Защита на личните данни в Националната лотария

  • 2 487
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте момичета. Тук ми изскочи една чуденка  newsm78
Майка ми спечели от билет на лотарията участие в телевизионна игра, като за целта трябва да си регистрира билета на сайта на лотарията и да види дали ще я изтеглят. Това добре. Понеже тя не може да се оправи с регистрациите ме помоли да го направя аз. Обаче аз малко се обърках.
Първо леко се стреснах, че регистрацията изисква ЕГН, адрес, телефон и две имена задължително. После видях, че фирмите са регистрирани по закона за защита на личните данни. ОБАЧЕ
Отворих да прочета общите условия, с които трябва да се съгласиш като се регистрираш, които са една камара листове и понеже се зачетох, попаднах на следното изречение:

Чл.14. Администраторът не носи отговорност:
....
6. ако трето лице ползва личните данни на регистриралия се потребител с или без негово съгласие;
7. ако трето лице ползва за достъп до услугите телефонния номер на регистрирания потребител с или без негово съгласие.


Чл.12. /1/ Администраторът има право:
.....
5. да използва предоставените от потребителя при регистрацията му данни по начин, указан в тези Общи условия;
6. да изпраща електронни и други съобщения на потребителите, включително и такива свързани с всички игри, организирани от администратора или други лица, получили лиценз за осъществяване на хазартна дейност.
/2/ При осъществяване на правата по предходната алинея Администраторът не носи отговорност спрямо потребителите/регистрираните потребители.


Нали по закон те се задължават да не предоставят личните данни на трети лица?
Какво мислите вие? Това нормално ли е?

# 1
  • Мнения: 6 992
Закон не съм чела и не мога да коментирам, но на мен чл. 12 ми звучи все едно те ще изпращат от името на други игри, а не да продадат на другите игри данни.  newsm78
Виж, чл. 14 хич не ми е ясен. Crazy
Освен това телефон и имейл не са лични данни, май само ЕГН-то е по закон.  newsm78

# 2
  • Мнения: X
Мен ЕГН-то ме притеснява най-вече, то се води "лични данни" и за тях се говори в чл.14  Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 1 844
Доколкото разбирам в чл.14 се има предвид, че не носят отговорност, ако друго лице се регистрира с данните на майка ви например и има достъп до телефона й.
Все пак те не знаят кой стои зад компютъра/смс-а.
В тоя ред на мисли не виждам с какво се застрашават личните данни.  Thinking

# 4
  • Мнения: 5 128
Притеснително е, откъдето и да го погледнеш. Тук и "Господари на ефира" няма да помогнат, защото работят в една и съща телевизия  Thinking

# 5
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 852
Националния спортен тотализатор изискват и номер на лична карта за регистрация за online пускане на фиш  Laughing

# 6
  • София
  • Мнения: 1 103
 Мъж ми си пада по такива игри. Участвал е даже е печелил. По едно време и мен ме агитираше да се регистрирам за "Сделка или не" и като стигнах до ЕГН-ето се отказах. Не знам, може аз да съм много мнителна, но хич не обичам да си давам личните данни тук и там. Спомням си, че във формуляра освен лични данни искаха да си изкажеш едва ли не майчиното мляко, т.е. прекалено много лична информация за всичко. Явно е масова практика в тези игри. Иначе познавам и момиче, което е печелило от въпросната игра голяма сума. Който не се притеснява да играе и да пичели, а такива като мен не играят и не пичелят.

# 7
  • Мнения: X
Е това пък вече!!!!  - за номера на личната карта.
ЕГН-то в случая не може да им послужи по никакъв начин, освен ако искат да го използват недобросъвестно. Ако чак толкова искат статистика, могат да поискат само година на раждане. За какво са им последните четири цифри от ЕГН-то? Ако някой може това да ми обясни...
За какво им е точен адрес? За да ти дойдат на гости като спечелиш ли? Ако искат статистика е достатъчно да кажеш само от кой град/село си.
Колко хора изгоряха със взети заеми или неща на изплащане на тяхно име с данните от личната им карта.

Ври, и аз това си помислих.

desinkata_85, в следващата алинея е казано изрично "за достъп до услугите". А в предходната това не е упоменато. Буквалният текст гласи ако трето лице ползва личните данни на регистриралия се потребител с или без негово съгласие; Кое е това трето лице? Друг потребител или някой извън системата? Къде да ги използва? В сайта ли или по широкия свят? За какво да ги използва? За регистрация или за каквото си поиска?

Все пак това е правен документ, не може нещата да са написани така двуяко и махленската, освен ако не се цели нещо конкретно.

# 8
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 852
Е това пък вече!!!!  - за номера на личната карта.


Нямам представа дали още е така, но имам спомен ,че като тръгнах да се регистрирам се стъписах и реших да си пускам фишчета в тото пункта.  Laughing

# 9
  • Мнения: 6 992
Е това пък вече!!!!  - за номера на личната карта.


Нямам представа дали още е така, но имам спомен ,че като тръгнах да се регистрирам се стъписах и реших да си пускам фишчета в тото пункта.  Laughing
Да, и ММ така реши, че ще си пуска в тото.

# 10
  • Мнения: 940
Аве всичко е мафия в тази държава,всяка събота го гледам и си купувам билети и всеки път се замислям от къде идват тези пари,100 хил. 200 хил.и т.н.както всеки българин и аз се надявам да спечеля,мечтите са ми мнг.но късмета минимален! Simple Smile

# 11
  • Сф
  • Мнения: 10 660

Аз също исках да регистрирам непечеливш билет, но като видях, че искат ЕГН се отказах. Откъде накъде?Това не е ли забранено по закон?Преди време се шумеше много за това, че не е законно кой да е да ти иска ЕГН. Играта иска и последните 4 цифри, защо?Не приема ХХХХ.

Хазартни игри  и ЕГН- не ми се вързва хич. Отказах се!

Общи условия

Активация на акаунт