Бихте ли се върнали в България?

  • 195 927
  • 2 696
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: X
Моята приятелка роди 2 деца във Франция. От малки им говореше само на български. Тя не знаеше френски и нямаше избор на какъв език да им говори. В момента са тийнейджъри и не говорят български. Тя все още се опитва нещо да ги учи, но те й отговарят на френски. Споделя, че буквално "насила хубост не става". Детето се прибира от училище, иска бързо емоционално да й разкаже нещо, тя го спира и му казва да й говори на български. То се отказва да се старае (мъчи), емоцията е спаднала и или нищо не й казва, или се измъква, че не е толкова важно. После тича при брат си, за да му се похвали на него. Приятелката ми казва, че в даден момент е трябвало да избира дали да общува естествено и нормално с децата си, или да ги учи на български.
В България общуват някак с другите деца, с роднините трудно, с "да" и "не" и на английски, с който знае. Нямат много роднини, не идват често. Най-добрите им приятели от България вече живеят в Англия и почти никога не се виждат. Нямат с кого да общуват много тук. Приятелката ми в началото каваше, че й е мъчно заради това, но сега вече изобщо не го коментира. Приела го е, свикнала е. Кара ги да учат английски, защото им е важен. Дъщеричката й е изявила желание там да учи руски и май ходи на руски.
Моите наблюдения са същите.  Peace

# 736
  • Мнения: 211
Дано не правиш грешка, като лишаваш сина си от още един език.  Peace А с българските си роднини не общува ли и на какъв език?

Ами не, не го лишавам от език. Ако иска да си го учи. Аз сам съм научил английски, с желание и разни английско говорящи студенти в София. Жена ми има разни книги за учене на български от преди години, тя го говореше до 2008г., после вече не го практикува. Руски е учила, но не го практикува. В работата й си говорят на френски, ама каквото се пише е обикновено на английски. От миналата година ходи на курсове и по китайски, че бил на мода. И немски ползва в работата й, на ниво да го разбира.
Тука при мен, българският няма да му върши абсолютно никаква работа на сина ми.
Като беше на 3 годинки се чудех дали да не го науча на английски, но реших че за него най-важното нещо е френският да му е истинският основен език и да няма друг който да му пречи. Което означава че като почне да учи английски след време, ще го говори с типично франкофонски акцент.
Не съм против ученето на езици, но това нещо трябва да става с желание, а не да е насила.
Аз си гледам телевизии на различни езици. Във вторник гледам белгийския The Voice , в сряда гледам италианския The Voice, в събота почвам с английския The Voice около час и след това като почне френския се прехвърлям на него. В неделя пък гледам украинския The Voice. ( това е по безплатна сателитна телевизия)
Отношението ми към ползване на езици е положително, но знам че има един основен и всички други след него или не се владеят на същото ниво, или ако има два равни по значение за детето, рискът да си пречат двата езика е прекалено голям, според мен.

Не общува с роднини от България. Брат ми умря 2010г. след това 2012г. баща ми и той си замина и 2013г. и майка ми.
През 2008г. лятото го заведохме при родителите ми в София, но последния ден преди да си заминем поведението на дъщерята на брат ми беше отвратително и на връщане в самолета му обещах на сина ми , че повече там няма да го водя. Когато си имаш работа със завистливи хора, какво да правиш при тях. Никога не сме канили никой да ни идва на гости от България.
Между роднини отношенията не се развиват винаги положително.

# 737
  • Мнения: 28 396
Сателит, ти отдавна си забравил, че си българин...., но щом така се чувстваш по добре...! Simple Smile

# 738
  • Мнения: 5 462
Сателит , и аз не ви знам семейните отношение ....
Но ми е много смешно как много от българите заминали и живеещи в чужбина/като теб например / мислят , че хората останали и живеещи в България им завиждат .Просто тази думичка злоба от едните /бедните българи останали си в бг / към проспериралите бг в чужбината , направо ви е задължителна в речника .Все си мислят за българите в българия , че са някакви нещастни завистливи бедняци .. дето се пукат завист . ooooh! Mr. Green
Защо бе хора да ви завиждаме , защо изкарвате близките и приятели в България злобни и завистливи ?Защо ?В кои години живеем /знаете ли /? Навсякъде се продава едно и също , почти всичко се уеднакви /с малки изклюения разбира се / , но  вече почти всичко е достъпно " дори и за бедните ви роднини в българия .Направо ставате смешни с тези определения злобни и завистливи , аз няма да го водя там , защото роднините , приятелите в бг  са злобни и завистливи  .. и т.н. примери бол .Как си възпитавате и децата в ненавист , омраза и пренебрежение към всичко българско и родно .И защо ? Shocked Rolling Eyes

# 739
  • Мнения: 9 052
Markrit става въпрос пак за роднините , душа. Това са отношения на друга основа и действат съвсем други подтици.
 

# 740
  • Мнения: X
Satelit, тъжно е и жалко е, че има хора, мислещи като теб.

# 741
  • Мнения: 5 462
Markrit става въпрос пак за роднините , душа. Това са отношения на друга основа и действат съвсем други подтици.
 
Разбрах аз , че са роднини , но все тия пусти българи останали си в бг  са  завистливи и злобни .Чак от толкова четене тук  и повтаряне  направо все едно ми го вмениха , че и аз почнах да се чуствам  злобна и завистлива горката аз неоправдана бедна българка .
А като се има предвид колко от българите в чужбина живеят по 100 човека в един апартамент или къща /естествено това в българия не се коментира , нито се споменава / , а после бедните българи в бг били злобни и завистливи .Пфуу аман ..

# 742
  • Мнения: 9 052
Markrit става въпрос пак за роднините , душа. Това са отношения на друга основа и действат съвсем други подтици.
 
Разбрах аз , че са роднини , но все тия пусти българи останали си в бг  са  завистливи и злобни .Чак от толкова четене тук  и повтаряне  направо все едно ми го вмениха , че и аз почнах да се чуствам  злобна и завистлива горката аз неоправдана бедна българка .
А като се има предвид колко от българите в чужбина живеят по 100 човека в един апартамент или къща /естествено това в българия не се коментира , нито се споменава / , а после бедните българи в бг били злобни и завистливи .Пфуу аман ..


Именно! Всеки се бори с живота. Няма нужда да си гледаме по паничките. При роднините често има подпочвени води много, конкуренция , сравняване ... на всякаква основа.

# 743
  • Мнения: 4 394
Ех, тия завистливи роднини бе!  Mr. Green

Никога не сме канили никой да ни идва на гости от България.

М, да, бедните роднини нямат работа на гости. Току-виж ви изложили пред роднините на жената и приятелите. Α πосле се чудиш за лошото отношение на роднините към вас. А твоето като какво го определяш?

# 744
  • Мнения: 5 462
Ех, тия завистливи роднини бе!  Mr. Green

Никога не сме канили никой да ни идва на гости от България.

М, да, бедните роднини нямат работа на гости. Току-виж ви изложили пред роднините на жената и приятелите. После се чудиш за лошото отношение.
Обаче , обратното е почти задължително .Едва ли не бълг. бедни роднини /дето са на всичкото отгоре злобни и завистливи / са длъжни /и направо се приема за даденост / да канят богаташите в домовете си , да си захвърлят раб. ангажименти и своите лични в името на онези белите и добри бг от чужбина !Даже някой по нагоре писа , че ние бедняците трябва да си взимаме отпуски за да сме на разположение на българските чужденци .. хаха ха ха hahaha Joy
Някой хора толкова са си повярвали и главозамаяли , че няма накъде повече .Те и затова и не канят гости от бг , че да не им се разкрие действителното окачяно положение, което естествено не споменават и коментират в бг . hahaha Joy

# 745
  • Мнения: 9 052
 да @steraki  ... ето ги на емоциите в мнението след твоето "ние" и "те" ... и накрая всеки обиден . И нужно ли е?

# 746
  • Мнения: 4 394
Markrit, недей така, нито една бг-мамма или бг-татко не живеят така.  Naughty

Честно казано опитвам да подминавам мненията на Satelit. За мен са типичната комплексарщина, която много българи в чужбина избиват (не всички, разбира се). Има много хора здраво стъпили на земята и преценяващи позитивите и негативите. Това са хората, които откровено говорят за проблемите и тук и там, без значение кое за тях е "тук' и "там".
И в трите страни, в които съм живяла съм се сблъскала с доста проблеми и неуредици, което съвсем не ги прави лоши за живеене, но това ме е накарало да изградя недоверие към хората, които виждат "тук" или "там" само в бяло и черно, без да могат да виждат нюансите.

да @steraki  ... ето ги на емоциите в мнението след твоето "ние" и "те" ... и накрая всеки обиден . И нужно ли е?

Не разбирам поста ти, Brideshead, предполагам визираш това, че разделям хората на "ние" и "вие"? А има ли един пост в цялата тема, който не го прави? И нима няма "ние" и "вие"? Винаги е имало и винаги ще има, без значение на какъв принцип ще е това разделение. Да се твърди обратното е утопия.  Peace Въпросът е какво е отношението към това "вие"...

Последна редакция: пн, 04 апр 2016, 11:38 от @steraki

# 747
  • Мнения: 4 300


Точно така, и понеже нямат абсолютно никакво понятие и представа от страната, в която работят, включително от законите и правилата й, в работата си също са напълно безмощни без местните им сътрудници, които им превеждат и им обясняват елементарни за тях, местните, неща; като в същото време обикновено тези експати, както ги наричате, каквато дума в българския език няма, са на ръководни постове и вземат управленски решения в среда, от която нямат понятие за неща, от които нямат понятие, като трябват да работят с документация, която е на език, който не разбират. Поради което в очите на местните изглеждат нелепо, а и реално полза от тях няма; но това са големи международни компании, които могат да си позволят да им плащат огромните заплати срещу нищо.
Как па нема кой да ти даде една международна компания да я управляваш както си знаеш, та да ти гледаме сеира Laughing

# 748
  • Мнения: 28 396
Темата за мен няма край....всеки живее там, където смята, че е най добре за него, а и според възможностите си.....не само финансови имам предвид.....много ясно, че като не говориш чужд език, няма да отидеш в чужбина, а и да отидеш, ....знаеш какво те очаква - черна работа, трудно адаптиране, натоварване до изнемога....понякога оставането тук си има и своите предимства....От друга страна, знаенето на местния език не те прави автоматично експерт в дадена област.....нужно е подходящо образование, опит в конкретната професия и още много други неща, защото и местните говорят същия език, но не всички са експерти, познават законите си и решават важни за развитието на страната като цяло казуси......така, че всеки избира и решава къде ще се чувства щастлив, какво за него е щастие и как да го постигне......! Wink

Последна редакция: пн, 04 апр 2016, 19:00 от mimi.7299

# 749
  • Мнения: 8 163
много ясно, че като не говориш чужд език, няма да отидеш в чужбина, а и да отидеш, ....знаеш какво те очаква - черна работа, трудно адаптиране, натоварване до изнемога....
Това съвсем не е задължително.

Когато пристигнахме, ММ знаеше две думи на кръст. Ходи на ESL курсове, гърби се да учи, увеличи диоптрите малко, но успя. В края на първата година той вече работеше по специалността си.

Общи условия

Активация на акаунт