За майчинството

  • 3 318
  • 72
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 2 967
отиваш в отдел "Социално подопомагане" към вашата община и ти обясняват всичко. След като мъжа ти не се води никъде, той трябва д напише декларация, че не работи и няма доходи за 1г. назад, а също така да се извади удостоверение, че не со води на отчет в бюрото по труда. Давай, ако имаш още въпроси.

# 61
Един въпрос малко встрани от темата - какви са условията за получаване на т.нар. детски?

# 62
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 366
Един въпрос малко встрани от темата - какви са условията за получаване на т.нар. детски?

Максимум 200 лева на член от семеството средномесечно на база предходните 12 месеца.

# 63
  • Мнения: 240
Здравейте,
имам и аз един въпрос.Моя приятелка започна нова работа преди малко повече от месец,Сега разбра,че е бременна,но се притеснява,че ако каже на шефовете ще я освободят,тъй като е още на изпитателен срок,който е 6 месеца.Д-ра иска да и даде болничен и да си изкара бременноста в къщи,дали ще и прекратят договора?Как мислите?

Ако представи болничен преди да е изтекъл изпитателният срок, т.е. трудовият договор е в сила, то работодателят не може да я освободи докато тече болничният, но след прекратяването му - да.
Най - вероятно ще и прекратят договора Sad. Няма вече разбрани шефове. Нашия казваше - " На мен болни хора не ми трябват" и принуждаваше да напускат #2gunfire
Peace
това е вярно и точно така трябва да постъпи

# 64
  • Мнения: 8 917
6 месеца са, да, но се пояснява, че трябва да е осигурителен стаж, защото не във всички случаи трудовият стаж е равен на осигурителния.
newsm26
Peace Mr. Green

marinelli , болничните поради бременност и раждане са също трудов стаж Peace

# 65
  • Мнения: 2 096
The Sun, а не са осигурителен стаж така ли..?
Ако не съм одюсигурявана до сега какъв е варианта със фиктиввното назначаване във фирма - за колко месеца и какво и колко трябва да плащам.. пояснявам че в момента съм в 8г.с. на бременността .. ще ми стигне ли времето да натрупам необходимия стаж за 2г. майчинство и от кога трябва да започна да се осигурявам?

# 66
  • Мнения: 8 917
The Sun, а не са осигурителен стаж така ли..?
Ако не съм одюсигурявана до сега какъв е варианта със фиктиввното назначаване във фирма - за колко месеца и какво и колко трябва да плащам.. пояснявам че в момента съм в 8г.с. на бременността .. ще ми стигне ли времето да натрупам необходимия стаж за 2г. майчинство и от кога трябва да започна да се осигурявам?

Осигурителен стаж - също Peace Колкото по-рано започнеш, толкова по-рано ще натрупаш изискуемите 6 месеца и ще може да си вземаш не само майчинството, но и обезщетението поради бременност и раждане - т.е. 135-те дни Peace

# 67
  • Мнения: 2 096
Значи по мои сметки - терминът ми е на 27 февруари.. отпуск поради майчинство се дава 45 дни преди термина т.е. от 13-ти януари.. в момента работя но без трудов договор.. ако не ме назначат и този месец, бих могла от началото на другия да се назнача фиктивно във фирма на приятел и до 13-ти ще успея да натрупам необходимите 6 м. - от 01.08 до 01.01.2007 или всъщност няма да ми стигне половин месец и трябва до 13-то число на този месец да съм започнала да се осигурявам? 

# 68
  • Мнения: 8 917
Значи по мои сметки - терминът ми е на 27 февруари.. отпуск поради майчинство се дава 45 дни преди термина т.е. от 13-ти януари.. в момента работя но без трудов договор.. ако не ме назначат и този месец, бих могла от началото на другия да се назнача фиктивно във фирма на приятел и до 13-ти ще успея да натрупам необходимите 6 м. - от 01.08 до 01.01.2007 или всъщност няма да ми стигне половин месец и трябва до 13-то число на този месец да съм започнала да се осигурявам? 
Според мен по-добре си започни от 13.07.06, така до 13.01. ще имаш пълни 6 месеца Peace


# 69
  • Мнения: 2 096
В такъв случай ако работодателят ми сега реши да ме осигурява, трябва да спра предходните осигуровки така ли? И още нещо - ако си взема през това време болничен обикновен поради някакви проблеми с бремнността, ще ми се зачете ли за стаж и трябва ли през времето на болничния да внасям осигуровки? и колко стаж трябва да имам за да ми издадът болничен поради патологична бременност?

# 70
  • Мнения: 8 917
В такъв случай ако работодателят ми сега реши да ме осигурява, трябва да спра предходните осигуровки така ли?
Какви предходни осигуровки? Ако си била осигурявана досега и имаш 6 месеца стаж, то няма нужда сега да се разбързваш Wink Сега ще ти пейстна извадка от КСО Peace

# 71
  • Мнения: 8 917
В такъв случай ако работодателят ми сега реши да ме осигурява, трябва да спра предходните осигуровки така ли?
Какви предходни осигуровки? Ако си била осигурявана досега и имаш 6 месеца стаж, то няма нужда сега да се разбързваш Wink Сега ще ти пейстна извадка от КСО Peace

ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

 

Раздел I

 

Обезщетения при временна неработоспособност

и трудоустрояване

 

Право на обезщетение

 

Чл. 40. (1) Осигурените лица имат право на парично обезщетение вместо трудово възнаграждение за времето на отпуск поради временна неработоспособност, ако имат най-малко 6 месеца осигурителен стаж.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г.) Изискването по ал. 1 не се отнася при придобиване право на парично обезщетение за временна неработоспособност поради трудова злополука и професионална болест и за осигурени, ненавършили 18-годишна възраст.

(3) (Доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., изм., бр. 38 от 2005 г.) Паричните обезщетения за временна неработоспособност, бременност, раждане и отглеждане на дете и помощите по държавното обществено осигуряване се изплащат чрез териториалните поделения на Националния осигурителен институт по ред, определен с акт на Министерския съвет.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., бр. 112 от 2003 г.) Паричното обезщетение за първия работен ден от временната неработоспособност, но не за повече от 15 работни дни през една календарна година, е за сметка на осигурителите.


# 72
  • Мнения: 8 917
В такъв случай ако работодателят ми сега реши да ме осигурява, трябва да спра предходните осигуровки така ли? И още нещо - ако си взема през това време болничен обикновен поради някакви проблеми с бремнността, ще ми се зачете ли за стаж и трябва ли през времето на болничния да внасям осигуровки? и колко стаж трябва да имам за да ми издадът болничен поради патологична бременност?

И още малко, понеже не разбрах досега работила ли си newsm78


Чл. 41. (1) (Доп. - ДВ, бр. 64 от 2000 г.) Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени осигурителните вноски за периода от шест календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) За дните, включени в периода по ал. 1, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето:

1. не е било осигурено за всички осигурени социални рискове;

2. не е било осигурено за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица;
3. е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж;

4. е ползвало отпуск за отглеждане на малко дете.

(3) За дните, включени в периода по ал. 1, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност или за бременност и раждане, се взема предвид размерът на обезщетението.

(4) (Нова - ДВ, бр. 67 от 2003 г.) Сумата, от която се изчисляват паричните обезщетения, не може да бъде по-голяма от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за периода, от който се определят паричните обезщетения.

(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 67 от 2003 г.) Начинът на изчисляване на обезщетението се урежда с акт на Министерския съвет.


Ако си  работила и си вземеш болничен поради общо заболяване, то той ще ти е 80% от брутният доход за който се споменава по-горе.
Ако не си работила досега, то няма да имаш право на обезщетение, ако си вземеш болнични поради общо заболяване, които съответно ще предхождат болничните поради бременност и раждане. И след като направиш 6-те месеца - вече ще имаш право на болнични, а като база ще ти се включи обезщетението, което би получила, ако сега излезеш в болнични например Peace
Дано съм била ясна Rolling Eyes, че те позалях с инфо Rolling Eyes Peace
 

Общи условия

Активация на акаунт