Майка ми иска да умре

  • 1 743
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 16
Не знам дали тук е мястото, а и нямам време да търся, но майка ми днес буквално я върнах от перваза на балкона, тъй като искаше да скочи. Това се случва за н-ти път, но днес щеше да успее, ако не се бях хвърлил да я спасявам. Проблемът й е, че вече 6 месеца я боли страхотно от уж банална дископатия... И след 2 операции, 5 болнични престоя и какво ли не, никой не може да каже какво точно се случва. Болката явно е подлуди.
Днес я вкарах в областния психодиспансер в София, но утре искат да я местят в Курило, където четох, че е болница на ужасите...
Молбата ми е за човешко мнение какво бихте направили вие. Аз лично не искам да я пращам в Курило, защото тя е много депресирана и отчаяна, но не луда.. От друга страна тя е опасна за себе си и въпреки че много се мъчи, иска ми се да поживее поне още 20-30 години.
Сам съм, защото нямам други роднини и ми е трудно да взема решение.

# 1
  • София
  • Мнения: 565
Не знам дали тук е мястото, а и нямам време да търся, но майка ми днес буквално я върнах от перваза на балкона, тъй като искаше да скочи. Това се случва за н-ти път, но днес щеше да успее, ако не се бях хвърлил да я спасявам. Проблемът й е, че вече 6 месеца я боли страхотно от уж банална дископатия... И след 2 операции, 5 болнични престоя и какво ли не, никой не може да каже какво точно се случва. Болката явно е подлуди.
Днес я вкарах в областния психодиспансер в София, но утре искат да я местят в Курило, където четох, че е болница на ужасите...
Молбата ми е за човешко мнение какво бихте направили вие. Аз лично не искам да я пращам в Курило, защото тя е много депресирана и отчаяна, но не луда.. От друга страна тя е опасна за себе си и въпреки че много се мъчи, иска ми се да поживее поне още 20-30 години.
Сам съм, защото нямам други роднини и ми е трудно да взема решение.
[/quote

Според мен трябва задължително да се предприеме лечение, дори и да няма някакво психическо заболяване, а да става дума за депресивно състояние. Не знам нищо за психодиспансерите, но е най-добре да обсъдиш с психиатрите всички възможни опции за излизане от ситуацията, включително и оставане в софийския психодиспансер, ако мислиш, че е по-добре от този в Курило. Пробвай да обсъдиш и с майка си евентуални възможности за излизане от ситуацията. Кажи й че я обичаш, че я подкрепяш много и че ти е много много нужна и трябва заедно да преодолеете тези тежки периоди. Може би ако намери смисъл в живота, изразяващ се в грижа и отношение към теб, ще се замисли и ще се бори повече. Най-важното според мен е да чувства, че някой е до нея в такъв момент

# 2
  • Мнения: 16
Благодаря Дени. Нито за момент откакто е болна не съм я оставил. Дори стигнах почти до уволнение, защото нон стоп съм в отпуск или болничен. Лошото е, че тя се мъчи, буквално пищи всеки ден, а лекарите вдигат рамене. Просто не знам дали си заслужава да я мъча и в психиатрия, след като толкова много се измъчи от една никаква болест. Попитах и дали може да я оставят в София, но нямало никакви места. В общи линии борбата със здравната система е напълно обречена и лекарите са станали свирепи, без капка човечност. За 6 месеца видях само един свестен лекар, което е пълен абсурд.

# 3
  • София
  • Мнения: 3 261
Ако причината наистина е физическа болка, трябва комплексно лечение за намаляване на болката... коментирай го с нея  Peace ако тя е прекършена от физическо страдание, не съм сигурна, че в психиатрия ще й помогнат  newsm78 По-сложно е, ако нещата са смесени, а те сигурно са такива...
Но в никакъв случай не прави нещата вместо нея, не решавай вместо нея. Решавайте заедно - само в този процес можеш да намериш път към сърцето й и да й върнеш желанието за живот и силата да се бори.  Защото това е единственият път да я задържиш при теб наистина...

# 4
  • Мнения: 8 163
Какво казват невролозите? Колко мнения сте търсили? Какви прегледи са правени?

# 5
  • София
  • Мнения: 565
Благодаря Дени. Нито за момент откакто е болна не съм я оставил. Дори стигнах почти до уволнение, защото нон стоп съм в отпуск или болничен. Лошото е, че тя се мъчи, буквално пищи всеки ден, а лекарите вдигат рамене. Просто не знам дали си заслужава да я мъча и в психиатрия, след като толкова много се измъчи от една никаква болест. Попитах и дали може да я оставят в София, но нямало никакви места. В общи линии борбата със здравната система е напълно обречена и лекарите са станали свирепи, без капка човечност. За 6 месеца видях само един свестен лекар, което е пълен абсурд.

За дископатия конкретно бих ти препоръчала да потърсите санаториум, за предпочитане Павел баня, минералната вода наистина много помага за такива болежки, а и там има много кадърни лекари. Сега обаче сериозният ти проблем в краткосрочен план е друг. Съветът ми е да се консултираш с възможно най много лекари кое е най-доброто решение за майка ти в момента- да остане в болница, независимо къде, или да я прибереш, както обмисляш като вариант. Не мисля, че за такава сериозна тема решението трябва да се взима на база емоции или лични твои разсъждения, в основата му трябва да е задължително професионално медицинско мнение.
И пак казвам- въпросът не е дали си я изоставил или не майка си, сигурна съм, че правиш всичко възможно за нея. Просто в тежки моменти хората имат изключително силна нужда от подкрепа на близките си- не само като действия, но и като мили думи, разговори и т.н. Така че според мен гледай повече да й напомняш колко много държиш на нея и колко я обичаш

# 6
  • Мнения: 16
Какво казват невролозите? Колко мнения сте търсили? Какви прегледи са правени?
Безкрайно много са мненията, всички водещи невролози и неврохирурзи. Единият казва, психо-соматично е, следващият не е трябвало да я оперират, по-следващия-закъснели сте с операцията... Изследвания всякакви. 2 ядрено магнитни и 2 скенера преди операцията, които показаха, че има малка дискова херния на l5 s1, следващите 2 ЯМр и 1 скенер след нея показаха, че хернията е отстранена. Правихме 3 ЕМГ-та, 2 показват увреда на нерва на десния крак, едното показва, че увреда няма. Правихме и ПКК, ехография на вътрешни органи, преглед при гинеколог, защото част от симптомите и включва спазми в корема. В последната неврология за по-удобно и поставиха диагноза фибромиалгия... Въобще хвърлят я от преглед на преглед, без реално да знаят какво става.

# 7
  • Мнения: 8 163
А обезболяващи не са ли предписани?

Има драстичен метод за решаване на проблема, но той предполага тежка и рискова мозъчна операция...

# 8
  • Мнения: 16
На фона на случващото се, тежка и рискова операция ми звучи обнадеждаващо. Може ли повече информация?
Относно болкоуспокояващите, изписаха и антидепресанти, нестероидни, лирика и трамадол. Спря всичко в сряда, защото цяла нощ повръща, а тя е и с язва и не и понесоха всички тези лекарства.

# 9
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
Илия, не мога да помогна относно физическата болка, моят опит е свърза с душевното страдание на моята майка. Преминах през това съвсем наскоро, за съжаление. Уви, заглавието на пуснатата от теб тема важеше (надявам се в минало време) и за мен.
Щом макай ти има суицидни мисли и намерения, е редно да бъде приета за психиатрично лечение. В противен случай няма как да вземеш адекватни мерки, за да предотвратиш евентуален нов опит. Пишеш и, че е спряла лекарствата. За останалите не зная нищо, но спирането на антидепресанта вероятно предизвиква синдром на отнемане и съответно усложняване на състоянието й.
Курило определено не е за нея, мисля че си заслужава "славата". Мога да препоръчам психиатрията на ВМА, но приемът там не минава по здравна каса. Отделението е малко и спокойно, персоналът е учудващо приветлив, сумите не са непосилни. Дори при нужда ти можеш да останеш за известно време с нея в болницата, лично съм свидетел на подобна ситуация. Ако имаш нужда от повече информация, пиши.
Искрено пожелавам всичко да свърши по възможно най-благоприятния начин!

Последна редакция: нд, 17 май 2015, 01:30 от Mooimeiske

# 10
  • Мнения: 8 163
На фона на случващото се, тежка и рискова операция ми звучи обнадеждаващо. Може ли повече информация?
Изобщо не е обнадеждаващо...

Префронтална лоботомия се нарича операцията и едва ли лекарите биха се съгласили да я направят. И с пълно право. Едно, че тя в действителност не премахва болката и второ, че рисковете са твърде много. Процентът на смъртност или мозъчни увреждания вследствие на тази операцият е страшно висок.

Надявам се да се намери подходящ за майка ти медикаментозен контрол на симптомите.

# 11
  • София
  • Мнения: 4 878
Префронтална лоботомия се нарича операцията и едва ли лекарите биха се съгласили да я направят. И с пълно право. Едно, че тя в действителност не премахва болката и второ, че рисковете са твърде много. Процентът на смъртност или мозъчни увреждания вследствие на тази операцият е страшно висок.

Лекарите не само, че няма да се съгласят да я направят, но ако случайно някой я направи, ще бъде подведен под съдебна отговорност...Тази порочна практика от средата на 19 в. може да бъде предмет единствено на филм на ужасите. Питам се, защо изобщо я споменаваш. Stop
Според мене, проблемът на майката на автора е преди всичко психически, не е физическата болка, т. че трябва да се насочи към психиатрично лечение, но не в болнична среда, където положението може само да се влоши. Бих искала да попитам, на каква възраст е жената. 

# 12
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299

...че трябва да се насочи към психиатрично лечение, но не в болнична среда, където положението може само да се влоши...

При суициден опит никой не препоръчва нещо различно от хоспитализация, всичко друго крие огромен риск за пациента. Дори и да бъде нацелено правилното лечение на депресията, от която вероятно страда майката, е нужно време то да подейства, затова следва терапията да бъде проведена в болнична среда, където единствено е възможно склонният към суицид пациент да бъде предпазен от себе си. 

# 13
  • Мнения: 16
И така, да ви разкажа какво стана. Вчера сутринта успяхме да уредим прием в психиатричното отделение на Александровска болница. Майка ми много се дърпаше и искаше да се прибира вкъщи, но лекарите естествено не и разрешиха. Сега е там, не знам за колко време, но дежурният психиатър я изслуша много внимателно и сподели, че е виждал и преди случаи, при които пациентът смята, че го боли силно, а проблема накрая се оказва психически.

Надявам се да я закрепят там, че иначе ме чака кошмар.

Колеги в работата ми подсказаха, че жените в критическа възраст, а тя е на 54, могат да изпаднат в подобни състояния.

# 14
  • Мнения: 58
http://www.vbox7.com/play:916696f3c8

Този клип съм гледала отдавна, като прочетох Курило ми призля. Предлагам нещо в София, където да има надзор, да можете всеки ден да я посещавате, лично аз човек от семейството си не бих пратила на това място.

Жената явно е с много опънати нерви. Когато човек е неспокоен, прага на болката е много нисък. Според мен всичко е на нервна почва, нужна е работа със специалисти, които да помогнат за възстановяването на психиката и нервната система.

Последна редакция: пн, 18 май 2015, 15:50 от Now you see me

Общи условия

Активация на акаунт