Захари в киселото мляко - нормално ли е?

  • 2 983
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 600
Въпросът ми е породен от това, че лекарите набиха на родителите ми, че трябва да се яде само обезмаслена храна, заради диабета. И даже им дадоха отпечатана книжка-брошура, в която се твърди, че трябва да наблегнат на захарин и аспартам....  #Crazy   ).

А тук има сума ти поддръжници на идеята, че ако имаш диабет, начинът да намалиш свръхтеглото е да се избягват обезмаслените храни...

След изгледани няколко филма и прочетена тукашната тема за Сиофора, където се разглежда теорията, че намаляването на мазнините е довело до блъскане на захар къде ли не, случайно хапнах едно небългарско мляко (много вкусно, не сладко и леко кисело), което имаше повечко калории и пишеше "захар". След което си казах, че това е само потвърждение на теориите от филмите, че човек /или американец/ изяждал по 22 лъжички захар дневно.

Знам, че на БГ млеката пише "въглехидрати" 4 цяло и нещо грама, но днес случайно се загледах в Била мляко 2%,  надписът гласеше "въглехидрати - 4.6, от които захари - 4.6"...
И взех да се чудя - това някакви естествени захари ли са - в смисъл да са си били в млякото и преди 100 години, когато не е имало изкуствена храна, или е добавени подсладители, специално за млека, който имат 2-3 месеца трайност?

Подчертавам, че не става дума за боядисаните захаросани каши, а за "кисело мляко".

# 1
  • София
  • Мнения: 38 476
Да, в млякото има естествена захар. Нарича се лактоза.
https://www.kaufland.bg/Nachalo/03_Polezno_i_priqtno/005_Zdravi_ … laktaza/index.jsp

# 2
  • Мнения: 2 600
Да, в млякото има естествена захар. Нарича се лактоза.
https://www.kaufland.bg/Nachalo/03_Polezno_i_priqtno/005_Zdravi_ … laktaza/index.jsp
Ок, значи да се гледа само за "захар" в прав текст и разни подсладители.

# 3
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 076
Проблемите на родителите ти едва ли идват от скритата в киселото мляко захар. Трябва им коренна промяна на храненето - да избягват тестените изделия, рафинираните и пържени продукти, мазното и сладкотиите.  Peace

# 4
  • Мнения: 35 961
Въпросът ми е породен от това, че лекарите набиха на родителите ми, че трябва да се яде само обезмаслена храна, заради диабета. И даже им дадоха отпечатана книжка-брошура, в която се твърди, че трябва да наблегнат на захарин и аспартам....  #Crazy   ).

обезмаслената храна е по друга причина - заради кръвоностните съдове най-общо казано
самите детски ендокринолози са по-склонни да се дават на децата малки количества бяла захар вместо подсладители

в млякото има негова захар

# 5
  • Мнения: 9 991
Бях се запознала наскоро с един лекар българин, но живеещ в Америка. Имал доста наднормени килца и диабет. Продаваше и вземаше хранителни добавки. Реклама няма да правя, не помня и името на фирмата. Вземал грахов протеин сутрин и вечер. Чайове някакви, плодове, на обед се хранел. Беше отслабанал доста. Вижлада съм му снимки преди и на живото сега. Каза, че от 2 години изсулин, не е вземал.

# 6
  • Мнения: 35 961
все пак зависи от диабета
ако е тип 1 случаят "без инсулин" не съществува

# 7
  • Мнения: 2 600
Не, въпросът ми беше само заради това, че тъкмо бях хапнала едно много готино кисело мляко, на кофичката на което в прав текст си пишеше захар, под  "sugar", едва ли са имали предвид лактоза (аз съм се объркала, че лактозата е протеин Embarassed   ), а въобще не изглеждаше подсладено.
Иначе спора с родителите, е че се вманиачиха по безвкусно мляко, щото не бивало да се ядат мазнини, а то теории за отслабване с мазнини, без мазнини - дал Бог, но те са убедени, че само намаляването на мазнините е решаващо.

# 8
  • София
  • Мнения: 38 476
Всъщност аз отслабнах с намаляването на млечните. Но когато ги консумирам, си купувам пълномаслено мляко /3.6/.

# 9
  • Мнения: 2 600
Всъщност аз отслабнах с намаляването на млечните. Но когато ги консумирам, си купувам пълномаслено мляко /3.6/.

И аз, като спрях млечните без бялото сирене, просто свалих 5-6 кг, които не съм качила обратно все още. Даже не ми липсват, не знам защо.

Общи условия

Активация на акаунт