Абсорбатор в комин и проблем при съседа?

  • 14 787
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 953
Здравейте,
Имам проблем със съседите над нас.
Живея на 6-ти етаж в панелен блок. Лятото правихме ремонт на кухнята и сложихме абсорбатор, който вкарахме с комина. Явно и е със свързваща вентилация, защото миризми на готвено идват и при мен от долни етажи когато се готви и ми мирише както в кухнята, така и в мокрото и в тоалетната.

Според съседа миризмите от моя абсорбатор влизат у тях и настоява да си изведа абсорбатора през терсата на кухнята и миризмата да излиза навън.

Интересувам се, има ли правно основание да ме кара да правя това?
ММ ходи на тавана с домоуправителя да гледат вентилацията, едно време е имало някакъв вентилатор, но не се знае откога не работи, дори моторът липсва..

При предния скандал с комшията, ММ видя, че той дори не си е запушил комина в кухнята, седи отверен, сега си го е запушил (май облепил с хартии и парцали, но пак му мирише).

Та приемам всякакви мнение, дори ми кажете, ако е нужно ще се обърна към адвокат, защото този спор някак трябва да приключи... само ми дайте съвет към какъв адвокат да се обърна и какво да изисквам.. ако все пак правото е на моя страна...

Трудно ми е да приема, че аз трябва да си местя абсорбатора. Звучи ми съвсем логично да е сложен в комина. На мен също ми мирише, както споменах по-горе, на манджи от долните етажи като се готви (под нас, никой не живее). Давайте съвети..

# 1
  • Мнения: 10 547
Съседът да си сложи възвратен клапан на неговия абсорбатор. На моят му миришеше от нас, направи го и реши проблема.
Изкарването на абсорбатора навън е противозаконно. Тези уреди се връзват в комините, защото целта на последните е точно това- да отвеждат миризми и пушек.
Ако изкараш своя през терасата, утре ще има в пъти повече оплаквания от това, защото миризмата ще отива директво в нечии дом.

Ако на вас мирише, и вие сложете възвратен клапан.

# 2
  • Мнения: 953
касита, съседът няма абсорбатор... както казах, до скоро имал просто една дупка кръгла на комина, дори не е била запушена. сега я е запушил с нещо, но пак влиза миризма.


Благодаря за идеята за възвратния клапан, но подозирам, че няма да си сложи. Имаш ли идея как да се подкова и с някакво адвокатско решение?

ММ също мисли да вземе филтри с активни въглени, дали биха стопирали малко миризмата?

# 3
  • Мнения: 10 547
Има или няма абсорбатор, на мясото на отвора на комина трябва да има розетка.
Че как няма да му мирише, когато коминът е отворен?  Rolling Eyes

Външната фасада на сградата не може да се нарушава, отделно провери в общината при вас каква наредба касае забраната за извеждане на коминни тела през външната фасада.

# 4
  • Мнения: 953
Изобщо не съм наясно.. за какво трябва да попитам в общината по конкретно? Съжалявам, не разбрах.

Всъщност ние имаме тераса, която е издадена и в годините е усвоена към самата кухня. В случая води ли се нарушение на фасадата на блока, ако реша да си изведа абсорбатора през някоя от изградените нови стени на терасата (за да бъде усвоена).

# 5
  • Мнения: 10 547
Ако нямате документи, да, води се нарушение и подлежите на глоба, че сте усвоили изобщо терасата. А на глоба подлежиш и, ако изведеш отдушника на абсорбатора навън през една от стените.
Питай в Общината за точната наредба, която регулира поставянето, извеждането на подобен род уреди на външната фасада на сградата.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 219
Любопитно ми е как съседа ви не си е затворил дупката към комина и иска да не му мирише? И  също така ми е любопитно ако някой по-надолу реши да си запали печка с дърва какво ще стане у тях?

# 7
  • Мнения: 129
Проблемът е във вас, а не в съседа.Казвам го, без никакви лоши чувства. Абсорбатор се включва в ОДУШНИК,  а НЕ в комин. Има съдебни решения по сходни казуси, и винаги завършва с Р на съда,  с което съседа включил абсорбатора в комин е осъден да го премахне.

# 8
  • Мнения: 10 547
Юрист, и нейният абсорбатор едва ли е включен в комина.

# 9
  • Мнения: 953
Тук съм, за да намеря решение, ако решението е да си махна абсорбатора, ще го направя. Ако решението е да го изкарам, ще го изкарам, но искам да е законно.


Това е панел. Не знам дали е комин или отдушник... как да разбера? Знам само че миризми, които идва от мен, или отдолу от съседи ми влизат от там в кухнята, в мокрото, което е до кухнята и в тоалетната. Явно всичко е свързано..

Комин ли е, отдушник ли е?

# 10
  • Мнения: 129
Това е другото, за което си мислех, да определя одушникът, като комин. Но, пак казвам, има и такива, които вкл. абсорбатор в комин.

# 11
  • Мнения: 953
говорих с ММ, а и според домоуправителя - това е отдушник, а не комин.

Ако сложим и филтри с активен въглен, дали ще му намалим миризмата на съседа?

# 12
  • Мнения: 129
Щом е одушник не е ваш проблема. Одушникът е направен, именно за подобни цели, и не вие отговаряте за качеството му. Какво, щото на някой не му е кеф, вие да тичате и да майсторите ли? Напротив, използвате си го по предназначение. Ами утре, ако друго не му хареса? Simple Smile

# 13
  • Мнения: 10 057
Така, както е описано, по-скоро прилича наистина на отдушник и не знам какви претенции има съседът ви. На отдушниците си има едни решетки с прикрепен към тях капак, който отваря и затваря отдушника, като се движи нагоре и надолу.
Ако съседът си е счупил капака, да си търси друго решение.

# 14
  • Мнения: 140
Предложете му на съседа да му купите една розетка за 3 лв и мъжът ти да се качи да му я постави. Уплътнява я много добре,  може да сложи и малко силикон м/у ръба за да прилепне плътно и драмата е решена. Щом ви мирише на всички от отдушниците, най-вероятно тръбата е запушена някъде. Може да си имате и гнездо с пиленца на комина Laughing

# 15
  • Мнения: 953
Предложих ме му да си сложи розетка, не си слага... седи, според думите на ММ, с едни вентилаторни отврои отпреди 20-30 години, пластмасови, които се слагаха в тоалетните и се въртят от течение/вятър.

Като казах вятър, ако става течение в нас, явно минава през въпросния отдушник и се върти същия стар вентилатор, който ми е завещан в тоалетната от старите собственици...


понеже писах и в друг форум относно казуса си, едно от мненията е, че:

Принципно има сифонни комини в панелните блокове, в които има и среден отвор, предназначен за отдушници.
Отдушникът обаче е за ЕСТЕСТВЕНА ВЕНТИЛАЦИЯ с тяга 1-2 Па за етаж по целия тракт, т.е. не е вентилационен канал за принудителна вентилация, при аспирационните уредби напорът достига до 150 Па, или ще има връщане и надолу въздух, и миризми.
В панелните блокове няма вентилационни трактове. Дори и в новото строителство трактове за включване на аспиратори се срещат крайно рядко.
Единственото правилно решение е извеждане на фасадата, но с разрешение на ОС на собствениците.


как бихте коментирали?

# 16
# 17
  • Мнения: 148
Абсорбатор се слага в коминното тяло
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=557767.0

# 18
  • Мнения: 428
Това написаното с червено е много вярно,Ако отдушника няма необходимия дебит,ще мирише Освен това един отдушник за да работи правилно отдолу трябва да е отворен и да има естествена тяга,но дори тогава напора на тягата е далеч по малка от тази на абсорбатора.Решението е  или да накарате съседите да запушат тотално техните отвори или да го изведете на фасадата с деко решетка,че иначе пилетата ще гнездят вътре напролет:)

# 19
  • Мнения: 129
Ако отдушника няма необходимия дебит,ще мирише
Интересно ми е, каква е вината на авторката на темата за това, дали има или не, нужният дебит?
Ами..то и на мен не ми харесва особено много, как съседа ходи отгоре, изпуска разни неща и др. такива, от които страда спокойствието ми, ама....какво?Може би плочата не е с необходимата дебелина, или изолацията нещо?
Ами, да слага тогава каменна вата или там, каквото трябва за да не го слушам, как ходи?
Авторката по темата, НЯМА проблеми. Харесва му или не на съседа, САМ трябва да си решава проблемите, които го безпокоят.

# 20
  • Мнения: 428
Именно,съседа сам да реши проблема. никъде не съм казал ,че е виновна,само казвам какви са вариантите

# 21
  • Мнения: 129
никъде не съм казал ,че е виновна,само казвам какви са вариантите
. Да, така е. Но, все пак решенията, които се предлагат тук, предполагат това да се ЧУВСТВА виновна ?да кара съседа..еди какво си, да изнася отдушника на терасата/. Все пак, авторката ПО НИКАКЪВ начин не нарушава, която и да е разпоредба на някой нормативен акт /поне на мен не ми е известна такава/ Wink за да трябва да ПРАВИ, каквото и да е.

п.п. отговарям, така, без да взимам в предвид това, ако авторката е в добри отношения с горният и търси решение, което силно ме съмнява.

# 22
  • Мнения: 428
Доколкото аз е разбирам тя търси вариант именно да не се скандализират нещата.С една дума со мирно ,со благо.А юредически дори може да го съди ,че и прави скандал и е тормози,но това няма да и реши проблема
Тя дори може да сподели ,дали когато нейни съседи готвят у тях мирише,и ако е така ,колкото и да ми е неприятно ,аз бих си извел отвора на фасадата и си решавам проблем ,та макар и да ми коства нерви и средства ,но после ще е трайно решение.Монтирайки климатици редовно ги има тези проблеми и кавги

# 23
  • Мнения: 953
ifko 
Аз мисля, че писах по-назад, когато бабичката два-три етажа под мен готви боб, мирише у нас, заради тези отдушници.
След дълги размишления днес с ММ стига ме до извода, че само ние от нашата страна на апартаментите имаме абсорбатор, може би и на последния (8-ми етаж), но те са си изкарали през терасата отвор, което Касита каза по-горе, че е незаконно, защото бих омирисвала други съседи и какво и те ли ще ме карат да си правя нов ремонт и пак да си местя абсорбатора?


имам обаче и друго питане - в линковете, които даде dessynik1 , пише:

Няма проблем да се свърже аспиратор към комина на етажа.
Не е редно да се включва аспиратор директно към общия комин. Недопустимо е да се свързва аспиратор към отдушника за баните (тоалетните).


Предназначението на отдушниците за баните (тоалетните) е да се осигури естествена вентилация на помещения, например за отвеждане на парата от банята. Естествената вентилация е с малък дебит. Отдушниците на баните и тоалетните обикновено са с по-малко сечение отколкото на комина.

В отдушника за баните (тоалетните) може да се монтира вентилатор за подобряване на естествената вентилация. В банята това ще доведе до по-бързо отвеждане на парата. Дебитът на такъв вентилатор не трябва да е много голям.

Когато се включи мощен аспиратор в отдушника на баните (тоалетните) дебитът на нагнетявания въздух е голям и естествената тяга на отдушника не може да насочи потока само нагоре и част от потока тръгва надолу по отдушника. Повишеното налягане в отдушника довежда до това, че потока излиза през вентилационните отвори както на горните, така и на долните етажи и съответно миризмите от готвене навлизат в баните (тоалетните) на съседите.

В някои от панелните блокове, при които се е предполагало отопление само с парно, няма комини, а само отдушници. В тези случаи аспираторите не бива да се включват към отдушниците, а би трябвало да се извеждат направо навън през стената.



А по-нагоре юрист каза, че не е редно да се включва абсорбатор в комина. Е, къде да го включа?

Не искам съседът да ми виси пред вратата, не искам да ми вдига скандали, защото прага на търпението ми се изгубва. Искам да намеря решение - и ако съм си в правото и там където ми е абсорбатора е правилното, съседът да не ме кара аз да ремонтирам, а да се оправя. Готова съм да изровя света, ако трябва и да общината ще ида да ми кажат къде да си сложа  скапания уред, ако е нужно и адвокат ще наема, само да му затворя устата. Но само ако съм си в правото! Ако не, ще си ремонтирам, но вече почвам да срещам мн противоречива информация, та коя последна инстанция да питам?!

# 24
  • Мнения: 428
Мила Каая,с няколко думи.Ако ти си включила аспиратора в отдушника на кухненските боксове както е по проект /а те са именно за аспиратори /нямаш никакво основание да се притесняваш и може да си търсиш правата или да го оставиш той да търси адвокати и, ако е толкова сигурен в правотата си да те съди.По този начин той ще се опита да те осъди ,но няма да успее ,а ти няма да се занимаваш с адвокати
П.п забравих да спомена,макар ,че по горе някой спомена,ако на теб ти мирише от други съседи ,има клапи ,които по принцип вървят с повечето модели аспиратори и вършат работа,но периодично се чистят защото се задръстват от мазнината и спират да функционират.Ако нямате такава ,продават се и отделно,има ги по магазините за мебелни аксесоари или в Бриколаж

# 25
  • Мнения: 953
Как да разбера дали съм в правилния отдушник? Не мисля, че имам такава подробна скица.
А въпросният отдушник, в който ми е включен абсорбатора, е свързан със вентилацията на тоалетната (на банята имам друг)..

простете глупавите ми питания, жена съм все пак, но тотално се обърках...

# 26
  • Мнения: 428
Съжалявам ,но в тоалетната или на банята вентилациите не можеш да се включиш с кухненските аспиратори.Това ме кара да си мисля,че или сте сменили мястото на кухнята или липсва поначало кухнеска вентилация,което е малко вероятно .

# 27
  • София
  • Мнения: 1 219
Близко до човешкия ум е, че аспиратора се свързва към комин, а не към отдушник, сиреч ако на съседа ви му мирише от комина (което не ми се вярва), оставяте нещата без последствие, но ако му мирише от отдушник, както предполагам (казвате, че и на вас ви мирише от други съседи), тогава следва ремонт .

# 28
  • Мнения: 953
Съжалявам ,но в тоалетната или на банята вентилациите не можеш да се включиш с кухненските аспиратори.Това ме кара да си мисля,че или сте сменили мястото на кухнята или липсва поначало кухнеска вентилация,което е малко вероятно .

възвратен клапан за вкъщи ще вземем (или както се казва, не е проблем - не сме знаели)

Добре, ще опитам отново. Кухнята не сме я сменяли. Там е кухнята на всички от 8-те етажа, където е и моята. До кухнята имам мокро помещение, а до мокрото ми е тоалетната. Тези три отдушника/комини или каквото е, вече не знам са свързани някак си. Защото дори когато вкъщи стане течение (например съм отворила прозорец в кухнята), се върти вентилатора в тоалетната и се чува "Фиуууууу"

Та как да разбера имаме ли кухненска вентилация?



buty, ако е комин, няма как да си вкарам там аспиратора. така разбирам долната наредба:

Съгласно НАРЕДБА № Із-2377 от 15 септември 2011 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите
(Обн., ДВ, бр. 81 от 2011 г.; изм. и доп., бр. 30 от 2013 г.)
Чл. 32. В сградите и помещенията не се разрешава:
...
6. нарушаване на целостта и промяна на конструкцията на димоотводи, въздухопроводи и комини, както и използването им за други цели, несвързани с предназначението им;

Причината е проста и ясна - от кухненската аспирационна уредба се отделят мазнини в комина, които са леснозапалими, и могат да предизвикат пожар в комина, а оттам и в сградата.

# 29
  • Мнения: 428
един въпрос за да се ориентирам,трите  да ги наречем отдушника в една шахта ли вървят или не знаеш?

# 30
  • Мнения: 953
един въпрос за да се ориентирам,трите  да ги наречем отдушника в една шахта ли вървят или не знаеш?

не знам, само усещам, че са свързани

# 31
  • Мнения: 148
От тухли е или от пвц тръба?!? Съседът какво е включил там?

# 32
  • Мнения: 428
Ох ...ако са в една шахта и са от коминни тела,може да се е разпаднала мазилката и да минава от една в друга ,което няма решение.Ако са от ПВЦ би следвало включването на баня.тоалетна,кухня да са перпендикулярно към вертикалния шранг,но как да помогнем като не знаем ситуацията.просто трябва първо да разбереш кое помещение къде е включено за да може изобщо да се коментира.Ако  може да нашракаш снимки ...

# 33
  • Мнения: 5 215
Какво може да се направи, ако съсед е вързал аспиратор не където трябва и от банята се усещат миризми?

Има ли изпробван вентилатор, който да спре напълно, нежеланите миризми от съседа?

Мнения за този?

Каая, ляв апартамент ли си (този до асансьора)?

# 34
  • Мнения: 148
Какво може да се направи, ако съсед е вързал аспиратор не където трябва и от банята се усещат миризми?

Има ли изпробван вентилатор, който да спре напълно, нежеланите миризми от съседа?

Мнения за този?

Каая, ляв апартамент ли си (този до асансьора)?
Жалба до Общината и Пожарната Simple Smile

# 35
  • Мнения: 953
Ева, жалба...
Забравям да питам мъжа ми за отдушника и с какво е вътре..


асансьорът е на междуетажието, но да - от моята страна е. защо?

# 36
  • Мнения: 5 215
Ако апартаментът ти е като на скицата, трябва аспираторът да се върже към квадрат 35. Ако е там, никой нищо няма право да ти каже, защото там трябва да е.

Скрит текст:

dessynik1 , можеш ли да посочиш на какво основание да е?

# 37
  • Мнения: 953
Ева, точно такова ми е разположението - зад входната врата ми е тоалетната, коридор, до тоалетната мокро и кухня...

Този квадрат 35 (ще покажа и на ММ) какво ще рече? че до него виждам друг квадрат?

# 38
  • Мнения: 5 215
Два са, но на теб ти трябва квадрат 35. Ако сте сложили тръбата на аспиратора в някой от другите, само трябва да я преместите, запушите дупката и готово. Като застанеш в кухнята с гръб към терасата, в десния ъгъл се намира.

# 39
  • Мнения: 953
Два са, но на теб ти трябва квадрат 35. Ако сте сложили тръбата на аспиратора в някой от другите, само трябва да я преместите, запушите дупката и готово. Като застанеш в кухнята с гръб към терасата, в десния ъгъл се намира.

точно в десния ъгъл се намира и има дупка? Друга дупка няма.... или друга дупка да търся вътре в самата дупка... Как да го обясня не знам?

Днес ми доставиха и филтрите с активен въглен, ще сложим и тях, дано възспрат  мазнините...

# 40
  • Мнения: 5 215
Можеш ли да снимаш и да качиш тук?

Ако не можеш, ще потърся довечера или утре за снимка, на която да видиш къде трябва е.

# 41
  • Мнения: 953
Не мога да качвам. Довечера ако бебка е тиха и кротка, ще помоля ММ да се позанимае, ама ако...
Ако намериш снимка преди това ще се радвам да качиш...

Нали ще пиша до общината, мога ли да им приложа и тази скица, да погледнат и те да потвърдят къде да го мушна този абсорбатор?

# 42
  • Мнения: 148


dessynik1 , можеш ли да посочиш на какво основание да е?
Аспираторът не е заустен правилно Simple Smile. Аспиратор се зауства в комина (коминното тяло на етажа), а не в общия комин или отдушника.

# 43
  • Младост/София
  • Мнения: 12
Момичета моля, да ми кажете къде да се оплача от съседите под мен. Апартаментът е даден под наем. Наематели те са млади хора с малко детенце, които готвят сутрин и вечер. Миризмата влиза в моята стая и няма отърване от нея. Дрехите ми, леглото ми, чистото ми пране всичко се умирисва на манджата която готвят в момента. Търпя от доста време но положението вече е нетърпимо - в топлото време съм на затворен прозорец. Проблемът идва от безхаберието на собствениците които не са си направили елементарният труд да поставят абсорбатор. В кухнята имат прозорец (без комарник) който те не отварят, предполагам от съображение за сигурност заради детенцето(ниски прозорци). Така единственият изход за всекидневното готвене е балконът- до кухнята. Миризмата влиза директно при мен и остава с часове, докато проветрявам целия апартамент. Също така и миризма идва от банята която непрекъснато им седи отворена. Къде и как да се оплача от тези наематели/собственици които съм сигурна че дори договор за наем нямат - поне с предишните им наематели беше така.

# 44
  • София
  • Мнения: 1 219
Едва ли наличието на договор за наем ще спре или намали миризмата. Освен това, доколкото се разбира, миризмите на готвено се усещат, влизайки отвън. Няма основание за оплакване, по същата логика може да  се усеща цигарен дим, парфюм или препарат за почистване от стаята на съседите. Не може да им се забрани да пушат у тях си, ако са решили да го правят, както и да готвят, да чистят и др.п .

# 45
  • Младост/София
  • Мнения: 12
Миризмата е следствие на мързел и безхаберие както у собственика така и при наемателя. Не вярвам и те да се чувстват комфортно непрекъснато умирисани на манджа. Положението го търпя вече пета година и капка търпение не ми остана. Да уточня и тук че става въпрос за спалня която се ползва като такава а не става въпрос за усвоена-преустроена кухня. Какво означава влизайки отвън????????? А ако бяха включили скара под мен?? А ако се дъни нон стоп висока музика?????? То нали пак влиза от вън или??????
Колкото до цигарите една от най-мразените от мен миризми в света, на втора позиция е препечен хляб който няма ден да не го изгорят по това време сутрин аз тъкмо съм заспала и се събуждам със усещането че се задушавам. Смятам че това е тормоз над мен и семейството ми.

# 46
  • Мнения: 10
Най-чистото решение на проблема с миризма от съседи е уплътнена възвратна клапа. За съжаление с обикновенните за 10 лева миризмите преминават без проблем.
В нас от както монтирахме клапа със силиконово уплътнение, забравихме за миризмите.
https://klapibg.wordpress.com/

Общи условия

Активация на акаунт