За майчинството

  • 3 321
  • 72
  •   1
Отговори
# 45
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
значи ако си подписал в началото за 120 лева ,после -при вдидане на прага ти вдигат и заплатата автоматично-така ли?Ане ти ли плашат по-големи осигуровки само а заплатата която си получаваш си остава същата? newsm78

При промяна на минималният осигурителен доход за съответната длъжност осигуровката се внася минимум на него, а самата заплата / която като брутна не може да е по-ниска от минималната заплата за страната - 160 лева сега / се договаря с трудов договор и/или допълнително споразумение. Трябва да има писмен документ - нямя "автоматично " вдигане на заплатата.

# 46
  • Мнения: 3 457
zначи ако няма допълнително споразумение за 160 от тази година колко трябва да е заплатата?

# 47
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
zначи ако няма допълнително споразумение за 160 от тази година колко трябва да е заплатата?

Аз нямам допълнително споразумение за тази година, но ме осигуряват на повече от миналата

# 48
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
zначи ако няма допълнително споразумение за 160 от тази година колко трябва да е заплатата?

Защо да няма - в смисъл, че не си подписвала ли?
Би трябвало заплатата да е поне 160 лева - брутно и около 140 лева нетно.
Принципно в допълнителното споразумение, което задължително се кслючва, ако има промени в някоя/и/ точки от трудовия договор изрично се записва размера на възнаграждението и на осигурителния доход/ ако са различно число /.

# 49
  • Мнения: 3 457
да защото не е подписвано

# 50
  • Мнения: 418
Здравейте скъпи майки!
Не ми е ясно след като родя 135 дни получавам 90% от заплатата си,нали така?Имам право на 200 лева еднократно,но за тези 160 лева кога се получават и за тях ли се иска декларация от родителите за доходите от последните 6 месеца защото мъжа ми не работи на трудов договор и не е регистриран като безработен? Ако ми обясните подробно ще ви бъда много благодарна защото изобщо не ми е ясно!

# 51
  • Мнения: 386
Здравеите, имам въпрос за майчинството. Аз съм се осигурявала през послидните 6 месеца, но в случай че не ми достигнат 2 - 3 или 4 дни за пълните необходими 6 месеца, това означава ли че нямям право на 2 години майченство.Моля ви ако някои е компетентен по този въпрос да каже много сам притеснена. Тук става въпрос за дни и мога всеки момент да родя

# 52
  • Мнения: 407
marinelli  Този стаж не спира да тече веднага след като те пуснат в болничен който е 45 дни преди термина.Непосредствено преди да излезеш в болнични трябва да бъдеш назначена на постоянен трудов договор.

# 53
  • Мнения: 564
Не са 135 дни след раждане, а 45 преди раждането и 90 след него. А 160 лв (по-скоро размера на МРЗ) се получават до навършването на 2 год на детето - независимо от дохода на родителите - това е майчинството. Жече за детските - 18 лж има условие за доход.

# 54
  • Мнения: 292
45 дни преди да родиш и 90 дни след това (леко и безпроблемно ти пожелавам) ще получаваш болнични (90 % от заплатата ти). Еднократната помощ ще получиш след раждането от Социалната служба в района, в който живееш, срещу копие от акта за раждане и полълване на един формуляр - по посочена от теб банкова сметка (дебитна карта). След това вече ще ти изплащат заветното майчинство от 160 лв/месец - пак от фирмата, в която работиш (както и болничните). Ако се върнеш на работа по-рано от навършване на 2 години на детето си, имаш право на 50 % от майчинството си - 80 лв. пл=с раб. заплата - превеждат ги пак на сметкаъа на фирмата и те ти ги изплащат заедно със заплатата. Успех!

# 55
  • Мнения: 418
Благодаря ви много,сега вече ми стана ясно!!

# 56
  • Мнения: 1 409
Здравейте,
имам и аз един въпрос.Моя приятелка започна нова работа преди малко повече от месец,Сега разбра,че е бременна,но се притеснява,че ако каже на шефовете ще я освободят,тъй като е още на изпитателен срок,който е 6 месеца.Д-ра иска да и даде болничен и да си изкара бременноста в къщи,дали ще и прекратят договора?Как мислите?

# 57
  • София
  • Мнения: 77
при д-ор с изпитатаелен с-ок в полза на работодателя и ако не са разбрани хора- нищо чудно. при такава ситуация - няма защита за назначените лица. дано да са разбрани шефовете й

# 58
  • Мнения: 1 975
Най - вероятно ще и прекратят договора Sad. Няма вече разбрани шефове. Нашия казваше - " На мен болни хора не ми трябват" и принуждаваше да напускат #2gunfire

# 59
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 389
Здравейте,
имам и аз един въпрос.Моя приятелка започна нова работа преди малко повече от месец,Сега разбра,че е бременна,но се притеснява,че ако каже на шефовете ще я освободят,тъй като е още на изпитателен срок,който е 6 месеца.Д-ра иска да и даде болничен и да си изкара бременноста в къщи,дали ще и прекратят договора?Как мислите?

Ако представи болничен преди да е изтекъл изпитателният срок, т.е. трудовият договор е в сила, то работодателят не може да я освободи докато тече болничният, но след прекратяването му - да.

Общи условия

Активация на акаунт