Осигуряване на бременна

  • 1 938
  • 16
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Описвам ситуацията подробно, защото не съм запозната с правните положения, но се надявам вие да ми обясните с думи прости.

Братовчедка ми току-що разбра, че е бременна с второ дете preggo . Ще ражда в началото на юли или края на юни. На 12 декември й изтича третата година майчинство (неплатената). В началото на годината някъде напусна работата си, до средата на август получаваше помощи, сега нищо.
Иска да разбере колко трябва да се осигурява, как и къде, за да може след раждането на второто дете да има  години платен отпуск по майчинство.
Надявам се да обясних грамотно и да ми отговорите точно.  Grinning

# 1
  • София
  • Мнения: 1 121
Вече всички имат право на 2 години майчинство, независимо дали се осигуряват или не - стига да има 6 месеца стаж изобщо. Ако сестра ти иска да получава болнични - 135 дни, 45 от които преди термин, трябва да е на трудов договор към датата на излизане в болнични. Всяка фирма ще й се зарадва - тя сама ще си плаща осигуровките, а на тях това им се води разход - аз така направих. Даже имам и болнични и така си покривам осигуровките. По време на болничния за раждане (въпросните 135 дни) ще получава 90 или 80% от средната заплата, получавана пред последните 6 месеца - не помня точно кой процент беше. Това число не трябва да е по-малко от 120 лв. - ако е така - държавата ще си даде 120 лв. въпреки че е осигурявана, да речем, на 70 лв. на половин работен ден.
Дано съм обяснила на разбираем език. Ако нещо не си разбрала или те интересува друго - питай.

# 2
  • Мнения: 6 155
За да ползва платен отпуск, съответно и да получава обезщетение за бременост и раждане, а след това и за отглеждане на дете до 2год. възраст, трябва да работи по трудово или служебно правоотношение. Innocent

# 3
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Ако не работи по трудов договор може да получава майчинство от Социални грижи, но дохода на член от семейството трябва да е под определения за периода минимум.

# 4
  • Мнения: 6 155
Цитат на: Ani111
По време на болничния за раждане (въпросните 135 дни) ще получава 90 или 80% от средната заплата, получавана пред последните 6 месеца - не помня точно кой процент беше.


90% e  Wink

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Много сте отзивчиви, но аз съм явно глупавка, та не схванах.
Ясно, че трябва някъде да се самоосигурява (защото не иска/не може сега да почне "истинска" работа, където да я осигуряват, та ще трябва сама), но колко трябва да е стажът преди да роди, за да има право на 2 години платено майчинство? Какъв е минималният размер осигуровки, които трябва да плаща?
Какво изпускам? Има ли други подробности?

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 123
ако вече има 6 месеца трудов стаж не е необходимо да започва веднага да се самоосигурява(това може да стане когато наближи времето за излизане в болнични за бременност и раждане). Трябва да се осигурява поне на минималната заплата, която все още е 120 и осигуровките за един месец са около 48% от тях, т.е почти 60лв. Ако се осигурява на по-голяма заплата ще получава по-високо възнаграждение докато е в болничен, а майчинските не зависят от това.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 121
Едно допълнение - може да плаща по-малко осигуровки, като я назначат на половин работен ден. Така пак ще си получава 120 лв. и ще спести от осигуровки. А може и на по-голяма заплата да се осигурява и да си взима онези 90% за 135те дни - нещо като "инвестиция" Laughing После майчинството си е 120 лв., ако ще и на 1000 лв. да се е осигурявала. Само да внимава с работодателя - нека е близък, че моя позната не само, че не са й давали парите, ами и са я уволнили преди да й изтече майчинството. И после ако решиш да се разправяш..., и ако излезе, че е познат на този или онзи... иди се занимавай с малко дете в ръцете.

# 8
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Ако няма фирма или Булстат номер не може да се самоосигурява, дори и да има желание. Единствения вариант е да намери фирма в която да я водят на договор, а тя да си плаща осигуровките, за да може да ползва болничния от 135 дни за раждане.

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Цитат на: dezyg
Ако няма фирма или Булстат номер не може да се самоосигурява, дори и да има желание. Единствения вариант е да намери фирма в която да я водят на договор, а тя да си плаща осигуровките, за да може да ползва болничния от 135 дни за раждане.


Да, точно това исках да кажа със "самоосигурява". А за 6-те месеца стаж - става дума да е работила някога изобщо ли? Защото ако е така, тя стаж има - работила е до пролет.
А колко вноски трябва да внесе (т.е. "наелият" я работодател, който ще е приятел с фирма някой)?

# 10
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Тя може да започне да работи в момента в който и свърши неплатения отпуск от предишното дете. Ако си спомням точно неплатения отпуск и изтича на 12.12.2004. може да започне работа от 13.12. или от друга дата до 01.01.2005 .
зависа как се договори с фирмата.
При изчислението на болничния се взимат предвид възнагражденията от последните 6 месеца преди този в който се ползва болничния. Според мен е по-добре да започне колкото може по-рано с осигуровките, защото не се знае дали няма да и се наложи и друг болничен преди 135 дни за раждане. За него се плаща 80% от заплатата от предходните 6 месеца и всичко зависи от това на колко и от кога те осигуряват.

Дано да съм ти го обяснила точно и да ме разбереш. Няма проблем да ме питаш пак или да ми пишеш ЛС.

# 11
  • Мнения: 133
Едно уточнение- осигуровките не са върху минималната работна заплата, а върху минималния осигурителен доход за съответната професия /длъжност/ на която ще бъде назначена. В повечето случаи този мин. осиг. доход е по-висок от 120 лв. Ако прибегне до варианта назначение при познат човек и тя сама да си плаща осигуровките счетоводителя на фирмата ще и обясни подробностите.
За повече инфо може да разгледате страницата на НОИ            / www.noi.bg/  и по-точно опцията Указания на НОИ . Там ще намериш най-актуалната информация към момента.

# 12
  • Мнения: 1 022
Цитат на: dezyg
Ако няма фирма или Булстат номер не може да се самоосигурява, дори и да има желание. Единствения вариант е да намери фирма в която да я водят на договор, а тя да си плаща осигуровките, за да може да ползва болничния от 135 дни за раждане.

Може да се самоусигорява карто лице със свободна практика, но това май имат право само определени професии, като лекари художници юристи, трябва да види кои са професиите и сама да си внася в нои осигуровките, после майчинството ходи да си го взема пак от нои 2 години

# 13
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
За да се води на свободна практика или свободна професия трябва да има Булстат № и тогава може да се самоосигурява.

# 14
  • София
  • Мнения: 2 300
Цитат на: boo
Описвам ситуацията подробно, защото не съм запозната с правните положения, но се надявам вие да ми обясните с думи прости.

Братовчедка ми току-що разбра, че е бременна с второ дете preggo . Ще ражда в началото на юли или края на юни. На 12 декември й изтича третата година майчинство (неплатената). В началото на годината някъде напусна работата си, до средата на август получаваше помощи, сега нищо.
Иска да разбере колко трябва да се осигурява, как и къде, за да може след раждането на второто дете да има  години платен отпуск по майчинство.
Надявам се да обясних грамотно и да ми отговорите точно.  Grinning


Какво значи "й изтича третата година майчинство", като тя не е на работа? А и защо е трябвало да напуска, а не си е ползвала неплатения отпуск по майчинство?

Общи условия

Активация на акаунт