Какъв любителски фотоапарат?

  • 74 023
  • 220
  •   1
Отговори
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 003
Замислям се да си купя нов любителски фотоапарат, тъй като моят (Panasonic (Lumix) DMC - FS11), който много харесвам, вече не прави толкова ясни снимки и в обектива му са влезли някакви неща, които при по-слънчево време придават някакви отблясъци на снимките.
Тъй като не искам да стрелям на сляпо ще се радвам да споделите мнение за различни марки и модели, от кои сте доволни и от кои не, тъй като аз нямам наблюдения.

# 1
  • Мнения: 25 398
За каква сума става въпрос и на какви твои изисквания трябва да отговаря?

# 2
  • Мнения: X
До 200-300 лв фотоапарат не си заслужава, защото камерата му с нищо не е по-добра от тази на хубав смартфон. За около 400-500 може да се вземе приличен, но пак "сапунерка", просто с малко по-добър обектив. Това е и оптималния вариант за обикновения потребител. От 800 лв започват огледално-рефлексните, но са си цифра, а при положение, че през 99% от времето ще е на автоматичен режим няма голям смисъл. Марките са 2 : Canon и Nikon. Останалото е компромис. Разгледай из техно-магазините да добиеш представа.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 902
 1. Колко голям е заделеният бюджет?
 2. Има ли значение размерът?
     

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 003
Търся по-компактен, а по-нататък може би ще си взема нещо по-хубаво и масивно.
За цени може би до 400-450лв.
Не мога да се съглася, че няма разлика в камерите на смартфоните и тези на обикновените фотоапарати.

# 5
  • Мнения: X
Пренебрежимо малка е, но за сметка на това ще разнасяш още едно устройство, правещо почти същите снимки. За посочения бюджет ще си намериш приличен апарат. Марките ги казах.
Лично аз имам наблюдения от Canon SX510 и за цената си беше най-изгоден за предлаганите характеристики, но това беше преди повече от година.

# 6
  • Мнения: 46 403
Скоро взехме такъв.
Доста по-добър е от телефон, лесен е за ползване, не е много тежък и прави прилични любителски снимки и видео.

# 7
  • Мнения: 940
Аз взех Сони W830,за 200 лв.и съм доволен мнг.!! Simple Smile Обектива му е на Цайс! Simple Smile

# 8
  • София
  • Мнения: 2 902
 Щом имаш опит с Панасоник, продължи съдружието Simple Smile - http://magazin.photosynthesis.bg/offer/100108007042.html

П.П. Фотоапарати е добре да се купуват от магазините за фототехника Peace.

# 9
  • Мнения: X
П.П. Фотоапарати е добре да се купуват от магазините за фототехника Peace.
Що, да не ги произвеждат в магазина?  Laughing Купува се откъдето е най-евтино в оригинална затворена опаковка.

# 10
  • Мнения: 25 398
Виж и този, ако търсиш по-лек и компактен.
Аз обаче бих се спряла на този.
Моят е такъв и съм повече от доволна - притежава всички предимства на компактния фотоапарат плюс ръчни настройки. И има невероятен зуум.

# 11
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 003
Семейно имаме един Олимпус, който е по-обемен  и с по-голям обектив Olympus SP-720UZ (и общо взето понякога прави добри снимки, понякога не)  и не знам дали искам да си взема  такъв, тъй като съм свикнала почти винаги да нося фотоапарат в дамската ми чанта като излизам, не съм от тези, които снимат с телефон. Ще ми е полезно да споделяте какви са вашите фотоапарати и доволни ли сте от тях.
Скрит текст:
За рождения ми ден подариха  фотоапарат Sony, модел не помня (беше на цена около 180лв), върнах го, но направих някоя друга снимка и въобще не ми харесаха. Нямам наблюдения към коя марка въобще да се насоча,  страх ме е да не взема фотоапарат, който след това да не ме удовлетворява.  Определено ще се търсят разни ревюта в интернет. Понякога в магазина не може да се прецени какви изображения прави фотоапарата, друго е да се видят качени на компютъра, затова се замислям ако се спра на някой модел, който съм разгледала в някой магазин, да си го поръчам онлайн - поне при онлайн  покупка уредите могат да се връщат, макар че понякога връщането май е малко трудно.

# 12
  • Мнения: 25 398
(и общо взето понякога прави добри снимки, понякога не)

Не се обиждай, но не си ли се замисляла, че проблемът може да се крие в задапаратното устройство?  Laughing
Аз досега не съм виждала съвременен апарат, който да не прави хубави снимки, дори и най-евтините. Естествено, ако има някакъв производствен дефект, то си личи. Но ту снима добре, ту не снима... Колкото и да е добра техниката, много зависи и от човека, който прави снимките - дали познава апарата и дали знае какво иска и какво може да направи с него.
Показах по-горе моя апарат, но и при него един определен процент от снимките са брак, а поне 50% не са това, което съм искала да получа. Но си знам, че проблемът не е в апарата, а в самата мен.  Simple Smile
С DSLR-ите пък няма как да станат качествени снимки без четене и упражнения. Умишлено използвах "качествени", защото между качествена (технически) и хубава (естетически) снимка има доста голяма разлика.  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 111
Като гледам критериите ти за цена и компактност аз бих се спряла на Canon powershot SX700. Идва малко по-скъп от това, което си определила като цена, но мисля че параметрите са му  добри.
Иначе аз от няколко години снимам с Nikon D3100 и съм много доволна. Дава възможност да снимаш в Raw формат, което е първата стъпка към по-сериозната фотография. Естествено иска разучаване и четене на книжки, но след като видиш резултата мисля, че ще оправдае очакванията ти. Другото което е, че винаги ако не ти се занимава да го настройваш ръчно (макар че няма смисъл да имаш такъв апарат и да не се възползваш от настройките му) да си го пуснеш на автоматичен режим и той сам ще ти подбере подходящата скорост и бленда. Успех в избора!

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 003
Как` Сийка, не само аз го използвам този фотоапарат, снимките не стават толкова цветни (по-убити стават цветовете с него в сравнение с моя Lumix), като се снима със светкавица изображенията понякога са си ОК, понякога прекалено осветени и се променят цветовете и т.н.).
pepinkaa, определено искам да притежавам някой по-хубав фотоапарат и бих се занимава с разучаването му и т.н., но сякаш не сега е времето за такава покупка и затова търся нещо малко и компактно, което мога да сложа в чантата, а не да нося специална чанта за него, а и както си казала си трябва настройване доста преди да се снима (не че със сегашните не настройвам, но настройките са по-елементарни).

Общи условия

Активация на акаунт