Какво се промени във вас, когато станахте майки?

  • 5 114
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 844
Здравейте,
знам, че темата е необхватна.
Защото нямам предвид килограмите. Или дневния режим. Или нарастналите отговорности.
Питам ви за вашето съзнание, за мисленето, за темперамента ви, за чувствата ви, даже.
Казват, че с всяко бебе се ражда и една майка - още един нов/променен? човек.
На 30 съм и знам, че биологичният часовник започва да тиктака. Но не съм готова, макар добрите финанси, стабилния и грижовен съпруг, образованието, обещанията за помощ от родители и близки.
Просто не усещам все още инстинкта в себе си, желанието да бъда мама, сега, веднага. Обичам деца, не ме разбирайте погрешно.
Казват ми, че забременея ли и родя ли, в мен всичко ще се преобърне. Че такава любов, каквато ще изпитам, дори не съм и предполагала сега, че може да има. Казват ми, че всички други емоции ще бледнеят. Аз като психолог повтарям това на всяка жена в моята ситуация. Защото уж така било. Който го е преживял - го е изпитал. Но аз не съм. Така ли е? Ваш ред е, тези, които вече сте се родили като майки. Как се промени душата ви?

# 1
  • Мнения: 1 630
Всичко, което се промени беше към по- добро. Трудно е да се опише с думи- просто трябва да го изпиташ. Сама да усетиш какво е да станеш "ъпгрейдвана" версия на самата себе си  Peace

# 2
  • Мнения: 39 223
Е, чак такива неща които описваш. Много напудрено. Птички пеят, симфония навсякъде. Втора Майка Тереза.
Да, всичко се върти около малкия човек и ума и сърцето ти вече са постоянно там. Разбира се, че любовта ти извира само като го гледаш. От друга страна хормоните са полудели, бебето плаче непрекъснато. Яде на три часа, а първите месеци съня е мираж  Mr. Green
Всяка жена е хубаво да го изживее. Но пък има жени и без деца са си щастливи.

# 3
  • Мнения: 1 630
Дам, бебешкият период е труден, но си заслужава  Heart Eyes

# 4
  • Мнения: 780
Точно както казваш аз също не съм предполагала, че може толкова силно да обичаш някого. И да- не става от изведнъж-в началото е шаш-паника, но с всеки изминал ден става все по-хубаво и все-повече обиквам малкото човече. Чувството е невероятно! Докато не се изпита няма как да се разбере!
Станах по-отговорна и разумна. Мисля за утре, за другия месец и за другата година. И най-важното-изпитвам странното чувство, че съм изпълнила мисията си на тази Земя/колкото странно и налудничево да звучи/.   bouquet

# 5
  • Мнения: 3 112
Аз пък такава голяма разлика не съм забелязала. И преди можех да обичам силно.

Казваш да не говорим за ежедневието и липсата на сън. Няма как да стане, защото от всичко това станах изнервена. Преди бях спокойна.
Появиха ми се страхове, които преди ги нямаше. За детето, и за мен, защото знам че има нужда от родители.

Иначе и аз бях изненадана че мога да се разнежвам толкова. Защото никога не съм обръщала особено внимание на чуждите деца.

# 6
  • Мнения: 24 251
Станах по- ревлива. Преди не разбирах на какво толкова се умиляват майките, но сега на мен ми се пълнят очите на детски тържества, примерно
По-отговорна съм към собственото си здраве, защото ми се иска детето ми да има майка максимално дълго време
Развих неподозирана интуиция
Придобих ужасни страхове. Чак се плаша понякога от собствените си мисли
Изпитах нова болка, защото боли различно, когато наранят детето ти
Изпитах несравнимо щастие
Обичам безпрекословно.
И не на последно място - само на детето си не мога да се сърдя

# 7
  • Мнения: 741
Станах по- ревлива. Преди не разбирах на какво толкова се умиляват майките, но сега на мен ми се пълнят очите на детски тържества, примерно
По-отговорна съм към собственото си здраве, защото ми се иска детето ми да има майка максимално дълго време
Развих неподозирана интуиция
Придобих ужасни страхове. Чак се плаша понякога от собствените си мисли
Изпитах нова болка, защото боли различно, когато наранят детето ти
Изпитах несравнимо щастие
Обичам безпрекословно.
И не на последно място - само на детето си не мога да се сърдя
Мен ли описваш?  Laughing Това все едно аз съм го писала.   bouquet

# 8
  • Мнения: 1 630
Една майка преди беше написала нещо, с което съм много съгласна - " Истински заобичах детето си след като минаха бебешките години". Според мен любовта между майка и дете не е даденост, тя се изгражда, така както взаимното разбирателство, доверието. Първите 6 месеца са най- трудни- един непрекъснат водовъртеж от недоспиване, кърмене, памперси, преобличане, рев и отново недоспиване, кърмене.....после започва да става мааалко по- лесно. Признавам си, първата година бях много изнервена от хормони, от рев, от недоспиване... Постепенно, обаче, нещата започват да се подобряват, имах чувството, че нямат край  трудностите, факт е, обаче че подобрението е плавно, бавно и постепенно, имаш усещането, че си в застой, че циклиш на едно място, но нещата се променят бавно, но славно........докато дойде един момент, в който се усещаш, че хленчиш над бебешките снимки на мъника и си спомняш само хубавите неща. А пък реално това е било период, в който ти се е искало да скочиш от терасата....
Иначе определено станах по- отговорна, по- търпелива, доверявам се на интуицията и чувствата си повече. Развих страхотни сетива- само с един поглед разбирам, че има температура например или, че й се спи. Ако някой ми беше казал преди да родя, че има видове плач от глад, за сън, за гушкане, щях да си помисля, че е смахнат най малкото. Сега различавам всичките им нюанси и тоналности.
Открих отново какво е да си по детски щастлив.
Относно страха- не ме е страх. Усетих това чувство и реших, че ако му се поддам, ще се побъркам. Ужасно е да се страхуваш за детето си. Хората хубаво казват "да не ти се случва това, дето го мисли майка ти". Затова гледам да не мисля лоши неща. Да не ставам твърде "закриляща". Оставях я, да пада, да става, да се цапа, да открива света. В най- големите епидемии съм я водила и на ясла и сред деца и навън, в студ в пек, в дъжд и мраз. Не ме е страх, че ще се разболее, ще се удари или тем подобни, много по- добре е така, отколкото да я държа вкъщи, защото може нещо да стане. Все пак, това са си малки дертове де......"малки деца....малки дертове", ще видим нататък какво ще сервира животът, но затова се опитвам й покажа, че й имам доверие, че тя е силна и ще се справи. Закрилям  я до колкото трябва, докато тя ме води и гледам да не й се пречкам много и се моля на Бога, тя да ми се пречка повече  Heart Eyes       

# 9
  • Мнения: 6 762
Обичам родителите ми, мъжа ми, себе си, но обичта към дъщеря ми е в пъти по-различна и силна. Чувството две очички да те погледнат и за секунди всякаква тревога и страх да изчезнат от тях е неописуемо. Много емоции съм изпитала с нея, за които не съм и предполагала, че съществуват. Да научиш детето да пипне нещо, да му покажеш, че от лъжичката се яде, а химикала пише. Тя е като бял лист, нищо не знае за света, аз й го показвам. Понякога ме изумява учудването и изненадата от неща, които за мен са тривиални, а тя всъщност вижда за пръв път. Така искрено и силно се смя, когато и показах,че може да пляска с ръчички. Сега сме само в началото, тепърва ще си даваме и още и още.  Heart Eyes

# 10
  • Мнения: 6 365
Намразих си първия съпруг и се разведохме година и нещо след раждането.

Наборите ми без деца са ми супер странни и се чудя как се вдълбават в някакви въпроси, клипчета в нета и всякакви неща за губене на време...

Съзнанието ми се разшири, но и позамъгли. Гледам на нещата по-едро.

С второто дете задобрях и някои трудности поизчезнаха.

Не, бебешкият период не е най-трудното. Между 2 и 3 е купон. Иначе недоспиването и ревът може и да ги няма, а и да ги има, траят няколко седмици. Ама с първо дете ти се струва като вечност...

# 11
  • Мнения: 1 630
Иначе недоспиването и ревът може и да ги няма, а и да ги има, траят няколко седмици. Ама с първо дете ти се струва като вечност...
Малката рева 1 година нонстоп. И да ми се струва като вечност, и да не ми се струва, 1 година си е факт. Много ревливо бебе беше. Шашнахме се всички. А при нас недоспиването- до 10ти месец, по 10 пъти на нощ ставане за успокоение/ кърмене. Сега е слънчице  Heart Eyes и спи непробудно по 10 часа на нощ. За мен бебе периодът е най- труден. Всяко дете е различно  Peace

# 12
  • Мнения: 282
Основното което се промени при мен е, че разбрах какво е истинска любов, такава каквато никога преди не бях изпитвала към никое живо същество! Разбрах какво е да живееш заради някой друг. Разбрах какво е да разделиш сърцето си.

Не случайно да си "мама" е толкова велико нещо!

# 13
  • Мнения: 54 297
Хубаво е да си майка. Много хубаво.  bouquet
Но и много отговорно и натоварващо.
Особено ако ти се падне ревливо и сърдито дете, като моето. Mr. Green
Преди да имам собствено дете обичах страшно много децата, особено бебета. Heart Eyes
От малка обичах да си играя с бебетата на съседките, даже съм ги вземала с преспиване през нощта.
Обаче сега не искам да чувам и виждам бебета! Mr. Green
Особено пък да чуя рев, направо се разтрепервам...Все още...
Толкова ме травмира моето ревливо бебе! Crazy

Та, Десинка, дай си някакъв личен срок, щом не си готова още. Peace
Но ако искаш дете, не чакай да ти затиктака часовникът, защото може и да не се случи. Wink

# 14
  • Мнения: 1 844
Благодаря ви, че споделяте. Simple Smile
Дадох си мънично срок - ей така да се подготвя психически - и мога да кажа, че някак си ден след ден го искам все повече.
Надявам се в близките месеци да се присъединя към темичките за очакващи бебе. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт