Австрийска тема- №52

  • 91 570
  • 755
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 675
poli_d, ако поне мъжът ти знаеше немски, можеше да дойдете, той да започне при този шеф и веднага да си търси друга работа.
Без немски няма смисъл да идвате.
Само с английски е многоооо трудно!
Трудно е не само за намиране на работа, ами и в ежедневието - лекари, институции  Crazy
Една част от австрийците не знаят английски, а другата част зная, но не искат да говорят  Crazy  Laughing

# 46
  • Мнения: 723
Една част от австрийците не знаят английски, а другата част зная, но не искат да говорят  Crazy  Laughing

Честно казано аз нямам такива впечатления, но в крайна сметка всеки има различен опит  Peace

# 47
  • Мнения: 3 675
И аз си мислех, че всички знаят английски, но се оказа, че не е така.
Жената, която  работи при детския лекар не знам. Един ден докато чакахме я слушах как отговаряше с yes и no, но когато човекът и зададе въпрос на който не може да се отговори с да или не и тя премина на немски  Laughing Човекът и обясни, че не я разбира, а тя започна да му се усмихва тъпо и да продължава да говори на немски.  Rolling Eyes
Аз самата говоря немски и не съм имала проблеми с лекарите, но Beruška е имала и не мисля, че ни лъже.
Ако някой отиде до някой магистрат също дълбоко се съмнявам, че там ще му говорят на английски.
С ушите си съм чувала да казват: Deutsch ist die Amtssprache!!! Punkt!!!
Естествено ако отидете в 1 бецирк и решите да си поръчате нещо, веднага ще ви разберат и никой няма да ви направи забележка, че говорите на английски, но това не означава, че всички австрийци говорят английски.

# 48
  • Мнения: 233
Ние сме от четири месеца във Виена, за мен най-изненадващи се оказаха цените на хранителните продукти...иначе бях готова от Бг да скачам на всеки, който ми каже, че във Виена е по-скъпо яденето. А близките ни тук(не са много), работят само с английски,включтелно и мъжа ми.  Аз също не знам немски, и засега се оправям само на английски, а и моите вечатления са, че всички знаят и английски:), ама сигурно 'щото сме нови тук, и само това разбирам и ми прави впечатление, а очакванията ми бяха, че нищо и никой няма да разбирам и да ме разбират. Даже преди известно време един дядо се радваше на децата и ми казва нещо, аз разбирам, че нещо иска да ги похвали, ама кимам неразбиращо и той обърна на английски да каже, колко са го впечатлили Simple Smile. Но няма как да живееш тук и да не говориш немски, факт е, че си трябва още от сега си мисля, как нажесен ще трябва да помагам за училище и да се разбирам с учителите. И според мен 2000 евро са минимум. И това за основни житейски нужди, без кола, без развлечения, разни уроци за децата и подобни. За трантранспорта ние си купихме годишни карти 256 евро, мислим, че е най-изгодно, излиза по 1Е на ден.
И да питам има ли скиори в темата, къде ходите да карате? Готино място за с деца? Някой да е оставял детето/цата на ски училище без да знаят немски? Намислили сме да идем някъде, да оставяме децата на ски училище, пък ние да си караме. Само се чудя как ще е като не знаят немски...въпреки, че те И в детската не знаят, ама се оправят...

Последна редакция: пн, 23 фев 2015, 08:25 от Z♥

# 49
  • Мнения: 794
Знаят, знаят, но се правят. Австрийците де /повечето/.
От турчалята и сръбските цигани, които едва немски говорят, не очаквам да говорят и английски. Но аз с тях взимане- даване нямам  Crazy
В МА35 говорят, във Финанцамп- забрави  Laughing


С ушите си съм чувала да казват: Deutsch ist die Amtssprache!!! Punkt!!!


Ами ... прави са си хората!!!

# 50
  • Мнения: 3 675
Ами ... прави са си хората!!!
Не знам  Thinking
От една страна ги разбирам, но от друга ми е жал за чужденците.  Confused

# 51
  • Мнения: 794
Аз започнах да се поставям на тяхно място.
Ако моята страна се напълни с всякаква паплач, която търси комфорта и облагите на държавата, без да си прави труда някога все пак да понаучи и езика, много щеше да ми е неприятно  #2gunfire
Аз имам приятели унгарци, холандци и датчани, които живеят в София и изобщо дори не проявяват интерес към родния език на страната и много ме дразнят  Crossing Arms

# 52
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Казвали са ми, че тук според закона в жилището трябва да има мин. 12 квадрата на човек, освен кухнята и санитарните помещения. Ако е вярно няма как 4-членно семейство да живее в гарсониера.
Тоя баровец как ще иска 24-часова ангажираност за тия пари Shocked

# 53
  • Мнения: 723
Както отбелязах в предишния си пост, всеки има различен опит и мненията по този въпрос са доста субективни. Не изключвам разбира се възможността да съществуват такива случаи, за които разказваш, но аз лично нямам такъв опит  Peace
Ние например, в МА 35 говорихме само на английски със служителката. Беше изключително вежлива и нямахме никакви проблеми. В МА 17 даже ми бяха намерили жена, която говори български. Като цяло, с много, много малко изключения съм с много добри впечатления от австрийците по отношение на английския език. Забележки за неговорене на немски съм получавала от "австрийци" с турски, сръбски или арабски корени  Peace

# 54
  • Мнения: 794
Даа и това е така. Зависи и от хората и от ситуацията  Crazy

# 55
  • Мнения: 369
Z♥ Ние ходихме тази година в Annaberg Цък. На 1 час и 30 мин с кола от Виена, еквивалент ми е на Чепеларе в България, малко градче, има ски училища и пансион за деца. От сайта мисля може да се обадиш и да попиташ  Peace

# 56
  • Мнения: 374
И според мен 2000 евро са минимум. И това за основни житейски нужди, без кола, без развлечения, разни уроци за децата и подобни.

Познавам семейства тук, които преживяват и с по-малко, всъщност,  все пак човек знае и две, и двеста. Зависи и от какво тръгваш в родната страна  и на какво си свикнал там  Peace 

Последна редакция: пн, 23 фев 2015, 10:26 от *vanilli*

# 57
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Една груба сметка- ако жилището и разходите по него за 4-ма са около 1000 евро на месец, то при доход 2000, остават 1000. Това прави по 250 евро на човек или по по-малко от 10 евро на ден. Това са пари за храна, транспорт, дрехи, лекарства. Един сандвич е от 2 евро нагоре. Да не говорим, че в училището почти всяка седмица искат за нещо пари (днес напр. дадох 12 евро за някакъв специален калкулатор). Та с тия пари ситуацията е бая тегава.

Аз се информирах за прегледа- щом е по кранкенкаса всичко е безплатно. И лекарствата в аптеката са с бая отстъпка. Направо съм очарована от австрийското здравеопазване- нищо общо с това, което знам в България. Не мога да си обясня защо има такава "бездна" като се сравняват двете.

# 58
  • Мнения: 7
Здравейте , аз ви следя много , но имам и много въпроси ,особено след днес  Confused Ние живеем в Австрия от 2 години , имаме всички документи и така нататък . Съпругът ми взема 1700 евро чисти на месец , отделно са ни и детските . Квартира не плащаме , плащат я от фирмата му , единствен консуматив ни е токът - 45 евро на месец и детската градина - 38 евро на месец , плащаме и интернет - 15 евро и телефоните ни - общо 60 евро .,тоест справяме се доста добре , именно заради всичко това решихме и на този етап да оставаме тук . Обаче започнаха проблеми с малката - на 3 години и 3 месеца е . От януари ходи на детска градина , в началото имаше огромно желание , ходеше с голям кеф , даже не искаше да я взимаме  Laughing От две седмици обаче нещата са много зле - първо започна да прави театри на баща си като я прибира - капризничи , плаче , тръшка се и то не защото не иска да я прибира , ами ей така за каквото се сети . Миналата седмица беше болна , вчера я заведох на градина и всичко беше ок , но днес нееее - за първи път започна да плаче , да се пазари , да се инати , не ми даваше да си тръгна , измисляше нови и нови неща ... Накрая учителката й я взе разплакана и ми каза да си ходя , те щели да се оправят . Тръгнах си , но силно се разплаках пред градината . Цял ден съм на нокти и се чудя дали няма да ми звъннат . много ми е притеснено , не знам какво става с детето , дали не се случва нещо в тази градина ??? Питам я малката - казва ми , че си играят , ядат , спят , ходят на разходки , казва ми , че децата си играят с нея , не я бият или отбягват , учителките също ми казват , че няма проблеми ... Но аз някак усещам , че има нещо . Детето ни не е такова , познавам я , промени се много , започна да се държи лошо и когато е вкъщи или сме на вън ... Не искам да я спирам от градина , знам , че е много важно за нея , но не знам какво да правя с нея . Очаквам пак да има театри и днес следобед като иде татко й да я вземе , очаквам и утре пак да плаче ... Кажете вашите деца как се справяха с адаптацията , какво да правим , как да я успокоим ???   bouquet

# 59
  • Мнения: 369
Пухчеееее Според мен си е етап. Сина ми големият е на 4 години и 2 месеца и пак го почна пубертета, нищо че ходи от 1 година на детска градина. Прави точно това което описваш. По пътя тази сутрин видя едно чадърче в един магазин и като се плюсна в локвата на улицата и ревна, че иска да му го купя  Crazy Да ама не, завляках го за якето. После стигнахме входа на детската градина, каза не иска вкъщи. Питам защо? Той така! И пак го завляках навътре със сила. Влезе ревящ и госпожата го гушна, аз си тръгнах. Просто си има всякакви етапи с настроенията, напоследък е доста капризен и арогантен. НО и това ще мине, просто има месеци в коите се държи така, после е най-доброто дете на света  Grinning Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт