Тънкости при готвенето!

  • 15 471
  • 51
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 125
eliis ме подсети за чистенето (миенето) на гъби: изсипват се в тенджера с вода, поръсват се с 2 -3 лъжици брашно, оставят се за 5 минути, като се разбъркват  Arrow побеляват страхотно - наистина са перфектно изчистени.
nelsan пък за варенето на картофи ме подсети: еднакви картофи + обелена скилидка чесън + малко вода (да стига на половината на картофите) и задължително с капак.

# 16
  • Мнения: 25 600
Сгъстявам манджи и сосове с препечено брашно - става по-вкусно. Обикновено си препичам брашното в тавичка във фурната, след изстиване го прибирам в буркан и си го ползвам при нужда.
При сиропиране правилото е: студено върху горещо или горещо върху студено.
Когато готвя супа, особено ако е постна, винаги след свалянето й от котлона, пускам парченце масло в нея - за аромат.

# 17
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Принципно готвя с продукти със стайна Т. ползвам хладка вода и ако нещо спешно го вадя от хладилника, после го стоплям за малко в МВ.

За бързо сваряване на боб знам, че се добавя:
- малко олио;
или
- малко ракия.

Но не съм го пробвала това с ракията. А и аз принципно боба го варя на слаб огън дълго време. Не ползвам тенджера под налягане и не го запържвам никога.

И нещо, което смятам да започна да прилагам: когато съм на финала на готвенето, да прибавям доматите (или дом. пюре). Защото то "стяга" и пречи да се сварят някой зеленчуци бързо.

# 18
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Когато пека питка, мазен хляб или милинки, винаги предварително загрявам фурната на макс. Като метна тавата, изключвам фурната, включвам я след 7-8 минути. Знам този трик от жената на чичо ми - тя е професионална сладкарка.

# 19
  • Мнения: 7 640
Споделяла съм, ама и тук ще се разпиша!
Картофена салата:
В джезве сипвам олиото, оцета и солта (колкото се слага на салатата) - кипвам и тогава заливам. Салатата попива много по-добре и е "мека" и много по-вкусна. Не изсъхва Peace
Лук за обикновенна салата:Нарязвам го, посолявам слагам малко оцет и намацквам с ръка - лука не мирише и нямаш лош дъх Peace
това го пробвах- работи!
и ракията в боба против пр**канe+ малко захар

# 20
  • Мнения: 245
Как`Сийка пък мен ме подсети какво ми разкри един професионален готвач:Ако искате супата да ви изглежда като на рекламите,при застроиката брашното се замества с натурално нешесте.Аз така я правя и гарантирам,даже и няма шанс да ви остане на бучки,ако тя не е варена.... Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 974
Сигурно ще се повторя, но ето и някой неща от мен Hug

Бухтички и други тестени, които се пържат, за да не поемат от мазнината към тестото се прибавя малко алкохол. Аз слагам 1-2 ч.л ракия или водка, може и друг алкохол стига да не е със силна миризма.
Риба на скара- за да не мирише из цялата къща в тавичката на скарата(всички имат) се слага вода, така соковете от рибата капят във водата не миреше толкова много, рибата остава по-сочна и е по-лесно за почистване.
Ако ви остане нарязана ябълка за да не потъмнее и да я съхраните по-дълго време се залива с лимонов сок или витамин С и се съхранява в хладилника. Полезно е най-вече за майките с малки бебчета, когато количеството за готвене е малко. Майчетата, които имат машинка за вакумиране могат да се възползват, за да си съхранят по-голямо количество готови нарязани и обелени ябълки.
Правила при пържене на месо- мазнината задължително трябва да е добре загрята. Тогава месото образува коричка и запазва соковете си вътре в месото и то остава по-сочно. Не се боде месото с вилица, само се обръща. След това се задушава под капак. Мазнината не трябва да прегаря.
При варене на зеленчуци(карфиол, броколи същото важи и за ориза), за да запазят хубавият си цвят във водата се капва малко оцет или лимонов сок

За сега толкова, ако се сетя още нещо ще допълня   bouquet

# 22
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Айде и аз пак да кажа. Току-що направих домашен пил. бульон по съвет на Звездев.

Варих пиле и не можах да употребя целия бульон. Та какво направих - сипах го във формичката за лед и го мушнах в камерата на хладилника.
Така след време ще си позлвам направо по 2-3 куб. натурален пил. бульон.
После пак ще споделя, какво е излязло накрая...

# 23
  • София
  • Мнения: 2 671
Наскоро една приятелка ме "светна" /след като й се оплаквах, че вече 2 тави орехи изгарям до въглен в печката поради разсеяност/, че за 1,5-2 мин. могат да се направят печения орехи /и др. ядки/ в микровълновата. Процедира се както за нормалното печене - леко ги обърквам с навлажнена ръка и ги осолявам, резултатът е отличен  Peace

# 24
  • Мнения: 2 125
Наскоро една приятелка ме "светна" /след като й се оплаквах, че вече 2 тави орехи изгарям до въглен в печката поради разсеяност/, че за 1,5-2 мин. могат да се направят печения орехи /и др. ядки/ в микровълновата. Процедира се както за нормалното печене - леко ги обърквам с навлажнена ръка и ги осолявам, резултатът е отличен  Peace

Сподели на каква мощност печеш ядките? Hug

# 25
  • Мнения: 1 493
В супите и сосовете слагам куркума , получава се много приятен жълт цвят, а освен това тя предпазва от рак на гърдата .

# 26
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
За да не се пресече застройката на супа, разбивам яйцето с малко лимонов сок или оцет.
Пържолките покривам с найлон, когато ги начуквам. Напоследък ги намазвам само с горчица и стават превъзходни.
За тестени работи и сладки (за тях задължително) ползвам само свинска мас.
Ядки (слънчоглед, фъстъци, орехи, тиквени...) пека само в МВ. Добре измити, посолени, на пълна мощност ги врътвам няколко пъти за 1 мин и 30 с разбъркване в паузите. Като замиришат се вадят няколко за проба, изстиват и така се опитват. Мойта проба обикновено е дали се белят лесно.
Задушения ориз заливам с гореща вода.
Сместа за палачинки си я бъркам направо в каната на блендера. Оставям я за 10-15 мин, врътвам я пак и тогава пека. Сипвам направо от каната.
Ами това се сещам засега.

# 27
  • София
  • Мнения: 2 671
Наскоро една приятелка ме "светна" /след като й се оплаквах, че вече 2 тави орехи изгарям до въглен в печката поради разсеяност/, че за 1,5-2 мин. могат да се направят печения орехи /и др. ядки/ в микровълновата. Процедира се както за нормалното печене - леко ги обърквам с навлажнена ръка и ги осолявам, резултатът е отличен  Peace

Сподели на каква мощност печеш ядките? Hug

На пълна!

# 28
  • Мнения: 2 125
Rumya, благодаря ти!  bouquet

# 29
  • Мнения: 9 107
И аз ще напиша някои, които знам:
* Торта се реже лесно, като ножа се потапя във вода и така не полепва по него
*Ако подреждаме торта във форма, която ще се обръща, на дъното на формата слагаме намокрено найлоново фолио, или пликче
*Пържени тестени изделия не поемат много мазнина, ако в тестото се сложи лъжичка водка, или лъжица оцет, сипана в мазнината за пържене.
*Черният дроб е по-вкусен, когато се изкисне преди да се обработва в прясно мляко поне за 2ч.
* Същото важи за печене на пържоли и готвене на бяло месо от птици (сктава по-крехко)
* Пресни дребни (защото са по-вкусни) картофчета се белят лесно, като: в тенджера се слагат около 3 пръста височина картофчета, около 3-4 лъжици сол, напръскват се леко с вода, затваря се капака и две здрави мъжки ръце разтърсват мноооого хубаво тенджерата. После само се измиват. НО: Това става само, когато картофките са що-годе пресни.
* Неприятна миризма от гардероб се премахва, ако се сложи вътре чаша горещо прясно мляко и престои една вечер в затворения гардероб.
*Чесън, който ще се счуква или реже, се бели лесно, като се смачква скилидката с едно притискане с широката част на ножа, след което люспицата се е поотделила.
То е всичко, за което се сещам сега и което лично съм пробвала

Общи условия

Активация на акаунт