Бързи кредити и загуба на жилището

  • 3 699
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89
Олеле, момичета, преди 2 часа свекървата се обади с лоши новини! Деверът, който живее при нея в Любимец и е заклет комарджия, е теглил 2 бързи кредита, които не обслужва. Днес са се получили писма /вероятно от ЧСИ/ и има огромна вероятност фамилната къща в Любимец да бъде конфискувана от ЧСИ. Къщата е съсобствена между свекървата и девера, аз и ММ се явяваме външни лица от юридическа гледна точка и не сме страна в спора. От 2 часа се чудя какво и как да се направи. То е ясно, че ММ не е страна и нищо не може да направи, освен да прибере майка си след като ЧСИ вземе имота.
Деверът отказва да покаже писмата, отказва да обслужва кредитите, отказва каквото и да е съдействие за разрешаване на проблема. ММ му се обади преди 20-тина минути и онзи го разрева по телефона с отвратителното си отношение.
Моля ви, помогнете ми със съвети! ММ каза на майка си да отиде колкото е възможно по-скоро при адвокат, за да може да й обяснят какво може да предприеме. Тя притежава малка част от общия имот, тъй че ако се стигне до конфискация на имота, със сигурност остава на улицата /и идва да живее при нас/. Единственото, което ми хрумва на прима виста е девера да й продаде неговата част от имота фиктивно, но той категорично отказва да го направи /тъй като ММ щял да вземе къщата в Любимец като наследник на майка им/.
В момента сме в паника, ММ реве заради евентуалната загуба на бащината си къща и заради ината на брат си. Девера е хипер безгрижен и безотговорен, както винаги. Звучи грозно, но е способен от чиста проклетия да загуби имота - той си е такъв. Свекървата сигурно е полуумряла от плач и е припаднала поне 15 пъти.... А аз кроя планове....как да организираме домакинството, за да вземем свекървата при нас в Стара Загора или евентуално ММ да тегли заем и да търсим евтин имот в някое старозагорско село, ако свекървата държи да живее в село /не ме разбирайте неправилно, просто жената е родена и живяла на село и преселването в големия град би й се отразило зле. Гостувала ни е задълго преди и знам как некомфортно се чувства между 6 стени в апартамента тук./.

ММ предложи на брат си да продаде фиктивно къщата на майка им. Брат му отказа категорично. ММ няма пари да купи къщата от брат си, който от чиста проклетия ще откаже този вариант, дори и да беше възможен. Спестените ни пари са 1800 лв, от които 1200 са от рента от мой имот, а 600 лв е събрал ММ през последните 8 месеца с голямо пестене. Това ни е буфера и застраховката в случай на заболяване, злополука, безработица.
Имаме малко дете, очакваме второ, добре, че е баща ми, който ни помага с по 100-тина лв на месец. Толкова са ни възможностите!
Къщата в Любимец е стара, кирпичена, с външна тоалетна - стара селска къща. Дори и да се продаде от ЧСИ, няма да се покрият кредитите и таксата на ЧСИ.
Натрапчиво си мисля, че ако се случи най-лошото свекървата ще откаже да напусне Любимец, ще търси стая под наем, където да живее с девера. Отношенията там са многопластови, тя издържа девера, който е на 45 години. Той работи на 2 места, но пропилява всичко на хазарт, а тя го храни, облича, поддържа къщата, плаща сметките.

# 1
  • Мнения: 4 500
Съветвам те да не се месиш в този проблем.

# 2
  • Мнения: 2 190
Копирам мнението от другата тема:

marjan357,

Стискам ти палци всичко да завърши максимално добре за вас (доколкото е възможно се). Кураж, момиче! Hug

Искам да ти дам насоки, но имай предвид, че не съм юрист и не искам да те подвеждам, казано по друг начин трябва ти и друго мнение.

ТРЯБВА СПЕШНО ДА СЕ КОНСУЛТИРАТ С АДВОКАТ!
Вие може да съберете информация и без съдействието на девера.
Това, че деверът не дава документи, може да се преодолее - много от тях са публични. Към Агенция по вписванията има имотен регистър - от там може да вземете незаверено копие от нотариалните актове на къщата и мисля (но не съм сигурна) да разберете дали има запор от ЧСИ.
Справките май се правят по област, където се намира имота (ще трябва да ходите до Хасково), но за някои от тях може и през интернет след регистрация (евтини са - струват по 1 лв за справка). Ето тук има повече информация:  http://www.registryagency.bg/bg/contacts/

Вземате документите и отивате при адвокат.

Допълвам: Мисля, че в общината в отдел "местни данъци и такси" (там където се получава данъчна оценка) също може да се получи информация какви са дълговете, кой е съдия-изпълнителя и т.н.

Наистина става все по-лошо с тези кредити - дават на безотговорни хора и после страдат най-близките им.

# 3
  • Мнения: 10 993
ей за това имоти не се приписват на деца, не се учредява съсобственост и т.н. Като умра ако искат да се изтрепят, но приживе никой нищо няма да ми вземе.
Към авторката: мисля, че най-безболезнено е да купите евтина къща на село, живеенето под един покрив много ще утежни ситуацията.
Дано нещата се решат.
Иначе за успокоение мога да ти кажа, че дори имота да се яви на публична продан, може да не се намерят купувачи и след два търга, дългът да се отпише като несъбираем, а вие да си останете в жилището.

# 4
  • Мнения: 89
ей за това имоти не се приписват на деца, не се учредява съсобственост и т.н. Като умра ако искат да се изтрепят, но приживе никой нищо няма да ми вземе.
И аз съм на това мнение. За мен свекървата носи голяма отговорност за случващото се. Девера цял живот е гледан като писано яйце, а ММ е "работният вол" - той върши всичката работа по поддръжка на къщата в Любимец, както и 1000 други задължения, които свекървата му вменява. Девера има само права - живее си като на хотел.
Това е и една от причините ММ да се премести в друг град - ако беше останал в Любимец и той щеше да е слуга на брат си.
Досега не съм си позволявала да се намесвам в отношенията им, все пак съм снаха, а не дъщеря, но след този Великден ми прекипя и с риск да наливам масло в огъня ще си казвам и отстоявам мнението за всичко, случващо се в семейството.
Аз съм единствено дете, но родителите ми и за миг не са си позволили да ме разглезят. Научена съм, че трябва да се грижа сама за себе си и да не хленча. Имало е моменти, докато съм живяла с баща ми, когато сме нямали пари и за хляб. Тогава баща ми свиваше рамене - той е пенсионер и  се е наработил за 2 живота. Съответно аз си "стягам гащите" и си намирам втора или по-добре платена работа. Толкова! Никой не ми е длъжен да ме дондурка след пълнолетие.

# 5
  • Мнения: 8 795
Авторке, все едно чета за семейството на мъжа ми, но там става въпрос за сестра му, не за брат. Не искам да те отчайвам. Преди 8 години така загубихме апартамента на свекърите. Какво може да се направи? Веднага майката да отиде при адвокат, за да предотврати запора, който ще наложат ЧСИ върху имота. Какво ще се случи? Най-вероятно ще обявят на търг имота, така направиха при нас. Ще продадат дела на девера ти и тъй като е по-големият, ще се намери купувач. Сестрата на мъжа ми имаше 1/6 и пак го купи имотната мафия. После ще ви принудят да им дадете на безценица дяла на свекървата и...на улицата. Може обаче, ако жилището е единствено, да се блокира запора на ЧСИ. Свекървата, като съсобственик има това право. Бързайте!

Ако вземат схлупената къща, не прибирайте свекървата. Тя няма да се откаже от безценната пиявица и ще повлече и вас. Стойте настрана, по-добре да си живеят там, където са.
Забравих да напиша, че срокът на обжалване, ако е наложен запор, е 2 седмици. Вижте дали са минали вече, щом е крил. При нас бяха минали, и ние не знаехме.

Последна редакция: чт, 16 апр 2015, 20:57 от Ън

# 6
  • Мнения: 89
Ън, обсъдили сме с ММ вариантите, за които сме се сетили, че може да се случат.
Права си, че ако приберем свекървата, девера ще цъфне /дала съм му срок от 2 месеца/ на вратата ни, за да приберем и него. Като казах това на ММ той изрева от ужас  Confused Просто си го познава отлично и не иска да има нещо общо с него.
Ако се стигне до загуба на жилището, мисля, че свекървата все пак би отказала да дойде при нас. По-скоро ще намери нещо под наем и ще изнуди ММ с рев и тръшкане да помогне за пренасяне на имуществото им.
Свекървата в момента очаква да й възстановят земеделска земя и съм помолила ММ дискретно да си поговори на 4 очи с нея. Идеята е тя да има тази земя като евентуален буфер и ако се стигне до загуба на къщата, да може да я продаде и да си купи друг имот /в Любимец или по-близо до нас/.
Жилището е единствено за девера, да. Свекървата е ходила при адвокат, надявам се да последва съветите му. Иначе аз се старая да стоя малко настрани от техните семейни проблеми, тъй като нито съм фактор /че да ми се чува мнението/, нито имам нерви за съсипване. Моят приоритет са децата и семейството ми.
Съвета на адвоката е следният: Според него може да се стигне до възбрана/конфискация на жилището само в случай, че сумата по кредита е от порядъка на 30 000-40 000 лв. Освен това, тъй като жилището е единствено на длъжника, е възможно да не стигне до отнемане на имота.
Иначе от компанията за бързи кредити ще преследват девера, възможно е да го осъдят ефективно. Но той си е абсолютно безгрижен, свирка си и не му пука. Работи без трудов договор и казва, че нищо не могат да му направят. От негова гледна точка е намерил начин да "прецака системата".

# 7
  • Мнения: 2 190
Marijan,

не подценявайте въпроса. НЕ, НЕ може да стоиш настрани. Просто нямаш право. Става дума за твоето семейство и интересите на твоите деца.

Братската обич е силна, понякога е нелогична. Много хора могат да жертват частично интересите на децата си, заради брат си - по мои наблюдения особено сестрите. Затова е задължително ти, като не-роднина с девера и имаща здрав разум, да се включиш.

Скрит текст:
Майка ми имаше брат и направи значителни финансови и имотни отстъпки в негова полза. Той успяваше да я изнудва емоционално - не искам да пиша какви циркове се разиграваха. Не ни остави на "нулата", но му отстъпи доста неща. Той искаше всичко. Не знам докъде щеше да стигне мама с "отстъпките", но нейна далечна леля й даде ценен съвет: "Ти отстъпваш на брат си, защото го обичаш. Децата ти са малки и не питат защо даваш на братовчедите, а ни лишаваш нас. Решението е просто - вместо да избираш между сестринска и майчина обич, остави въпросът да се реши от хора, които не изпитват тази сестринска обич. Просто прехвърли каквото ти е останало децата. Като пораснат, те ще се справят сами. Точно така стана. Тя ни прехвърли по документи останалото, а брат й и семейството му го ползваха дълги години. Мама казваше - докато съм жива, нека те го използват. Ние се съобразявахме с желанието до определен момент. Но... Вуйчо ми, за съжаление, почина рано. Сигурно още щяха да ползват всичко, а ние само да плащаме данъците, обаче жена му се опита за пореден път да прави циркове и изнудване. Само че ситуацията беше променена - братската обич вече не беше фактор. Седнахме с братовчедите и абсолютно хладнокръвно се разбрахме - знаехме, че всеки си гледа интереса и намерихме решение, което е изгодно за всички.   

# 8
  • Мнения: 89
И ти си права. Мога да споделя как същото като споделеното от теб се случваше с майка ми, лека й пръст.
Скрит текст:
Сестра й я използваше цял живот, въртеше я на малкия си пръст, взе всички наследствени имоти и какво ли още не. Когато баща ми или аз опитвахме да се противопоставим, майка плачеше и настояваше, че не може да не се съобразява със сестра си. Краят дойде едва със смъртта на майка ми. Прекъснах всички връзки със семейството на леля ми, сложих край на начините, по които се злоупотребяваше. Впоследствие с изненада разбрах, че наследявам по служебен път земеделска земя от прадядо на майка ми. Ако се беше случило преди смъртта й и тази земя нямаше да имам. В момента получавам една немалка рента, която заделяме за черни дни.
Мога да си позволя лукса да кажа, че стоя настрана от спора, защото с ММ имаме единомислие как да постъпим. Той е изключително здравомислещ и практичен човек, който ще помисли няколко пъти преди да вземе решение. Освен това като обсъждахме ситуацията, одобри идеите ми и се оказа, че мислим еднакво. За моя радост се вслушва в думите ми, макар че рядко се налага да настоявам за нещо пред него.
А ако кажа на свекървата мнението си, тя изобщо няма да ме чуе. За нея съм външен човек и въпреки, че се държи добре с мен, не може да избяга от предразсъдъците си да не брои снахата за нещо по-различно от кухненски робот.
Затова официално си мълча, а неофициално сме в комбина с ММ.
А и в момента ми е приоритет да си износя бебето и да се грижа за сина ни.
Скрит текст:
А ако в бъдеще се случи така, че девера цъфне на вратата ни, мога да изиграя вечната женска "карта" - вземам си децата и се прибирам при тате, избирай аз или брат ти. Да се надяваме, че няма да се случи, обаче  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт