Отговори
# 135
  • Мнения: 7 171
Не че нещо, но да има училища, които буквално се приравняват с унитата. Прочетете за IB програмата. На места равняват дипломата директно с уни, а най-известните унита директно ти приспадат една или две години от обучението, когато идваш от такова училище и си с такава диплома.

Може ли да ми покажеш сайта на известен университет, който приспада две години от обучението на IB graduates. Директно изпращам дъщеря си там след като завърши! Ще ми спести две години такси.

# 136
  • Мнения: 30 802
Не че нещо, но да има училища, които буквално се приравняват с унитата. Прочетете за IB програмата. На места равняват дипломата директно с уни, а най-известните унита директно ти приспадат една или две години от обучението, когато идваш от такова училище и си с такава диплома.

IB може да караш и в българска гимназия, стига някой да те светне. Доцентката по философия водеше и лекции за IB гимназисти. Приспадат някакви GenEd изисквания, но не и 2 години.

# 137
  • Мнения: 7 171
Не че нещо, но да има училища, които буквално се приравняват с унитата. Прочетете за IB програмата. На места равняват дипломата директно с уни, а най-известните унита директно ти приспадат една или две години от обучението, когато идваш от такова училище и си с такава диплома.

IB може да караш и в българска гимназия, стига някой да те светне. Доцентката по философия водеше и лекции за IB гимназисти. Приспадат някакви GenEd изисквания, но не и 2 години.

Имаш по-голям шанс да те приемат в желан университет, ако си с IB, но за приспадане не съм чувала.

# 138
  • Мнения: 40 876
Това стана супер тъп спор. И понеже по-умният отстъпва официално заявявам - да си изпратиш детето в бординг скуул е върхът на сладоледа, после не му трябва даже да следва за да му дадат супер работа (Бърти Устър впрочем живее от наследени пари, не от изкарани от него самия, но при това положение човек може да живее също толкова добре и с образование до 3 клас в някоя каспичанска гимназия) или ако все пак благоволи да следва ще пропусне 1-2 години. Това са страшно много спестени пари, но понеже аз съм тъпа и бедна, и понеже детето ми е бавно развиващо се, не сме си и помислили за тази опция, а сме си подсмърчали в България.

# 139
  • Мнения: 40 876
Имаш по-голям шанс да те приемат в желан университет, ако си с IB, но за приспадане не съм чувала.

Аз мое да съм прозта българка, ама и у наше село съ и чувалу за тъз ИБЕ диолома. И казват, че самъ пу себи си тя не е нещу супер, ами треби да са взети изпитити с 6 и 7, а то не билу толкуз лесно. Т.е. пак дупи си требе и не ти пударават нищу заради ИБЕ-то.

# 140
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
русалка, видяла съм и темите и когато мога помагам с информция на лични на майки, изпращащи си децата в Англия. Не го казвам това, за да обезкуражавам. Напротив желая успех на всички деца, които тръгват по този път. Просто казвам, че не е лесно и не е за всички. Това, че младежите остават, да  2-3-5 г след завършване остават, аз говоря 20г по-късно  Crazy

За училищата в България, които споменаваш нямам предства. АК -американски колеж ли е в Младост? Другото не съм го и чувала. Не виждам причина Харвард да не приема деца от България, имаме много талантливи и можещи. И стипендии да дават, и по наше време (90-те) даваха. Но нали знаеш, че няма безплатен обяд, всичко се плаща по един или друг начин. Успех, извънкласни задължения и тн. и за университета излиза евтино едно наше умно, талантливо и старателно дете в сравнение със стипендията.

.. да си изпратиш детето в бординг скуул е върхът на сладоледа, после не му трябва даже да следва за да му дадат супер работа (Бърти Устър впрочем живее от наследени пари, не от изкарани от него самия, но при това положение човек може да живее също толкова добре и с образование до 3 клас в някоя каспичанска гимназия) или ако все пак благоволи да следва ще пропусне 1-2 години. Това са страшно много спестени пари...

Черната що бе душа добре си приказваме. И аз не съм изпратила моето дете в бординг училище и не искам, но не отричам определени привилегии които то дава. За Бърти и приятели ти писах да кажа как не е нужно да се учи (дори и в университет!) и пак да се "реализираш" и добре да живееш. Ако бях като Бърти и средата му, нямаше да се налага да се образовам и реализирам
Това болднатото е за мен и за теб може да са много, но за други хора са си джобни...

Последна редакция: пт, 30 окт 2015, 19:40 от GI

# 141
  • Мнения: 1 262
Естествено, че никой нищо не ти подарява. И че дипломата се взима след камара изпити. Ib образованието е едно от най-трудните. В България, за съжаление всичко е побългарено и няма училище, което предлага цялото Ib обучение. Има училища, които предлагат дипломата, но не съвсем.(който е запознат наистина що е то Ib диплома ще разбере какво имам в предвид) Не ми се влиза в задълбочен спор специално за това.  Който иска да се информира има много инфо. Оксфорд например приспада години за ученици с такава диплома. Не разбирам иронизирането и подигравките ви. Мисля че сме големи хора с претенции поне за елементарно възпитание. Ясно е, че вие сте по-по и най. Но тук пишем няколко човека, които виждат реално как стоят нещата. Не казвам да приемете че е така. Но поне приемете, че моеже би има места, където е и така. Казах ви, преди да замина разсъждавах по вашият начин. Сега виждам, че нащата са коренно различни.

# 142
  • София
  • Мнения: 18 028
GI, да предположим, че  масово се връщат след 20 години... ОК, нали не мислиш, че това действие е свързано по какъвто и да е начин с завършеното някога средно училище? Има толкова фактори, които могат да бъдат причина за поемане в обратна посока след 20 години, но видът на завършената гимназия  и нейната локация определено не са сред тях..

# 143
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Русалка, след 20г не по-скоро завръщането към България от моято кохорта беше след около 7-9 години след завършването. Но може би сега да има повече възможности и да е още го-глобален света, незнам.
Знаеш ли, когато дойдох тук един стар емигрант ми каза, че носталгията е на вълни. В началото има голям отлив и еуфория да учиш в чужбина, подкрепян от родители, успял да реализираш голяма мечта. После прилив и тн. Много подкрепа ще им трябва на децата ви и разбиране от ваша страна. Неща, обстоятелства, отношения и тн които вие няма да разбирате, но те ще търсят вашата подкрепа.

За средното образование дали има значение къде е завършено? За да влезеш в университет няма, за това как ще се интегрираш по-късно мисля че има. Просто ще си интегрирал към чуждото общество на малка възраст, когато все още се изграждаш като човек/тийн. Но аз реално нямам опит как е. С моите колега всички бяхме завършили средно в България.

# 144
  • София
  • Мнения: 18 028
Нищо не трябва да е на всяка цена... Дори и висшето навън, какво остава да си бутам детето на 13-14 в boarding school. Ако детето ми прецени, че трудно се адаптира в новата среда, сред новите хора и носталгията го терзае, че не му харесва, че иска да се прибере, винаги ще има моята подкрепа. С тази разлика, че една такава стъпка на 19+ години ще е осъзната и добре обмислена, ще е най-малкото  собствен избор, както и преди това е било  взетото решение за следване навън и предприетите в тази посока действия,  докато зад уж детската амбиция за учене  в чужбина, подплатена и със свръх дадености, за изявата на които тук нямало поле, в много случаи стои просто здраво родителско побутване.. Не критикувам никого. Всеки си знае, но не приемам и постове в стил "Не си признавате, искате го и вие, ама гроздето е кисело".

Последна редакция: пт, 30 окт 2015, 20:34 от пенсионирана русалка

# 145
  • Мнения: 40 876
Оксфорд например приспада години за ученици с такава диплома. Не разбирам иронизирането и подигравките ви. Мисля че сме големи хора с претенции поне за елементарно възпитание. Ясно е, че вие сте по-по и най. Но тук пишем няколко човека, които виждат реално как стоят нещата. Не казвам да приемете че е така. Но поне приемете, че моеже би има места, където е и така. Казах ви, преди да замина разсъждавах по вашият начин. Сега виждам, че нащата са коренно различни.

Спорът не беше за IB дипломата, а за предимствата на бординг скуулс. Ти намеси IB за да защитиш тезата, че да се ходи в бординг скуул е супер полезно и незаменимо. Това е изместване на спора, но дори да разширим темата и за IB дипломите пак нещата не са както казваш. Оксфорд не приспада години, защото цялото следване за бакалавър в Оксфорд е точно 3 години. Ако ти си права то тогава притежателите на IB диплома ще завършват само за една година (ако под години разбираме най-малкото възможно число 2) или направо ще им дават диплома без никакво учене, ако под години разбираме числото 3 Twisted Evil А всъщност Оксфорд си казва какви кредити дава за IB диплома и при какви условия - кредити има за определени предмети и то при висок успех:

http://oxford.emory.edu/academics/registrars-office/ap-ib-colleg … -credit-policies/

В същото време в нета има доста дискусии по въпроса "IS IB worth it?" и мнението на повечето е отрицателно. Някои даже казват, че даже да имат кредити пак е по-добре да си влизат в часовете, защото иначе ще имат проблеми да се включат на по-късен етап.  
Но все пак IB  диплома може да се вземе и без да се ходи в пансион в друга държава, а спорът беше за това, нали?

И не казваме, че сме по-по-най, а че не приемаме идеята за ранна раздяла с децата си и затова не сме правили стъпки в тази насока. И не ни е гроздето кисело, просто нямаме апетит за това грозде.

# 146
  • Мнения: 7 171
Разбира се, че може да се учи по IB програма без да си в пансион!

# 147
  • София
  • Мнения: 877
"Образованието не добавя ум." Не психясвайте на тема камара изпити, дипломи, образование на децата с цел получаване на яката работа и по-високо положение в социалната стълбица. Това ми звучи като Индия, където образованието е издигнато в култ, тъй като е единствения начин за измъкване от ужасяващата бедност.

Чела съм части от една биография на Стивън Хокинг, той е учил в Кеймбридж. Студентите се разделяли на талантливи, които не полагали усилия, като говорим не за научаване на материала, за нови пътеки на мислене в матемтиката/физиката и трудолюбивите. Просто не било готино да те числят към вторите.

# 148
# 149
  • Мнения: 24 467
Peace
И правилна.

В основата на всичко е балансът. Хората са го открили в дълбоката древност и правилото е неизменно, природно и естествено. Онзи, който нарушава естествените закони, винаги търпи санкции. Колкото по- големи са отклоненията, толкова по- сериозни са санкциите.
Това е отликата от нарушаването на човешките закони. В последния случай човек може да се измъкне. При нарушение на естествените- не. Дисбалансът в системата рано или късно води до отхвърляне.

Нито акъл, нито сигурно добро бъдеще и щастие гарантира което и да било средно училище.
Именно по тази причина не ми е хрумвало да си отделям децата на възраст, когато на първо място се нуждаят от домашен уют и семейна среда.
Всичко друго е просто бизнес. Нечий друг. Не мой. И не ме касае.

Общи условия

Активация на акаунт