Въпрос към мамите,раждали нормално

  • 1 943
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Искам да питам мамите, които са раждали нормално: Задължително ли е и винаги ли при естественото раждане се получават разкъсвания, на какво се дължат те и кога се налага епизиотомия? Благодаря предварително за отговорите.

# 1
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Не е задължително NaughtyИмам познати които нямат и един шев, а аз бях като закърпен чувал.Наскоро имаше тема за епизотомията, потърси я.

# 2
  • Мнения: 1 107
Според мен много зависи от лекаря, който те изражда. Ако е до теб и ти обяснява кога да напъваш и кога да сдържаш напъните, няма да има проблем.
На мен ми направиха епизиотомия в последния момент, защото главата на бебо беше много голяма и вече беше крайно време да излиза  Simple Smile
Също от лекаря зависи дали ще имаш проблем с шевовете после  Peace

# 3
  • UK
  • Мнения: 1 334
не е задължително. добре е да слушаш лекарите какво ти казват като почнат напъните. аз имам 1 шев, но щях да мина и без него, ако слушах с двете уши  Grinning като излиза главичката трябва да спреш да напъваш и да дишаш равномерно.

# 4
  • Мнения: 237
Изобщо не е задължително!Аз имах само 3 вътрешни шева и то защото Алекс много бързаше да излиза-за около 4 напъвания Laughing
И наистина трябва да се слуша акушерката( в моя случай) кога да напъваш и кога не.Заедно с мен раждаше и едно момиче,което нещо се заглези и не искаше да напъва и затова я срязаха.А бебето беше само 2,7кг.
Моята щерка се роди 3,7кг и много лесно.Пожелавам на всички бъдещи майчета раждане като моето newsm10

# 5
  • В кошера...
  • Мнения: 527
Здравей, бъдеща мамичко,
Никак не е задължително да се разкъсаш. Ако вярваш напълно на лекаря - довери му се, само истински професионалист може да прецени дали се налага. Някои лекари за по-лесно и сигурно винаги режат. Аз имах 3 шева, но благодарение на тях, бебето ми излезе по-бързо, защото после стоя под кислородна палатка с асфикция 2 дена, т.е. за някакъв период от време е останал без кислород -поради къса пъпна връв. Уверявам те, че когато стигнеш до там, нищо няма да усетиш (аз се побърквах от страх преди това), а и ще мислиш само за бебенцето. Всичко ще е наред!!! newsm10

# 6
  • Хасково
  • Мнения: 726
първото раждане беше с епизиотомия, защото пъпната връв се беше омотала около врата на бебо
второто раждане нямам шевове
всичко зависи и от големината на бебето, и от лекаря

# 7
  • Мнения: 124
Не е задължително аз нямам нито вътрешни нито външни шевове.Акушерката каза че много бързо съм родила само за 20мин. smile3521Успешно раж newsm10дане

# 8
  • Мнения: 2 327
И мен много ме притесняваше момента с епизиотомията, но както се оказа не е задължително. Аз имах само един външен шев, останалите бяха на шийката на матката.
Но бебчо беше малък все пак.

# 9
  • Мнения: 2 663
Не е задължително да имаш разкъсвания.Както са ти казали много зависи от лекаря,защото има някои, които задължително правят,за да се застраховат от усложнения.При мен доктора се замилси и прецени,че не се налага и не имах няколко безобидни шева на срамните устни,които дори не усещах.Конци не са ми сваляли и след няколко дни бях като нова...
Трабда да изпълняваш всичко,което ти казват акушерката и доктора  по време на раждането,кога да напъваш и кога не

# 10
  • София
  • Мнения: 4 423
През първата ми бременност нямах нито един шев - нито вътрешен, нито външен.
Родих много трудно ( 14ч. болки), но всичко зависи от лекаря, ако е добър и го слушаш не би трябвало да има проблем.
За протокола родих дъщеря ми 3.200кг. Peace

# 11
  • Мнения: 3 042
Не е задължително NaughtyИмам познати които нямат и един шев, а аз бях като закърпен чувал.
и аз след първото раждане бях така  и имах и епизотомия. При мен се наложи епизотомия, защото за моите размери бебето беше голямо /3,400кг, но аз по-принцип съм доста слаба/. Освен многото вътрешни шевове имах и  7 външни.  При  второто раждане нямам епизотомия -  имам 3 външни и няколко вътрешни шева.

# 12
  • Мнения: 7 640
 Зависи от ред фактори-и то тъканите, и от хода на раждането, и от опитността на екипа, и от големината на бебето и т.н.

# 13
  • Мнения: 601
  Мами честно мене лично много ме успокоихте,за което Ви Благодаря  bouquet
  Отсега ме гони шубето за раждането Shocked

# 14
  • Мнения: 2 587
Не е задължително!А шубето ни е гонило всички!Не е страшно!
Леко раждане!!!

# 15
  • Мнения: 353
здравей мишочка,
нищо никога не е задължително, така както и няма нищо което да може да се предскаже при раждане.
всичко е строго индивидуално и за виси от няколко фактора: съединителната тъкан на майката, еластичността на плътта, бързината с която протича раждането, големината на бебето, големината на вътрешните родови пътища.

както всики други мами и аз ще дам пример със себе си: беббка се роди 4.350 кг и 53 см, а аз съм доста тясна и освен, че ме разпори ми направиха и епизиотомия. после ме шиха почти 1 час  #Crazy
но това беше с мен.

хубавото е, че при всички положения раждането мноооооого бързо се забравя.
пожелавам ти от все сърце бързо и лесно раждане и здраво и хубаво бебе


п.п. почти забравих - много е важно да слушаш какво ти казват лекарите и акушерките  Mr. Green, макар че тогава ще искаш да ги удушиш

# 16
  • Мнения: 1 410
Не е задължително. Трябва да слушаш внимателно какво ти говорят и да не мислиш за болката. Аз имаш много шевове, защото се наложи епизотомия, а имах и вътрешни, но си беше от друго. Хубаво е да правиш и упражниния, но мен честно да си кажа ме мързеше.

# 17
  • Мнения: 698
Не е задължително да има разкъсвания.
Момичето, с което родихме почти едновременно, имаше едно малко шевче, а аз без с епизиотомия и един куп шевове, защото не напъвах ефективно, а и тоновете на бебето се влошиха.

# 18
  • Мнения: 1 006
На мен ми направиха епизиотомия в последния момент, защото главата на бебо беше много голяма и вече беше крайно време да излиза  Simple Smile
Също от лекаря зависи дали ще имаш проблем с шевовете после  Peace
само за протокола ще добавя, че бебка беше 4120гр!
Успех! После наистина всичко се забравя! Heart Eyes

# 19
  • Мнения: 3 537
Трябва да слушаш акушерката добре,кога да напъваш и т.н......тогава може да не се разкъсаш или поне да минеш с възможно най-малко шевове.Има голямо значение.
Аз бях послушна и минах с малко шевове и без епизиотомии Peace Mr. Green

# 20
  • София
  • Мнения: 39 759
Не е задължително да има разкъсвания.
Аз съм с 4 вътрешни, но пък девойката по легло... кърпен чувал.

# 21
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Първите две раждания нямах никъкъв шев, дължи се на това, че децата бяха малки и по думите на лекар - тъканите ми са много еластични. При третото практиката на гинеколога, с когото имах уговорка, си беше да прави задължително епизиотомия, защото така се избягват лоши разкъсвания и тя улеснява излизането на бебчето. Използва местна упойка, нищо не усетих.

# 22
  • Мнения: 1 193
Според мен много зависи от лекаря, който те изражда. Ако е до теб и ти обяснява кога да напъваш и кога да сдържаш напъните, няма да има проблем.
На мен ми направиха епизиотомия в последния момент, защото главата на бебо беше много голяма и вече беше крайно време да излиза  Simple Smile
Също от лекаря зависи дали ще имаш проблем с шевовете после  Peace
Надявам се, че и при второто раждане всичко ще мине по-познатия начин, даже ми казват ,че било по-лесно. Не се притеснявай от клъцването по-добре няколко шева отколкото много повече ако се разкъсаш. Слушай съветите на екипа и всичко ще е наред.  Peace

# 23
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Аз като раждах ме предупредиха, че може да ми направят епизиотомия, за да не се разкъсам неправилно. Така шевовете са по малко и зарастват по чисто и бързо. Когато раждах в един момент лекарката ми каза да спра да се напъвам и ми каза че ще ме резне, защото съм тръгнала да се разкъсвам. Направиха ми епизиотомията (нищо не усетих), но въпреки това, малчо беше тръгнал с лакътя напред и при последния напън се е получило малко разкъсване. Мисля че имах на него един или два шева. Всичко ми зарастна бързо и сега нищо не се вижда и нищо не усещам.

Знам обаче че трябва много внимателно да слушаш и да изпълняваш само каквото ти казва акушерката. На мен ми каза, че ако не съм я слушала толкоз добре, съм щяла страхотно да се нацепя, щото Пешката голям главун се роди.

Успех!

# 24
  • Мнения: 462
Баткото ми се роди нормално. Имах доста разкъсвания, защото малчо много бързаше да се появи на бял свят. Но определено не е задължително да има разкъсвания. Слушай какво те съветват лекарите или акушерката и всичко ще бъде наред Simple Smile
Успешно и леко раждане Wink

# 25
  • Мнения: 2 768
... по думите на лекар - тъканите ми са много еластични...
И на мен ми казаха същото. И трите раждания са ми без епизиотомии и разкъсвания (3500, 3550, 3200). Майка ми роди на 40 нормално, също без шевове. Ако не се лъжа, еластичността на тъканите до някъде е наследствена.

# 26
  • Мнения: 2 271
Не е задължително да има разкъсвания(затова правят епизиотомия-зараства по-лесно и бързо).А също може да не се наложи и епизиотомия.Майка ми,например,при първо раждане, на 30г, е без разкъсвания и шевове!

# 27
  • Мнения: 2 242
Пусни едно търсене във форума на ‘епизотомия’  Wink

# 28
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Не е задължително! Аз нямах нито един шев - нито вътрешен, нито външен - бебка се роди 3.250, аз съм висока 1.60 и тежа 48 кг. (може да се каже, че съм дребничка). Важно е да слушаш акушерката или лекаря, който те напътства. Можеш да правиш и упражнения за стягане на мускулатурата на тазовото дъно.

# 29
  • Мнения: 380
И при двете раждания нямам нито един шеф. Така, че споко не е задължително да ти правят епизиотомия или да се нацепиш. Всичко зависи от акушерката, която ти води раждането, а не от доктора, тои само реже и шие, ако се наложи.

# 30
  • София
  • Мнения: 3 390
На мен тепърва ми предстои раждане. Доколкото имам информация...наистина при по-голямата част се налагат шевове, но опит да се избегнат е това да се слуша наистина акушерката-кога трябва да напъваш и кога не.

# 31
  • Мнения: 7 430
Разбира се, че не е задължително - за това не се притеснявай Naughty
При всеки е индивидуално и различно - ще слушаш като ти казват кога да напъваш и важното е да имаш сили да го правиш Wink
Успех

# 32
  • Мнения: 1 425
Не е задължително. Аз имах 3-ри шева, защото дъщеря ми тръгна с ръчичката напред и от това се получи разкъсването.
Не се притеснявай, дори и да имаш разкъсвания те минават, и после нямаш и спомен за това, поне при мен беше така.
Леко раждане ти желая и слушай доктора, който те изражда какви съвети ще ти дава. Wink

# 33
  • Мнения: 86
Не е задължително, аз нямам един шев. Важното е да слушаш лекаря или акушерката и да напъваш парвилно. И да не се притесняваш, трябва да си много спокойна

# 34
  • София
  • Мнения: 11 703
Имам две нормални раждания без нито един шев!Децата ми не мога да кажа,че са били много едри или много дребни.Първото 3300,второто 3470!
Не се притеснявай не е задължително да имаш разкъсвания,съответно шевове!

# 35
не е задължително.аз нямах нито един шев.правех упражнения за това.незнам дали е от тях или прото кожата е по еластична Wink

# 36
  • Мнения: 108
Зависи до голяма степен от доктора - на мен ми направиха епизиотомия "планово", ако мога така да се изразя. Напъните ми не бяха от най-силните, но пък не се и напъвах много време. Иначе епизиотомията не се усеща, не се притеснявай! В някои случаи това е по-малкото зло и при добра хигиена и професионализъм на доктора, зараства и не ти остават спомени!

# 37
  • София
  • Мнения: 7 097
Аз уж слушах акушерката, но след 12 часа, 6 от които зверски контракции нямах вече никакви силици да напъвам като ми кажат, тогава чух, че дрънчат с някакви инструменти и като се стреснах - ами ако подготвят форцепса...тогава вече напънах колкото сили имах...всъщност не е било форцепс, а ме срязаха, но никой не ми е давал обяснения какво ми правят. После шиенето беше много по-мъчително от епизиотомията - продължи повече от половин час, защото имах и вътрешни разкъсвания, мисля, че 7 шева. Беба се роди 49 см. и 3250 кг., но не й е била голяма главата, напротив. Майка ми ме е родила без нито един шев и аз се надявах да съм така, но уви.

# 38
  • Мнения: 3 760
...всичко зависи и от големината на бебето, и от лекаря
Особено от лекаря.
Виж в кърмаческия форум една тема, която се казва "маймунската тема". Много е интересна.

# 39
  • Мнения: 1 382
Много е индивидуално,но не е страшно.Не се страхувай мила  Hug

# 40
  • Мнения: 130
Аз нямам разкъсвания!Мисля че зависи и колко ти е еластична ,забравих как се казвше  newsm78,По принцип трябва да се правят упражнения, докато си стоиш да се стискаш все едно ти се пишка Embarassed,по принцип трябва да слушаш и наставленията и на израждащите те, но немисля че зависи от тях дали ще имаш разкъсвания или не!

# 41
  • Мнения: 177
Всички са ти обяснили много добре какво трябва да правиш за да няма разкъсвания.Но при първо раждане се случва често.А за епизиотомията и на мен ми правиха.Тази намеса от страна на лекаря,който те изражда е напълно безопасна.Първите няколко дни след епизиотомията са доста неприятни,защото сядането е болезнено.Нужни са три-четири седмици,докато раната зарастне напълно.НО тя е важна манипулация,защото щади перинеума и предпазва от преразтягане  мускулите на пикочния мехур и на тазовото дъно.По-добре малко да те резнат,за да се предотврати разкъсването.Но това може и да не ти се случи,може да родиш и без нито един шев.Пожелавам ти го от сърце.Успех.

Последна редакция: нд, 23 апр 2006, 23:46 от sweet baby

# 42
  • Мнения: 2 242
Бе как ги пишете тези неща ... не ми е ясно ... това че при някой епизотомията е минала лесно и безболезнено (е това убийте ме ама не мога си представя) означава ли че трябва да е така с всички останали?!? Ми на мен епизотомията ми беше по тежка от самото раждане...възстанових се много бавно и не искам да плаша бременните, но определено за второто раждане ще се подсигуря максимално да не мина без тази ‘щадяща’ манипулация.

Не твърдя че е опасна, а че понякога я правят за свое улеснение. Всичко това го казвам за да помогна на бъдещите раждащи – осигурете си лекари, които не правят принципно и на ишлеме нещата. Защото аз ходих на йога за бременни, имам широк таз (още в началото гинеколожката ми казваше колко леко ще родя) и родих 24 дни по-рано 3 килограмово бебе. Е направиха си ми епизотомията още със сядането на стола! без ехограф и без мерене на бебето или таза ми. И не знам колко беше наложително, но със сигурност беше достатъчно болезнено за да се прави ей така профилактично. И само без коментари колко много са ми спестили и колко по-лошо би било без тази епизотомия - не само от женското чувство знам че е въпрос на лекарска практика и за съжаление (понякога) на пари.

# 43
  • Мнения: 2 959
Аз нямам епизотомия, и съм с малко шевове. Желая ти и на теб леко раждане без шевове, по възможност. Дано да улучиш на добра и опитна акушерка.  Peace

# 44
  • София
  • Мнения: 3 787
Не,не е задължително.Аз нямам нито един шев-нито вътрешни,нито външни.За първо раждане даже докторите се учудиха.Моят лекар каза,че съм готова пак да збременявам още на 2-я ден.
Ама си беше много леко,де.Като гледах другите момичета как офкаха като сядат,а аз почти веднага си станах,взех си детето,на следващия ден се изкъпах,даже и тоалет си направих на някой места:lol:
Леко раждане и наистина е много важна акушерката в тази част Wink

Общи условия

Активация на акаунт