Моля, интерпретирайте следния казус

  • 4 663
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 158
Днес моя приятелка ме помоли да дам мнението си за следната ситуация:

Началник и подчинен. Моята приятелка е жена на подчинения. Мъжът и поддържа добрии приятелски отношения с шефа си. Приятелката ми и началника на мъжа и почти не се познават. В определен момент шефът моли приятелката ми за голяма услуга, която и коства огромни усилия, за която тя поема голям риск и тн, и която тя прави. За да му направи услугата, шефът излага доста от "кирливите си ризи" и двамата прекарват определено време заедно. Услугата е направена, приятелката ми очаква поне някакъв знак на благодарност, но вместо това въпросният човек започва да я избягва, да се крие от нея и изобщо прекратява контактите с нея и в определена степен с мъжа и, (тъй като вече не му е началник).
Как бихте определили това поведение: Неблагодарност? Егоцентризъм и незачитане на усилието за направената услуга? Друга причина?
Аз имам идея, но ще се включа малко по-късно.

# 1
  • София
  • Мнения: 11 457
На първо място - като НЕсемейни отношения.
На следващо - естествено е, ще я избягва, щом си е извадил кирливите ризи на показ, явно му е неудобно на човек. не, че това е начинът, но...... хора и ситуации - всякакви. Вся-как-ви!

Ако не намесиш нещо любовно, не виждам смисъл от темата в тоя раздел за по-нататък  hahaha

# 2
  • Мнения: 1 004
Ми шефът , май е гузен за нещо . Може да го е срам от "кирливите ризи" , може би смята , че като е казал на приятелката ти , тя от своя страна е споделила с мъжът си и за това да ги избягва. Де да знам . Каква е била услугата , ако не е тайна .

# 3
  • Мнения: 1 294
На това му се вика най-обикновено използвачество, неблагодарност и егоизъм, широко разпространено е в по-голяма или по-малка степен.
Казуса си е съвсем семеен, става дума за отношения между приятелката, мъжът и шефа на мъжът.

# 4
  • Мнения: 5 340
На моята бивш шеф съм помагала на два пъти да запази поста си.  След като  се пенсионирах, напълно забрави, че съществувам. А са минали само 3 месеца и мога да бъда още  полезна и то много. Човешката неблагодарност е често срещано явление. Нали знаете поговорката "Направи добро, изяж л....о.

# 5
  • Мнения: 21 274
  След като и мъжът и вече не работи при него, защо и е на приятелката ти да поддържат отношения? Аз го разбирам така - приятелката ти е направила услугата, защото мъжът и е бил подчинен на този човек. Вече нито тя  и мъжът и имат нужда от него, нито той от тях.
  Пито, платено, дето се вика.
 

# 6
  • Мнения: 1 294
   Пито, платено, дето се вика.
 
Да де, само дето само е пито... Разбирам я, че е очаквала нещо в замяна, някакво уважение, зачитане, има хора за, които това е важно.  Нямам идея за каква услуга става дума и фантазирам малко, но от дадената информация, че голяма услуга с риск, може да е какво ли не. Примерно нужда от кръвопреливане на рядка кръвна група (обяснява и риска и питането за услуга на малко познат човек, а и това, че се е навила). Е, кой не би очаквал някаква благодарност?

# 7
  • Мнения: 114
Народа го е казал:Няма ненаказано добро!Затова човек ,ако реши да напрови услуга ,не трябва да очаква каквото и да е.Голяма част от хората са неблагодарни.Не виждам с какво нашите мнения ще помогнат.Даже няма и казус.

# 8
  • Мнения: 21 274
   Пито, платено, дето се вика.
 
Да де, само дето само е пито... Разбирам я, че е очаквала нещо в замяна, някакво уважение, зачитане, има хора за, които това е важно.  Нямам идея за каква услуга става дума и фантазирам малко, но от дадената информация, че голяма услуга с риск, може да е какво ли не. Примерно нужда от кръвопреливане на рядка кръвна група (обяснява и риска и питането за услуга на малко познат човек, а и това, че се е навила). Е, кой не би очаквал някаква благодарност?


 На мен пък от първия пост не ми идва такава асоциация. Мисля, че по-скоро се има предвид голяма услуга, при която се поема риск от нещо не съвсем законно или редно newsm78 Иначе защо шефът ще си вади кирливите ризи. От това, че са прекарвали време заедно, предполагам, че са оправяли някакви бакии. Или греша?

 Разбирам, че като е бил началник на мъжа и е било непредпазливо и неудобно да откаже, а и вероятно въпросният шеф е голям нахал.
  Ако ситуацията е  такава, не се учудвам, че не иска да поддържат повече връзка с нея. Всъщност и за нея би било по-добре, иначе току виж и поиска нова услуга.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 884
Хората мразят да дължат нещо някому. Особено, ако си е изкарал "кирливите ризи", то нормално да я избягва. Да, неблагодарност, може да се каже, а може и да е нормална зашита на егото. Шефът се е унизил, за да моли за въпросната услуга. Цената за доброто е голяма, а той не иска да си я плати.... но такива хора, напоследък- бол

# 10
  • Мнения: X
На това му се вика най-обикновено използвачество, неблагодарност и егоизъм, широко разпространено е в по-голяма или по-малка степен.
Казуса си е съвсем семеен, става дума за отношения между приятелката, мъжът и шефа на мъжът.

C'est la vie
Често срещано е това, за съжаление
Наистина е гадно първия път, тогава е като да те полеят с ледена вода
И всеки следващ път се убеждаваш  все повече, че това си е част от живота

Помогнеш на някого в тежък момент, а той/тя бърза да забрави, че и не пропуска да ти се изплюе в лицето при удобен случай

# 11
  • Мнения: 10 013
Ами..., оправила му е вече бакиите, и той си оправил сметките пред закона.
Дебелоочие му викам, даже ако му се наложи,  пак ще я потърси "с чиста съвест".

Такива са ми се мяркали в живота, познато ми е.

# 12
  • Мнения: 158
Благодаря на включилите се.
Ето какво мисля аз : когато има някаква тайна или конфиденциална информация, до която имат достъп двама души между тях се създава някаква по-специална връзка. Мисля, че от там идват и очакванията за благодарност и някакъв символичен жест на благодарност. Ясно е, че човекът не е оценил услугата подобаващо. Следваща (услуга) едва ли ще има.

# 13
  • Мнения: 4 418
Приятелката ти, била ли е активна по посока отплата преди и/или след направената услуга?

# 14
  • Мнения: 158
Доколкото знам не. Познавам я и съм сигурна, че е разочарована не толкова от липсата на отплата, а от отношението на човека.  Интересното е, че ако бях на нейно място бих махнала с ръка, в крайна сметка нито е първият, нито последният неблагодарник. Но тя му е много ядосана, което означава, че по някакъв начин този човек има някакво значение за нея...

Общи условия

Активация на акаунт