Бихте ли се върнали в България?

  • 195 984
  • 2 696
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 28 453
veilet, мен пък точно тези "семейни" отношения ме побъркваха в Бг Blush
Уффф, и мен! Тази хипер привързаност между роднини, още повече далечни такива, ми е изключително досадна. В този аспект немската студенина ми е много на сърце.
И аз така момичета....аз от София се преместих да живея в по малък град......в София тези неща вече са поотшумели, разстоянията са далече, животът е напрегнат, хората са се отдалечили.....но тук ми беше много странно как родата идва по всяко време, не те предупреждава, недай си боже някой да влезе в болница....може да не си го виждал една година и да не си се сетил да му се обадиш по телефона, но задължително в болницата се мъкнат през ден, през два.....Най големият ми ужас идва на Коледа и Великден, когато искам аз да си приготвя трапезата, украсата, ястията, а винаги съм длъжна да се събираме огромната рода и да прекарвам Коледа като на банкет.......палучавам хиляди подаръци боклуци, които иначе никога не бих си купила и не са ми нужни.....и аз се чувствам длъжна да раздавам също такива.....ако пък събирането е у нас и дойде многобройната рода трябва цял ден да готвя и вечерта вече съм труп....а за "нашата" рода е най важно на празник да се наяде Simple Smile.....с годините успях да се отдалеча от доста далечни братовчеди....и да концентрирам вниманието си върху най милите за мен близки.....но много би ми харесало в Германия....обичам подредено, монотонно, дисциплинирано....обичам солените, мазнички немски манджи, кесило зеле, наденици, вурстове.... Simple Smile Simple Smile За жалост не знам немски и нямам шансове за там hahaha hahaha

# 181
  • Мнения: 3 031
....но тук ми беше много странно как родата идва по всяко време, не те предупреждава....Най големият ми ужас идва на Коледа и Великден, когато искам аз да си приготвя трапезата, украсата, ястията, а винаги съм длъжна да се събираме огромната рода и да прекарвам Коледа като на банкет.......
Баба ми ужасена ме пита:
- Ама наистина ли когато майка му (на мъжа ми) иска да ви посети, се уговаряте няколко дни предварително? (Според баба е абсолютно в реда на нещата да цъфнеш на вратата без обаждане дори, все пак сме си "наши")
- Да, наистина.
- И ако не искаш да идва й казваш, че не е удобно?
- Да, наистина.
Следва шокирана физиономия Shocked Shocked Shocked

# 182
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
mimi.7299, и накрая винаги има недоволни, естествено... Confused

# 183
  • Мнения: 344
Да, госпожа златна толумба- и аз като теб си мисля, че като си плащам нормална, че и допълнителна здравна застраховка би следвало да бъда както трябва обслужена, но Не и какво сега да взема да ги хваля ли немските лекари ли и за кое им дело?! Че проспаха на ЯМР рака на мъжа ми и след 10 месеца той има метастази и в други органи ли?! И той е с 2 застраховки- това ли е разбраното от теб Качество и Специално отношение?!?!?!
Мила ми 37 по Целзий по твоите студентски години е било така- минало бешало... сега параметрите на медицинското обслужване в Германия са променени, защото добрите им лекари са зад граница, не им стигат заплатите тук, недоволстват.
Колкото до семейната привързаност, явно се разминавам с всички вас в категоризиране на емоционална дистанция- при мен тя е в други измерения.

# 184
  • Мнения: 28 453
Моята майка също е научена така....когато ще се ходи в някой той се предупреждава и ако не е удобно не ходиш и не се сърдиш,  че са ти отказали, аз също бях възпитана така....но тук бях направо шокирана... Shocked Shocked да не говорим, че почти нямам случай в моя живот да съм се обадила на някой и да му кажа "ще дойда на гости".....на гости според мен се ходи когато домакинът те е поканил, а не си се самопоканил.... hahaha
Веднъж тръгвах за Пловдив....бащата на моя мъж каза Ще спиш в леля Петранка....ще и се обадиш, аз попитах коя е.....Отговорът " ееее дето беше на сватбата ви" Rolling Eyes Rolling Eyes
Представям си се звъня на вратат и казвам Здравей лельо Петранке, аз съм Мими дето беше на сватбата ни и идвам да спя у вас rotfImbo rotfImbo
Ina V първите години се сърдеха Joy....постепенно разбраха, че аз имам по друго възпитание и у нас не се идва ей така Simple Smile.....знаят, че си ги обичам много и когато съм ги поканила са посрещнати с шестстепенно меню и за всеки е приготвено ядене, което той харесва и му е любимо.... примерно свекъра обича мазно месо, люти чушки...свекървата сухо бяло месо, задължително сладкиши за десерт...готвят се двата вида меса...винаги се доставят люти чушки, независимо какъв сезон е, и мазни мезета...за нея винаги домашно изпечен сладкиш Simple Smile
Приятно ми е да посрещам близките, когато съм подготвена за гости и има повод.... Simple Smile Simple Smile

Последна редакция: нд, 29 ное 2015, 20:30 от mimi.7299

# 185
  • Мнения: 1 959
Да, госпожа златна толумба- и аз като теб си мисля, че като си плащам нормална, че и допълнителна здравна застраховка би следвало да бъда както трябва обслужена, но Не и какво сега да взема да ги хваля ли немските лекари ли и за кое им дело?! Че проспаха на ЯМР рака на мъжа ми и след 10 месеца той има метастази и в други органи ли?! И той е с 2 застраховки- това ли е разбраното от теб Качество и Специално отношение?!?!?!

Не ми задавай глупави въпроси с груб тон.
Искрено ти пожелавам съпругът ти да се излекува.  Peace

# 186
  • Мнения: 659

Мила ми 37 по Целзий по твоите студентски години е било така- минало бешало... сега параметрите на медицинското обслужване в Германия са променени, защото добрите им лекари са зад граница, не им стигат заплатите тук, недоволстват.
Колкото до семейната привързаност, явно се разминавам с всички вас в категоризиране на емоционална дистанция- при мен тя е в други измерения.
Пак ще кажа, обобщаваш, а това няма как да е валидно за качеството на здравоопазване в държавата. Примери (дори съвсем нови, ако намекваш, че моята младост е отдавна отминала, хаха), бол. Всъщност, дори се касае за раковоболни, за съжаление. И не ми фамилиарничи, не ми е приятно. Лека вечер.

# 187
  • Down south
  • Мнения: 7 679
Мами, имам конкретен въпрос към вас дали бихте се върнали да живеете в България, ако не защо?
Не, не бих.
Миналата година ходих за бала на сестра ми.
Дори само мисълта за пътуване до там, успешно ми докарва кошмари, свързани със загубен  паспорт и пр.

Чалгата, не като музика, а като манталитет, ми се струва, че е придобила застрашителни мащаби.
Беззаконието или избирателното спазване на законите, е стряскащо. Същите важат само за някои. Връзкарството е основен поминък. Названието "кифла", звучи гордо  newsm78
Политическата обстановка, дори не си струва да засягам.

Не, благодаря!

# 188
  • SF
  • Мнения: 21 167
Точно тези неща, които си описала, ми пречат и на мене. Освен това стандартът на живот е много нисък. Хората работят цял месец, за да си плащат ежедневието - тока, който са изхабили, водата, сандвичите и кафето, транспорта. Със средно добра заплата в България за повече комфорт трудно остава. Освен това е много трудно да се намери работа, на която да ти плащат пълната заплата. Вече съвсем официално фирмите предлагат "месечна гарантирана заплата, плюс бонуси, съобразени с постиженията". Това да се разбира като заплата от 750 лева, но осигуровките и данъците са на 400. При съкращения на бюрото по труда се отива с 400 лв. При болнични и отпуск, се плаща също върху тази сума. Останалата част от заплатата е в сивото счетоводство.
Имате ли място при вас в чужбина? Приемате ли нови?

# 189
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 765
Е нали имаш трудов договор, а той се регистрира в бюрото по труда...малко ми се губи как се сменя така сумата  newsm78

# 190
  • Мнения: 781
Е нали имаш трудов договор, а той се регистрира в бюрото по труда...малко ми се губи как се сменя така сумата  newsm78
Осигуровките са на минимална заплата по договор , останалите на ръка под масата

# 191
  • Мнения: 2 450
Е нали имаш трудов договор, а той се регистрира в бюрото по труда...малко ми се губи как се сменя така сумата  newsm78

Лесно. В трудовия договор пише 400, осигуряват те на 400. Останалите ти се плащат под масата, даже не  като бонуси(щото бонусите също се плащат данъжи върху тях). Има го този феномен все още  в по-малките градове главно и за по-нискоквалифицирани позиции. Една приятелка в Русе е така, минимална по документи 700-800 реална, работи 12 часа дневно 6 дни седмично, и ако иска да вземе отпуската си трябва да решава, ако вземе само 10 дни й се плащат на реална заплата, ако вземе всичките 20 - на каквато я осигуряват. Обаче това далеч не е навсякъде. Аз винаги съм била осигурявана на реална заплата, даже и като студентка на половин работен ден като бях.
Относно чалгата, за щастие отшумява като феномен всъщност. Все по-малко са дискотеките и кръчмите, където се пуска такава музика, на последните им концерти на Пайнер никой не отиде, и самите певачки се преориентират към поп.
За манталитета, то си е до средата, покрай мен кифли не виреят твърде. Не е чак толкова черно положението, но не е и розово естествено.

# 192
  • SF
  • Мнения: 21 167
Изобщо не е така само в малките градчета. В София това е масова практика.

# 193
  • Мнения: 2 450
Изобщо не е така само в малките градчета. В София това е масова практика.
Поправям се:

Има го този феномен все още  в по-малките градове главно и/или  за по-нискоквалифицирани позиции.

Не е изобщо масова в София, един познат нямам с такъв случай, а не е да съм съвсем само сред програмисти.

# 194
  • SF
  • Мнения: 21 167
Да не спорим. Отвори произволна обява в джобс.бг и ще прочетеш "Ние предлагаме гарантирано възнаграждение по трудов договор, плюс бонуси, обвързани с постиженията". Разбирай го като: заплата 400 лева, а реално ще ви плащаме 800.

Общи условия

Активация на акаунт