Въпрос към мамите,раждали нормално

  • 1 934
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 353
здравей мишочка,
нищо никога не е задължително, така както и няма нищо което да може да се предскаже при раждане.
всичко е строго индивидуално и за виси от няколко фактора: съединителната тъкан на майката, еластичността на плътта, бързината с която протича раждането, големината на бебето, големината на вътрешните родови пътища.

както всики други мами и аз ще дам пример със себе си: беббка се роди 4.350 кг и 53 см, а аз съм доста тясна и освен, че ме разпори ми направиха и епизиотомия. после ме шиха почти 1 час  #Crazy
но това беше с мен.

хубавото е, че при всички положения раждането мноооооого бързо се забравя.
пожелавам ти от все сърце бързо и лесно раждане и здраво и хубаво бебе


п.п. почти забравих - много е важно да слушаш какво ти казват лекарите и акушерките  Mr. Green, макар че тогава ще искаш да ги удушиш

# 16
  • Мнения: 1 410
Не е задължително. Трябва да слушаш внимателно какво ти говорят и да не мислиш за болката. Аз имаш много шевове, защото се наложи епизотомия, а имах и вътрешни, но си беше от друго. Хубаво е да правиш и упражниния, но мен честно да си кажа ме мързеше.

# 17
  • Мнения: 698
Не е задължително да има разкъсвания.
Момичето, с което родихме почти едновременно, имаше едно малко шевче, а аз без с епизиотомия и един куп шевове, защото не напъвах ефективно, а и тоновете на бебето се влошиха.

# 18
  • Мнения: 1 006
На мен ми направиха епизиотомия в последния момент, защото главата на бебо беше много голяма и вече беше крайно време да излиза  Simple Smile
Също от лекаря зависи дали ще имаш проблем с шевовете после  Peace
само за протокола ще добавя, че бебка беше 4120гр!
Успех! После наистина всичко се забравя! Heart Eyes

# 19
  • Мнения: 3 537
Трябва да слушаш акушерката добре,кога да напъваш и т.н......тогава може да не се разкъсаш или поне да минеш с възможно най-малко шевове.Има голямо значение.
Аз бях послушна и минах с малко шевове и без епизиотомии Peace Mr. Green

# 20
  • София
  • Мнения: 39 745
Не е задължително да има разкъсвания.
Аз съм с 4 вътрешни, но пък девойката по легло... кърпен чувал.

# 21
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Първите две раждания нямах никъкъв шев, дължи се на това, че децата бяха малки и по думите на лекар - тъканите ми са много еластични. При третото практиката на гинеколога, с когото имах уговорка, си беше да прави задължително епизиотомия, защото така се избягват лоши разкъсвания и тя улеснява излизането на бебчето. Използва местна упойка, нищо не усетих.

# 22
  • Мнения: 1 193
Според мен много зависи от лекаря, който те изражда. Ако е до теб и ти обяснява кога да напъваш и кога да сдържаш напъните, няма да има проблем.
На мен ми направиха епизиотомия в последния момент, защото главата на бебо беше много голяма и вече беше крайно време да излиза  Simple Smile
Също от лекаря зависи дали ще имаш проблем с шевовете после  Peace
Надявам се, че и при второто раждане всичко ще мине по-познатия начин, даже ми казват ,че било по-лесно. Не се притеснявай от клъцването по-добре няколко шева отколкото много повече ако се разкъсаш. Слушай съветите на екипа и всичко ще е наред.  Peace

# 23
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Аз като раждах ме предупредиха, че може да ми направят епизиотомия, за да не се разкъсам неправилно. Така шевовете са по малко и зарастват по чисто и бързо. Когато раждах в един момент лекарката ми каза да спра да се напъвам и ми каза че ще ме резне, защото съм тръгнала да се разкъсвам. Направиха ми епизиотомията (нищо не усетих), но въпреки това, малчо беше тръгнал с лакътя напред и при последния напън се е получило малко разкъсване. Мисля че имах на него един или два шева. Всичко ми зарастна бързо и сега нищо не се вижда и нищо не усещам.

Знам обаче че трябва много внимателно да слушаш и да изпълняваш само каквото ти казва акушерката. На мен ми каза, че ако не съм я слушала толкоз добре, съм щяла страхотно да се нацепя, щото Пешката голям главун се роди.

Успех!

# 24
  • Мнения: 462
Баткото ми се роди нормално. Имах доста разкъсвания, защото малчо много бързаше да се появи на бял свят. Но определено не е задължително да има разкъсвания. Слушай какво те съветват лекарите или акушерката и всичко ще бъде наред Simple Smile
Успешно и леко раждане Wink

# 25
  • Мнения: 2 768
... по думите на лекар - тъканите ми са много еластични...
И на мен ми казаха същото. И трите раждания са ми без епизиотомии и разкъсвания (3500, 3550, 3200). Майка ми роди на 40 нормално, също без шевове. Ако не се лъжа, еластичността на тъканите до някъде е наследствена.

# 26
  • Мнения: 2 271
Не е задължително да има разкъсвания(затова правят епизиотомия-зараства по-лесно и бързо).А също може да не се наложи и епизиотомия.Майка ми,например,при първо раждане, на 30г, е без разкъсвания и шевове!

# 27
  • Мнения: 2 242
Пусни едно търсене във форума на ‘епизотомия’  Wink

# 28
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Не е задължително! Аз нямах нито един шев - нито вътрешен, нито външен - бебка се роди 3.250, аз съм висока 1.60 и тежа 48 кг. (може да се каже, че съм дребничка). Важно е да слушаш акушерката или лекаря, който те напътства. Можеш да правиш и упражнения за стягане на мускулатурата на тазовото дъно.

# 29
  • Мнения: 380
И при двете раждания нямам нито един шеф. Така, че споко не е задължително да ти правят епизиотомия или да се нацепиш. Всичко зависи от акушерката, която ти води раждането, а не от доктора, тои само реже и шие, ако се наложи.

Общи условия

Активация на акаунт