Ремонтът - кое след кое?

  • 7 650
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 224
Чудех се къде да пиша и накрая реших да пусна отделна темичка. Сега съм в процес на ремонт и започнаха да изникват въпроси относно последователността на отделните стъпки на ремонта.  Rolling Eyes

Например първо паркета ли да изцикля или той е след като боядисам стените? Първо мазилката и после контактите ли? Кога да сложа вратата на банята - преди или след плочките?  Thinking

Ще се радвам да споделите опит за правилната последователност на нещата.  Peace

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 4 515
Паркета за накрая го остави, контактите и изобщо елмрежата и ВиК мрежата си я оправи преди каквото и да е друго.Вратата на банята след плочките, за да си сигурна, че ще може да се отваря без проблем.

# 2
  • Мнения: 13 532
Започнахме с контакти и поправка на щети около тях.
Една ръка латекс, циклене на паркет, втора ръка латекс, лакиране на паркет.
Повечето фирми твърдят, че циклят с машина за "безпрахово циклени", е и нашия майстор твърдеше същото. Доволна съм, че си причиних малко повече работа, но съм сигурна, че няма прах по стените.
Първо вратата на банята, после майстор по фаянс и теракот.
Допълвам с уточнението, че сме правили козметичен ремонт в апартамента в който живеем.
За основния ремонт:
1. Дограма и интериорни врати, баня и тоалетна.
2. Замазка на подове.
3. Редене на теракот, паркет/циклене/ и ламинат.
4. Латекс, лакиране на паркте , мазилка в коридора.
5. Голямооо чистене.

Последна редакция: пн, 11 май 2015, 13:03 от MAMA NA....?

# 3
  • Мнения: 2 141
Здравейте, темата ще ми е полезна, понеже ззапочваме голям ремонт в ново жилище.
Фирмата ни препоръча следния план за работа:
1-во замаска на целия под (понеже жилището е ново и нищо не е правено по него)
2-ро смяна на дограмата
3-ро работа по инсталациите на Вик и ел.
4-то баня и wc
5-то шпакловане
6-то поставяне на интериорните врати
7-мо боядисване.

Съгласна съм с MAMA NA...? за боядисването и цикленето на паркет. У дома точно това направихме преди половин година. Най-добре е след цикленето да има още една ръка боя.
Няма безпрахово циклене и ние се убедихме в това. Прах винаги ще има колкото и да те уверяват в обратното Peace
Ще ви следя за нови мнения.

# 4
  • Мнения: 6 294
И МЕН МЕ ВЪЛНУВА ХРОНОЛОГИЯТА.

# 5
  • Мнения: 2 141
Няма да има нужда, понеже ще сме с первази от двете страни, но ако няма да има первази, а ще трябва да се обръща, да, права си.
Тук, в нашето жилище пак сме с первази и ги сложихме преди шпакловането и сгрешихме, та този път няма да правим тази грешка.
А... не виждам коментара на рапунцел, може би го е изтрила Peace

# 6
  • София
  • Мнения: 158
Ние слагахме вратите на баня и тоалетна след като всичко с плочките беше готово. Интериорните май ги сложихме преди боядисването...

Последователността под-стени е разумно да е такава:
1. паркет - редене, циклене;
2. покривате го с хартия и дебел найлон (над хартията може да наслагате велпапе, ако имате, ако не - внимавате да не падат тежки предмети);
3. действате по стените - къртене, ел. инсталации, шпакловки, замазки; накрая боядисване колкото ръце искате (или тапети)
4. откривате паркета и лакирате
Така стените са чисти и нямат прах от паркета, който да наруши хомогенността на боята. А паркетът е предпазен от прахоляка на стените, ако е имало чегъртане по тях.

# 7
  • Мнения: 11
За да не отварям нова тема искам да питам тук. Може ли да сложа ламиниран паркет направо върху мокета, без да правя мазилка или не е препоръчително. Събрала съм пари за ламинат, но нямам за замазка, а много искам да си сложа някакво сносно подово покритие, защото все още съм с един отвратителен персийски килим.

# 8
  • виртуално
  • Мнения: 2 861

А... не виждам коментара на рапунцел, може би го е изтрила Peace

Изтрих го, защото се сетих че нямате стари врати за къртене
Иначе първо вратите, а след това шпакловката.

Ощи от баща ми знам, че ремонт се прави от горе надолу т.е. паркетът винаги е последен.

Поне при мен действах:
1. Нови контакти  ел.инсталация
2. смяна на водопровод и канализация
3. къртене на плочки в баня, коридор и кухня
4. смяна дограма
5. измазване на стени и обръщане на прозорци
6. баня и коридор
7. боядисване
8. циклене и лакиране паркет

# 9
  • Мнения: 224
Понеже аз свалях тапети и не покрих паркета с нищо, заедно с тапетите падна и много от мазилката и сега на много места във фугите на паркета и в дупките, които остават накрая между него и стените има мазилка. Фирмата/мастора за паркета могат ли да ги махнат или трябва да се маха и пренарежда?  Thinking
Ако само бях помислила по-рано за тая последователност. Но поне това, че ел. инсталацията и ВиК-то са най-напред не съм го объркала, то си е и логично, де.

# 10
  • Мнения: 762
Ей тази тема ми трябва. Правя ремонт и сам точно на нулата. За сега само е излята плочата на пода и е направено ВиК. предстои ел. и прозорци. И след това вече съм в голяма чуденка newsm78. Вратата на банята ще е ПВЦ с профил и отдолу, които да служи за праг. Та се чудя в каква точно последователност ще е най-добре да се направи?
Първо вратата и после гранитогреса
или
гранитогрес и после вратата. В този случай ако профила легне на гранотигреса как ще се осигури изолация.

# 11
  • Мнения: 6 294
Ей тази тема ми трябва. Правя ремонт и сам точно на нулата. За сега само е излята плочата на пода и е направено ВиК. предстои ел. и прозорци. И след това вече съм в голяма чуденка newsm78. Вратата на банята ще е ПВЦ с профил и отдолу, които да служи за праг. Та се чудя в каква точно последователност ще е най-добре да се направи?
Първо вратата и после гранитогреса
или
гранитогрес и после вратата. В този случай ако профила легне на гранотигреса как ще се осигури изолация.

Първо гранитогресът и върху него профила на вратата. Те ще си го запълнят с пяна и ще го уплътнят.

# 12
  • Мнения: 6 214
И за мен темата скоро ще е актуална.

# 13
  • Мнения: 1 176
Много ми е актуална темата, така че ще споделя последната ни грешка.
Ако ще слагате външна изолация и климатици, първо избирате фирмата за изолацията и питате на тях конкретно кое им е по-удобно да се сложи първо.
Ние, идиотите му с идиоти, събрахме мнения от къде ли не по въпроса, но не и от правилните хора, които имат отношение. Сега доплащаме демонтаж на климатиците, после ще доплащаме пак монтаж и, което е най-лошото, загубихме безценно време от едната логика и глупост. Много ме е яд!

# 14
  • Мнения: 762
Днес точно това обсъждахме с моя майстор. Разбрахме се  да викна да ми сложат само шините за външното тяло и да прокарат тръбите, като направят външната изолация и измазването вътре да дойдат да монтират телата. Сега остава да се съгласят и тези с климататиците.

Общи условия

Активация на акаунт