bg phonetic или БДС

  • 5 199
  • 44
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 8 769
Навремето учих десетопръстните БДС и латинската азбука. За съжаление, поради липса на тренинг преминах на фонетична. Не ме затруднява, но не оспорвам предимствата на десетопръстната система. Все още помня разположението на клавишите, но пиша бавно с 10 пръста от страх да не сбъркам rotfImao #Silly
Според мен не бива на децата да им се вменява нещо насилствено. Ако ще стват машинописти/писартели и пр. - нека изучат видовете азбука и клавиатура и 10-топръстна система. Все пак те са направени наистина за нуждите на съответния език. Ако пък ли не-да си пишат както им е лесно. typeuu

Последна редакция: чт, 16 мар 2006, 17:52 от Аурелия

# 31
  • Мнения: 3 405
Навремето учих десетопръстните БДС и латинската азбука. За съжаление, поради липса на тренинг преминах на фонетична.

И аз, и аз, откакто се налага да пиша на латиница, предпочитам фонетичната, защо да помня двойно повече места на букви. Пръстите ми сами се настроиха - е не изглежда като че ли свиря на пиано, но пак става Laughing

А госпожата да влезе в час Grinning и да помоли някой да й инсталира фонетичната, на нея се пише на български, така да знае.

# 32
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
Аз ползвам и БДС и фонетична и на латиница праскам.
Ако гониш скорост на БГ разбира се БДС е най-доброто, но ако просто вършиш някаква работа съвсем спокойно се оправяш с фонетичната.
Anichka и valval много точно са обяснили защо БДС не е отживелица и има бъдеще.

# 33
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз ползвам и БДС и фонетична и на латиница праскам.
Ако гониш скорост на БГ разбира се БДС е най-доброто, но ако просто вършиш някаква работа съвсем спокойно се оправяш с фонетичната.
Anichka и valval много точно са обяснили защо БДС не е отживелица и има бъдеще.
newsm10

# 34
  • Мнения: 542
Anichka, благодаря ти много Hug
веднага я свалих и изпробвах, разбира се, ама има да си потренирам доста, докато заменя вече усвоените си движения... Embarassed
Сега ако се намери някой да ми подари и по два часа допълнително в денонощието за упражнения...ще бъде чудесно Laughing Не че имам крещяща нужда от бързо писане, но обичам нещата да стават все по-добре и по-оптимално, така че ще впрегнем 10-годишен стаж на пианото, малко време и работеща клавиатура...и да видим...
БДС-а го възприех още когато трябваше да си пиша дипломните работи на машина (как си мечтаех тогава за компютър) и сега усещам, че ако искам нещо да свърша бързо - превключвам на БДС. Толкова често ми се налага да ползвам и фонетик, че започнах да пиша някакви смесени невъобразими компилации от звукосъчетания, които ако не излизаха безсмислени, можеха да минат за съвършения шифър Laughing
...и последно... не разбрах откъде се поръчват масажистите за китките после, когато си вземеш теста за скорост Joy Joy Joy

# 35
  • София
  • Мнения: 39 747
Писах глупости, за да установя, че на фонетик ползвам 6 от 10те си пръста Simple Smile

# 36
  • Мнения: 6 320
Аз съм с БДС.
Мога еднакво бързо да пиша на кирилица и латиница.
Доста дълго време имах инсталирана и немска клавиатурна подредба и нямам никакъв проблем с превключването английски-български-немски.

Пиша с 5-6 пръста (ако трябва да съм честна - пиша основно с 2), но на тестове правя над 230 знака за мин. с 1 до 2 грешки.

Определено обаче считам, че БДС подредбата е по-удобна за набиране на български текст, точно заради разположението на буквите и редуването им - лява/дясна ръка.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Когато започнах да ползвам компютър пишех само на фонетичната кирилица и без да съм учила машинопис се справях за нуждите си изключително бързо. Не се замислях коя буква къде е, а просто пишех.
Преди няколко години започнах работа в едно държавно учреждение. За мой най-голям ужасТ установих, че нама инсталирана фонетика и че нямам и право да го направя, и за това се налагаше да ползвам БДС. Три дни учих коя буква къде е и се чувствах много зле.
От тогава обаче вече ми е все едно на коя кирилица ще пиша - еднакво добре се справям и с двете.

# 38
  • Мнения: 603

Преди няколко години започнах работа в едно държавно учреждение. За мой най-голям ужасТ установих, че нама инсталирана фонетика и че нямам и право да го направя, и за това се налагаше да ползвам БДС. Три дни учих коя буква къде е и се чувствах много зле.

Ей, това си е дискриминация!

Абсолютно ти съчувствам Rolling Eyes

# 39
  • София
  • Мнения: 6 743
Сина ми пише на фонетична, защото в игите си ползва латиница и му е много по-лесно.
А на латиницата съм го гледала как пише без да гледа клавиатурата  Shocked

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 526
И аз пиша на БДС, но като си чатя с някой използвам латиницата, защото ми е по-лесно. На фонетиката мога да пиша, но ми е по-трудно и почти не я използвам за разлика от мъжа ми, който пише само на ня.

# 41
  • Мнения: 13 512
Фонетика от 15 год., макар  че я използвам по-малко от латиницата

# 42
  • Мнения: 4 187
Използвам БДС !

# 43
  • Мнения: 1 671
Учила съм машинопис десетопръстна система, затова предпочитам БДС. Всичко, което Аничка казва, е абсолютно валидно и за мен. На фонетична има да кълва по клавишите, докато на БДС просто забравям, че правя нещо с ръцете си

# 44

Общи условия

Активация на акаунт