Защоооо... пандишпаненото ми тестооо

  • 11 323
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 861
Lilly, има голяма разлика, защото ти май използваш от големите чаши - 250мл американските. Количеството захар, което се побира там е 230г (равна чаша), а в чаените чаши с чинийка се побират 180г (изравнена чаша).

Аз за тази цел имам купена само една и я използвам само за мярка - иначе е добре да имаш везна - много помага!

т.е 1 чаена чаша е = на 2/3 от моите чаши за кафе така ли?

# 16
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
labrex, захарта пречи, когато е тесто с мая , пречи на дрождите да се развиват, действа като консервант.

Не мисля, че е захарта. По скоро брашното ти е малко. Аз на 5 яйца слагам 1 чаша чаена захар и 1,5 чаена чаша брашно. И температурата да е 180 гр.Все пак ако си сложила 1.5 захар не е причина да спадне, но може да стане по-сух,в смисъл по твърд.Ограничавай се с 1 чаша, напълно достатъчно е.
А и още можеш да пробваш след изключването на фурната да оставиш вратата леко открехната, да не става конденз във фурната. Така хем постепенно спада температурата, не е рязка промяната, хем не се образува влага. Аз така правя винаги. Освен това винаги в средата изсипваме сместа, разравни я добре с лоопатка, да стане равномерна и не мажи стените на формата, а само дъното, когато не са намазани се надига по-високо.И наталина правилно те е посъветвала, че може да набучиш на няколко места блата след 30 мин от поставянето му във фурната.
Ох, сетих се и още нещо пандишпана е деликатно тесто, освен резки температури не понася и тръскане, например с лъчицата по съда да се тръска, или самия съд да се блъска, с него се действа нежно и деликатно.Един трик и за белтъците ледено студени белтъци, разбивай на топъл котлон, става по-устойчива пяна. Laughing

Последна редакция: вт, 14 мар 2006, 01:43 от djemma

# 17
  • Мнения: 5 500
Странна работа значи ...  newsm78
Винаги като го направя става: 4 яйца, 1 ч. чаша захар и 2/3 ч. чаша брашно. Разбивам белтъците в съд натъркан с лимон, стават пухкави и твърди, в друг съм жълтъците със захарта и ги смесвам с миксера. Изобщо не им придирям да ги бъркам с дървена лъжица чак толкоз. Слагам и пресятото брашно и бум във фурната, даже не я загрявам ако забравя да я включа по-рано. Пека на не повече от 180-200*С и никога не съм имала проблеми с пандишпана. Естествено във фурната бухва повече и като се извади спада, но то е нормално, това е въздушно тесто. Вадя веднага от фурната и не го оставям вътре, даже го сиропирам веднага докато е горещо.

# 18
  • Мнения: 3 927
Аз също не съм имала проблем с пандишпана, но скоро открих друга рецепта за блатове и вече ще използвам само нея Simple Smile.

По повод темата за пандишпана обаче искам да споделя нещо. Отмъкнах от архивите на майка ми една малка книжка за торти:

издатекство Дарт Прес, 2003 г.
Библиотека "Вкусен свят"
Торти - зима

В нея има подробно описание на приготвянето на пандишпана, обаче със загряване. Ще ти препиша по-същественото:

Това по-долу трябва да изглежда като табличка:

Продукти                                 Количество
яйца, бр                                  3      6      9      12
захар с.л.                                 3      6      9     12
брашно с.л.                             2      4      6       8
картофено нишесте с.л.       1/2    1      1       2
готово изпечено
изделие, грама                     200   400   600   800   


Картфеното нищесте може да се замести с пшеничко, царевично или оризово,а също и с брапно.
При използване на нишесте пандишпанът става по-шуплест и не се троши при рязане. Брашното за пандишпана трябва да бъде най-качествено.
Яйцата се изсипват в тенджера, добавя се захарта и тендежерата се поставя на водна баня за затопляне до 40-50 С. Бърка се непрекъснато с телена бъркалка. Когато сместта се загрее до нужната Т се дърпа от котлона и се охлажда до 18-20 С. Обемът на сместта трябва да се е увеличил 2-3 пъти. В охладената смес се прибавя пресятото брашнои внимателно се разбърква до получаването на хомогенно тесто.
Водна баня може да се приготви от една купа с гореща вода, в която се слага тендежрата с яйцата и захарта. По време на бъркането се следи да НЕ попада вода в сместта.
Тестото се излизва в намазнена и леко набрашнена  или застлана с хартия тава/форма за торта.

Пандишпан с дебелина 24-40 мм се пече 35-50 мин при Т 200-220 С. Пандишпан по-тънък от 10 мм се пече 10-20 мин про Т 200-220 С.През първите 10-15 мин на печенето формата не трябва да се премества от едно място на друго, тъй като въздухут, с който е наситено тестото може да се отдели и то да стане по-сбито. Фурната се загрява преварително.Готовността на пандишпана се определя по цвета на горната коричка - трабва да се зачерви и по еластичността - ако след натискането с пръст върху пандишпана остане трапчинка значи не е готов, а ако трапчинката изчезне веднага значи пандишпана е изпечен. Готовността на обемния пандишпан се определя още и с дървена пръчица - ако тя се пъхне и извади веднага и се окаже, че е суха, то пандишпаът е готов.

Изпеченият пандишпан се охлажда и изважда от формата. При рязане топличт пандишпан се смачква, затова след изпичане той трябва да престои не по-малко от 4 часа, а ако ще се напоява със захарен сироп - не по-малко от 7 часа. В противен случай, поемайки сиропа той ще се разпада.

**********

Надявам се да ти е от полза Simple Smile

# 19
  • Мнения: 22 867
labrex, захарта пречи, когато е тесто с мая , пречи на дрождите да се развиват, действа като консервант.

Ставаше въпрос за кекс, в който не се слага нито мая, нито сода, а другото беше някакъв блат за руло, също без подобрители. Все пак мнението е на професионална готвачка, а аз не съм такава. Просто предположих, че това е една от причините за неуспеха на phil . Иначе може да бъде и малкото брашно, и неподходящата температура на печене и........................други неща, вероятно! Grinning

Общи условия

Активация на акаунт