Въпрос за сокчетата!

  • 5 181
  • 56
  •   1
Отговори
  • София/Овча купел 2
  • Мнения: 984
Искам да ви питам,освен сок от ябълка и морков какъв още може да се дава?Иска ми се да пообогатя менюто но незнам с какво.Давам и пюре вече,но ми се ще да разнообразя и сокчето.

# 1
  • Мнения: 27 524
Бебетата имат нужда до 4-6 месеца само и единствено от кърма/АМ,а не от сокчета и разнообразие!
Но щом така или иначе си подкарала ранното захранване и предполагам,че няма да спреш,можеш да даваш сок от курши.Комбинацията ябълка-морков аз много не я приемам,по-добре му ги давай отделно.

Последна редакция: сб, 01 апр 2006, 00:05 от Blondi

# 2
  • Мнения: 7 640
например круша

# 3
  • Мнения: 2 657
.Комбинацията абълка-морков аз много не я приемам,по-добре му ги давай отделно.

 newsm10 и аз отделно ги давах Wink

# 4
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Както вече е написала Blondi , бебетата до 6 ти месец имат нужда единствено от мляко, било то кърма или адаптирано........

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 10 819
По схемите за ранното захранване няма друго споменато освен ябълка и морков.Смятам че крушата е също добра идея.За сведение ние сок скоро няма да кусаме.Направо на пасирани плодове.

# 6
  • Мнения: 2 494
Сок и аз бях почнала от 2 месец, както ми каза педито, ябълка, после морков, но като попрочетох ги спрях и мисля сега към 6 и половина 7 месеца да почнаи давам вече.

Ако ще си даваш сок давай ябълка, морков или круша, но отделно!

# 7
  • Мнения: 1 999
Бебчето ти как ги понася соковете? Няма ли колики?

# 8
  • София/Овча купел 2
  • Мнения: 984
Бебчето ти как ги понася соковете? Няма ли колики?
Много добре ги понася,пюретата също.Коликите по-принцип ни бяха доста слаби,почти не е плакала.
Нямам намерение да спра със захранването.Нямаме проблем,а и на нея доста и харесват.Благодаря за отговора все пак.

# 9
  • Мнения: 4 668
Аз пък на моя син му давах различни сокове , захраних го след 4-тия месец , но съм му давала повечето сокчета на ХИП , без тези с цитрусовите плодове . Той ябълков сок не искаше , а и до ден днешен не го пие . Мисля , че може и нещо с банан да дадеш , изобщо разгледай ги и прецени , само виж за какви месеци пише , дали отговарят на вашите !  И ние нямахме колики !   bouquet

# 10
  • Мнения: 3 537
Давах сок ябълка,морков,круша,грозде,тиква Wink

# 11
мила "blondi" не мисля че бебетата нямат нужда от нищо друго освен кърма до 6 месец това е много спорен въпрос.чета книгата за хранене на бебето на Лиляна Трифонова и там пише че соковете съдържат плодова захар,плодови киселини,баластни в-ва които възбуждат апетита стимулират смилателните ензими,изпразването на червата и нормалната чревна флора.А.КАКВО ДА КАЖАТ МАЙКИТЕ КОИТО ПО СТЕчЕНИЕ НА ОБСТОЯТЕЛСТВАТА НЕ могат да кърмят

Последна редакция: сб, 01 апр 2006, 17:31 от Vivi

# 12
  • Мнения: 27 524
mila "blondi" ne mislia 4e bebetata nqmat nujda ot ni6to drugo osven karma do 6 mesec tova e mnogo sporen vapros.4eta knigata za hranene na bebeto na LilianaTrifonova i tam pi6e 4e sokovete sadarjat plodova zahar,plodovi kiselini,balastni v-va koito vazbujdat apetita stimulirat smilatelnite enzimi,izprazvaneto na 4ervata i normalnata 4revna flora.A.KAKVO DA KAJAT MAIKITE KOITO PO STE4ENIE NA OBSTOIATELSTVATA NE mogat da karmiat

 newsm62

# 13
  • Мнения: 513
Давах сок ябълка,морков,круша,грозде,тиква Wink
И аз така  Peace само дето не се бях сетила за сок от тиква  newsm78

# 14
  • Мнения: 2 936
 Winkсокове на хип,гербер,кинела.само да гледаш за колко месеца са.и аз по-късно започнах да давам на беба тези с цетрусовите плодове-но тя така и не ги хареса. Naughty

# 15
  • Мнения: 5 370
мила "blondi" не мисля че бебетата нямат нужда от нищо друго освен кърма до 6 месец това е много спорен въпрос.чета книгата за хранене на бебето на Лиляна Трифонова и там пише че соковете съдържат плодова захар,плодови киселини,баластни в-ва които възбуждат апетита стимулират смилателните ензими,изпразването на червата и нормалната чревна флора.А.КАКВО ДА КАЖАТ МАЙКИТЕ КОИТО ПО СТЕчЕНИЕ НА ОБСТОЯТЕЛСТВАТА НЕ могат да кърмят

Не мисля, че иронията към Блонди е уместна. Лиляна Трифонова може и да е професор, но поднесената в книгата и информация по няки параграфи е доста остаряла. Confused
Ще дам само един пример-вносители на детски храни за България са ми близки, те самите ми се караха, че бях решила да давам сокче на Станислав преди 5-6 месец. А нали именно търговците имат най-голям интерес да си пласират стоките?
апропо, само Ганчев има подобна измишльотина като сок след 9 седмица. Sick

# 16
  • Мнения: 27 524
Мерси,Сър Дечко,за подкрепата.  Hug Реших,че няма смисъл да се обяснява нищо на "милата Веси"  Laughing

Много ми е интересно,понеже честичко вече се случва,в дадена тема аз и още няколко мами казваме дадено мнение,еднакво,обаче все се намита някоя девойка,дето ме подхваща само мен със заяждане,а защо не и другите?  newsm78 Та реших,че е просто лична неприязън към моята особа,а не толкова несъгласие и затова си трайкам.Каквото и да кажа,все ще се приеме на нож  Mr. Green

# 17
  • Мнения: 4 915
_VESI_, ами срещу мнението на Лиляна Трифонова може да се противопостави целият този екип:

Експерти, участващи в разработването на Националния план за действие “Храни и хранене”
Ст.н.с. д-р Стефка Петрова, дм, ръководител Направление “Храни и хранене”, НЦООЗ, национален консултант по хранене и диететика към МЗ
Д-р Снежана Алтънкова, директор Дирекция “Опазване и контрол на общественото здраве”, МЗ
Д-р Светлана Черкезова, главен експерт, Дирекция “Опазване и контрол на общественото здраве”, МЗ
Д-р Маша Гавраилова, началник отдел “Опазване на общественото здраве”, МЗ
Д-р Нелия Микушинска, държавен експерт, Дирекция “Опазване и контрол на общественото здраве”, МЗ
Д-р Нана Николова, главен експерт, Дирекция “Опазване и контрол на общественото здраве”, МЗ
Ст.н.с. д-р Румяна Вачкова, д.м.н., консултант към проекта
Ст.н.с. инж. Георги Георгиев, дх, консултант към проекта
Доц. д-р Радостина Георгиева, дм, директор на НЦРРЗ
Ст.н.с. д-р Никола Василевски, дм, НЦООЗ
Гл. асист. д-р Анета Попиванова, дм, СБАЛАГ ”Майчин дом”
Ст.н.с. д-р Людмила Иванова, дм, Лаборатория “Хранене”, НЦООЗ
Ст.н.с. д-р Донка Байкова, дм, Лаборатория “Хранене”, НЦООЗ
Ст.н.с. Констанца Ангелова, дм, Лаборатория “Хранене”, НЦООЗ
Н.с. I ст. д-р Веселка Дулева, дм, Лаборатория “Хранене”, НЦООЗ
Н.с. I ст. Дора Овчарова, Лаборатория “Хранене”, НЦООЗ
Н.с. I ст. д-р Красимира Ватралова, дм, Лаборатория “Хранене”, НЦООЗ
Ст.н.с. д-р Благой Йорданов, дм, Зав. Лаборатория “Хранене”, НЦООЗ
Ст.н.с. д-р Росица Еникова, Зав. Лаборатория “Хранителна микробиология”, НЦООЗ
Д-р Кирил Киров, НВМС, МЗГ
Васил Ганев, директор на ЦЛКПНТМТ, МЗГ
Ст.н.с. д-р Йордан Гогов, дм, НДНИВМИ, МЗГ
Д-р Илиян Костов, директор на Дирекция “Безопасност на храните и техния контрол”, МЗГ
Д-р Божидар Христов, главен експерт, ГУ на НВМС, МЗГ
Н.с. I ст. Виктор Бадулин, НЦРРЗ
Елка Йорданова, главен експерт, Дирекция “Политика в общото образование”, МОН
Гюлиян Адил, експерт, Дирекция “ПСС”, МТСП
Експерти, допринесли за разработването на Националния план за действие “Храни и хранене”
Ст.н.с. инж. Николай Ризов, дх
Лилия Василева, експерт в областта на хранителната токсикология, консултант по проекта
Анина Чилева, психолог, НЦОЗ
Д-р Мая Спиридонова – директор на РИОКОЗ-Перник
Д-р Фани Петрова – директор на РИОКОЗ-Пазарджик
Д-р Светлозара Илиева, Национална здравноосигурителна каса
Д-р Светлана Кирякова - СРИОКОЗ
Мария Натина – главен експерт, Дирекция “Политика в общото образование”, МОН
Йордан Арнаудов, експерт в областта на здравната информация, НЦЗИ

 
Които са създатели на "Националния план за храненето и храните" на Министреството на здравеопазването.

А ето и какво пише в този план /на 15 стр./:

Практиката на захранване на кърмачетата в България не отговаря на международно приетите препоръки. Докато препоръките на СЗО са до 6-ия месец бебетата да са на “изключително” кърмене, у нас вода се дава още след раждането, а в края на 2-ия месец се въвеждат плодови сокове. Това намалява приема на кърма и оказва неблагоприятно действие върху хранителния статус и имунитета на кърмачето. Поради неинформираност или липса на средства, някои майки въвеждат рано краве мляко в храненето на кърмачето, което създава риск от алергия и желязодефицитна анемия.

А ето тук линк към НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ “ХРАНИ И ХРАНЕНЕ” 2005 - 2010:  http://www.evroportal.bg/article_view.php?id=726220  /най-долу има WORD file за изтегляне - това е "Планът...", виж на стр. 15/


В цяла Европа и в други части по света, децата поне до 4-ти месец са само на мляко. Желателно е да се изчака навършването на 6-ти месец за въвеждане на други храни /вкл. сокчета/. На 6 месеца храносмилателната система на бебетата е по-зряла и рискът от възбуждане на алергия - по-малък.
А и се следва естествения ход на развитието на бебето - на около 6 месеца децата почват да седят /необичайно е да ядат легнали пюрета, нали?/, тогава пробиват първите зъбчета, тогава проявяват интерес към храната на големите, тогава изчезва рефлексът за избутване навън с езичето, тогава и започва спадът на запасите от хемоглобин и могат да се въведат други храни.

А сокчетата всъщност са по-вредни, отколкото полезни за бебешкия стомах. По-добре е детето да приема пасиран плод, вместо сок. Дъщеря ми още не пие сок, но нагъва плодове.
И още нещо - какво толкова съдържа сокът, което е нужно на бебето до 4-6 месечна възраст, и което го няма в кърмата/АМ?...Отговорът е - нищо.

# 18
  • Мнения: 5 370
Мерси,Сър Дечко,за подкрепата.  Hug Реших,че няма смисъл да се обяснява нищо на "милата Веси"  Laughing

Много ми е интересно,понеже честичко вече се случва,в дадена тема аз и още няколко мами казваме дадено мнение,еднакво,обаче все се намита някоя девойка,дето ме подхваща само мен със заяждане,а защо не и другите?  newsm78 Та реших,че е просто лична неприязън към моята особа,а не толкова несъгласие и затова си трайкам.Каквото и да кажа,все ще се приеме на нож  Mr. Green
Ми ще ти дам отговора-дано не се засегнеш обаче Peace
Маманчетата са остро подведени и те подценяват предвид БЛОНДИнския ник.....ама не знаят, че това е защитна маскировка.
Сори за офф-а. Peace

# 19
  • София/Овча купел 2
  • Мнения: 984
Да ви кажа честно,вече съжалявам,че попитах.Вие превърнахте темата в бойно поле #2gunfire."Съжалявам" че следвам съветите на педиатъра и си захранвам бебето.В крайна сметка всеки сам решава кога и какво да дава на детето си.Като сте против тези неща по-добре не отговаряйте на такива теми Crossing Arms.
kamelia77,Надито,_VESI_ ,Мимис,Pipinka ,благодаря ви за отговорите.Може да погледна и готовите сокчета,въпреки че предпочитам да си ги правя вкъщи.

# 20
  • Мнения: 27 524
Нашето бойно поле какво ти пречи?Тук е форум за даване на мнения и ако в тема пусната от теб има такива,които не ти харесват....ами така става понякога.Ти пък си избирай тези,които ти изнасят и остави бойното поле на другите,какъв е проблемът?

Сър Дечко,не се засягам,сигурно си права.Нищо,няма лошо,нека се подвеждат.То така ако преценявахме хората...  Grinning

# 21
  • Мнения: 948
Така и така е бойно поле, ще ти кажа моята педиатърка какво каза за сокчетата: давай като стане на 21 (години), с водка.

 Peace

# 22
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Да ви кажа честно,вече съжалявам,че попитах.Вие превърнахте темата в бойно поле #2gunfire."Съжалявам" че следвам съветите на педиатъра и си захранвам бебето.В крайна сметка всеки сам решава кога и какво да дава на детето си.Като сте против тези неща по-добре не отговаряйте на такива теми Crossing Arms.
kamelia77,Надито,_VESI_ ,Мимис,Pipinka ,благодаря ви за отговорите.Може да погледна и готовите сокчета,въпреки че предпочитам да си ги правя вкъщи.



Няма защо да съжаляваш, тук сме точно за да си помагаме, а в спора се заражда истината  Peace

Относно соковете аз също ги дадох рано, но нямах интернет и много ме е яд, че следвах напътствията на педито и книгата на Лиляна Трифонова.

Моя син нямаше колики до момента в който не дадох сок и като казах на педито, тя вместо да ми каже спри соковете ми каза давай капки против колики/саб симплекс или еспумизан/

И в крайна сметка коликите си ги карахме до към 6-ти месец  Confused Ако имах нета и инфото тогава, нямаше да захраня на 3-месеца с пюре и да дам сок на 40 дневно бебе

А можеш да дадеш сок и от круша щом така си решила, но си ги прави ти, не взимай купешки, защото сте мънички още  Peace, поне изчакай да навърши 6 месеца и тогава давай готови

# 23
  • Smolyan
  • Мнения: 1 400
niunia аз давах и от круша, сега ги има на пазара, давала съм сок от сварена тиква, много е полезен  Wink. Наистина има голямо разнообразие в готовите бебешки сокчета - мултивитамини и други, ще ги видиш, по - добре е домашни, обаче е трудно да осигуриш разнообразие. Кото порастнете малко може портокал, ти ще си решиш.
Не обръщай внимание на бойното поле, това за сокчетата и захранването тук винаги се превръща в спор. Моят син нямаше колики от соковете. Явно си решила да захранваш по бг схемата,  желая ти успех   bouquet

# 24
  • Мнения: 607
Аз също давах сокчета от рано.Купувах Хип и Ганчев-според месеците.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 298
mila "blondi" ne mislia 4e bebetata nqmat nujda ot ni6to drugo osven karma do 6 mesec tova e mnogo sporen vapros.4eta knigata za hranene na bebeto na LilianaTrifonova i tam pi6e 4e sokovete sadarjat plodova zahar,plodovi kiselini,balastni v-va koito vazbujdat apetita stimulirat smilatelnite enzimi,izprazvaneto na 4ervata i normalnata 4revna flora.A.KAKVO DA KAJAT MAIKITE KOITO PO STE4ENIE NA OBSTOIATELSTVATA NE mogat da karmiat

 newsm62
Ми като не могат да кърмят дават АМ ...

И аз ще се намеся, ама подобно "бойно поле" не мога да отмина. Пришки ми излазоха на устата от приказки на тема "кога е време да захраним?". Като се каже "педиатъра" и "Лиляна Трифонова" иди се противопоставяй на подобни "светила". Ми не са прави, карат си по школа, отдавна отречена по света. Верно, че всяка майка си решава, но тя трябва да получи първо достатъчна информация, и после да взема решения. А Л.Трифонова и педиатрите, които само нея четат не са надежден източник на информация. Ето как хората обясняват защо не трябва да се бърза със захранването тук!. Каквато и чужда литература да зачетете, все такова нещо ще видите. Конкретно за соковете нищо не се споменава в тази статия, ама никой по света не ги дава преди 5-6 навършени месеца (и проблема не е в коликите!!!), и понеже детето вече може и някои сурови плодове да консумира на тази възраст, а те са доста по-полезни от соковете, то последните могат и да се прескочат. Да не говорим, че никой по света не започва захранване със сокове, чиста българска измишльотина ...не ми идва друга дума.

И niunia, ти щом си твърдо решена да си вървиш по тази схема, по-добре изкарай още малко на ябълка и морков, поотделно, и разнообразявай след 4-ти месец например с готови сокчета или като излязат в началото на лятото сезонните плодове, избягвай цитрусовите и тези с дребни семки. Съвета, който са ти дали за крушите не подкрепям, крушите са хубав, но по принцип нетраен плод, сеща ли се някой с каква интервенция те се запазват "пресни" месеци след като са брани???

# 26
  • Smolyan
  • Мнения: 1 400
Всяка майка решава дали да дава сокчета или не  Naughty. Вярно, че напоследък много се лансира късното захранване и тук се напада всяка майка, която не храни детето си по схеми на Американската педиатрична организация. Аз нямам собствени изследвания, но съм сигурна, че не само в България захранват рано. Не съм сигурна, че сокчетата са напълно излишни на бебето на 3-4 месеца, някои от доводите, които чета ми се струват нереални. Неможело бебе под 4-5 месеца да покаже че вече не е гладно ако яде твърда храна - абсолютно невярно - поне за моето бебе, едва ли ще яде до безкрайност. Във френски схеми за хранене се започва със сок и то от портокал - знам, че при тях може да се започне с цитрусови. Има майки, които не са чували за късно захранване и като обяснявам те не го възприемат - техен си проблем, обаче като видяха една майка как го спазва това късно захранване казаха "горкото дете". Има различни хора. Напълно съм за кърменето и съм съгласна с всичките му ползи, но за ранното или късното захранване има много мнения и теории. Майката усеща кога да даде и кога да изчака с определена храна.
Не се заяждам, просто почти всички нови мами във форума постоянно се нападт като попитат кога да дадат сок или пюрета. Мир  Peace

# 27
  • Мнения: 46 508
... но съм сигурна, че не само в България захранват рано ...

САМО в България захранват рано  Wink

# 28
  • Мнения: 7 640
Всяка майка решава дали да дава сокчета или не  Naughty. Вярно, че напоследък много се лансира късното захранване и тук се напада всяка майка, която не храни детето си по схеми на Американската педиатрична организация. Аз нямам собствени изследвания, но съм сигурна, че не само в България захранват рано. Не съм сигурна, че сокчетата са напълно излишни на бебето на 3-4 месеца, някои от доводите, които чета ми се струват нереални. Неможело бебе под 4-5 месеца да покаже че вече не е гладно ако яде твърда храна - абсолютно невярно - поне за моето бебе, едва ли ще яде до безкрайност. Във френски схеми за хранене се започва със сок и то от портокал - знам, че при тях може да се започне с цитрусови. Има майки, които не са чували за късно захранване и като обяснявам те не го възприемат - техен си проблем, обаче като видяха една майка как го спазва това късно захранване казаха "горкото дете". Има различни хора. Напълно съм за кърменето и съм съгласна с всичките му ползи, но за ранното или късното захранване има много мнения и теории. Майката усеща кога да даде и кога да изчака с определена храна.
Не се заяждам, просто почти всички нови мами във форума постоянно се нападт като попитат кога да дадат сок или пюрета. Мир  Peace
и на мен това ми прави впечатление

# 29
  • Мнения: 992
Всяка майка решава дали да дава сокчета или не  Naughty. Вярно, че напоследък много се лансира късното захранване и тук се напада всяка майка, която не храни детето си по схеми на Американската педиатрична организация. Аз нямам собствени изследвания, но съм сигурна, че не само в България захранват рано. Не съм сигурна, че сокчетата са напълно излишни на бебето на 3-4 месеца, някои от доводите, които чета ми се струват нереални. Неможело бебе под 4-5 месеца да покаже че вече не е гладно ако яде твърда храна - абсолютно невярно - поне за моето бебе, едва ли ще яде до безкрайност. Във френски схеми за хранене се започва със сок и то от портокал - знам, че при тях може да се започне с цитрусови. Има майки, които не са чували за късно захранване и като обяснявам те не го възприемат - техен си проблем, обаче като видяха една майка как го спазва това късно захранване казаха "горкото дете". Има различни хора. Напълно съм за кърменето и съм съгласна с всичките му ползи, но за ранното или късното захранване има много мнения и теории. Майката усеща кога да даде и кога да изчака с определена храна.
Не се заяждам, просто почти всички нови мами във форума постоянно се нападт като попитат кога да дадат сок или пюрета. Мир  Peace
и на мен това ми прави впечатление

аз също не разбирам повечето мами тук и за това не пишех но вече не се стърпях ами момичето пита с какво да разнообрази а не рани ли е за сокче или да спра ли да давам сокче незнам защо винаги се изкривяват темите и въпросите от този род неразбирам не можете ли просто да кажете да можеш да разнообразиш с еди какво си или този плод не е за препоръчване още но не почват се едни безкраини спорове кога захранвали по света и видиш ли и ние трябва да захраним тогава щото е по света може би съм тъпа но не ви разбирам мили майчета защо се бъркате в отглеждането на децата на другите майки нали вие сте захранили късно или ще захраните късно и ваште бебчовци ще се хранят по световната схема е мисля че има и такива майчеат които ще си хранят и захранват по бг схема всеки носи глава на раменете си и си решава сам за себе си
надявам се да не съм обидила никой  Hug и спокойни и здрави дечица

# 30
  • Мнения: 27 524
Всяка майка решава дали да дава сокчета или не  Naughty. Вярно, че напоследък много се лансира късното захранване и тук се напада всяка майка, която не храни детето си по схеми на Американската педиатрична организация. Аз нямам собствени изследвания, но съм сигурна, че не само в България захранват рано. Не съм сигурна, че сокчетата са напълно излишни на бебето на 3-4 месеца, някои от доводите, които чета ми се струват нереални. Неможело бебе под 4-5 месеца да покаже че вече не е гладно ако яде твърда храна - абсолютно невярно - поне за моето бебе, едва ли ще яде до безкрайност. Във френски схеми за хранене се започва със сок и то от портокал - знам, че при тях може да се започне с цитрусови. Има майки, които не са чували за късно захранване и като обяснявам те не го възприемат - техен си проблем, обаче като видяха една майка как го спазва това късно захранване казаха "горкото дете". Има различни хора. Напълно съм за кърменето и съм съгласна с всичките му ползи, но за ранното или късното захранване има много мнения и теории. Майката усеща кога да даде и кога да изчака с определена храна.
Не се заяждам, просто почти всички нови мами във форума постоянно се нападт като попитат кога да дадат сок или пюрета. Мир  Peace
и на мен това ми прави впечатление

аз също не разбирам повечето мами тук и за това не пишех но вече не се стърпях ами момичето пита с какво да разнообрази а не рани ли е за сокче или да спра ли да давам сокче незнам защо винаги се изкривяват темите и въпросите от този род неразбирам не можете ли просто да кажете да можеш да разнообразиш с еди какво си или този плод не е за препоръчване още но не почват се едни безкраини спорове кога захранвали по света и видиш ли и ние трябва да захраним тогава щото е по света може би съм тъпа но не ви разбирам мили майчета защо се бъркате в отглеждането на децата на другите майки нали вие сте захранили късно или ще захраните късно и ваште бебчовци ще се хранят по световната схема е мисля че има и такива майчеат които ще си хранят и захранват по бг схема всеки носи глава на раменете си и си решава сам за себе си
надявам се да не съм обидила никой  Hug и спокойни и здрави дечица


Просто защото ни пука и за другите дечица  Hug

# 31
  • Мнения: 992
ами радвам се че ви пука за другите дечица но както се бях изразила майката не иска съвет дали да спре сокчето а просто с какво да разнообрази  newsm78

# 32
  • Мнения: 46 508
ами радвам се че ви пука за другите дечица но както се бях изразила майката не иска съвет дали да спре сокчето а просто с какво да разнообрази  newsm78

Ракия, водка, джин ...

# 33
  • Мнения: 992
айде няма нужда от такива насмешки черния хумор не ти мина безинтересен е  Thinking

# 34
  • Мнения: 46 508
Абсолютно сериозна съм, разнообразяването на менюто е много важно за тези месеци, а най-важното е да приема колкото се може по-малко мляко, а ако може да се спре изцяло: най-добре!

mamamaya, за какво разнообразяване става дума за дете на 2-3 месеца? Дори да е въведена някаква храна като сок или пюре- то е еднообразно, не са 10-15 неща и да се дава различно всеки ден!

# 35
  • Мнения: 992
никол това не е мой въпрос а на момичето пуснало темата аз само го повтарям аз знам че на тази възраст се дава сок от ябълка и морков и евентуално круша разбрах го скоро но аз така или иначе не давам сок изобщо мойта щерка не иска и да помирише пробвах е преди няколко дена така че това при нас отпада написах в постинга си и сега с риск да се повторя казвам че ми е интересно защо мамите не отговарят на темата конкретно а започват да пишат за късното захранване след като момичео е захранило не вярвам да спре това ми е интересно  newsm78

# 36
  • Мнения: 46 508
... защо мамите не отговарят на темата конкретно а започват да пишат за късното захранване след като момичео е захранило не вярвам да спре това ми е интересно  newsm78

Отговаряха. Дори тези, които са за късното захранване са отговорили, че едва ли ще го спре вече започнатия сок- да продължава с него. Тези пък, които са захранили рано, казаха, че за тази възраст това е достатъчно.
За късното е писанао само, че детето няма нужда от нищо, освен от мляко, така че да не се притеснява, че не може да внесе разнообразие, че и това е предостатъчно.
Не е нужно да търсим скрит замисъл във всеки пост, смятам, че тук сме достатъчно откровени, че да си говорим със заобикалки  Grinning
Лека вечер  bouquet

# 37
  • Мнения: 992
лека и на теб   bouquet

# 38
  • София
  • Мнения: 2 298
...ами момичето пита с какво да разнообрази а не рани ли е за сокче или да спра ли да давам сокче .......не можете ли просто да кажете да можеш да разнообразиш с еди какво си или този плод не е за препоръчване още .......... кога захранвали по света и видиш ли и ние трябва да захраним тогава щото е по света може би съм тъпа но не ви разбирам мили майчета защо се бъркате в отглеждането на децата на другите майки ...... всеки носи глава на раменете си и си решава сам за себе си
надявам се да не съм обидила никой  Hug и спокойни и здрави дечица

Всички отговаряха по темата.
Някои мами обясниха защо не бива да се търси идея за разнообразие именно с аргумента за късното захранване. Виж долната информация и се опитай да препоръчаш идея за разнообразие:
"До 4 навършени месеца се препоръчва единствено мляко, едва на 4 навършени суров банан и авокадо, до 6 месеца само топлинно обработени плодове (не всякакви разбира се) , едва след 6-ти сурови плодове, и то пак не всякакви (круша, манго, папая) и горе-долу тогава и по-добре след 7-ми сокчета от меки плодове: ябълка, кайсия, грозде, круша, праскова, слива, папая, евентуално портокалов сок (с внимание за алергия).  Всякакви други плодове се въвеждат още по-късно."

Никой не се бърка в отглеждането на чужди деца, споделя информация, която е получил, надявайки се да е полезен, защото не всяка мама има достъп до такава информация..

# 39
  • Мнения: 210
Ние почнахме с кайсия, т.к. таткото се задушава от ябълките и ни забраниха докато не станем на 10 месеца поне. Можеш още и праскова. Аз купувам сокчетата на хипп т.к. в момента не мога да купя пресни плодове иначе предпочитам домашно приготвените. Успех!

# 40
  • Мнения: 27 524
Ние почнахме с кайсия, т.к. таткото се задушава от ябълките и ни забраниха докато не станем на 10 месеца поне. Можеш още и праскова. Аз купувам сокчетата на хипп т.к. в момента не мога да купя пресни плодове иначе предпочитам домашно приготвените. Успех!

 Naughty

Кайсията и прасковите са от мъхестите плодове и са силни алергени!

# 41
  • Мнения: 1 427
Захраних по така оплюваната БГ-схема.Сокче дадох малко преди да навърши два месеца.Давах ябълка, морков, ябълка +морков, круша.Но като започнах плодовите пюрета вече не давах сокове.

# 42
  • Мнения: 9 903
хъм, освен че прасковата и кайсията са алергени, къде авокадо, манго и папая по нашите земи? вижда ми се неразумно един от най-първите продукти за захранване да е авокадо.

# 43
  • Мнения: X
Съгласна съм със съображенията: детето да започне да сяда /естествено, че с лъжичка ще яде седнало/, порастването на зъбите и това, че в даден момент самото то започва да зяпа по чиниите...  newsm62

# 44
  • София
  • Мнения: 2 298
хъм, освен че прасковата и кайсията са алергени, къде авокадо, манго и папая по нашите земи? вижда ми се неразумно един от най-първите продукти за захранване да е авокадо.

Алерген за даден организъм може да се окаже всяка една храна.
В източника от който чета (Super Baby Food, моля само не ме нападайте, че сме в България а не в Америка), храните са разделени в две групи: храни с висок риск от алергия и храни с нисък риск от алергия. Прасковите и кайсиите са поставени във втората група. Сурови се препоръчват прасковата след 7 навършени, кайсията след 8 навършени месеца.

Авокадо - доказано е научно, изхождайки от хранителната му стойност и възможността организма да го обработва, че е една от най-добрите първи храни, колкото и това да не съвпада със собствената ти теория за неразумността...всъщност не знам на какво се базира тази твоя лична преценка ...

Авокадо, манго и папая наистина не виреят по нашите земи и затова аз не ги отглеждам в градината си, просто ги купувам от пазара...пардон, купувам само авокадо и манго, защото папаята бебка я недолюбва.

Последна редакция: пт, 07 апр 2006, 23:10 от nati_nat

# 45
  • Мнения: 9 903
далеч съм от мисълта да нападам/въпреки че наистина сме в България/, тъй или иначе няма да ги дам скоро, но "теорията ми за неразумността"  Mr. Green се крепи на това, че нямам идея как точно са обработвани тези плодове, докато стигнат нашия пазар Simple Smile да, може би точната дума не е "неразумно", а "нелогично". Простичко - даваш това, което е най-близо до теб.
Ето, нагоре се спомена за френска схема със започване от портокалов сок - защо  не въприемаме нея, а американската? Или нечия друга национална схема? От толкова цитиране на американски източници почвам да недолюбвам аз тези американци...

Ееее, ама сега и аз ли да редактирам... Simple Smile

# 46
  • София
  • Мнения: 2 298
далеч съм от мисълта да нападам/въпреки че наистина сме в България/, тъй или иначе няма да ги дам скоро, но "теорията ми за неразумността"  Mr. Green се крепи на това, че нямам идея как точно са обработвани тези плодове, докато стигнат нашия пазар Simple Smile да, може би точната дума не е "неразумно", а "нелогично". Простичко - даваш това, което е най-близо до теб.
Ето, нагоре се спомена за френска схема със започване от портокалов сок - защо  не въприемаме нея, а американската? Или нечия друга национална схема? От толкова цитиране на американски източници почвам да недолюбвам аз тези американци...

Ееее, ама сега и аз ли да редактирам... Simple Smile

Доста плодове на нашия пазар не са родно производство - никога ли няма да даваш на детето цитрусови плодове, или банани например? А за ябълки, круши, грозде и какво ли още не, как си сигурна, че не са вносни? Та понеже аз купувам банани например, не виждам защо да не купувам и авокадо и манго. И двете са по-полезни от банана, авокадо заради мазнините - най-добрата храна на мозъка, мангото освен друго е доказано антивирусно средство.

За схемите на захранване. Американската педиатрична академия е доста сериозна организация и от тази гледна точка намирам за сериозни научните й открития. Освен това по случайно съвпадение на обстоятелствата имам такъв източник под ръка - девер ми живее в Щатите и ми е купил такава литература. Що се отнася за портокаловия сок, и в американската литература също го препоръчват сред първите сокове (дори по-горе съм писала това), но обръщат внимание на възможна алергична реакция, ако в семейството има фамилна обремененост. Френската схема на захранване също се базира на теорията за късното захранване, както й американската. За нея имам представа само от Интернет сайтове, когато бях във Франция - там съм завършила второто си висше, "вятър ме вееше на бял кон" както се казва и  не съм се замислила да си купя литература на тази тема. Но във всички френски Интернет сайтове се препоръчва заханване на бебето между 4-6 навършени месеца. Те имат по-различна последователност при въвеждането на храните - напр. зелен фасул и броколи срещам в рецептите още при първите пюрета - за 5 месечно бебе, докато американците препоръчват въвеждането на тези продукти едва на 8/9 месеца.

Недей мрази американците  Laughing просто имат широкоразпространена литература и доста хора знаят английски и я четат  Laughing Laughing

Извинявай за редакцията  Laughing ама забравих - която и национална схема на захранване на европейска държава да вземем, все ще става въпрос за късно захранване ...

Последна редакция: сб, 08 апр 2006, 00:30 от nati_nat

# 47
  • Мнения: 1 465
Леле какъв спор се е заформил тук Shocked

Моля не намесвайте портокала във Френската схема Wink Ето тук го пише и то на Френскииииhttp://www.doctissimo.fr/html/sante/mag_2000/mag1110/sa_2928_orange_vf.htm, че портокалът не се препоръчва, утре ще го преведа - сега ми се спи Tired
Тук сокчета не се пият поне до навършването на 6 месеца. Препоръчва се като течност, освен млякото, да се приема вода.
С тази "Френска схема" ме накарахте и мен сега да чета дебели книги, но да се препоръчва портокал /вярно, че съдържа витамин С, но си е алерген/ така и не намерих. newsm78
Я, Зузи да уточни, къде точно го е чела, защото малко сюреалистично ми звучи, като сте започнали с цитати и преводи.... Wink

# 48
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Хайде стига сте се карали за тези схеми за захранване, на всички стана ясно, че не се препоръчва ранното захранване. Аз ако бях авторка на темата щях да съм безкрайно объркана от тези ваши препирни. Мисля, че е достатъчно само един да спомене, а е не всички да се нахвърляте, като че светът ще свърши ако дадем по-рано сокче. пожелавам на всички ви ЗДРАВИ и весели деца! Simple Smile

# 49
  • София
  • Мнения: 9 857
Въпреки че усещам какви ще са последствията от моите писания,ето ви цитат от книгата на Л.Перну:"До третия месец не се предвиждат други храни освен сок от портокали през втория и третия месец или малко преди това...Може да се дава сок от мандарини,лимони,грозде,праскови,кайсии,домати и череши".Аз лично смятам това разнообразие за малко пресилено,но..Докато нямах компютър,т.е.  допреди два месеца,аз не бях чувала нищо за късното захранване.Захраних и двете си деца по оплюваната бг-схема.Много се надявам да нямаме последици,но истината е ,че ако нямаш интернет,почти няма откъде да се информираш.Сега,като четох,може би бих изчакала до четвъртия месец,но не и повече.А иначе нито една от дъщеричките ми не е имала никакви колики,голямата не е кърмена,малката-20 дни.Засега и двете не са имали прояви на алергии,антибиотик не сме и помирисвали,надявам се и занапред да е така.Просто исках да кажа,че още няма достатъчно инфо за ранното захранване или поне аз мисля така.А иначе по темата-на два месеца съм дала сок от моркови,от ябълки,на четири-сок от портокал,на на девет-каисия и праскова.

# 50
  • Мнения: 5 370
Леле какъв спор се е заформил тук Shocked

Моля не намесвайте портокала във Френската схема Wink Ето тук го пише и то на Френскииииhttp://www.doctissimo.fr/html/sante/mag_2000/mag1110/sa_2928_orange_vf.htm, че портокалът не се препоръчва, утре ще го преведа - сега ми се спи Tired
Тук сокчета не се пият поне до навършването на 6 месеца. Препоръчва се като течност, освен млякото, да се приема вода.
С тази "Френска схема" ме накарахте и мен сега да чета дебели книги, но да се препоръчва портокал /вярно, че съдържа витамин С, но си е алерген/ така и не намерих. newsm78
Я, Зузи да уточни, къде точно го е чела, защото малко сюреалистично ми звучи, като сте започнали с цитати и преводи.... Wink
Да, потвърждавам, така е-погледнах го бегло, до 4 месеца не се препоръчва.
Освен това съветват да не се почва със сокчета, а с плодове или зеленчуци, и когато се избират сокчета, то те да са без захар, за д ане свиква детенце със сладкото.
СЪГЛАСНА! Peace

# 51
  • Мнения: 1 465
Геле73, ами кое издание на Лоранс Перну имаш? - в моята пише други неща и е издание 2005. Снощи нея четох и не пишеше такова нещо. Точно тя ги отрича до 4 месец.

# 52
  • София
  • Мнения: 9 857
Да,вярно е ,че моето издание е старо,но когато се роди голямата ми дъщеря нямаше ново издание.Точно това исках да кажа-че не съм имала информация за късното захранване и много се надявам това да не се отрази на децата ми. Peace

# 53
  • Мнения: 1 446
Давах сок ябълка,морков,круша,грозде,тиква Wink
Peace

# 54
  • София
  • Мнения: 2 298
Геле73, ами кое издание на Лоранс Перну имаш? - в моята пише други неща и е издание 2005. Снощи нея четох и не пишеше такова нещо. Точно тя ги отрича до 4 месец.
Аз в момента преглеждам моето издание - от 2002г. е; няма такова нещо със сокове от най-ранна възраст; дадено е захранване след 4-ти месец, а соковете се споменават чак след 5-ти месец!

Това още по-старо издание на Геле73 (на моето пише, че предишното е от 98г.) да не е побългарено нещо при превода? Чак пък толкова авторката да еволюира и да смени изцяло концепцията си ... 

# 55
  • Мнения: 7 640
това с портокаловия сок го има в изданието от 1982г, сега го намерих.
Голяма еволюция, наистина.

# 56
  • София
  • Мнения: 9 857
Много се извинявам и съжалявам ,че намесих тази книга.Моето издание е от 92г година и просто не намерих друго от тази авторка когато се роди дъщеря ми/голямата/,а иначе книжката наистина е много полезна.Не желая да превръщам това в спор,просто идеята ми беше,че по-трудно се намира информация за късното захранване. smile3525

Общи условия

Активация на акаунт