Немски език 4

  • 116 897
  • 748
  •   1
Отговори
# 60
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 470
Здравей, Деси и добре дошла  Hug
Аз бих те посъветвала две неща, забавни и много полезни. Първото е телевизия - свикваш да слушаш, свикваш с произношението, започваш да разбираш. Второто е музика. Харесваш си някоя немскоезична група, сваляш си музика,  вадиш си текстовете и започваш да пееш силно - така освен нови думи и слушане, неусетно започваш и сама да говориш. Mr. Green

# 61
  • Мнения: 30
Обаче, ако трябва аз да се изкажа - пълен спек Simple Smile и това е голям проблем.
Бихте ли ме посъветвали от кое да започна - повече четене, слушане, учене на думи или и аз не знам какво точно.

Деси, не бой се. Повярвай, почти всички се спичаме в началото стигне ли се до говоренето. Проблемът е повече психологически. Все си мислим - като науча добре езика, тогава няма да ме е срам да говоря. Да, но познавам доста хора, които писмено се справят отлично, но не могат да обелят и дума от притеснение. Аз бях същата. На мен ми помогнаха думите на един немец, който ми каза: "Ама защо се притесняваш да говориш? Помисли си, че ти знаеш толкова немски, колкото аз никога няма да науча български. Трябва да си горда със себе си, а не да се тормозиш." Разбира се, не се възгордях със себе си, но се замислих, че е прав всъщност и взех да не се притеснявам чак толкова. А отпуши ли се веднъж човек да говори, всичко друго вече е по-лесно.

Моят съвет е - хубаво, лошо, но ГОВОРИ! Пеенето на песни също е своего рода говорене. Бих ти препоръчала една много забавна песен - Lass die Leute reden. Текстът сякаш е написан от някоя видна махленска клюкарка и звучи много български! https://www.youtube.com/watch?v=yJwWk64GBzw Групата се казва Die Ärzte.

Има много клипове в youtube на немски групи и изпълнители, където текстовете са вградени във видеото.

Сега се сетих - най-лесни като за начинаещи са детските песнички, също със текст като субтитри. Любими у дома са:
https://www.youtube.com/watch?v=5UM3ecX69Jo
https://www.youtube.com/watch?v=4ikCcVH_sic
https://www.youtube.com/watch?v=AGrsasgsFuQ

Достатъчно е да напишеш в  youtube  "Sing Kinderlieder" и ще излязат колкото искаш. Добра идея е да гледаш в нета научнопопулярни филми, на някои могат да се включват и субтитри. Так можеш да се връщаш по няколко пъти ако нещо не успееш да разбереш от първия път. А и дикторите в научнопопулярните филми говорят бавно и отчетливо, не като в игралните филми и шоу предаванията.

Този филм ще ти хареса навярно - за новите 7 чудеса на света. Дикторът говори бавно и много ясно.
https://www.youtube.com/watch?v=QjmCAbqQiKg

Приятно учене! И се обаждай като имаш нужда Simple Smile

И един съвет на приятелка, която живее от 25г. в Германия. Тя ми обясни, че първите години в Германия е посторявала изреченията си само с думите, които знае. И никога не се е опитвала да каже на немски неща, за които още не е научила достатъчно думи. Така говорът й бил доста беден, но без грешки. С времето обогатила речника си. Днес говори езика като роден.

# 62
  • Мнения: 437
Все едно описваш мен.  Laughing
Учих немски в гимназията и го знаех доста добре, не ми беше проблем книжки да чета. И на курс ходих. Обаче след като завърших не съм го използвала и в един момент осъзнах, че съм го забравила.  Embarassed
Но се ядосах на себе си за всички усилия и че тогава не можех да кажа едно изречение без грешка или въобще да се престраша да говоря. Започнах както момичетата те посъветваха да слушам повече на немски. Дали музика или  филми, да чета повече, да вадя думи, които не помня или въобще не знам. В един момент се изненадах как започнах да си припомням много неща и да говоря повече.
Хубаво е, ако имаш познати немци да се опиташ да разговаряш с тях на езика, а и за тях е комплимент поне според мен, че дори и с грешки говориш. А и така винаги могат да те поправят и на момента да запомниш как е правилно.
Между другото има едно приложение за телефон, става и за таблет - Duolingo. С нива е, като правиш упражненията надграждаш, мисля че ще ти свърши чудесна работа, а както и казваш, че основата си я имаш - супер!  Hug

Момичета, прекрасна тема,  приемате ли още ентусиасти Simple Smile? Предполагам, че повече ще ви чета, за сега нямам самочувствие за някакви стабилни познания.
Учих немски в гимназията и не съм го ползвала от тогава, което значи от 15-16 години. Сега се чудя как точно да подходя към езика. Първо се бях засилила за курс, но вече не съм много сигурна. Имам основни граматични  знания, лексиката е значително обедняла, но при четене разбирам много по-добре отколкото при слушане. Обаче, ако трябва аз да се изкажа - пълен спек Simple Smile и това е голям проблем.
Бихте ли ме посъветвали от кое да започна - повече четене, слушане, учене на думи или и аз не знам какво точно. Разбирам, че трябва да правя всичко, но по стечение на обстоятелствата работя, уча и си гледам девойките Simple Smile, така че ще трябва някак да ги степенувам нещата.

Хайде със здраве Simple Smile

# 63
  • Мнения: 3
Maiasmokk, Agressiva, OnDiNe_, благодаря ви за съветите и топлото посрещане. Ще започна наистина с песничките, даже и дъщерите ми ще бъдат доволни. Simple Smile Яд ме е на себе си, че съм загубила толкова много време, но полза от ядосването няма. Така че  ще се мъчим взаимно с немския  Laughing .

Весели празници на всички Simple Smile .

# 64
  • Мнения: 5 234
Благодаря за темата!
Имам интерес и аз към немския, начално ниво, а детето ми учи немски в училище и вече срещаме затруднения. Надявам, че няма да е проблем да се обръщам понякога към вас за информация и съвети.  Blush  bouquet

# 65
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 470
Разбира се, затова сме тук.
Агресива, много готин ап   Hug

# 66
  • Мнения: 30
Имам интерес и аз към немския, начално ниво, а детето ми учи немски в училище и вече срещаме затруднения. Надявам, че няма да е проблем да се обръщам понякога към вас за информация и съвети.  Blush  bouquet

Добре си дошла, питай на воля! Ето един шанс покрай сина си да опресниш и ти езика. Simple Smile

# 67
  • София
  • Мнения: 533
Имам интерес и аз към немския, начално ниво, а детето ми учи немски в училище и вече срещаме затруднения. Надявам, че няма да е проблем да се обръщам понякога към вас за информация и съвети.  Blush  bouquet

Добре си дошла, питай на воля! Ето един шанс покрай сина си да опресниш и ти езика. Simple Smile
Записче в новата тема, бях ви позабравила известно време, но пак съм тук да помагам с каквото мога.

# 68
  • Мнения: 32
Здравейте Simple Smile
Приемате ли още новобранци?
Да кажа и нещичко за мене - майка на два зверилника- девойка на 4,5 и младеж на 2,5.Рядко от тях ми остава време за учене,защото постоянно са болни,но...
Дълги години учих немски- от основното,че в гимназията и накрая за финал в университета....От 5 години съм "детегледачка" и една думичка по немски не съм казала,съответно всичко се е изпарило Sad
Предстои ми търсене и тръгване на работа,но без език трудно става,а нещо с английския сме скарани (истината е,че никога не съм се напрягала да го уча).
Засега наблягам на домашни занимания.Една приятелка ми даде учебниците им от Гьоте,упражнения също.Четенето-супер,разбирам едно 90-95%.Граматиката-някой неща ми куцат,позабравила съм ги,говоренето-ох,мъка...Беден ми е речника просто,като добавим и леко куцащата граматика-трагедия Simple Smile ахахха Понякога чета немски вестници и списания на таблета,гледам тяхна телевизия,но да си призная малко разбирам.Разграничавам отделните думи,не ми се сливат в една,но пак опираме до бедния речник...
Приемам съвети и препоръки- как,какво!
Бих се радвала на вашата помощ  за някои позабравени нещица от мен Simple Smile  Hug

# 69
  • Мнения: 5 344
Жълтата граматика на Hueber,както и всичко от това издателство може да се поръча през Amazon. Благодаря за чудесните линкове . Моите хлапета продължават бавно, упорито  и с много спадове и възходи да навлизат в езика. Много са ми интересни. Помоща ви е  много  голяма, и най-важното - навременна.

# 70
  • София
  • Мнения: 369
Здрaвейте!  Simple Smile
Ще се рaдвaм, aко някой може дa ми помогне с едно упрaжнение по немски.
Условието е: Infinitiv mit oder ohne "zu".
1.Du hast die Gefahr ........... (kommen, sehen)  2.Sie ist jeden Abend ............ (tanzen, gehen)  3. Morgen werden wir nach Sofia .......... (fahren, können) и тaкa нaтaтък...
Много ще съм блaгодaрнa, aко ми рaзясните нaкрaтко зa инфинитивa с "zu" и по-специaлно- глaголи кaто helfen, когa е без и когa с "zu". (Ich helfe dir aufräumen und Ich helfe dir das Wohnzimmer aufzuräumen)
Danke im Voraus.   bouquet

# 71
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Аз съм си копнала това като правила:

Gebrauch des Infinitivs mit/ohne "zu"

Der Infinitiv steht ohne "zu" in folgenden Fällen:

1. nach den Modalverben und dem Verb "lassen".

"Die Touristen wollen eine Rundfahrt durch die Stadt machen.
Der Lehrer lässt den Schüler den Text lesen."

2. nach den Verben der Bewegung wie "gehen, fahren, laufen."

"Wir gehen Bücher kaufen.
Die Kinder fahren baden."

3. nach den Verben "hören, sehen, fühlen. "

"Wir hören die Mädchen singen.
Ich sehe den LKW fahren. "

4. nach Verben "lehren, lernen, helfen" schwankt der Gebrauch der Partikel "zu".

a) Bei "lehren, lernen" hängt es davon ab, ob der Satz mehrere Wörter enthält.

"Ich lerne Klavier spielen.
Ich habe heute morgen nach dem Frühstück 2-3 Stunden Klavier zu spielen gelern. "

b) Bei helfen – ob man einfach beisteht oder etwas selbst erfüllt:

"Ich helfe meiner Mutter, das Zimmer in Ordnung zu bringen (Ich bringe es selbst in Ordnung).
Ich helfe dem Jungen, auf den Zaun zu klettern (Ich stehe nur bei). "

Der Infinitiv steht mit "zu":

1. nach den meisten Verben: "beginnen, beschließen, versprechen, vorschlagen, bitten, scheinen, glauben, vergessen, empfehlen, pflegen, befehlen, verbieten u. a. m. "

"Das Mädchen beschloss, den Brief zu beantworten."

2. nach den prädikativen Adjektiven "stolz, glücklich, froh, überzeugt, bequem u. a."

"Es ist immer interessant, etwas Neues zu erfahren."

3. nach einigen abstrakten Substantiven wie "der Gedanke, das Glück, der Freude, der Wunsch, die Absicht, die Möglichkeit."

"Ich habe den Wunsch, nach Australien zu fahren. "

Der Infinitiv kann mit seinen näheren Bestimmungen eine Infinitivgruppe bilden und steht in dieser meist mit "zu":

"Die Mutter bat den Sohn, sich in der Schule mehr anzustrengen. "

# 72
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Момичета, моля помогнете в превода:
Екскурзията ми в Швейцария и Холандия беше много интересна, защото минахме през много градове на тези страни и разгледахме техните забележителности, но тези дни отминаха бързо.

В коя зала е изложбата на художника от САЩ.

Какъв е изразът за: "яде ми се"?

# 73
  • Мнения: 30
Момичета, моля помогнете в превода:
Екскурзията ми в Швейцария и Холандия беше много интересна, защото минахме през много градове на тези страни и разгледахме техните забележителности, но тези дни отминаха бързо.

В коя зала е изложбата на художника от САЩ.

Какъв е изразът за: "яде ми се"?



Meine Reise in der Schweiz und in den Niederlanden war sehr interessant, denn wir sind in vielen Städten in diesen Ländern gewesen und haben ihren Sehenswürdigkeiten besichtigt, aber diese Zeiten sind schnell weg.

Малко ми е неприятно да го кажа, но горното изречение звучи доста зле на български език, а оттам и превода на немски. Би било от полза да се редактира българското изречение.

In welchem Raum  ist die Ausstellung des Künstlers aus den USA?

Ich habe Hunger.

# 74
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Много ти благодаря! Наистина и на български не звучат, но имаме го за домашно. Не съм уверена и затова помолих за помощ. Почти съм се справила  Simple Smile само съм написала denn wir sind ... durchgefahren

Общи условия

Активация на акаунт