарчва си парите сутринта за снакс и някоя ученическа глупост /тефтерче, конфети, коректор и пр./ и след това няма с какво да си купи закуска. Или не си е изял приготвената от вкъщи храна, защото имал да дописва домашно или е предпочел да играе на двора през почивката и след това не му е останало време за обяд. Цял ден гладува и се прибира озверял от глад. Мисля, че проблема клони повече към осъзнаването, че трябва да обядва  Rolling Eyes

# 158
  • Мнения: 47 981
Ами слагай нещо безобидно, от сорта на активия и банан, пък ако яде- яде
не че активията е кой знае колко здравословна, но поне е рекламирана и популярна и не би наранила нежната тийн душа да я извади и изпие.

# 159
  • Мнения: 47 981
Моят син яде моркови само сурови и само у дома, не слагам за училище.
Броколи- салата снежанка с намачкани броколи, вместо каставица, демек замаскирани. Примерно. Но не знам става ли за носене в училище, да не потече.
Крем супа, ако обича- там може да влезе всичко, пасира се и не се вижда.

Общи условия

Активация на акаунт