Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
# 45
Здравейте, мами!  Heart Eyes

Нова съм в темата и все още живея в България за разлика от съпруга ми, който от три години е в Чехия. Имаме следния въпрос. В началото на годината му възстановиха данъци, като представихме актовете за раждане на децата и нашето брачно свидетелство, трудовия му договор и извлечение от банката, че всеки месец ни превежда пари. Тези възстановени данъци детските надбавки, които може да получава в страна член на ЕС ли са, защото в Бг ни отрязаха, или е нещо различно? На есен синът ни ще е ученик и понеже съпругът му е на постоянен трудов договор има ли право на някаква помощ за детето, за това, че ще е ученик. И какво трябва да направим, за да получаваме детските надбавки, ако възстановените в началото на годината данъци и надбавките са две различни неща?

Благодаря! Hug

# 46
Не разбрах дали вие ще ходите в Чехия, или не.

Има ли някакви специфики, когато оглеждаме за квартира? Цените, които са обявили подлежат ли на договорка и ако сме харесали необзаведено жилище, собственикът може ли да го обзаведе срещу съответната корекция в цената?
Освен reality.idnes.cz да препоръчате още сайтове за квартири.
А как е най-добре да се търсят квартири, по сайтове или директно да се свържем с брокер? Предстои ни преместване в Прага, нямаме близки, които да помогнат в началото, затова и нямаме много време да изчакваме, дотогава мм ще е на хотел.

# 47
Ние засега няма да ходим в Чехия и затова се интересувам имаме ли право на детски от Чехия или не.

# 48
Здравейте, мамита!

Току що открих, че чешките мами имаме тема Simple Smile
Аз сега съм в България, но скоро пак се прибирам към Прага.
Ще търся нова работа, че на старото място не ме устройва заплатата вече.
Радвам се, че ви открих и желая успех на всички bouquet

# 49
Привет и от мен! На мен ми предстои раждане в Чехия (много близо до Дрезден) след месец. Тук сме от около месец и ще останем три години. Аз съм и англо- и немскоговоряща, руския да не го споменавам, но това не ми помага особено - хората си говорят само на чешки и аз минавам краш курс с цялата терминология по майчинството и документите... Shocked
Съжалявам ако товаря с въпроси, но има ли мами, които да са получавали майчинство в БГ за бебе, родено в Чехия? От централата на НОИ ме увериха, че няма да има проблеми, но тук нямат представа какъв документ да ми издадат и 45 дена майчинство не мога да ги пусна, ще чакам раждането.
Иначе сме подали за разрешения за пребиваване (иначе не можем да регистрираме кола) и аз ще подам за детски вероятно.
Имам цял списък с документите за по-нататък, акта за раждане, и т.н.  Smile Въобще не е скучно. Като мине раждането ще споделя повече. Нямам търпение вече, отделно от това ми е първа бременност...

# 50
Привет и от мен! На мен ми предстои раждане в Чехия (много близо до Дрезден) след месец. Тук сме от около месец и ще останем три години. Аз съм и англо- и немскоговоряща, руския да не го споменавам, но това не ми помага особено - хората си говорят само на чешки и аз минавам краш курс с цялата терминология по майчинството и документите... Shocked
Съжалявам ако товаря с въпроси, но има ли мами, които да са получавали майчинство в БГ за бебе, родено в Чехия? От централата на НОИ ме увериха, че няма да има проблеми, но тук нямат представа какъв документ да ми издадат и 45 дена майчинство не мога да ги пусна, ще чакам раждането.
Иначе сме подали за разрешения за пребиваване (иначе не можем да регистрираме кола) и аз ще подам за детски вероятно.
Имам цял списък с документите за по-нататък, акта за раждане, и т.н.  Smile Въобще не е скучно. Като мине раждането ще споделя повече. Нямам търпение вече, отделно от това ми е първа бременност...
Здравей, ще се опитам да те свържа с друга бъдеща мама. Тя сега си оправя документите и предполагам знае всичко това.  bouquet

# 51
-Radost- много ще съм ти благодарна  Hug

# 52
Ина ли сайт, подобен на нашия олх, за мебели втора ръка?

# 53
Аз натдавам на www.aukro. cz. Иначе има сайтове, в които се пускат обяви за подаряване. Нещо от сорта " daruj za odvoz"

# 54
Здравейте мами, и аз съм мама на сладурко , ама доста по голям от вашите сладкиши. Заминава на работа в Чехия- Прага и ми е едно притеснено. Та въпроса ми е заплата от 36500 крони достатъчна ли ще е, да живее нормално при положение , че е сам. Предстои и търсене на квартира. Има ли квартири напълно обзаведени или ще се налага да купува чинии чаши и т.н.

# 55
  • Prague Czech Republic

https://www.bazos.cz/

# 56
Благодаря, намерих и аз този сайт и разглеждам.

# 57
Привет на всички мами в Чехия!Имам няколко въпроса, на които бях Ви била благодарна,ако ми отговорите.
Със бащата на моето дете живеем без брак.Той иска да замине за Чехия и след 5,6м.да изтегли и нас.Има сигурна работа в Шкода.
1.Споре Вас 6м.достатъчно ли са зада спести достатъчно за мен и детето/на 1.4год.е в момента/ ..за самостоятелна квартира и прочие?
2.Ако теорията му е вярна и напрактика го последваме,какви документ трябват за детето при положение, че нямаме брак?
3.В Чехия има ли понятие ясла и какви са таксите за нея?..Април месец ми изтича 2год.майчинството,това горе-долу тогава ще се преместя с детето ако всичко е Ок.
4.Общото правило,че БГ в чужбината вреди повече от колкото да помага важи ли и за Чехия?(Пред 3год.бяхме в Испания и БГ ни смачкана,вместо да ни помогнат)
Преди това,че този път ще бъда с детето си искам максимално да пресметна риска от провал.Благодаря на всички предварително! Пожелавам ви много здраве и успехи в живота!

# 58
Здравейте, мами,в Прага,

Имам нужда от нформация от кухнята  Mr. Green

Предлагат ми работа в Прага. Синът ми е на 1,6 месеца и се очаква на 12 септември да започне държавна ясла, а мъжът ми ще трябва да си напусне работата, за да заминем.

1. Как стои въпросът с яслите и градините в Прага? Има ли български?
2. Как намирате тази зона Zizkov? Добра ли е за живот и работа?
3. На каква еврова стойност оценявате цената на живот на едно тричленно семейство за месец?
4. Цени за двуспални обзаведени квартири мин/макс?
5. Хубави квартали за живот?
6. Нужна ли ти е кола както в София, или транспортът функционира добре и е по-удобния препоръчан вариант за предвиждане?
7. Трудно ли се намира работа на място? Имаш английски и си строителен инженер например, например?

Никога не сме живяли в чужбина и вземането на това решение се оказва трудна задача. Благодаря Ви в аванс Simple Smile Всичко споделено ще ни е много полезно Simple Smile

# 59
  • в сърцето на едно ангелче
Здравейте, мами,в Прага,

Имам нужда от нформация от кухнята  Mr. Green

Предлагат ми работа в Прага. Синът ми е на 1,6 месеца и се очаква на 12 септември да започне държавна ясла, а мъжът ми ще трябва да си напусне работата, за да заминем.

1. Как стои въпросът с яслите и градините в Прага? Има ли български?
2. Как намирате тази зона Zizkov? Добра ли е за живот и работа?
3. На каква еврова стойност оценявате цената на живот на едно тричленно семейство за месец?
4. Цени за двуспални обзаведени квартири мин/макс?
5. Хубави квартали за живот?
6. Нужна ли ти е кола както в София, или транспортът функционира добре и е по-удобния препоръчан вариант за предвиждане?
7. Трудно ли се намира работа на място? Имаш английски и си строителен инженер например, например?

Никога не сме живяли в чужбина и вземането на това решение се оказва трудна задача. Благодаря Ви в аванс Simple Smile Всичко споделено ще ни е много полезно Simple Smile

1.Ясли има,но частни.ДГ български няма.Приемат след три годишна възраст.
2.Жижков не го харесвам,както и Палмовка.Има много цигани.
3.Кучето скача според тоягата,но мисля,че минимумът е 1000-1200евро.
4.От 350-400евро започват наемите на двустаен,без служби.
5.Зависи какво ви устройва.Ако търсите спокойствие и зеленина-Бутовице,Барандов,Троя.
6.Транспортът е чудесен,но колата никога не е излишна,все пак дете имате.Иначе за транспорт до работа е удобен градският.
7.Работа на място,ако нямате познати или не сте невероятни късметлии,може да намерите неквалифицирана.
Това са мои наблюдения за 13г.живот тук..Успех.

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт