Дете на 1 год и развитието му

  • 6 900
  • 62
  •   1
Отговори
  • варна
  • Мнения: 1 228
Скоро пуснах тема за каката сег е ред на малкия ,на 1 год ще стане след 2 седмици а ми се струва че е малко назад в развитието си относно думички и комуникация.
Говори си ба-ба,па-па, ма-мам и някакви негови ,но едва ли го свързва с нещо ,не казва чао ,боц ,браво ,пляска с ръце само ,когато той си поиска .
На името си се обръща рядко ,не обича да се гушка много освен ако не се е ударил тогава иска да бъде гушнат и успокоен .
Иначе пълзи от 7 месечен и от скоро се пуска и прави по няколко крачки сам.
Трябва ли да се тревожа ?
Старая се да не го сравнявам с каката ,която много рано започна да говори и да показва ,но все ми се струва че малко закъснява и плаша.

# 1
  • Мнения: 7 325
Имам две познати с бебета родени в началото на септември, не говорят, не ходят, не пляскат, не разбират какво е чао ... .и никой не вижда нищо притеснително в това. Мисля, че малко бързаш. Моят син проходи на 11 месеца без да се държи, проговори късно. Дъщеря ми проходи на 1 год. на рождения си ден, нямаше зъби, не ядеше, не говореше, не лазеше, ..... хиляди диагнози ми минаха през главата.
Та както казва нашата педиатърка - няма две еднакви деца, всяко дете е един свят, при някой нещата стават по-бързо, при други по-бавно, което не означава че имат проблем. Радвай се на бебето си, защото този период отлита бързо и в един момент ще се озовеш пред едно пораснало дете, а ще си загубила много хубави моменти в търсене на симптоми за нещо, което няма.

# 2
  • Мнения: 11 832
Ти си го следи като развитие, но не се шашкай от сега още е доста малък и да ако можеш, не го сравнявай много с каката  Wink.


Посочва ли когато иска нещо, яде ли сам нещо например солета, има ли добър очен контакт?

# 3
  • варна
  • Мнения: 1 228
Яде сам бисквитка ,сухар ,не ги посочва ако ни види да ядем нещо и му с е преяло те гледа и се облизва .

# 4
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 673
Това,че не сочи не мисля,че е някакъв признак.Моето е на 2 години и 4 месеца и пак не сочи като иска нещо.От скоро,много скоро започна да говори и пак е силно казано това да говори.Иначе от рано като го попитам примерно "къде е лампата" ми показваше с поглед.На по късен етап вече и разбираше всичко,но не говореше.Иначе проходи много рано още на 10 месеца,а до ден днешен не може да пълзи. Stop

# 5
  • Мнения: 11 832
Посочването е един важен признак на неврологичното развитие, да факт има деца които никога не го правят и всичко с тях е наред, но той е важно умение (детето да осъзнава, че ръката е инструмент с който може да посочи)....важно е също дали разбира друг като му сочи.

Моят син започна да сочи почти на 2г , първо с цяла ръка, после обособи пръстче...късно проговори и към момента още не всичко е наваксано като говор и умения.

Затова от опит искам да кажа на Захарчето , че ако детето доста изостава говорно вземете мерки, не правете моята грешка да чакате.

# 6
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 673
Нали това казах по горе,че говори.Иначе доста се бях филмирала и много диагнози сама му поставях.Педиатъра ни е много готин човек и винаги е казвала кога е притеснително и кога не.Казваше ми,че чакаме до две годишна възраст и ще ни праща на специалист.За мое щастие всички притеснения се оказаха напразни и проговори.

# 7
  • София
  • Мнения: 709
Момчетата се водят, че проговарят по-късно, но естествено си е до дете. Аз не виждам нищо притеснително, в това което разказваш Hug

# 8
  • Мнения: 11 832
Нали това казах по горе,че говори.Иначе доста се бях филмирала и много диагнози сама му поставях.Педиатъра ни е много готин човек и винаги е казвала кога е притеснително и кога не.Казваше ми,че чакаме до две годишна възраст и ще ни праща на специалист.За мое щастие всички притеснения се оказаха напразни и проговори.

Радвам се  Hug ...защото казваш, че говори е силно казано затова казах. Защото моето също говореше, но просто беше по-назад на 2г и 6м говореше само с по 1 думичка а на тази възраст трябва да прави минимум изречение от 2 думи.

# 9
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 673
Оооо казвам го,защото около нас са само момиченца и как приказват......много.Но виж моето спрямо тях е назад.Затова пък знае цели 10 букви.Разпознава ги и ми ги показва когато го попитам.

# 10
  • София
  • Мнения: 860
Не се притеснявай - не може и да говори, и да проходи едновременно - така казват. Едното изостава. Моят плямпоти много от едногодишен, обаче се осмели да проходи чаааак на година и 3-4 месеца, а да пълзи не се научи, влачеше се по корем  #Crazy
И по принцип момчетата са доста по-назад в развитието от момичетата по много показатели, с порастването разликата изчезва (като станат за женене, пак се появява  Joy)

# 11
  • София
  • Мнения: 709
Не се притеснявай - не може и да говори, и да проходи едновременно - така казват. Едното изостава. Моят плямпоти много от едногодишен, обаче се осмели да проходи чаааак на година и 3-4 месеца, а да пълзи не се научи, влачеше се по корем  #Crazy
И по принцип момчетата са доста по-назад в развитието от момичетата по много показатели, с порастването разликата изчезва (като станат за женене, пак се появява  Joy)

 Joy Joy Това за жененето много ми хареса  Joy
Така е не може да насмогне да научава всичко детето. И нашия има речник от 10ина думички, сочи и разбира много, но не ходи още. Даже пълзенето му е едно влачене подобно на плуване малко  Joy

# 12
  • Мнения: X
Според мен се качва прекалено много летвата.
Моето дете проходи само на година и пет месеца. Половин година се държахме за ръка. В момента все още няма ясен и отчетлив говор. Вече втора година ходи на ясла ..

# 13
  • Мнения: 547
Моето момченце е на 1г и 7м., проходи на 11месеца, обаче не говори все още, но всичко разбира и сочи с пръст и аз се бях притеснила, че не говори. Педиатъра каза да не се безпокоя, щом всичко разбира, просто ще проговори явно по-късно. Казва единствено АМ-АМ и много рядко мама, най-вече когато плаче и срички някакви, но смислена дума не.

# 14
  • Cyberspace
  • Мнения: 1 325
Синът ми е на година и десет месеца. Не говори, единствената "думичка" е КА - което значи нещо с колела  Mr. Green А, да и Даша - което значи Маша. Доскоро сякаш просто се рееше в пространството безцелно и нищо не разбираше. Сега вече виждам лек напредък, но нещата се случват доста бавно. Посочва какво иска, играе си много с онзи тип играчки, които имат дупки в определени форми и трябва да пуска формичките през тях. Много е старателен, но пък бързо му омръзва. Нарежда от онези дървените пъзели с формичките, реди конструктор... Има някой странни начини за игра - първо съчетава по цветове, като е убеден, че щом две неща са от един цвят, то те задължително си взаимодействат по някакъв начин и доста време се мъдри над тях. Показвам му, но той си знае неговото. Рисува си много иначе. Но пък да разглежда книжка - абсурд. Не разпознава животни на картинки, примерно, а да казва какви звуци издават е нещо съвсем далечно. Е, аз не бързам за никъде, обаче все си мисля, че ако има някакъв проблем с него е добре да се хване навреме, а не да се самонавиваме, че ще си навакса. А като започнат разбирачи да ми обясняват, че децата искали толкова много занимаване, дрън-дрън и ме влудяват... Сякаш съм го пуснала на произвола да се оправя сам. Естествено, че се занимавам с него, той не ме отразява почти никога, но това не е причина да се откажа.

Общи условия

Активация на акаунт