Отговори
# 30
Не е много дълга, но има много мостчета над пропастта и стални стърби, та зависи колко са големи дечицата. Пътеките са много теснички. Ако обичате екстремните преживявания ще ви хареса. Нашата кака е на12 год., до я достраша да мине
по цялата пътека, а само донякъде.
   А, сетих се и за друго място - Ягодинската пещера в Родопите- но на второто ниво. Сега го откриха - есента. Може би някои сте били там, но сега може да ви спуснат с въжета на около 25-30 км. дълбочина - второто ниво. Невероятно изживяване, но ...

# 31
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Сега ще обличам бебка за разходка, но довечера ще ти разкажа. Доста съм пообиколила-такава ми е професията

# 32
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Троян, Априлци, Говедарци, Мальовица, Дряновския манастир и пещерата до него

# 33
  • Мнения: 1 258
Сега ще обличам бебка за разходка, но довечера ще ти разкажа. Доста съм пообиколила-такава ми е професията

Хайде!Ще чакам!

# 34
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Започвам, а докъде ще стигна - не знам newsm78
Първия маршрут, който ти предлагам, въпреки че по-горе беше споменат, е Бачковския манастир. Идвайки от Пловдив, веднага след последния тунел преди манастира, има кръчма. Доста е невзрачна, но каква кухня  chefНе може да спреш там и да не опиташ кебапчетата им. А пържените картофи са "както ги приготвя баба". Нямат нищо общо с бланшираните. Аз съм кръстена в манастира и може би затова ми е слабост. Винаги спираме там, когато ходим при приятели в Смолян. По нататък по пътя за Смолян са Чудните мостове. Има отбивка от главния път, на около 10 километра са. За да блеснат с пълната си красота, а и за да им се насладите, е добре да е топло времето. Има хижа, в която може да се пренощува.
Следваща спирка-Националната астрономическа обсерватория "Рожен". На роженските поляни има хотел, където също може да се пренощува. В обсерваторията има целодневно лекции, мисля че почиват в неделя. Цената беше 2-3 лв на човек. Но през деня само ще разгледате големия телескоп. Истинското преживяване е през нощта. За 20 лв се наблюдава през телескопа. Невероятно е. А и астролозите са много готини и може да не усетите как е изгряло слънцето.
За Агушевите конаци и останалите забележителности са писали по-горе.
Друг маршрут, който е оставил незабравими спомени у мен е по посока Сандански. От София следват Боровец, Рилски манастир, Благоевград, Сандански  и т.н. Местността Рупите и църквата на баба Ванга. Когато аз бях там, термалните извори не бяха застроени-скоро четох някъде, че вече е строителна площадка...
Мелник и неговото вино...Там трябва да се види Кордопуловата къща с огромните изби с вино. В цената за разглеждане влиза и чаша вино. м-м-м BlushИма зимна, лятна градина, слънчев часовник, който аз не съм видяла-имам фобия от височини, а за да се стигне до него се изкачва една стълбичка.
Следва Роженския манастир. Много често се обърква, че е в Родопите, заради връх Рожен, но той е до с.Рожен в Пирин. До него има път с кола, но по-живописно е, ако се остави колата в селото и се стигне пеш. Не е много път.около 30 мин. В манастира е сниман "Време разделно"-това е конакът. Когато стигнеш там те обзема едно спокойствие, като че ли времето е спряло. А природата наоколо е толкова красива. Пред входа на манастира има разкошна градинка, в която величествено се разхождат няколко пауна.
Ще направя едно лирическо отклонение. Виждали ли сте нощна Варна от пътя, който идва от Шумен?
Следващия маршрут.
Троян, Троянски манастир, с. Орешак и музея на старите занаяти. В музея има огромен базар, където ако ме пуснат с милион...Няма да ми стигне. Грънци, троянка керамика и какво ли още не. Екскурзоводката в музея е толкова сладкодумна...
На 5 км е с.Черни осъм с неговия природонаучен музей. А оттам по пътя Шипково - Рибарица е отбивката за х.Васильов. Ако не е мокро се стига с кола, но малка, защото мястото за обръщане е тясно. Или добър шофьор. Иначе пеша е около час спокойно ходене. В с.Шипково има басейн с минерална вода.
Друга хижа в троянския балкан е х.Дерменкая. Също има път с кола от Беклемето/прохода Троян-Кърнара/Пеша е около 4 часа от Беклемето. Има и други маршрути до хижата, но там вече ще ви трябва планински водач. Хижата е доста луксозна. Стаите са с 2-3 легла, парно, баня и тоалетна с екстри от рода на теракот, алуминиева дограма. Има столова, но и ресторант, където може да си поръчате доста богато меню.
Ще спирам за сега-заболяха ме ръцете да пиша Twisted Evil
Дано съм била полезна.

# 35
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Напомнете ми да ви разкажа за Батак, Цигов чарк, Велинград, ..., ще се сетя и за още. Но след две седмици-в събота заминавам на гости.

# 36
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Ето малко координати:
Рожен НАО 03021/8357
Шипково, х. Планински рай 06966531
х. Васильов 048951907

# 37
  • София
  • Мнения: 2 530
Гложенският манастир. Намира се след Ябланица посока с. Гложене, Тетевен, Рибарица и през прохода Рибарица -Шипково. За един уикенд може да се видят доста неща. До Гложенският манастир пътят е горе- долу добър. Малко тесен без мантинели и е целият в завои. Но щом минават автобуси няма страшно. Има голям паркинг / платен/ няма искам, не искам трбва да си оставиш колата на него. От паркинга до манастира води доста широка пътека, а разтоянието е около стотина метра. От терасите на манастира се открива невероятна гледка.
Има магерица, която работи за посетители. Можеш да хапнеш и пийнеш седнал на терасата и да гледаш пред теб красоти.
Ако продължиш по пътя за Рибарица, там на всяка цена иди на лобното място на Бенковски. Между другото всяка година на 25 май се разиграва жива картина- залавянето на Бенковски.
Продължавайки в същата посока прехвърляш Балкана по един доста добър асфалтиран път и се спускаш в с. Шипково. След него можеш да отидеш до Чифлик или Троян. И вече наситени от красоти хващате магистралата за София. Забравих преди Рибарица трябва да посетите Тетевен.И по- специално църквата и механата срещу нея.А между Тетевен и Рибарица в едно заведение наречено Воденицата навсяка цена трябва да опитате шкембе чорба или агнешка корбан чорба. / как си пролича, че спазвам лунната диета/Тъй като мъжа ми е от този край и смея да твърдя,че ми е познат мога да разказвам още много при интерес. Но стига съм досаждала.

# 38
  • Мнения: 1 258
На 5 км е с.Черни осъм с неговия природонаучен музей. А оттам по пътя Шипково - Рибарица е отбивката за х.Васильов. Ако не е мокро се стига с кола, но малка, защото мястото за обръщане е тясно. Или добър шофьор. Иначе пеша е около час спокойно ходене. В с.Шипково има басейн с минерална вода.

Почивала ли си в някой от хотелите или вилите в Шипковски минерални бани?Доколкото знам пеша маршрутът от Шипковски минерални бани до х.Васильов е около 2 часа.Не съм била там и ми се иска да направим някой ден прехода.

# 39
  • Мнения: 1 258
Ако продължиш по пътя за Рибарица, там на всяка цена иди на лобното място на Бенковски. Между другото всяка година на 25 май се разиграва жива картина- залавянето на Бенковски.
Къде по-точно се разиграва залавянето?

# 40
  • Карлово
  • Мнения: 4 034


[/quote]
Почивала ли си в някой от хотелите или вилите в Шипковски минерални бани?Доколкото знам пеша маршрутът от Шипковски минерални бани до х.Васильов е около 2 часа.Не съм била там и ми се иска да направим някой ден прехода.
[/quote]
В Шипково-не. Нощувала съм на х.Васильов. Хижарите са много приятни хора. Има баня, която може да се ползва. От Шипково има туристическа пътека до хижата, а аз съм вървяла по черния път за автомобили

# 41
  • София
  • Мнения: 2 530
Местността се казва Костина. Намира се като влезеш в Рибарица и малко преди края на селото има отбивка в дясно. Няма начин да я пропуснеш. Та хващаш този път и след около два -три километра си на мястото. Няма начин да сбъркаш пълно е с народ.
 А ако те интересуват тези изпълнение на 1 май в Копривщица също се разиграва априлското възстание.

# 42
  • София
  • Мнения: 160
Трявна май не спомената тук /за софиянци е малко далечко/а е супер хубаво. Също и Доспат и Батак - язовирите/особено Сърница на Доспат- там наистина е все още девствена природата/. Още Габрово /Етъра/ и Априлци.

# 43
  • Мнения: 131
Моето мнение е,че трябва да посетиш някоя пещера ,разбира се оттези ,обявени за национани обекти.Хубаво е човек да види какво има там.Аз съм посещавала "Магурата".

# 44
  • Мнения: 143
Миналата година на връщане от морето минахме през платата - Арвенското и Провадииското, до Варна, за да стигнем до Мадара. Такава прелест не мога да опиша - просторно, тихо, като в друго време. Беше невероятно усещането за спокойствие.
Като цяло всички страхотни места до сега сме ги откривали втрани от главните пътища. Просто вадим картата и като сме затръгвали в определена посока не караме по магистралата или главния път, а по невероятни второ и трето степенни пътища.
Точно такова беше и пътуването ни от Резово до Сливен - по едни приказни алейки през Странджа, които минават през гъста гора - изскачат зайци на пътя - и през страхотни ливади. Селцата са със къщички от по-миналия век и китни дворчета, няма покритие на мобилния, а само стада овце и то големи, каквито не очаквах да вида по наште земи. Беше ка то една дълга дълга разходка в парка - само че беше доста по - чисто и тихо.  Simple Smile
Приятни откривателства на всички, кривнали от пътя.

Общи условия

Активация на акаунт