Снимки на децата във Фейсбук

  • 8 464
  • 94
  •   1
Отговори
  • Мнения: 30 802
Наскоро забелязах, че детската градина на детето ми все по-усилено качва албуми със снимки от групите. Открих, че също така снимките са качени като "публични".

Веднага им писах да ги направят по-труднодостъпни; да внимават кого добавят за приятел; да намалят качването на снимки на деца. За мен е неприемливо в 21 век, когато вече има алгоритми, дето могат да ме разпознаят и на детските ми снимки, да се разпространяват снимки на детето ми. Това значи, че отсега още не мога да му осигуря анонимност в мрежата. Да не говорим кой може да гледа и да сваля тия снимки.

Една приятелка пък ми каза, че много майки обичали да им качват снимки на децата, за да виждат какво правят.

Вие сте- доколко е коректно друг (градината, други родители) да качва снимки на деца в социалните мрежи. Говоря за снимки от учебния процес, от рождени дни, от събития- не просто анонимна снимка на деца на площата или на друго публично място. 

# 1
  • Мнения: 11 822
Аз лично съм абсолютно против, смятам че нямат право (градините/училища имам в предвид) без съгласието на родител. Ако е някаква масовка и снимка отдалеч на която не се различават добре физиономии ок, но иначе не трябва.

# 2
  • Мнения: 19 289
Аз също съм против, но реално те така си правят реклама на учебния процес и заниманията в детското заведение.

# 3
  • Мнения: 30 802
В единия албум децата са по бански; лицата се различават, ФБ ги огражда и ги предлага за тагване.

# 4
  • Мнения: 407
При нас искат разрешение от родителите. Попълваме заявление, че сме съгласни детето да се снима и да се разпространяват снимките. Така според мен е редно. Само да вметна , че това е в училище.

# 5
  • Мнения: 8 890
В ДГ на дъщеря ми учителките бяха против група във ФБ точно с този мотив - да не се качват снимки. Но пак каква е гаранцията, че някоя майка в личния си албум наред със своето гардже не е качила и моето? То хубаво снимки от разни мероприятия да има, но пък чак такава мания по снимане ми идва излишна.

# 6
  • Мнения: 30 802
Градината започна да качва едва в последните седмици. Преди това почти нямат албуми, или са снимали само обстановката и украсата. Но от около година насам- все по-големи и подробни албуми.

Иначе има и амбициозни майки, че даже ме бяха и тагнали върху снимката на детето ми. Просто са толкова влюбени и самовлюбени, че въобще не се усещат какво може да ти причини социалната мрежа.

# 7
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Когато е мероприятие, то се води като общественодостъпно и тогава е малко по-приемливо, макар че за мен е еднакво неприятно. Докато учебните занятия и другите дейности са само вътре в групата.

Добре че моите деца вече са големи и разправии от такова естество нямам. Но не бих си играла да им отправям писмени възражение, а направо ще ги намеря и ще ги предупредя очи в очи, че ми е неприятно да качват моето дете къде ли не. Аз съм се разправяла даже и за фотографи, които първо снимат и после искат пари за снимки. Ами не съм съгласна Пенка да има снимка с моето дете.

# 8
  • Мнения: 30 802
Празниците на градината не са обществено събитие, а частно и ограничено. Не са на площад, не са на народни танци. Снимани са и уроци по плуване, което пък си е съвсем закрито събитие. И то не само в басейна, а и в съблекалнята.

Нейсе, учебната година свърши, но наесен на родителската среща ще им обърна внимане, защото започна да става тенденция.

# 9
  • Мнения: 46 488
Реално всеки родител, щракнал тържеството може да покаже снимката на когото си иска, без аз въобще да разбера. На улицата всеки може да ни снима без да се усетим. Фейсбук не ползвам, много знам кой къде ще ги качи после.

С една дума - Все ми е тая.
Конкретно за плуването, винаги пред басейните е имало снимки на трениращите деца, сега просто има и други места за реклама.

# 10
  • Мнения: 30 802
Да, но едно нещо е да покажеш снимка, друго е да я подадеш на алгоритмите на социалната мрежа. Нали се сещаш, че яко се пише софтуер за разпознаване на лица? То и в АГ отделенията има табло със снимки, най-вече на ин витро бебета, но там все пак са новородени и са неузнаваеми.

Може да не ползваш ФБ, но ползваш поща, услуги на Гугъл, други уеб приложения...и накрая може да се окаже, че доста хора ще ти познават лицето, че и това на децата ти.

# 11
  • Мнения: 46 488
Така е и сте прави  Peace
Просто на мен ми е все едно, по улиците също ме виждат хиляди хора, не ходя с плик на главата.

# 12
  • Мнения: 4 749
В нашата ясла подписваме съгласие. Ако един родител не е съгласен, тогава снимането е абсолютно забранено, дори на рождени дни и тържества. При нас всички родители са съгласни, но в съседната група очевидно не са и изрично пише на вратата, че снимките са забранени. Учителките много стриктно следят за това и няма начин да изклинчиш  Laughing

Преди години бяха свалили снимката на детето на една приятелка от фейсбук и го представяха за болно дете с цел да събират дарения за лечение. Една друга приятелка случайно беше попаднала на снимката и вика ''Ама какво е това дете?! Това е Митето, с който играем всеки ден.'' Майката беше в шок.

# 13
  • Мнения: 4 292
Абсолютно съм против, не го проумявам и не го разбирам. Не, че детето ми ходи, но скоро попаднах на един такъв албум, освен РД ги имаше децата и в леглата, и по гащички, без моето да е там,  много се ядосах. Коментирах после с няколко майки, на които децата им бяха по снимките и имаше: Кво пък толкова! ooooh!  Не им е мястото във фейса или поне да си правят затворени групи!
Имах разправия преди време с една жена, която изработи едни сувенири за повод на сина ми с негова снимка. Още не ги бях получила и вече ги беше качила на страницата си. Голям спор падна и накрая ме обяви за луда.
ФБ изтрих преди няколко дни и да ви кажа се чувствам като премахнала дългогодишен цирей) !

Последна редакция: вт, 30 юни 2015, 16:28 от Zoι

# 14
  • Мнения: 30 802
Well, една майка направо ми се накара, че съм била прекалено крайна да не давам да се качват снимки. И че съм мислела прекалено негативно. Явно за някои веселбата и нарцисизмът приспиват вниманието...

Нека е негативно, но искам да дам на детето си нещо, дето в 21 век може да е рядкост: онлайн анонимност.

В краткосрочен план, не ми се иска да го проучват съученици, учителки и да си съставят мнение на база социални мрежи.

В дългосрочен план, просто искам да се появява минимална информация, която той сам съзнателно не е решил да сложи в мрежата.

Общи условия

Активация на акаунт