Въпрос за манту...

  • 5 457
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте,
Към един днес следобед ми биха манту и стана малка пъпчиса с диаметъра на две стотинки и беше леко зачервено и ме сърбеше, но след три часа, тоест към този момент не си личи даже, че са ми били проба манту...да спомена, че съм завършил десети клас, а октомври навършвам седемнадесет години...И преди ми е бита проба манту и е излизала отрисателна нали и са ми били ваксината за туберколоза в рамото и даже имам белег/подутина...Въпроса ми е, ако пак пробата манту излезе отрисателна какво следва?Пак ли ще трябва да ми бият ваксината за туберколоза или не? И какво изобщо означава това, ако излезе пак отрисателна? Знам, че трябва да минат три дни, но все пак... То беше подуто и сега спадна все едно нищо не е било... И се притеснявам как трябва да се проседира...?
Взех да се притеснявам  Confused

# 1
  • Мнения: 237
Като натиснеш леко мястото на пробата, усещаш ли твърда топчица?

# 2
  • Мнения: 2 480
В петък като отидеш да го измерят ще разбереш. Пиши след това, а ние ще коментираме.

Това се нарича реакция от забавен тип. Затова се преценява едва след 72часа как е.

Ако ни ужили пчела не е така. Тогава реакцията е моментална.

Къде го правиха?

Последна редакция: чт, 27 авг 2015, 01:32 от vl

# 3
  • Мнения: 6
Здравейте отново,
Всичко мина нормално..Ходих пак при личния след три дни, като то почна да се зачервяваа постепенно.Стана ена червена бутрулка, като ухапано от комар или ужилено от коприва... Каза ми, че е положително и няма нищо друго да се прави да си отивам...Но забравих да я питам кога ще спадне... Питах майка ми и тя каза околко две/три седмиси.... някъде?

# 4
  • Мнения: 2 480
Дори месец. Можеш да го мажеш с гентамицин, за да изчезне по-бързо и да не те дразни дълго. Казвам го от личен опит. Вече не ти е необходимо, за разлика от ваксината. Показва, че имунитетът ти е добър. Дано личният да го е направил и отчел добре. По-принцип те са слаби в тази дейност и често допускат грешки. Ако е било отрицателно са щели да искат да ти правят отново ваксина на рамото.  Но явно предишната е дала добър резултат. И запомни, че и най-добрият имунитет може да се разруши с цигари, алкохол, наркотици и нередовно хранене!
А когато го правеха, болеше ли? Може доста да боли, може и въобще да не се усети. Зависи от умението и старанието на този, който го прави. Същото е и с останалите инжекции вземането на кръв.

Не е "туберколоза", а туберкулоза. Освен това буквата "ц" да не би да я няма на твоя компютър?

Какви са тези "пъпчиса", "отрисателна", "седмиси" "проседира"?

Белегът, който имаш на рамото си от предишната ваксина показва, че тя е била направена качествено и е предизвикала образуването на добър имунитет.  

Последна редакция: вт, 01 сеп 2015, 02:07 от vl

# 5
  • Мнения: 6
Имам проблем с клавиатурата на лаптопа и все планувам да я сменя, но....  Simple Smile
Когато ми го правеха не болеше.Тя не заби иглата във вената, или навътре в ръката, а съвсем леко и много тънко подкожно.Болки не изпитвам даже понякога забравям, че ми е бито манту.Първите няколко часа ме сърбеше и ми беше леко зачервено, но после спадна.След това леко започна да се зачервява и така...И болки не съм имал...Аз нямам страх от игли и всички ми казват да не гледам, но аз правя точно обратното.  Laughing
 
Благодаря ти за вниманието!  Hug

# 6
  • Мнения: 237
Дори месец. Можеш да го мажеш с гентамицин, за да изчезне по-бързо и да не те дразни дълго. Казвам го от личен опит. Вече не ти е необходимо, за разлика от ваксината. Показва, че имунитетът ти е добър. Дано личният да го е направил и отчел добре. По-принцип те са слаби в тази дейност и често допускат грешки. Ако е било отрицателно са щели да искат да ти правят отново ваксина на рамото.  Но явно предишната е дала добър резултат. И запомни, че и най-добрият имунитет може да се разруши с цигари, алкохол, наркотици и нередовно хранене!
А когато го правеха, болеше ли? Може доста да боли, може и въобще да не се усети. Зависи от умението и старанието на този, който го прави. Същото е и с останалите инжекции вземането на кръв.

Не е "туберколоза", а туберкулоза. Освен това буквата "ц" да не би да я няма на твоя компютър?

Какви са тези "пъпчиса", "отрисателна", "седмиси" "проседира"?

Белегът, който имаш на рамото си от предишната ваксина показва, че тя е била направена качествено и е предизвикала образуването на добър имунитет. 


Като вземете да се вживявате в този правопис, като че ли само висшисти трябва да задават въпроси тук!
Не е ли очевидно, че щом е писал навсякъде с вместо ц, то е технически проблем?
Тук не всички имат клавиши с кирилица.

# 7
  • Мнения: 2 480
Когато ми го правеха не болеше.Тя не заби иглата във вената, или навътре в ръката, а съвсем леко и много тънко подкожно.Болки не изпитвам даже понякога забравям, че ми е бито манту.Първите няколко часа ме сърбеше и ми беше леко зачервено, но после спадна.След това леко започна да се зачервява и така...И болки не съм имал...Аз нямам страх от игли и всички ми казват да не гледам, но аз правя точно обратното.  Laughing
 
Благодаря ти за вниманието!  Hug

Блазе ти. Аз не мога да кажа същото. Почти всички инжекции и вземане на кръв за мен са били проблемни. Не страх от иглите, а болката и спомена от нея. Има начин да не бъде така, ако са можещи и старателни. Миналата година открих такива за вземане на кръв и вече сме приятели. За първи път изпитвам най-добри чувства към хора, които ме бодат! Пипат нежно и прецизно и ръката не ме боли дори същия ден.

Научих и защо предпочитат пациентите да не гледат. Защото може да трепнат, дори да припаднат! Даже и да счупят иглата! Тоест не искат проблеми.  И аз предпочитам да гледам и всеки път им повтарям, че за мен усещането е важно, а не гледането. Ако не боли добре, ако боли-зле.

Игла се забива във вената при вземане на кръв(когато от пръстчето на дава достатъчно информация), а също при венозни инжекции и вливания. До миналата година дупченето на вените беше най-големия ужас за мен(заради извънредно лошите спомени), но вече свикнах. Още при първата ни среща им казах какво искам, запознахме се и се разбрахме.

Учудвам се на непрекъснатите спорове за и против ваксините, а никой не поставя въпроса за качеството на имунизациите. А именно да се внимава детето да не е полуболно и да се инжектира старателно по всички правила(за да не го боли, да няма усложнения и да не реве!). Скоро моята лична също изрази учудване от небрежността на някакви сестри, които се отнесли нехайно с нейна пациентка. И тя не била доволна от тях, и те не били доволни от нея. И всички се сърдели на моята лична затова, че ги е свързала! А тя коментираше пред мен, че това опира до дисциплина. Добави, че имали да изпълнят 5неща(правила при инжектиране), а не 100 или 200.......Те и това не правели!

При Манту и БЦЖ иглата се забива съвсем плитко в кожата(дори не и подкожно). Затова преминават специално обучение. Повечето медицински кадри не са обучени.

Последна редакция: ср, 02 сеп 2015, 02:34 от vl

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 221
Вчера правиха манту на сина ми (на 7г.). Сестрата дословно ми каза: "Сега да не го натиска и разчесва, да го пази няколко часа от мокрене и довечера може да се изкъпе". И аз патицата (както никога до сега) нито прочетох, нито питах някой за това мокрене, а малкия доволно се изкъпа вечерта. Чак после ми светна и ме загложди, та се разрових из нета и се потресох от ужас и яд като видях, че хората по 3 дни не мокрят мястото  #Cussing out. Сега не знам какво да очаквам - фалшиво положителна или фалшиво отрицателна проба? Изобщо как действа водата на пробата манту? От снощи не съм спряла да се ровя, но не намирам отговор. В листовката за манту пише: "Мястото на извършената туберкулинова проба трябва да се пази от механично дразнене. В случай на мокрене, внимателно да се подсушава. Не трябва да се третира с компреси и мазила." Дали да не искам втора проба???

# 9
  • Мнения: 237
Вчера правиха манту на сина ми (на 7г.). Сестрата дословно ми каза: "Сега да не го натиска и разчесва, да го пази няколко часа от мокрене и довечера може да се изкъпе". И аз патицата (както никога до сега) нито прочетох, нито питах някой за това мокрене, а малкия доволно се изкъпа вечерта. Чак после ми светна и ме загложди, та се разрових из нета и се потресох от ужас и яд като видях, че хората по 3 дни не мокрят мястото  #Cussing out. Сега не знам какво да очаквам - фалшиво положителна или фалшиво отрицателна проба? Изобщо как действа водата на пробата манту? От снощи не съм спряла да се ровя, но не намирам отговор. В листовката за манту пише: "Мястото на извършената туберкулинова проба трябва да се пази от механично дразнене. В случай на мокрене, внимателно да се подсушава. Не трябва да се третира с компреси и мазила." Дали да не искам втора проба???

Не се шашкай. Правих си скоро този тест и лекарката изобщо не ми спомена за мокрене,но за чесане -да. Не трябва да се чопли. А и нали си изкъпала детето вечерта, както ти е казала сестрата. Дупчицата през която е вкаран теста се затваря бързо, Кожа е все пак. Детето ти по всяка вероятност е ваксинирано, така, че пробата няма как да е фалшиво положителна. Би била фалшиво положителна ако не е ваксинирано и все пак се появи подутина. Ама тогава може да заподозрат зараза и сигурно имат допълнителни процедури за изследвания.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 221
Благодаря ти за отговора Isida   bouquet, по-късно ще ходя до кабинета на педиатърката и ще видим какво ще ми каже, но подозирам че няма да иска да  изчакаме и да правим втора проба. Аз много се надявах да не се наложи реваксинация за туберкулоза и затова ми е притеснено да не би с това мокрене да объркахме нещата и ако е трябвало да бъде положителна пробата, заради мокренето да даде отрицателен резултат. Още  е рано за резултата, трябва да се отчете чак в петък, но имах големи надежди да се отървем от ваксината, защото много деца около нас набор 2008 бяха с положителни проби манту и им спестиха реваксинацията.

Последна редакция: ср, 09 сеп 2015, 13:23 от mimoce

# 11
  • Мнения: 237
Благодаря ти за отговора Isida   bouquet, по-късно ще ходя до кабинета на педиатърката и ще видим какво ще ми каже, но подозирам че няма да иска да  изчакаме и да правим втора проба. Аз много се надявах да не се наложи реваксинация за тетанус и затова ми е притеснено да не би с това мокрене да объркахме нещата и ако е трябвало да бъде положителна пробата, заради мокренето да даде отрицателен резултат. Още  е рано за резултата, трябва да се отчете чак в петък, но имах големи надежди да се отървем от ваксината, защото много деца около нас набор 2008 бяха с положителни проби манту и им спестиха реваксинацията.

Манту е проба за туберкулоза, не за тетатус. Педиатъра сигурно иска да види дали ваксината за туберкулоза е създала антитела за да не прави друга.
За тетанус такъв тест няма. Тя се поставя на 7 и 12 годишна възраст, после веднъж на 10, а последно ЖП-ито ми каза, че вече се слага веднъж на 20г. Ваксината за тетанус върви с дифтерит, полиомиелит и евентуално коклюш или магарешка кашлица се казва на бг-ски, не знам. Тези ваксини по принцип е добре да се сложат. Полиомиелита не е изчезнал и дете може да се зарази и в обществен басейн, чиста рекичка в природата... такива неща. Тетануса е подобен на антракса - живее в почвата. Всички тези болести са опасни.
Та независимо от резултата от манту-то, педиатъра ще направи ваксина тетанус заедно с другите. Може да поискаш версията с коклюша, така няма да ти се налага да му я слага отделно и да увеличава броя инжекции.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 221
Благодаря ти за отговора Isida   bouquet, по-късно ще ходя до кабинета на педиатърката и ще видим какво ще ми каже, но подозирам че няма да иска да  изчакаме и да правим втора проба. Аз много се надявах да не се наложи реваксинация за тетанус и затова ми е притеснено да не би с това мокрене да объркахме нещата и ако е трябвало да бъде положителна пробата, заради мокренето да даде отрицателен резултат. Още  е рано за резултата, трябва да се отчете чак в петък, но имах големи надежди да се отървем от ваксината, защото много деца около нас набор 2008 бяха с положителни проби манту и им спестиха реваксинацията.

Манту е проба за туберкулоза, не за тетатус. Педиатъра сигурно иска да види дали ваксината за туберкулоза е създала антитела за да не прави друга.
За тетанус такъв тест няма. Тя се поставя на 7 и 12 годишна възраст, после веднъж на 10, а последно ЖП-ито ми каза, че вече се слага веднъж на 20г. Ваксината за тетанус върви с дифтерит, полиомиелит и евентуално коклюш или магарешка кашлица се казва на бг-ски, не знам. Тези ваксини по принцип е добре да се сложат. Полиомиелита не е изчезнал и дете може да се зарази и в обществен басейн, чиста рекичка в природата... такива неща. Тетануса е подобен на антракса - живее в почвата. Всички тези болести са опасни.
Та независимо от резултата от манту-то, педиатъра ще направи ваксина тетанус заедно с другите. Може да поискаш версията с коклюша, така няма да ти се налага да му я слага отделно и да увеличава броя инжекции.

Да, грешката е моя, от бързане съм написала тетанус, вместо туберкулоза (редактирах го), та това са ми притесненията да не направим реваксинация, а да е нямало нужда.

# 13
  • Мнения: 2 480
Преди години, когато правеха вариолна ваксина, държаха да не се мокри. С останалите не  е така.
Мокренето няма да обърка пробата манту. За чесането и дразненето е вярно. Поне докато минат 72 часа и бъде отчетена. А после както написах по-назад с гентамицин или друго се премахва по-бързо и не създава неприятности за месец и повече. Не пишете какво са отчели. За ваксината не се притеснявайте. При някои деца тя е необходима. Единственото притеснение може да бъде, ако я правят недостатъчно обучени и старателни  хора.

Последна редакция: пн, 14 сеп 2015, 00:45 от vl

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 221
Здравейте, за мое учудване пробата се оказа положителна  Simple Smile Явно за манту наистина няма значение мокренето, още повече, че дори и в листовката НЕ е изрично упоменато да не се мокри. Благодаря на всички, които се включиха! Не е лошо да се знае и за други шашнати като мен мами  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт