Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 33
Здравейте,
Наскоро диагностицираха мъжа ми с биполярно разтройство. Пи лекарства 10 дни и после спря. Чувствал се прекрасно, защо сме искали да му сваляме усмивката от лицето, нямал нужда от лечение; само сме го тровили с лекарства за епилептици (Депакин)...
Той е в маниен период. Смята, че не може да има БАР, защото никога не е изпадал в депресия, а е особено продуктивен сега и с много идеи, които иска да развие.
Не знам колко ще издържа... той отказва срещите с психиатъра, отказва лекарствата...
Моля ви, посъветвайте ме как да започне отново да ги пие, как да осъзнае, че има проблем?

# 1
  • София
  • Мнения: 558
Здравейте,
Честният отговор е „трудно“. Особено сега, когато е в маниен период, тъй като той се отличава с това, че човекът няма критичност към реалността. Това е част от страданието. Най-вероятно, когато се изтощи и влезе в депресивния стадий, ще е по лесно да му поговорите. Една от най-отвратителните характеристики на психичните разстройства, е че се „разстройват“  не само личността на страдащия, ами  се  съсипват  и „разстройват“и всичко и всички наоколо – най-близките, тези, които са най-загрижени и го обичат най-много. Мога само да си представям си какво ви е на вас, като негова съпруга – като емоции и мисли.
Отделно положението сигурно се влошава от самоволното и рязко спиране на лекарствата – За психиатричните лекарства важи правилото само под лекарски контрол и в двете посоки. Само лекар ги изписва и постепенно увеличава дозата и само лекар постепенно ги намалява и спира, защото става дума за химия на мозъка и трябва специалист.
Какво може да направите?
1. Може да си поговорите с него откровено, какви са вашите мисли и чувства относно неговото състояние, по какъв начин вас ви наранява и тормози случващото се. Какво е за вас да имате до себе си съпруг на „Депакин“, един човек на който „усмивката не слиза от лицето, дори и в ситуации, в които се нуждаете от разсърден „мъж на място“?(последното са мои интерпретации). Животът предлага различни ситуации и „вечната усмивка“, не винаги помага..
2. Опитайте да си помислите вие самата за това, кой е отговорен за лечението, вземането на лекарства, ходенето на лекар? – Мисля преди всичко съпруга ви.  И от него и от неговите усилия също  зависи дали ще направи така, че да не съсипе взаимоотношенията си с вас  и най-близките му.
3. Не омаловажавайте страданията му, каквито и да са те, защото те са реални. Същевременно, да, идеите които има и иска да осъществи са много далече от реалността и може да пострада цялото семейство – авоари, имоти и т.н.
4. След като не иска психиатър, как се отнася към идеята „психолог“ или „психотерапевт“? Понякога хората, за да се спасят от етикета „психично болен“, са готови да ходят на психолог и на „психологични консултации“, което е равносилно на  „Положението не е толкова лошо. Аз не съм болен, просто имам нужда от няколко консултации по житейски проблеми“?
Даниела Тахирова - психотерапевт

Общи условия

Активация на акаунт