Паламуд

  • 47 527
  • 18
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 271
Имам един въпрос - как се готви паламуд newsm78 newsm78 newsm78?
Нищо не открих в Готварската книга на БГ мама.

Моля ви, дайте идеи и рецепти

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 397
Най-вкусен става на скара!

# 2
  • София
  • Мнения: 448
На скара е много вкусен,но и пържен е супер! Peace

# 3
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Пека си го във фурничка   chef и после си облизваме пръстите.

# 4
  • out of space
  • Мнения: 8 569
Това е любимата ми риба!

Изчистваш го и добре го измиваш. Слагаш малко олио в тавичка и подреждаш парчетата като леко ги посоляваш. Пече се на 220 градуса до леко зачервяване.

И любимия ми сос за паламуд: сипва се половин чашка зехтин в купичка, в която бавно се изсипва 1 изцеден лимон при непрекъснато биене с тел до като побелее. Прибавят се 3 ч.л горчица, черен пипер и 1-2 супени лъжици накълцан на ситно магданоз.

След сервиране, всеки си полива парчето със сосчето.

ВНИМАНИЕ: ПРЕЯЖДА СЕ ВИНАГИ!  Grinning

# 5
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ерика - чуден сос си дала на рецептичка.
Бе и аз разбрах, че само опечен му липсва нещо, а то е точно такъв сос. Ще пробвам   chef

Мерси   bouquet

# 6
  • Мнения: 565
Ние го обичаме попрепържен (да не е загорял чак), със сос от кисело мляко, майонеза, чесън и копър. Обаче номерът е в паламуда - задължително черноморски и рибите да са около 5-600гр не повече!

# 7
  • София
  • Мнения: 1 979
И аз да се включа, тъй като с дядо рибар сме с пълен фризер с паламуд.
1. Най-вкусен е на скара, но някъде сред природата че това няма отмирисване Close аз го обичам с гарнитура от варени картофи или картофена салата  и лимонче Crazy
2. Със сос  на фурна - паламуда се реже на шайби ок. 2см дебели (ако е замразена рибата, се реже докато не се размаразила); За соса  - много лук, моркови, домати, дафинов лист, черен пипер на зърна, няколко цели скилидки чесън. Соса се приготвя предврително. Нареждат се рибените шайби в тавичка, соса се прибавя и бухаме в предварит. загрята фурна  - за 20 мин. е готово. Wink
3. На фурна във алумин. фолио.
Задължително преди темп. обработка го кисна в марината, която вкл. - винен оцет, а още по-добре вино, лимонов сок, черен пипер, дафинов лист, вода и разбира се повечко сол, за да "стегне" рибата.  chef

# 8
  • София
  • Мнения: 2 530
Много я обичам тази риба. Ако е голяма риба около 1.5кг-2кг го правя така: Режа рибата на половина, но не до края. Разтварям я и отгоре нареждам - лук на кръгчета около 2 глави, една връзка магданоз, черен пипер на зърна, дафинов лист, кръгчета домати / или от буркан/ малко олио, сол, чаша бяло вино и мъничко вода. Покривам тавата с фолио и пека около 30 мин, като се задуши достатъчно махам фолиото и запичам съсвем за малко. Става невероятно. Същата рецепта я прилагам и на скумрия.

# 9
  • Мнения: 3 251
Мъжът ми винаги го предпочита печен цял  на скарата. Сервиран с резени лимон.

# 10
  • Мнения: X
Пържен или печен на скара кой както предпочита но никакви сосове и разни такива изгъзици че само се разваля паламуда..Може само лимонче и отделно вече който иска картофена салатка или нещо друго.
Слушайте бургазлийката

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Преди време бях пусна тема, виж тук:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=54626.0

# 12
  • Мнения: 750
Така, както си говорите за паламуд, можете ли да ме освтелите по един въпрос?!
Вече втори паламуд изхвърлям ...  Sad Купувам ги замразени от един рибарски магазин (до сега не са ме дънили). В момента, в който ги разразявам, установявам, че месото е меко, с плътността на топло пушена скумрия. Вярно, не мирише, но тая мекота ме притесни и заминаха рибите при котките.
Та въпросът ми е нормално ли е това за замразен паламуд или рибите са били замразени след като вече са поомекнали и има риск да са развалени? Купувала съм пресен паламуд и нямам спомен за подобен проблем - жилаво и стегнато им беше месцето, докато бяха сурови.

# 13
  • Мнения: 2 255
В къщи го хапваме на скара  yes  много я обичаме тая рибка  Joy

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Паламуда е най-вкусен пържен, от колкото на скара малко става сух или на фурна.

Общи условия

Активация на акаунт