Няколко уточняващи въпроса за елдата, авокадото и мангото.

  • 4 602
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 272
Рових се из библиотеката и с търсачката, но не можах да намеря конкретен отговор на следните ми чуденки:
1. Разбрах, че кашата от елда се приготвя по същия начин като оризовата. Как да разбера, че се е изпекла като е кафява? Повече време ли и трябва в сравнение с ориза? Май не запича толкова, колкото ориза, така ли е?
2. Повечето дават авокадото като го смесват с банан. Може ли да се дава самостоятелно или с някакъв друг зеленчук? А как действа на коремчето?
3. Мангото действа разхлабващо и се дава сурово, нали? А самият плод трябва ли да бъде мек?
4. И последно- нещо съвсем се обърках със зърнените храни. Овесените ядки съдържат глутен, но на много места, включително и в някои таблици във форума, ги дават подходящи за 6-7 месеца. От друга страна, просото на някои места го намерих като безглутеново, а на други, че е.

Ще съм много благодарна ако някой разясни тези детайли и извинете, ако не съм намерила отговора в други теми.

# 1
  • Мнения: 2 220
Елдата аз направо я варя, тя се разпуква и после я пасирам. Така е много по-лесно и се приема добре. Просото не съдържа глутен  Naughty Овесените ядки - да. По другите ти въпроси не мога да отговоря.

# 2
  • Мнения: 6 243
Нито оризът, нито елдата се пекат във фурната. Целта на поставянето им вътре е да се изсушат, след като си измила с вода зърната. Затова се пуска фурната на слабо, може и с вентилатор и се държат, докато исзъхнат. Преценя се дали са готови чрез пипане, а не на цвят Wink
Другите два варианта за кашата от елда са: както ти е писала Тони, да свариш зърната цели и да ги пасираш, или - да купиш готово брашно от елда и да правиш с него кашата. Има вариант и да вземеш инстантна каша от елда (например на Хип, Беби), но те са подсладени.

На нас елдата не ни е действнала запичащо, но като се замисля, тя и от ориза не се запича.

Овесените ядки съдържат глутен, но ги дават като подходящи за храна на 6 -7 м. защото на тази възраст вече не е проблем да се дава глутенови храни. Безглутенови са ориза, просото и елдата.

За авокадото и мангото съм пас. Аз съм на принципа, че каквото ядем ние, това ще яде и детето. У нас тези плодове и зеленчуци не са на почит, затова дори не съм правила опит да ги давам. Вярно е, че ги има в някои схеми за захранване, ама в други крайща на света те не са екзотика като тук, а местни култури, затова и се препоръчват...

# 3
  • Мнения: 4 915
sladka hapka е отговорила за зърнените. Аз суша/пека и двете на 100 градуса 1 час, после смилам и затварям в буркани - готови за готвене.

Авокадото е изключително полезен, хранителен плод, богат на желязо. Мазно е и самостоятелно е безвкусно - затова най-добре се комбинира с банан. Може и с други плодове.

Мангото - не знам дали трябва да е меко. Зрялото манго е много ароматно, като кажеш, че го искаш за дете, би трябвало продавачът да ти избере хубав плод.

Овесът съдържа глутен. В някои страни го въвеждат след 6тия месец. Аз изчаках 10-ти навършен.

Просото НЕ съдържа глутен. 100 %.  Wink

# 4
  • Мнения: 3 550
Най -лесно ще ти е с готово брашно от елда. Има го в магазините за диетични и диабетични храни. Пълнозърнесто е, фино смляно, чудесно е за каша.

Авокадото се смесва с друг плод за по-лесно приемане, защото иначе е малко блудкаво. Ама, кой знае?! Блудкаво ни е на нас. На дребното може и така да му хареса.

Мангото, ако ти е проблем какво да избереш, има готови пюрета на Семпер.

Овесените ядки са най-слабата глутенова зърнена храна. Затова се препоръчва да започни от нея въвеждането на глутена. По-скоро за него съм чела различни мнения дали съдържа или не съдържа глутен. Аз лично го започнах от 9-ти месец.

Безглутеново е просото, а също ориза, елдата, царевицата (за нея се дочува, че може да е алерген, та ако искаш, изчакай.)

# 5
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 885
Да кажа за авокадото от личен опит. За първи път като го дадох беше в комбинация с банан. Малкото човече го опита, но не прояви голям интерес. После му дадох само авокадо и гле'й кв'о ста'а.  Mr. Green Сега му е едно от любимите неща за хапване.  Харесва го и в комбинация с просена каша. Аз авокадо не бях вкусвала преди да реша да дам на сина си. Радвам се, че го открих покрай него, защото и на мен взе че ми хареса и то доста.   

Авокадото по принцип се приема добре от бебетата и наистина е много полезен и хранителен плод. 

# 6
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 885
Забравих да напиша за глутена... След два три-дни смятам да го въвеждам. Започвам с овесена каша. Схемите за захранве, които съм преглеждала включват глутена към 6-7 месец. Живея в чужбина и акушерката ми даде зелена светлина за овесената каша още преди месец.

# 7
  • Мнения: 2 282
Само за авокадото ще кажа. Аз си хапвам отскоро, опитах го от любопитство. За мен е вкусно, въпреки че някои го намират за безвкусно, и има 24% масленост според книжките. Така че аз смятам да го добавям към зеленчуковите пюрета вместо масло.

# 8
  • София
  • Мнения: 18 679
1.елдата никога не съм я обработвала предварително.Кисна, варя, пасирам.
2.може и самостоятелно.Действа леко разхлабващо.
3.мангото сурово го давам.Плодовете ги избирам леко омекнали.
4.овесът съдържа глутен, но много хора считат, че това не е проблем за бебета над 6-7 месеца без фамилна обремененост.Просото аз знам,че е безглутеново.

# 9
  • Мнения: 6 472
За другите неща са ти отговорили, аз ще се изкажа само за авокадото.  Давам го към зеленчуковото пюре. Така най- много и харесва. Пробвах и с банан и каша, но и става тежко. Не съм забелязала да и се отразява по някакъв начин на коремчето.

# 10
  • Мнения: 272
Благодаря много на всички. Да докладвам за авокадото- яде го и самостоятелно, но определено без възторг за разлика от другите храни. Но се запекохме страшно от един цял банан #Crazy #Crazy, даден и от бабата, която я гледа. И това при условие, че яде два пъти по около 70 грама пюре. Та засега елдата я отлагаме и сме на кърма и круши.
Да ви помоля да разкажете как се прави просото.
  bouquet

# 11
  • София
  • Мнения: 18 679
Просото го измивам в студена вода и го слагам да заври - за една порция ми отива към 250-300 гр. вода и 2 пълни суп. л. просо.Като закипи, намалявам котлона на най-слабото и похлупвам.Така за десет минути просото си е поело водата и се е понадуло Simple SmileМахам капака и оставям да поизври, ако има излишна вода.После добавям масло и сирене или настърган плод, а ако не ме мързи го разбивам в комбайна с ябълки, киви или авокадо, извара, мед - става пухкав крем, идеален за следобедна закуска.Вариации всякакви...

Общи условия

Активация на акаунт