Свободни изкуства във Великобритания

  • 1 930
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте, мами! Дъщеря ми е единадесети клас и преди месец реши, че ще учи свободни изкуства, защото имала широки хуманитарни интереси, обясни ми за свободата всеки ученик сам да си сформира програмата на обучение според това, което му е интересно. Има ли мами, чиито синове/дъщери учат тази специалност? Може ли да дадете допълнителна информация, какво споделят децата ви, доволни ли са?

# 1
  • Мнения: 25 571
А обясни ли ти след това какво ще работи с широките си хуманитарни интереси?  Laughing
Вярно, винаги може да стане един министър или каква да е калинка, ама май се искат връзки и определени качества. Ако ги имате, що пък да не учи?

# 2
  • Мнения: X
А обясни ли ти след това какво ще работи с широките си хуманитарни интереси?  Laughing
Вярно, винаги може да стане един министър или каква да е калинка, ама май се искат връзки и определени качества. Ако ги имате, що пък да не учи?

Нищо за работа не е споменавала, казва, че не знае точно какво иска да следва, само да няма нищо общо с точните науки, понеже не са й сила. Каза, че свободните изкуства били удачен вариант, понеже три  години учиш хуманитарни, които са ти интересни (литература, изобразително, езици..т.н.) и после с помощта на съветник, който оценява силните ти страни, си избираш магистър, от тези, които университетът предлага за взели бакалавър свободни изкуства. Звучи интересно, особено, че тя се е занимавала с какво ли не хуманитарно. Но все пак мнение от други мами, които са чули и видели, ще бъде от полза. Simple Smile

# 3
  • Мнения: 1
Няма да има реализацията и перспективата, която би ви се искало, особено пред вид средствата, които изисква обучението в UK

# 4
  • Мнения: 1 970
Защо държи непременно на Великобритания?  Пуснете една търсачна на Либерал арт енд сайънс Колиджис и ще научите доста за тях. Говоря Ви от първа ръка, дъщеря ми завърши в Утрехт. Разбира се, че дават възможности, излиза се с мейджър по това. което те интересува. после може да правиш магистратура по него или подобно...
Произхода на такъв вид подход към висшето е Америка... Пионери в Европа са Холандците.

ето вижте например тук https://bestuniversities.wordpress.com/2009/10/19/liberal-arts-c … lleges-in-europe/

# 5
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Аман от хейтъри. Жената не пита каква ще е реализацията и колко пари ще даде. Все има някой, който да дава непоискан акъл и да пресмята на хората портфейлите.
Изключително е интересно това, което споделяш - не бях се замисляла и не бях се интересувала от такива специалности, но ми даваш тема за размисъл и разговор. Въпреки, че дъщеря ми се е насочила вече към кинематографията (кино режисура), ще ми е интересно да се поровя и ако има пък някой да каже от първо лице още по-добре. При нас ситуацията е подобна с хуманитарните профили  и на там се е насочила - 100% изкство или творческо писане. Само дето страната за сега е Франция, без да се изключва Англия, пък и Канада и Щатите (френско и английско говорящи страни).

# 6
  • Мнения: 1 970
Elan погледни това  http://www.uu.nl/en/organisation/governance-and-organisation/faculties и от там избери долу Рузвелт академията http://www.ucr.nl/academic-program/courses/Arts%20and%20Humaniti … ages/default.aspx

Иначе в Утрехт мисля че има режисура, но не е в либерал арт анд сайънс програмите, те са в двата колежа към университета - УЧУ и Рузвелт, а именно такова изкуство има , доколкото видях в Рузвелт.

Относно реализацията - не генерализирайте... Широките хуманитарни интереси, които иронизирате всъщност не са нищо друго освен една възможност всеки студент индивидуално да прецени за себе си и с помощта на тутор да подбере курсовете, които ще му трябват за това, което иска като реализация. А не да работиш два въпроса от конспекта на един от 50-те изпита които си взел за 5-те години на следването си. Въпрос на подход е.
Е, от първа ръка (дъщеря ми) твърдя, че този подход работи, след бакалореата по либерал арт с мейдйър икономика и право в Утрехт си направи магистратура в лоу факулти в Маастрихт, взе ЛЛМ  и реализацията е факт при това като юрист, не мие чинии. Но не в БГ, точно с тази специалност... Тук искат приравняване (естествено), но такава е специалността .
Всъщност всичко е строго индивидуално с реализацията, не само до образование, а и до късмет, ситуация, качества, възможности и т.н....
За средствата в ЮК сте права, не са малко. Но в Германия, Холандия, Франция са до 5 пъти по-малко, (като семестриялни такси) при това има и студентски кредити вече навсякъде. При добра реализация тяхното изплащане не е никакъв проблем, уверявам Ви. Има риск, разбира се и най вече, изисква се мобилизация и здраво четене, нищо общо няма с ВИШУТО у нас....

Последна редакция: пт, 11 мар 2016, 14:15 от StefanB

# 7
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Sambo09, как се развиват нещата при вас? Има ли нещо ново, което да споделите по темата?

# 8
  • Мнения: X
Sambo09, как се развиват нещата при вас? Има ли нещо ново, което да споделите по темата?
Извинявам се, за дългото отсъствие, имаме развитие. Дъщеря ми окончателно се спря на специалности в сферата на масовата комуникация (журналистика, творческо писане и медии), има даже няколко университета, които са на принципа на свободните изкуства, само че дават свободата да учиш няколко "предмета" от масовата комуникация. Сега сме пред друга дилема - IELTS или CAE.
Ако някой може да даде съвет, което е по-подходящо за нейната специалност, за бъдеща работа във Великобритания, кое се взима по-лесно/по-трудно и оправдава ли си усилията? Благодаря предварително. Ще попитам и в други теми.

Общи условия

Активация на акаунт