Проверка при покупка на парцел

  • 4 201
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 176
Здравейте!
Какви проверки е добре да се направят преди покупка на парцел?
Ето тези за които знам:
1 В агенцията по вписванията;
 -в имотният регистър-дали собственика наисктина е собственик на имота;
 -в регистъра на имуществените отношения на съпрузите (дали е съсобственост)
 -някъде пак в тази агенция-да се провери дали имота има тежести(което май не става преди да си го купил?)
2 В обшината дали в близост до имота няма инфраструктури които да не позволяват строителство.
Освен това какво друго се проверява?
Става въпрос за парцел в регулация,има вода,електричество доколкото разбрахме не е проблем да се прекара.
Имотът е бил върнат (реституиран) на собственика от който ние ще купуваме.
   Моля ако някой има опит да сподели.

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 2 514
Всичко може да се провери предварително. И не само може, а трябва. Съветът ми е да се обърнете към специалист - материята е сложна и има много подводни камъни. Няма как да ви се даде съвет във форум, защото всичко зависи от конкретния случай - като се започне от документите за собственост и ограниченията по ЗУТ.
Ако купувате през агенция, те би трябвало да направят всички проверки, но все пак агенцията трябва да е читава.
Иначе това, което сте написали в двете точки е вярно, но недостатъчно. А и някой трябва да "разчете" информацията.

# 2
  • Мнения: 176
Благодаря Simple Smile
А какъв точно  специалист?Адвокат може би?Извинявам се за многото въпроси,не съм се сблъсквала досега с това.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 2 514
Може да е адвокат, но задължително специалист в областта на недвижимите имоти. Ако сте с агенция и тя е читава - също би трябвало да ви направят нужните проверки и да ви изяснят статута на имота.

# 4
  • Мнения: 122
За т.1 ще ти дадът сравнително достоверна информация в документален вид.
По т.2 с питането в общината информацията няма да е достоверна. Най-доброто е да поискаш предварително продавача да изкара виза за проектиране (преди нея трябва актуална скица и комбинирана скица) и ако се наложи да се съгласува във ВиК и Ел - тогава нещата със строителството "лъсват" на 100%.
По принцип ако в имота има сервитут трябва да е описан като тежест, но това не е единствения подводен камък за строителство - много често има неуредени сметки по регулация, зоната може да е с устройствена защита и т.н.
Относно водата и тока това че парцела е в регулация не е гаранция , че после ВиК-то няма да ти даде предписани да изградиш трасе за 20 000 + лева.
P.S. Виж в темата за строителство на 12 и 13 страница се обсъжда подобен въпрос на твоя.

# 5
  • Мнения: 176
Много благодаря за отговворите  bouquet

# 6
  • София
  • Мнения: 3 271
Много благодаря за отговворите  bouquet

Насочи се към адвокат, задължително. Покупката на имот не е нещо евтино и е добре да се провери собствеността, което не включва само това, което питаш. Агенциите за недвижими имоти имат интерес да посредничат при покупката и не са надежден източник на достоверна информация.
Пожелвам късмет   bouquet

# 7
  • Мнения: 1 380
Здравейте! И на мен ми предстои покупка на парцел за жилищно строителство. От написаното по темата разбирам, че е по-добре специалист да направи проверката на имота. Задължително ли е да е адвокат и по какви дела  или има лица, извършващи тези услуги (кои)?

# 8
  • София
  • Мнения: 3 271
Здравейте! И на мен ми предстои покупка на парцел за жилищно строителство. От написаното по темата разбирам, че е по-добре специалист да направи проверката на имота. Задължително ли е да е адвокат и по какви дела  или има лица, извършващи тези услуги (кои)?
Адвокат, задължително. Обикновено такъв, който се занимава с вещно право. Да сътрудничи при проверката на имота, изготвянето и подписването на предварителния договор,  после на нотариалния акт. Хората, които си спестяват адвокатския хонорар, нерядко имат после проблеми. Имала съм доста случаи, когато съм давала съвет да не купуват имот заради видяни от мен проблеми,  но са купували. Така че адвоката дава само съвет, клиента взема решението дали да се съобрази с него или не.

# 9
  • Мнения: 1 380
 Много благодаря за отговора!   bouquet Ще ползваме услугите на адвокат, не искам да "си бием главите"  после, а и не ми се занимава с всички тези справки лично  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт