Помощ, бавят ми майчинството!!!

  • 1 760
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 257
Ужас CloseКато ви слушам и започвам да се радвам,че моето майчинство го вземам от социалните.Те винаги ги превеждат на време.

# 16
  • София
  • Мнения: 4 146
Доста некоректно отношение от страна на работодателите...
Имаше друга тема, че ако се смени фирмата по време на отпуска за отглеждане на дете до 2 год. се губи правото на помощта. Поне това разбрах от нея. Макар, че още се чудя какъв е проблема да напуснеш, Отиваш в друга фирма, работиш 1 седмица и пак излизаш в майчинство. Май не може.

# 17
  • Мнения: 312
Да се бави майчинството и изплащането на болничните в България е повсевместна практика, но вината в случая е на НОИ и социалната политика на държавата. Майката все пак докато съответната фирмата съществува и не е закрита по една или друга причина има възможност(надежда) все някой ден дори и със задна дата да си получи парите (доброволно или по съдебен ред, което не е за препоръчване). Друг е въпросът, ако работодателя по една или друга причина  реши да преименува фирмата, да я закрие, да я обяви за фалит и пр. то тогава майката губи правото да получава тези 160 лв., спасението е ако намери др. фирма която да я назначи и схемата се повтаря. Безумна политика! Социалните плащат, но само 100лв. до навършване на 1 година и това се отнася за майки, който не са били осигурявани.
Спасение няма, но все пак по всички дискриминационни положения спрямо Нас майките, трябва да се подават съответните сигнали, та дано тогава затрупани от жалби вземат да поизмислят някое и друго ново допълнение  за закрила правата на майките. Всички въпроси и жалби може да изпращате на имейла на НОИ.

# 18
  • Мнения: 125
Доста некоректно отношение от страна на работодателите...
Имаше друга тема, че ако се смени фирмата по време на отпуска за отглеждане на дете до 2 год. се губи правото на помощта. Поне това разбрах от нея. Макар, че още се чудя какъв е проблема да напуснеш, Отиваш в друга фирма, работиш 1 седмица и пак излизаш в майчинство. Май не може.
Eто я темата
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=83967.msg1465596#msg1465596
Работата е там да не напускаш фирмата, от която ти изплащат майчинството иначе го губиш. Иначе можеш да си започнеш работа при друг работодател на договор без да се прекъсва майчинството и до навършване на 2-годишна възраст на детето ще си го получаваш.
Cvet_i ти по каква схема си получаваш майчинството от социалните или става въпрос за някакви социални надбавки newsm78
...А за жалбите веднага Ви казвам да си ги подадете, много са експресни и е възможно да 10-15 дни да се задействат а ревизията на фирмата е само частична и засяга само Вашите осигуровки. От фирмата се изискват само копия на ведомостите и на преводите ако има такива. Действайте Peace

А с тези жалби най-много работодателят ми да се ядоса още повече, та ще вземе да почне съвсем да не ми плащамайчинството, после по съдилища, нерви ooooh! И на мен ми е писнало всеки месец да се моля за парите, които ми се полагат, още повече, че не идват от неговия джоб. До сега винаги счетоводителката внасяше осигуровките до 9-то число и на 12-то парите ми пристигаха. Но сега...И все пак ако до края на месеца не ми дойдат вече няма да има друг изход освен жалбата Sad

Последна редакция: сб, 18 мар 2006, 16:44 от mama08

# 19
  • на село
  • Мнения: 3 898
Ужас CloseКато ви слушам и започвам да се радвам,че моето майчинство го вземам от социалните.Те винаги ги превеждат на време.
А и моите и моите, от както съм на работа в тази фирма / вече 6г./
никога не ми е закъсняла заплата, нито майчинството  Simple Smile, да ми е жив и здрав шефа, но е много стриктен.

# 20
  • Мнения: 56
Прочете 24 часа от вчера ( 22.03.2006г.) и ще видите за какво става въпрос, статията е обширна, всичко е обяснено вътре, няма да я преразказвам Wink С две думи трябва да разчитаме на благоволението на работодателите си, ако те решат да са коректни с нас ще си получаваме майчинството, ако не плащат осигуровки, нищо няма да вземем. И да го съдиш, и жалба да подаваш, все тая, делата се точат с години, даже давността на майчинството може да мине, докато си получиш парите,ако си спечелила делото, а пък жалбите им обръщат внимание, ама и при тях трябва поне месец да мине, докато има резултат. НОИ казва ние няма да плащаме ако не са преведени осигуровките, НАП казва нас ни интересува  само само събирането на вземания към държавата и така си прехвърлят топката. И после държавата се била грижела за младите, това ако е начин за насърчаване на раждаемостта, аз ще си отрежа главата #Cussing out С тия измислени  закони дори правата не можеш да си търсиш, абе направо не знам какво да кажа- СРАМ, МЪКА Sad
И ние сме верни поданници на тая държавица Sad
Аз не съм взимала майчинство от началото на годината, а миналата година, преди да родя имах същия проблем с изплащането на болничните. Пуснах жалба и с триста зора ги взех, но просто вече ми е обидно да се занимавам с жалби и разни подобни като знам, че  ще ми отнеме месеци, то ква полза- само изхабени нерви Sad

# 21
  • Мнения: 187
Да ви кажа честно,не съм попадала на коректен работодател!Освен че имам да си взимам майчинство и болнични от четири месеца и ми ги бавят,работодателката ми съобщи че или ще си плащам сама осигуровките(вместо нея)и ще имам майчинство или ме уволнява!Избора си бил мой!
Какво да правя?

# 22
  • Мнения: 125
Че то тя не може да те уволни докато си в майчинство Shocked Даже до 3 годишна възраст на детето може да те уволни само със специално разрешение от инспекцията по труда. Цитирам от кодекса на труда
Закрила при уволнение
Чл. 333. (Изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г.)
(1) (Изм., ДВ, бр. 110 от 1999 г., бр. 25 от 2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм., ДВ, бр. 52 от 2004 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст или съпруга на лице, което отбива редовната си военна служба;
2. ...

# 23
  • Мнения: 2 478
Здравейте!!!И аз да кажа нещо по въпроса.Защо не пускате жалби,то като не е стигнала информация до ной, че не са ви платени, как искате да се интересува ной ДАЛИ СИ ГИ ПОЛУЧАВАТЕ?И как така аз ще си плащам здравните че видиш ли работодателя не щял?Ами той си е длъжен по закон!Аз съм в болнични от декември 2005 и до сега не съм взела пари.Пуснах жалба на 14 март и на 23 март ми се обади управителя да ме пита колко месеца съм в болнични та да ми ги изплатили.Познайте защо се е обадил така изведнъж да ми даде пари?Цял ден съм се смяла,и се зарекох че сега плати ли наведнъж и после да вземе пак да ги бави,аз пак ще пусна жалба.И тогава жалба върху жалба ще му се завие свят!А и как така да не пускаме жалби щото видиш ли щял да се разсърди работодателя и нищо нямало да плати! newsm78 няма къде да ходи ще плати и хоро ще играе даже.Защото тези пари не са от неговия джоб,а от ной,и те като му седят на главата ще плати!

Изобщо призовавам ви за масово пускане на жалби срещу некоректни работодатели!!!

Значи може той да се разсърди че му пускаш жалба ,а ти не можеш да се разсърдиш, че седиш без пари и те правят на маймуна!И какво ще ядеш,какво ще яде детето ти,или как ще си купиш скъпите лекарства за да го задържиш,никой не го е грижа.А си ни е законно правото да си ги искаме ако не ги дават,и да си пускаме жалби!Ако трябва ще пускам всеки ден жалба да го разкатаят от проверки.Защото НОЙ не бави проверката когато става дума за пари които са отпуснати от него!И те имат интерес!

Ако не са ви преведени заради осигуровки пак пуснете жалба че не ви превеждат осигуровки и от там и майчинство или болничен!

Защото в тази държава закони има, но няма кой да си търси правата!!!

# 24
  • Петрич
  • Мнения: 321
Моето майчинство го бавят с 2м.,защото имало проблем с банките.Сменяли се номерата на дебитните карти и затова работодателят ми не може да  изтегли парите ми.И аз се съмнявам в моя работодател и ми е чудно как аз си тегля пари от дебитните си карти,а той не може? newsm78.От болничните преди и след раждането не получих и една стотинка.Казва ми,че още ги чака.

# 25
  • Мнения: 2 478
Моето майчинство го бавят с 2м.,защото имало проблем с банките.Сменяли се номерата на дебитните карти и затова работодателят ми не може да  изтегли парите ми.И аз се съмнявам в моя работодател и ми е чудно как аз си тегля пари от дебитните си карти,а той не може? newsm78.От болничните преди и след раждането не получих и една стотинка.Казва ми,че още ги чака.

Боже боже, а аз си мисля че много съм чакала за да пусна жалба,а то имало и по-зле.По принцип знам че работодателя дори е длъжен да ти плати болничния предварително, а после да си го тегли,и има право да си провери дали е истински болничния и ти плаща дори в аванс.Но това за нас не важи явно,, щото си ги чакаме парите с месеци?!!!
А ти защо не пуснеш жалба, че не си взела пари вече 2 месеца,да видиш НОЙ какво ще ти отговори,дали наистина е в банката проблема??А разбира се в жалбата ще споменеш че преди раждането си била в болнични, за които те могат да проверят че е наистина така,и че не си взела още за тях пари понеже работодателя още ги чакал!Пиши си една жалба нищо не ти стува и после гледай сеир!И да не забравиш да пишеш за резултата!!!

# 26
  • Петрич
  • Мнения: 321
Аз съм много навита за жалбата,но работодателя всъщност е брат на баща ми(което не му пречи да ме размотава) и нашите не вярват,че използва парите ми.Заради тях си мълча.Не искали да се карат с него.Абе луда работа е при нас.Ако не бяха родителите ми досега 10 жалби да съм пуснала.

# 27
  • Мнения: 8 769
Момичета, аз съм била работодател и веднага ще Ви отговоря, че НОИ по принцип бавят превеждането на болничните и майчинството около 20 дни след като се преведат осигуровките. 
Нямам точно такива наблюдения. Сама си плащам осигуровките (през нашата фирма, т.е. аз лично подписвам платежните). Майчинските идват най-много 5 работни дни, след като съм превела парите.
А е вярно, че НОИ ги изплаща само след като се преведат осигуровките.

Общи условия

Активация на акаунт