Отговори
  • София
  • Мнения: 630
Здравейте, имам нужда от помощ с информация и съвет. Моята бебка още няма месец, тя е само на кърма и се храни на поискване. Проблемът е, че вече 5 ден не ака. Около мен всички правят проблем от това и казват, че трябва да взема мерки. Тя има колики и плаче в определени часове, привечер най-вече, но през останалото време е спокойна. . Доста изчетох по темата във форума и библиотеката. Стана ми ясно, че за по-големи бебета това е нормално, но тя е още новородено. Просто незнам какво да правя...

# 1
  • Мнения: 5 393
За бебе което е изцяло на кърма е в рамките на нормалното да не се изходи до 10 дни даже-знам че звучи шокиращо,но е така.Стига разбира се да не показва признаци на дискомфорт.Пишеш ,че освен коликите,през другото време сте спокойни,значи не е проблем.Просто кърмата се усвоява почти на 100% и няма какво да изходи бебка.Не прибягвай до термометри в дупето и разни разхлабителни поне още няколко дни, освен ако,пак повтарям,бебка не започне да се чувства зле и без колики.Успех

# 2
davai i chaicheta za koliki na BLEVIT pomagat mnogo,no se posavetvai s pediatara.Vsichki go kazvat tova s usvoiavaneto na karmata no da ti kaza az ne go razbiram.Nie sme sas sastia problem ot 3sedmici aka na 2dena i go pritesniava mnogo ima mnogo gazove,pravia mu masazi na korema no ne pomagat

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 784
Ако бебето е под 6 седмици, трябва да се изхожда по-често, всеки ден например. За бебета над тази възраст е нормално и по-рядко изхождане (вкл. до веднъж на 7-10 дена, но обилно).
Може би е добра идея да започнеш да я кърмиш по-начесто (вместо на поискване, да речем на всеки 2 часа, вкл. през нощта), за да й дадеш по-скоро "материал" за пълнене на памперса.

# 4
  • Мнения: 498
И ние сме в подобна ситуация,Яна ака през 2-3 дни....в началото много се притеснявах,даже се обаждах на педито и веднъж дори я изаках с термометър.Сега обаче съм спокойна...детето ми е спокойно,папка,пръцка,спинка,аките са й хубави и много Laughingреших,че не бива да се тревожа.А иначе педиатърката ме посъветва да започна да й давам подсладена вода,за да разреждала акото....дрън,дрън....детето въобще не е запечено,т.е. акото не е твърдо....освен това,твърдо съм решила само да я кърмя!мисля,че водата по-скоро ще бъде изпикана,отколкото да разрежда каквото и да било....Мисълта ми е,че ако детенце ти е спокойно  и ти не се притеснявай-ето,че има и такива кърмачета:)Всяко правило си има изключения....

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
При толкова малки бебета не е обичайно да има толкова големи интервали без изхождане - нормалното е да акат поне 2х дневно. Често и вида на аките, макар да не говори за запек, представлява отклонение от нормалното - липсват ядковидните частици например и акото е съвсем гладко (което къщо е нормално да дойде чак на по-късен етап).
Макар че рядко е проблем за новороденото, това може да е от първите сигнали за проблеми от страна на храносмилателната система - най-често първите много далечни признаци на алергични прояви към нещо в майчината диета. В тези случаи не е лошо да се ограничат или направо спрат известните алергени като кравите и соеви продукти и да се огледа отново организацията на кърмене. Нерядко се открива връзка и с приема на допълнителни синтетични витамини или разни видове билкови смеси и таблетки от майката.
Наистина в тези случаи няма нужда от вода, особено пък подсладена.

# 6
  • София
  • Мнения: 630
Благодаря ви за отговорите. Аз все още незнам какво да правя. Може би ще изчакам тази вечер и ще се обадя на лекарката, макар, че хич не яхаресах, но това е отделно.

# 7
  • София
  • Мнения: 630
Макар че рядко е проблем за новороденото, това може да е от първите сигнали за проблеми от страна на храносмилателната система - най-често първите много далечни признаци на алергични прояви към нещо в майчината диета. В тези случаи не е лошо да се ограничат или направо спрат известните алергени като кравите и соеви продукти и да се огледа отново организацията на кърмене. Нерядко се открива връзка и с приема на допълнителни синтетични витамини или разни видове билкови смеси и таблетки от майката.
Наистина в тези случаи няма нужда от вода, особено пък подсладена.
И аз си мислех, дали не е свързано с моето хранене. Не взимам нищо от изброените неща. Храня се така както и преди.  Бебка преди тези 5 дни си беше съвсем като по учебник. ще ми кажете ли къде да порчета за майчината диета? Аз търсих но не можах да намеря.

# 8
  • Мнения: 649
това въобще не е проблем!!! и ние бяхме така (докато го кърмех) и се консултирах  с педито, че много ми говореха  Rolling Eyes  значи, ако аките са нормални и детето си е спокойно може и до 10 дни!!! няма нужда от никакви мерки, защото бебчо трябва сам да се научи да се изаква  Blush а за коликите аз му масирах коремчето в посока на часовниковата срелка или му слагах една малка грейка, да го топли  Hug

# 9
  • Мнения: 1 382
До 10 не сме стигали,но до 2 да  Peace,не се притеснявай  Hug

# 10
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Макар че рядко е проблем за новороденото, това може да е от първите сигнали за проблеми от страна на храносмилателната система - най-често първите много далечни признаци на алергични прояви към нещо в майчината диета. В тези случаи не е лошо да се ограничат или направо спрат известните алергени като кравите и соеви продукти и да се огледа отново организацията на кърмене. Нерядко се открива връзка и с приема на допълнителни синтетични витамини или разни видове билкови смеси и таблетки от майката.
Наистина в тези случаи няма нужда от вода, особено пък подсладена.
И аз си мислех, дали не е свързано с моето хранене. Не взимам нищо от изброените неща. Храня се така както и преди.  Бебка преди тези 5 дни си беше съвсем като по учебник. ще ми кажете ли къде да порчета за майчината диета? Аз търсих но не можах да намеря.
Аз също съм намерила съвсем малко информация по въпроса и попаднах на нея доста случайно.Пействам каквото ми попадна по въпроса,дано да ти е от полза:
Цитат
For breastfeeding mothers, baby's stooling patterns--in particular,
infrequent pooping in newborns--are one of the first red flags of an
allergy. The most common is dairy, although since Lachlan's mom is on
a vegan diet that clearly is not at fault here. But the suggestion of
a possible soy allergy is one that certainly deserves consideration.
Eliminating soy from the diet may show an improvement in stooling; if
not that, then corn and wheat or other common allergens should be
investigated before assuming that Lachlan's stooling patterns are just
one end of "normal."
И ето тук малко по-подробно за тези случаи:
http://peach.ease.lsoft.com/scripts/wa.exe?A2=ind0603c&L=lac … amp;T=0&P=154

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 784
 ... значи, ако аките са нормални и детето си е спокойно може и до 10 дни!!!...
Това е така наистина, прав е педиатърът ти, но когато става дума за бебе над 40 дена. Преди тази възраст е нормално да се изхождат доста по-често, поне един път дневно, иначе може да се подозират някакви проблеми (в яденето на бебето или майката).

# 12
  • Мнения: 790
При нас така нареченият запек се появи точно на 40 ден - от раз. До предния ден пълнеше всякя пампа и изведнъж - край. Да не споменавам паузи от колко дни е имал, че ще ме сметнете за луда.
Но и аз подкрепям мнението, че бебето ти е още малко. Надявам се да не е някакъв проблем.

# 13
  • Мнения: 136
При моята дъщеря беше същото. Обичайната пауза между две акания беше 4-5 дни. Но е имало и 7-9. Така от раждането до към 4-5 месец.

# 14
  • София
  • Мнения: 830
Опитай да я храниш по- често. Щом е будна я слагай на гърда. Моите и двете не акаха. Като се върнах от болницата с КАлинка, забраних всякакви добавки и вода и запоянах с циците  Wink. Тогава два дни не ака, но това беше защото нямаше много кърма, докато се регулира. Сега пак не ака често, но пък и е доста по- голяма. ААААААА и като ака, винаги е много обилно. Няма памперс, който може да го спре.  hahaha

Общи условия

Активация на акаунт