Отговори
# 285
  • Мнения: 7 171
ЧС е права, че в някои професии за да те допуснат на интервю е само ако си завършил определен университет и определена специалност. Имам опит и от двете страни и на интервюирания и на интервюиращия и мога да коментирам. В Англия има много сега университет които са били политехникуми.
Естествено че личностните качества са важни, но без ценз от определен университет/специалност няма да може да се видят даже.

Е, да, това е така. Мо има специалности, които осигуряват добро бъдеще, независимо къде си завършил. Например медицина.

# 286
  • Мнения: 315
ЧС е права, че в някои професии за да те допуснат на интервю е само ако си завършил определен университет и определена специалност. Имам опит и от двете страни и на интервюирания и на интервюиращия и мога да коментирам. В Англия има много сега университет които са били политехникуми.
Естествено че личностните качества са важни, но без ценз от определен университет/специалност няма да може да се видят даже.

Е, да, това е така. Мо има специалности, които осигуряват добро бъдеще, независимо къде си завършил. Например медицина.

Особено за медицината има огромно значение къде си завършил. Близка моя роднина завърши два пъти медицина за да може да практикува в страната, в която се омъжи.

# 287
  • София
  • Мнения: 752
И на мен не ми харесва  да се отделят децата ни отрано , но ми обясниха, че още по време на ученето ги срещали с определени университети и имало значение на кое у-ще си възпитаник, т.е. деца с еднакво ниво, но едното завършило въпросния колеж, а другото идващо от друг, това с колежа било с предимство.

Всеки си хвали стоката Wink Имаш ли доказателства, че целия набор, или 80%, или даже 50% от това специално училище ги приемат в Оксбридж? А ако нямаш такова, значи си е до дете Whistling А пък щом си е до дете значи и от другаде става Grinning Но това си е мое мнение де, всеки има право да вярва каквото иска и да пробва каквото иска. Темата е нещо като въпрос за моето мнение и затова си го излагам. Не мога да казвам обаче кой какво да прави Peace
http://www.karieri.bg/karieren_klub/novini/1120453_pet_uchilisht … ford_i_keimbridj/
Това е оригиналната статия.
http://www.theguardian.com/education/2011/jul/08/university-admi … y-oxbridge-divide
Ето го и изследването.
http://www.suttontrust.com/wp-content/uploads/2008/02/UniversityAdmissions.pdf
http://www.suttontrust.com/wp-content/uploads/2016/02/Oxbridge-A … ions-01.02.16.pdf

Май не е само до дете  Wink У нас не е ли така?
Скрит текст:
Приетите българи в Оксбридж обикновено са от едни и същи училища, няма да ги казвам кои са, знаем ги. Wink Процентът на приети е малко по-малък в сравнение с тези 5 английски училища, ама то е защото някои от нашите деца отиват в Германия, САЩ или Франция. Laughing
Иначе на въпроса от темата: не, аз не бих се разделила, ако става въпрос дете в училищна възраст да го пратя да учи в чужбина. Ако става въпрос от страната да дойде в София след 7.ми клас - ами не знам, не съм била в такава ситуация. Човек много пъти едно нещо се зарича, пък когато му дойде до главата, прави друго. Grinning

# 288
  • Мнения: 40 752
Е сега, няма да седна да отричам, че има няколко училища с особено висок процент приети. Ама те се броят на пръстите на ръцете и там се влиза трудно ако не си от аристокрацията и бизнес елита Whistling Колко от тук пишещите могат да вредят децата си там? Не става въпрос просто да си дадеш детето в бординг скуул и всичко да стане цветя и рози Wink Пък и да си вредиш детето баш там срещу над 20 000 лири годишно, то дали ще е сред богопомазаните, ако не си потомствен аристократ или член на техните избрани клубове?
Ето един линк, нека погледнем страница 41, че Оскфорд ми се е забил в главата:
http://www.suttontrust.com/wp-content/uploads/2008/02/UniversityAdmissions.pdf
Училищата, вкарващи в Оксфорд по над 20 деца годишно, са таман 6 за цяла Англия. Останалите могат да се мерят със СМГ или са доста по-зле Twisted Evil А нали темата беше дали си струва да се ручат жабетата?

Обаче пак да кажа - всеки си решава, всеки си има свои специфични обстоятелства и аз само си изказвам мнението, което е според изгледа от моята камбанария. Не искам да убеждавам никого, че от неговата камбанария няма да е различно Peace

П.П. У нас е до дете да се влезе в елитните училища. И като се съберат там подбрани деца после е предвидимо какво се получава. И в тези училища има парашутисти, ама не са каймакът на каймака там, нали?





# 289
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
ЧС добре си се ориентирала със Сътон тръст репорта. Като говорим за Охбридж тези изброени училища от които по 20% влизат са освен с пари са и селективни. Тоест на 10г възраст подбират с изпит. По-голямата част не са boarding а са дневни училища където няма как да си пратиш 10-11г дете да учи освен ако не живееш в Англия. Моят син учи в такова училище от които над 20% влизат в Охбридж. Понеже темата е пращане на деца в чужбина, малко са хората които ще имат парите а и едновременно с това умни , ранно развити деца с перфектен английски на 10г, които освен всичко друго да са и психически готови за отделяне. Не е полезно за децата да се отделят в такава ранна възраст от семейството. Ако са толкова умни след бълг гимназия пак ще влязат в Охфорд ако това е целта.

Последна редакция: чт, 25 фев 2016, 22:50 от GI

# 290
  • София
  • Мнения: 752
ЧС добре си се ориентирала със Сътон тръст репорта. Като говорим за Охбридж тези изброени училища от които по 20% влизат са освен с пари са и селективни. Тоест на 10г възраст подбират с изпит. По-голямата част не са boarding а са дневни училища където няма как да си пратиш 10-11г дете да учи освен ако не живееш в Англия. Моят син учи в такова училище от които над 20% влизат в Охбридж. Понеже темата е пращане на деца в чужбина, малко са хората които ще имат парите а и едновременно с това умни , ранно развити деца с перфектен английски на 10г, които освен всичко друго да са и психически готови за отделяне. Не е полезно за децата да се отделят в такава ранна възраст от семейството. Ако са толкова умни след бълг гимназия пак ще влязат в Охфорд ако това е целта.
newsm10
Няма какво повече да се каже. Hug

# 291
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Стана ми интересно. Какъв е процента на възпитаници на СМГ и други елитни български училища приети в Охридж годишно?

Ако наистина се мери с първите от таблицата за Охбридж в линка , като такива училища в Англия като Westminster, St Paul's, Winchester, Eton, Perse, Royal Grammar school, etc където между 50% и 20% от учениците влизат в Охридж, ще съм много впечатлена. Някои знае ли?

# 292
  • Мнения: 40 752
Не знам да има такава статистика, но според мен трендът е нарастващ. Има и друго, статистиката няма да е много коректна, защото английските топучилища едва ли не "под строй" изпращат своите випускници в Оксбридж, докато българчетата се разделят на много ръкави, основно по финансови причини - оставащи тук, избиращи Германия, Австрия, Холандия, Дания, избиращи САЩ, избиращи Великобритания...
Измежду тези, избрали англоговорящи страни, пак има разделение и най-накрая кой какво ще избере зависи сигурно най-вече от финансовия аспект - докато едно следване в Оксбридж струва 9000 лири + още толкова за разходи, то едно следване в Шотландия е двойно по-евтино, а едно следване в САЩ (в най-най-университет) може да бъде и практически безплатно. Освен това споменатите британски училища изпращат своите абитуриенти във всички специалности на Оксбридж, докато тези от СМГ се целят в много тесен сегмент - математика, компютърни науки, физика и...общо взето това. Ясно е, че не може половината СМГ да ги приемат, защото това ще рече да запълнят чувствителна част от изобщо приетите да следват такива специалности Grinning
Но е много вероятно по брой приети да следват математика и компютърни науки СМГ да е водещо училище, поне тази година. Съдя за това по линка по-долу, който копирам от форума на СМГ:

https://news.bg/education/blestyashta-pobeda-na-matematitsite-ot … etoven-lider.html

Цитат
От Оксфордския университет са изпратили писмо, че СМГ може да бъде универсален сертификационен център, защото е световен лидер по брой ученици, приети в техния университет. "Там са приети най-много студенти, които са учили в едно училище - нашето СМГ", с гордост каза директорът. Той даде пример, че 11 от 156-те випусници през тази година на Столичната математическа гимназия випуск са приети в Оксфорд.

Та 11 от 156 прави 7%, но има и приети в Кеймбридж няколко деца, та малко на око според мен може да се говори за около 10% приети със сигурност. Има обаче и много добри деца, които изобщо не са кандидатствали в Оксбридж, както писах по-горе.

П.П. Такива класации са малко подвеждащи за нивото на едно училище в смисъл, че ако има много приети в Оксбридж то училището със сигурност е добро, но ако няма много приети не значи със сигурност, че е лошо. "Московското СМГ", ако мога така да ги нарека, всяка година излъчва златни медалисти от международните олимпиади и със сигурност децата им са на супер ниво, но май никой не отива в Оксбридж, а си следват в Москва по традиция. Това е само един пример за това колко опасно е да се сравнява само по един критерий Peace

# 293
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Впечатляващо е че СМГ-то 8% от учениците влизат да учат в Охбридж, дори и да е само за точни науки. Сигурно този процент нараства на 10%, като сложиш такива отиващи в Харвард.  
 
mamamilk  изгледах http://bnt.bg/predavanyia/mestno-vreme/kakvo-se-krie-zad-uspehit … itanitsite-na-smg. Нещото което ми направи впечатление, е че въпреки че приемат след 7-ми клас, всъщност от 5-ти клас (11-12г) започва сериозната подготовка в училището, а самите деца се готвят от 2-ри (на 8 годнини) клас по школи!
Колко е до талант или по скоро си е страхотна подгптовка и гърч за да се влезе незнам.

Истината е, че е елитно училище до което малко хора имат достъп. Същото е и в Англия с първите 30 училища (страница 39 от Сътантръст репорта от линк-а)  в страната, където 10% влизат в Охбридж. И тук малък процент от завършващите ходят към Харвард. И тук подготовката (математика и английски), за да се влезе в такова училище започва на 7г.

Разликите, както аз ги виждам са в мащаба. В СМГ с 8% учащи биха се наредили към 101 място на тези училища от линк-а, където са със същия процент приети.
Другата голяма разлика е, че тези английски училища, с 20-50% влизащи в Охбридж, освен математика и английски, учениците при влизането свирят на 1-2-3 интрументи, някои на почти професионално ниво на 11г възраст; играят спорт (поне 2) на добро/национално/обласно ниво. Нормално в АНглия за 65 милиона, България 7 милиона. Тук конкуренцията е по-голяма.

Последна редакция: пн, 29 фев 2016, 12:04 от GI

# 294
  • Мнения: 2 885
В Eton българчета няма, доколкото знам.
Гърч, зор, напън и талант под 50%.

# 295
  • Мнения: 40 752
Нещото което ми направи впечатление, е че въпреки че приемат след 7-ми клас, всъщност от 5-ти клас (11-12г) започва сериозната подготовка в училището, а самите деца се готвят от 2-ри (на 8 годнини) клас по школи!
Колко е до талант или по скоро си е страхотна подгптовка и гърч за да се влезе незнам.

Истината е, че е елитно училище до което малко хора имат достъп. Същото е и в Англия с първите 30 училища (страница 39 от Сътантръст репорта от линк-а)  в страната, където 10% влизат в Охбридж. И тук малък процент от завършващите ходят към Харвард. И тук подготовката (математика и английски), за да се влезе в такова училище  на 7г.

Както винаги има "и тако и вако". Някои деца се гърчат под натиск и така, добре напомпани, успяват да влязат в СМГ. За други деца школите не са гърч и насилване и те си ходят с кеф и на школи и на състезания. Общо взето насилваните деца никога не стигат до върховете в класациите и рейтингите и едва ли влизат в топ университетите. Но пак биват изтеглени от другите и накрая имат много по-добро ниво, отколкото биха имали другаде. Затова именно е и големият наплив и чанч. А ранният прием е характерна специфика на МГ-тата, защото математическото мислене започва да се развива именно някъде около 4-5 клас. Показателно е, че практически всички изявени състезатели от гимназията (9-12 клас) са били прието от 5 клас и почти няма деца, дошли от 8 клас, които да влязат в отборите.
Обаче в България не е само СМГ, а ако не се лъжа има и тридесетина други МГ-та по градовете и в тях се учи по същите програми и на база на същите принципи. Та възможности за талантливите математици има достатъчно не само в София. Ако СМГ е водеща гимназия то е защото в София има най-богат избор (милион и половина софиянци някъде все пак), но и МГ-тата от големите градове не се дават без бой.

Цитат
В Eton българчета няма, доколкото знам.
Гърч, зор, напън и талант под 50%.

Ми нали именно това дискутираме - няма смисъл от ходене в Итън, където и без това едва ли ще приемат простосмъртни българчета. А наистина талантливите българчета после ги приемат в университети и с българска гимназия и без да са плащали 6 години по 20 000 лири. Тези чужди колежи, които идват да се рекламират у нас на образоватевлните изложения, са от далеч по-нисък клас, докато на училища като Итън не им и хрумва да правят рекламни кампании в България Mr. Green

# 296
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
В Eton българчета няма, доколкото знам.

Защо да няма българчета? Там не приемат по националност. Има и българчета и китайчета и русначета и англичанчета. Ако детето ти може да им мине изпитите (първо на 10г, после на 13г), интервюто, ти имаш по 34 хиляди паунда на година да платиш и си ОК детето ти да е на пансион, защо не. Дори и степендии дават за надарени деца.

# 297
  • Мнения: 2 885
Може. Позната кандидатстваха там от София. Финансите не бяха никакъв проблем. Сега детето учи в АК.

# 298
  • Мнения: 40 752
Може. Позната кандидатстваха там от София. Финансите не бяха никакъв проблем. Сега детето учи в АК.


Т.е. не са го приели в Итън и затова е отишло в АК? Или е учило известно време в Итън за да се подготви за влизане в АК? Mr. Green

# 299
  • Мнения: 2 885
Има ли значение? Желанието беше да се възползват от идеята "средно в чужбина". нали нея обсъждаме?

Сподели, че Итън не приемат нашенци ....а може и да не са успяли с изпита на 10 г.
Остана си детето в БГ и сега учи в АК. Не зная подробности, т.к. действието се развива докато аз съм на 3000 км и нямам наблюдение над детайлите.

Общи условия

Активация на акаунт