Преместване в ново жилище

  • 10 976
  • 38
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 998
В живота ни идва момент в който пристъпяме към преместване от родния ни дом в нов.
Кой са подходящите дни? В коя фаза на луната? И разни вярвания и обичаи. Моля да споделите Simple Smile

# 1
  • София
  • Мнения: 44 075
 newsm78 newsm78 newsm78
Това сериозно ли?
В който ден ви е удобно според личните ви ангажименти, след като не ви притискат срокове Crazy

# 2
  • Мнения: 13 539
Изчаква се, когато всички приятели са свободни и ще свършат цялата работа на "нула" време.

Последна редакция: ср, 15 апр 2015, 11:08 от MAMA NA JORI

# 3
  • Мнения: 6 365
Внимавай, колкото повече суеверия спазваш, толкова повече трябва да спазваш:)

Просто не взимай старата метла и лопата. Купи си дъска за рязане. Изхвърли стари и нащърбени съдове.

Ние се преместихме 2 пъти на пожар, просто след това "опитомяваш" новото жилище...

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 998
Божееееее четох за семейното духче. Трябва да се съберат приятели и да се остави един празен стол за домашното духче да не се разсърди hahaha. Май май никви ритуали няма да спазвам.

# 5
  • София
  • Мнения: 44 075
Ами... най-добре, премести си се спокойно, покани си приятели да "полеете" новото жилище и щастливи години в него ти желая Simple Smile

# 6
  • Мнения: 10 685
Премести се на Новолуние, счита се за подходящо време за ново начало докато Луната нараства т.е. до Пълнолуние   Wink

Ето ти фазите на Луната за 2015 да се ориентираш, ако имаш желание

http://fazinalunata.com/bulgarian/fazi-na-lunata/lunen-kalendar-2015/

# 7
  • Мнения: 400
З Tiredащо трябва да се купува нова дъска за рязане?И  защо да не се носят старите метли и лопатки в новото жилище?

# 8
  • Мнения: 6 365
Ами защото всяко ново жилище ти е непривично, а няколко малки ритуала помагат да го "опитомиш". А и усещането за новост и свежест е хубаво, защо да го нарушаваш, като внесеш употребявани метли?

По принцип метлата е символичен предмет, с нея се чисти, тя е хем нещо, свързано с чистотата, но е и "мръсна", попила е от старото.

А старо и ново не се смесват. Това е вид магия.

Дъската за рязане предполагам има родство с дървото, в което според древните винаги живее дух. А и е хубав предмет- малък подарък за дома, мирише приятно.

# 9
  • Мнения: 13 539
Mamacita Bandida
хубаво е всичко в нов  дом да е ново, но всички знаем, че това е невъзможно.
Как да си позволим да не смесваме старо с ново?

# 10
  • Мнения: 46 504
Премести се на Новолуние, счита се за подходящо време за ново начало докато Луната нараства т.е. до Пълнолуние   Wink

Точно. Като се местехме майка ми все казваше, че трябва да е тогава, а ние хич не си падаме с мъжа ми по подобни неща и не гледахме датите, още повече, че бях бременна в 9 месец и мислех само как по-бързо да се нанесем, че да не дойде бебето докато се наканим Laughing но в крайна сметка се оказа, че сме се настанили точно на Новолуние  hahaha

Иначе сериозно - с колкото по-малко неща се натоварва човек, толкова по-лесно става всичко. Започне ли да смята - сега, тогава, ново, старо, вместо да се съсредоточи в/у важното, той се отплесва по глупости.

# 11
  • София
  • Мнения: 44 075
Хубаво е нещичко ново за дома да имаш, но то е и неизбежно...
По логиката за дъската може би трябва да си изхвърлиш всичко дървено и да купуваш ново, когато се местиш...
А ново и старо чудесно даже се смесват, съмнявам се да има някой толкова откачен, че да си купи всичко от до ново, защото влиза в ново жилище(не само до мебелите, ами сакън да не внесеш нещо старо... дори и бижутата си например).

А ако дъската за рязане не ти е дървена или си я купил преди месец, може ли да си я запазиш Simple Smile

И за новото и старото какво правим, ако  домът, в който се нанасяш не е  чистак-бърсак току що построен, може би трябва само стари неща да внесеш и нищо ново никога да не си купиш...

# 12
  • Мнения: 1 844
Единственото, което направихме, когато се местихме в нов дом, беше да извикаме свещеник да го освети.
С никакви луни и тем подобни не сме се съобразявали. Laughing

# 13
  • Мнения: 69
Ами защото всяко ново жилище ти е непривично, а няколко малки ритуала помагат да го "опитомиш". А и усещането за новост и свежест е хубаво, защо да го нарушаваш, като внесеш употребявани метли?

По принцип метлата е символичен предмет, с нея се чисти, тя е хем нещо, свързано с чистотата, но е и "мръсна", попила е от старото.

А старо и ново не се смесват. Това е вид магия.

Дъската за рязане предполагам има родство с дървото, в което според древните винаги живее дух. А и е хубав предмет- малък подарък за дома, мирише приятно.

Хареса ми това!

Аз знам за нова къща, но то е хубаво и иначе, винаги да имаш хляб и сол. Никога да не оставаш без хляб и сол, защото е на безпаричие.
Така, че като влизате в жилището задължително си купи хляб и цял пакет сол.

# 14
  • Мнения: 843
Ние извикахме свещеник да ни освети дома.
Иначе другото различно, което се сещам- когато дойде за първи път баба ми ни подари тенджера пълна с пакетирани храни( макарони, леща, захар, сол). Каза, че преди много години, когато са се нанасяли в техния дом с дядо ми, са й подарили по същия начин и иска да продължи традицията.

Общи условия

Активация на акаунт