Вадене на зъб по здравна каса

  • 13 019
  • 16
  •   1
Отговори
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
Здравейте! Налага се вадене на зъб на възрастен. Стоматологът го е изпратил на хирург. Може ли да мине по здравна каса или такива случаи се заплащат? Почти нищо не е останало от видимата част на зъба. Упойката заплаща ли се?
Благодаря!

# 1
  • Мнения: 4 708
Принципно всеки осигурен има право на 2 дейности при стоматолог годишно, ако не ги е ползвал трябва да е безплатно ваденето на зъб, само потребителска такса се дължи.
Ето от сайта на касата  Колко лева покрива Здравната каса при зъболекар за възрастни?

Целият пакет от изброените услуги, от които може да се възползват здравно осигурени-пациенти над 18 години (възрастни) е на стойност 73,04 лв. Това включва сумата, която здравната каса плаща и стойността, която пациентът заплаща. Сумата която НЗОК покрива е 63,24 лв. За пациента остава разликата от 9,80 лв. и потребителската такса, която е в размер на 1 % от минималната работна заплата, т.е. 3,60 лв. Разпределението на сумата по дентални услуги е следното:

За ВЪЗРАСТНИ - пациенти над 18 години - първична извънболнична стоматологична помощ
Дентална услуга **    Стойност заплащан от НЗОК, лв.    Стойност заплащана от пациента, лв.

Обстоен преглед със снемане на зъбен статус *
   6,44 лв.    1,80 лв.

Обтурация с амалгама или химичен композит (кариес и пломба)
   28,40 лв.    4,00 лв.

Екстракция (изваждане на зъб) на постоянен зъб с анестезия
   28,40 лв.    4,00 лв.

** Освен стойността в съответната колона (стойност заплащана от пациента) пациентът заплаща и потребителска такса, която е на посещение, а не на услуга, и в размер на 1 % (3,60 лв.) от минималната работна заплата.

* При бременни в рамките на пакета се полагат два прегледа

 

# 2
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
Принципно всеки осигурен има право на 2 дейности при стоматолог годишно, ако не ги е ползвал трябва да е безплатно ваденето на зъб, само потребителска такса се дължи.

Тоест, има право на всяка една от двете дейности по веднъж или независимо от коя, просто да са две? newsm78 Тази година има вече две направени пломби, но не знам дали са вписани и двете или само едната в книжката. Зъб не е ваден.
Благодаря за отговора! Hug

# 3
  • Мнения: 4 708
Принципно всеки осигурен има право на 2 дейности при стоматолог годишно, ако не ги е ползвал трябва да е безплатно ваденето на зъб, само потребителска такса се дължи.

Тоест, има право на всяка една от двете дейности по веднъж или независимо от коя, просто да са две? newsm78 Тази година има вече две направени пломби, но не знам дали са вписани и двете или само едната в книжката. Зъб не е ваден.
Благодаря за отговора! Hug
Ако са вписани и двете дейности в книжката ще се заплати ваденето на зъб. Иначе да - 2 дейности са независимо какви, може и 2 пломби да са.

# 4
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
Благодаря! А талонът за вадене на зъб има ли вече някакво значение или не?

# 5
  • Мнения: 4 708
Благодаря! А талонът за вадене на зъб има ли вече някакво значение или не?
Какъв талон? За пръв път чувам за такъв  newsm78

# 6
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
Благодаря! А талонът за вадене на зъб има ли вече някакво значение или не?
Какъв талон? За пръв път чувам за такъв  newsm78
Дала му е някакъв талон, с който щяло да му излезе по-евтино. Нямам идея какъв точно е.

# 7
  • Мнения: 4 708
Не знам какъв е този талон, да отива пък ще види на място за какво става въпрос

# 8
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
Не знам какъв е този талон, да отива пък ще види на място за какво става въпрос
Да, така ще направи. Благодаря още веднъж! bouquet

# 9
  • Градът на света Богородица
  • Мнения: 204
Талон се издава за хирург-специалист.Не важи във всеки кабинет.Има доплащане..за възрастни винаги има.След като има изчерпан лимит за тази календарна година-за да използва здравната каса, ще му трябва този талон, иначе всичко е на частни начала.

А защо тези въпроси не ги зададохте на зъболекарката???

# 10
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
Талон се издава за хирург-специалист.Не важи във всеки кабинет.Има доплащане..за възрастни винаги има.След като има изчерпан лимит за тази календарна година-за да използва здравната каса, ще му трябва този талон, иначе всичко е на частни начала.

А защо тези въпроси не ги зададохте на зъболекарката???
Защото и тя не знае къде да го изпрати... ooooh! Даже се е чудила къде и какво трябва да попълни в талона... Tired
Как да разбера сега къде важи този талон за София? Във всички кабинети, които работят със ЗК или? newsm78

# 11
  • Градът на света Богородица
  • Мнения: 204
Талон се издава за хирург-специалист.Не важи във всеки кабинет.Има доплащане..за възрастни винаги има.След като има изчерпан лимит за тази календарна година-за да използва здравната каса, ще му трябва този талон, иначе всичко е на частни начала.

А защо тези въпроси не ги зададохте на зъболекарката???
Защото и тя не знае къде да го изпрати... ooooh! Даже се е чудила къде и какво трябва да попълни в талона... Tired
Как да разбера сега къде важи този талон за София? Във всички кабинети, които работят със ЗК или? newsm78

Няма зъболекар, който да не знае къде да изпрати със зеления талон за специализирана хирургична помощ.Проблемът, в по-големите градове е, че може да не се знаят всички Хирурзи, работещи по договор с касата и този талон

Госпожите в местния клон на Здравната каса обаче знаят, попитайте директно в София къде може да се използва талона..За по-малкиите населени места въпросът е разрешен кардинално-или 2-3 или просто няма хирурзи.Тъй че, не виждам какъв ви е дерта...

# 12
  • Мнения: 13
Здравейте,скоро ми извадиха зъб в клиника Консумдент. Там има хирург д-р Хаджиев, който работи с направление.

# 13
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
Здравейте,скоро ми извадиха зъб в клиника Консумдент. Там има хирург д-р Хаджиев, който работи с направление.
Благодаря! bouquet


Няма зъболекар, който да не знае къде да изпрати със зеления талон за специализирана хирургична помощ.
Защо ми е да лъжа? newsm78

# 14
  • Градът на света Богородица
  • Мнения: 204
Здравейте,скоро ми извадиха зъб в клиника Консумдент. Там има хирург д-р Хаджиев, който работи с направление.
Благодаря! bouquet


Няма зъболекар, който да не знае къде да изпрати със зеления талон за специализирана хирургична помощ.
Защо ми е да лъжа? newsm78





Пак повтарям в София и по-големите градове най-вероятно не се знаят всички хирурзи, които работят по договор със здравната каса-пакет "Специализирана дентална помощ"..Има специалисти, БЕЗ договор с касата, работещи само на частни начала.
В по-малките населени места са 2-3 или изобщо няма такива..знаят се кои са и от зъболекарите и от населението.

За най-сигурно, попитайте в районния клон на здравната каса-ТАМ Е ИЗВЕСТЕН БРОЯ И КОИ СА ..

Вашата зъболекарка просто не ги знае и ви е дала уклончива информация...никой не лъже в случая.. Wink

Общи условия

Активация на акаунт