Напускане на работа с или без предизвестие?

  • 3 645
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте, БГМами, имам въпрос относно напускане на работа. Това е (теоритична) ситуацията - започвам работа с пробен период, след което подписвам и безсрочен договор. В един момент решавам, че работата не е подходяща за мен и искам да напусна по собствено желание, без работодателят ми да е нарушил договора по никакъв начин. Мога ли да напусна, вкл. с предизвестие, ако съм работила примерно само 2 месеца за фирмата и какви са последиците като обещетения и прочие?
Благодаря ви!

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Всичко зависи как сте се договорили и сте го записали в договора. по принцип на теория КТ ти дава възможност да напуснеш по взаимно съгласие, но и ако се договориш друго, работодателят може да иска да си спазиш условията по договора. Тогава пускаш предизвестие, което като срок зависи от договора.
Обезщетение дължиш, ако не спазиш предизвестието.
Другото неприятно последствие е, че следващият работодател ще си помисли - тая пък сигурно е некадърна някаква, че още на втория месец са я изритали.

# 2
  • гр. София
  • Мнения: 4 771
Също зависи и в чия полза е подписан договора - в полза на работодателя или в полза на работника. Обикновено са в полза на работодателя. Оттам и предизвестието.
По принцип можеш да напуснеш след два месеца работа по взаимно съгласие с един месец предизвестие /може и повече, и по-малко предизвестие/. В такъв случай не дължиш нищо. При нас напускат по взаимно съгласие от днес за утре. Но и в договорите не пише, че са длъжни да пускат едномесечно предизвестие.  Peace

# 3
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Няма такова нещо по взаимно съгласие с предизвестие. Или едното, или другото. По взаимно съгласие се напуска веднага, а с предизвестие най-малко месец. Няма начин да не го пише предизвестието в договора, законът задължава да се впише, а ако е пропуснато случайно, КТ казава, че предизвестие има минимум месец при безсрочен и три месеца при договор със срок на изпитване.

# 4
  • Мнения: 940
Трябва да се разбереш с работодателя,аз така направих! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт